Jump to content

Photo

01 мая 2011 года

• This topic is locked This topic is locked
375 replies to this topic

#51 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 04 April 2011 - 07:15 PM

Əssələmu aleykum va rahmətullah!
Цитата
1) 1 eger zovce ile yaxinliqdan sonra baxirsanki zohrun vaxti girib sende cunubsan iwe getmelisen bilirsenki 3 namaz iw vaxtina duwur zohur,esr ve megrib, ve qusul almaga vaxt yoxdusa, ve yaxud azdisa teyemmum ede bilersen ?
2 misafir oldugun evde zovceyle yaxinliadan sonra cunub olsan ve evin yiyesinnen utansan cimmeye teyemmum almaq olar ?
3 biri evlenib ve ailesi ile yawayir zovcesiyle yaxinliqdan sonra her defe qusul almaga her ikiside utanirsa,yani bu hal tez tez baw verdiyine gore bunlar teyemmum ede bilerlermi bu hal aradan qalxana qeder ?

Cavab:

1. Bəli, edə bilərsiniz.
2. Bəli, olar.
3. Belə etmək olar, amma çalışın qüslü çox uzatmayın.

Qardaş, məgər utancağında və ya dərsə ya da işə gecikməsindən ötrü vacib olan qüslü qoyub onun yerinə təyəmmüm almaq olar?? Axı su ola-ola və suya çıxış ola-ola yalnız utancağından və ya işə gecikdiyindən müsəlman təyəmmüm ala bilərmi? Biz axı təyəmmümün şərtlərini bilirik, və gecikmək və ya utanmaq onun şərtlərindən deyil. Zəhmət olmasa bunu açıqlayardınız.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Əgər ciddi səbəbdirsə, qüsül iş və ya dərsə çatmağa mane olacaqsa, əlhəmdulillah, şəriətimiz bu məsələdə genişlik verib, təyəmmüm almaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Шейх Мухаммад Насыруддин аль-Альбани говорил: “Основа призыва саляфии держится на трех опорах:
1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;
3 - понимание первых двух опор в соответствии с пониманием праведных предшественников (ас-саляф ас-салих) из числа сподвижников, их последователей (таб’иун) и следующих за ними.
И причина заблуждения всех течений, будь то новых или старых, состоит в том, что они не держатся за третью опору!” См. “Маджалля аль-Асаля” № 23.[B]

#52 Ibn Teymiyye

Ibn Teymiyye
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 08:10 AM

Essalamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu
Sheyx cizye hansi dinin numayendelerinden alinir ve hansi dinin numayendelerinden alinmir ehli kitab ve mecusilerden bashqalarindan alinir bu barede sehih olan hansidir?
Essalamu aleykum ve rahmeyllahi ve berekatuhu

Cavab:

Əsasən əhli-kitabdan alınır, qeyrilərindən isə ixtilafdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#53 Abu Zerr el -gifari!

Abu Zerr el -gifari!
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 09:41 AM

Salam!
Sizin eqidenize esasen Quranin tefsirinde eqlin rolu varmi, varsa hara qederdir?
Yoxsa, hansı səbəbdən yoxdur?
Umumen butun qurana zahiren hokm verilmelidir, yoxsa bezi ayeleri zahire gore izah olunmalidir? Ve neye esasen?

Cavab:

Salam, salam…
Əlbəttə, bizdə ağılın yeri var, Allah Təala Quranda da ağıldan danışır, ağılsızlığı pisləyir. Lakin hər şeyin həddi olduğu kimi ağlın da həddi var. məsələn, peyğəmbərdən (sallALLAHU 'aleyhi wa sallam) ruh barədə soruşduqda, Allah Təala ayə nazil elədi və görünür ki, bu məsələdə ağlın yeri yoxdur – İsra, 85.
Bəli, bacardıqca, zahirən hökm verilməlidir.
Allah daha yaxşı bilir!

#54 666

666
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 10:11 AM

Salam aleykum. qardaw bu butperestlerin ibadet etdikleri,budda kim olub?umumen onlar hansisa din uzerinde olub tehrif ediblermi?bes nece o yola duwubler?salam aleykum.

Cavab:

Bu hansısa heykəltəraşın fantaziyasıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#55 11111111

11111111
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 10:34 AM

Salam Aleykum.
1.Gecə namazı (qiyam leyl )namazı təxminən gecə saat neçədə qılınır?
2.Vitr namazı gecə namazından sonra qılınır?
3.2 rükət gecə namazını qıldıqdan sonra vitr namazını 2+1,2+2+1,2+2+n.....+1şəklində rükətlərin sayını neçə rükətə qədər artırmaq olar?

Cavab:

1. İşə namazı ilə sübhün arasında istənilən vaxt qıla bilərsiniz.
2. Vitr namazı özü gecə namazıdır və gecə namazının sonudur.
3. Cəmi 11 rükət olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

#56 Sual

Sual
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 11:30 AM

Assalamu Aleykum

1.Qardash bu yaxinlarda 1 kafir keshih (Allah ona lenet etsin Amin) Qurani Kerime olum hokmu chixararaq onu yandirdi. Bu hadise qarshisinda muselmanlar susdu.
2. Diger kafir de 1-ciye hec ne olunmadigini gordu ve 1 film chekdi Islam peygemberini tehqir etdi, Qurani kerimi de Hitlerin yazdigi kitabla muqayise etdi. Yene de muselmanlar susdu.
Bele hadiselere muselmanin munasibeti nece olmalidi? Niye muselman dovletleri bu kafirleri baykot etmir? Hetta kilseler, sinaqoqlar tikirler onlar uchun.

Assalamu Aleykum

Cavab:

Təbii ki, hamı bu məsələyə münasibət verib. Bu hadisə həmişə olur, lap aşkarda eləməsələr də, daim belə düşünüblər. Siz belə xəstələrə fikir verməyin, əksinə, belə vəziyyətdə dəvəti daha da gücləndirmək lazımdır. Sadəcə bunların bəziləri, hansılar ki, xüsusi orqanlarda çalışırlar, islamın artdığını görüb, dəvəti zəiflətmək üçün müxtəlif üslublara əl atırlar.
Amma yenə də fikir verməyin, məqsədimiz və mövqeyimiz dəvəti gücləndirmək olmalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#57 STRNGR

STRNGR
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 11:33 AM

Assalam Aleykom
1. Dovsan eti yemek halaldir?
2.Kilseni dagitmaq olar?
Assalam Aleykom

Cavab:

1. Bəli.
2. Bu hakimin işidir, yəni fərdi adamın işi deyil. . Əgər buna ciddi səbəb olarsa, dağıtmaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#58 təcili

təcili
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 01:54 PM

Salam aleykum
Musiqinin haram olduğu Quranın hansı surəsinin hansı ayəsindədir?
Xədis qəbul etməyən biri üçün mütləq Qurandan olmalıdı.Xaiş edirəm dəlilərnən yazın çünki dəvət üçündür.
Salam aleykum .

Cavab:

Loğman, 6 və İsra, 64 – bunlar hədisi ona görə qəbul etmirlər ki, çünki Quranı öz ağıllarına görə istədiyi yerə yozacaqlar. .
Allah daha yaxşı bilir!

#59 alizulfuqar

alizulfuqar

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 150 posts

Posted 05 April 2011 - 05:49 PM

Цитата (Aişə @ 03 Apr 2011, 19:15)
Salam aleykum.Mənim baldızlarım mənim namusuma şər attıqlarına görə mən də onlara kim bu sözü yəni mənə şər atana bəd dua etdiyimi sölədim Onlarda mənim onları söydüyümü söyləyirlər.Amma məniynən savaşanda məni söydülər mən də həmən sözü onlara qaytardım.onu da deyim ki onlar məndən yaşda çox böyükdürlər və əvvəllər mənə çox haqsızlıqlar ediblər.Amma mən yoldaşımın xatirinə dinməmişəm.Amma namusuma söz dediylərinə görə dözə bilmədim.Bu hadisədən sonra yenədə mən gedib onlarla ünsiyyət qurmaq istəsəmdə məni rədd ediblər. İndi isə bu hadisəyə görə yoldaşım məndən narazı olduğunu deyir. Sənə mənim ailəm nə eləsədə sən cavab qaytarmamalı idin deyir. Sizin xütbələrin birin də mən eşitmişəm ki yoldaşın səndən haqqlı olaraq  narazıdırsa bu qadını cəhənnəmə aparır Bu məni çox narahat edir.Bu hadisədə yoldaşımın məndən narazı olmaqda haqqlıdırmı? Bu sualın cavabını yoldaşım da oxuyacaq xahiş edirəm ətraflı cavab yazın.Buna görə demək olar ki evdə hər gün söz-söhbət olur.

Salam aleykum, qardaş icazə verin inşəAllah bacıya məsləhət verim.

Siz bu məsələdə haqlısız və sizin ərinizin bu məsələdə narazı olması düzgün deyil. Çünki, ər haqlı olaraq zövcəsini şər və böhtandan qorumalıdır. Hər bir haqsız məsələyə görə ər zövcəsindən narazı qalarsa, bu o demək deyil ki, həmin qadınlar Peyğəmbərin (səllallahu aleyhi və səlləm) hədisində qeyd edilən qadınlara aiddir!. Hədisdə qeyd edilən qadınlar haqlı olaraq narazı qalınan qadınlara aiddir, haqsız olaraq yox. Özünüz də bu məsələni qeyd etdiz və ona görə də narahat olmaya gərək yoxdur, əksinə ərinizə məsləhət edin ki, sizi şər və böhtanlardan qorusun, çünki əriniz sizin üzərinizdə məsuliyyətlidir və atdığınız addımlara görə o, məsuliyyət çəkir:

Peyğəmbər (s.ə.s) buyurmuşdur: "Hər biriniz çobansınız və hər biriniz də öz sürüsünə cavabdehdir. Ölkəni idarə edən əmir çobandır və o öz sürüsünə (xalqına) cavabdehdir. Kişi öz ailəsinin çobanıdır (imamıdır) və öz sürüsünə (ailəsinə) cavabdehdir. Qadın ərinin evinin və uşaqlarının çobanıdır və onlara cavabdehdir." (Səhih Buxari, 7138)

Həmçinin, qadınlar kişilərə verilən əmanətdir və onları şər və böhtandan qorumaq lazımdır:

Peyğəmbər (s.ə.s) buyurmuşdur: "Qadınlar haqqında Allahdan qorxun! Çünki onlar sizin yanınızda yardımçılardır. Allahın kitabı ilə onları özlərinizə halal qıldınız və onları əmanət olaraq aldınız. Onları döyməyin. Əgər döyərsəniz, incitici şəkildə döyməyin! Sizin xeyirliləriniz qadınlarınıza qarşı xeyirli olanlarınızdır. Şərliləriniz də qadınlarınıza qarşı şərli olanlardır. Mən qadınlarıma qarşı ən xeyirli olanınızam" (İbn Macə 1851, Tirmizi 1163. Hədis həsən səhihdir)

Həmçinin, bu məqaləni də oxuya bilərsiz:

İslamda ailə necə olmalıdır

Cavab:

Allah razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

#60 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2011 - 05:50 PM

1)
Цитата
Nə üçün yalnız kitab əhlinin kəsdiyi ətə icazə verilir? Nə üçün bütpərəstin kəsdiyi əti yemək olmaz? İkisi də kafir deyil? Nə fərqi var axı o kafir kəsdi və ya bu kafir kəsdi? Allah özü deməyib kitab əhli və xristianlar kafirdir? - Cavab: Bəli, hər ikisi kafirdir, biri kitab əhlidir, o birisinin isə heç kitabı da yoxdur, Allah Təala ayırıb bunları.

Qardaş, bəs əgər biri xristiandır və ya yahudidirsə, amma ancaq adı var ki, kitab əhlidir, yəni dinindən xəbəri yoxdur, hətta öz dinin kitabına da əməl etmir nə də heç bir rükna, bu halda da onun kəsdiyi ətdən yemək olar? Zəhmət olmasa bunu açıqlayardınız.

2) Dediz ki, Allaha aid məhəbbət sözü işlənir amma kişi ilə qadın arasında isə eşq. Bəs sevgi? Hər ikisinə işlənir?

3) Allaha sevgi və Allaha məhəbbət arasında nə fərq var?

4)
Цитата
sidik ila mualica na daracada duzgundur? cazakumullahu xayran - Cavab: Olar, sünnədə gəlib.

İnsan sidiyi ilə yoxsa ancaq heyvan sidiyi ilə?

6) Müalicə bütün heyvanlarin sidiye aiddir yoxsa ancaq dəvələrin?

7)
Цитата
.Adem peygamberin va Havva anamizin aleyhumassalam Cannatda hansi agaca yaxinlashmamasi barada malumat var? - Cavab: Bu ixtilafdır.

Bəs ixtilaf nədən ibarətdir?

8) Daha doğru və ya səhih rəy hansıdır?

Cavab:

1. Əgər bunlardan sayılırsa, yəni etiqadı budursa, bəli, olar.
2. Bizim dildə, bəli.
3. Hər ikisi eynidir, sadəcə biri ərəbcədir, biri bizim dildə.
4. Fərq etməz.
5. Heyvanların içində əsasən dəvə.
6. Yəni hansı meyvənin olması. Lakin bu növlü ixtilafdır, ona görə də qorxulu deyil.
7. Allah bilir.
Allah daha yaxşı bilir!

Шейх Мухаммад Насыруддин аль-Альбани говорил: “Основа призыва саляфии держится на трех опорах:
1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;
3 - понимание первых двух опор в соответствии с пониманием праведных предшественников (ас-саляф ас-салих) из числа сподвижников, их последователей (таб’иун) и следующих за ними.
И причина заблуждения всех течений, будь то новых или старых, состоит в том, что они не держатся за третью опору!” См. “Маджалля аль-Асаля” № 23.[B]

#61 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2011 - 05:59 PM

1) Suda batan şəxsi xilas edən lakin özü bunun nəticəsində ölən şəxs şəhid sayılır?

2) Əgər çox guman bilirsənki, əgər kimi isə xilas etsən özün çox güman ki, öləcəksən bu halda həmin adamı gedib xilas etmək intihardan sayılır? Əgər sayılmırsa, şəhidlikdən sayılır?

3) Evdə vannanı su ilə doldurub və cənabətdən təmizlənmək üçün sadəcə qüsl niyyəti ilə bütün bədəni həmin vannanın içini, suyun altına salsan və sonda ayrıca burun ilə ağızı yaxalasan, qüsl etmiş sayılırsan?

4) Bu cür qüsl almaq rahat olduğu üçün, belə daimi qüsl alsan, bir problem var?

5) Əgər tanıdığın bir kafirin (əhli kitabın) kafri olan atası (o da əhli kitab) ölübsə, müsəlman bu halda on təsəlli üçün nə cür sözləri deməlidir?

6) Belə halda yaxınlaşıb demək ki, mən eşitmişəm və çox təəssüf edirəm - demək olar?

Allah razı olsun!

Cavab:

1. Bəli.
2. Seçim edə bilərsiniz.
3. Bəli, sayılırsan.
4. Xeyr, olmaz.
5. Deyin ki, Başın sağ olsun, Allah hidayət versin və s.
6. Olar.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#62 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2011 - 07:03 PM

1) Biz bilirik ki, namazda rükətlərin sayında şübhə olanda axırda səhv səcdəsi edilir, bəs əgər namaz əsasında rəkətlərin sayında əmin deyildin amma daha sonra artıq hansı rəkətdə oldğunu xatırlatdın və dəqiq bilirdinsə, bu halda axırda səhv səcdəsi etmək lazımdırmı?

2) Bir müsəlman bacının rəfiqəsi var, o, da əlhəmdulillah müsəlmandır, namaz da qılır. Lakin rəfiqənin anası xristiandır, qocadır. İndi o dünyasını dəyişsə həmin müsəlman bacı öz müsəlman rəfiqəsinə nə cür kömək edə bilər? Qeyd edim ki, həmin xristian qadın dünyasını dəyişsə, onu qohumları çox güman ki, xristian adətləri ilə basdıracaqlar, ona görə də soruşuram ki, həmin müsəlman bacı öz rəfiqəsinə nə cür kömək edə bilər ki, rəfiqəsi də inciməsin, özü də günaha düşməsin - yasa hazırlıqda, təsəlli və s, zəhmət olmasa izah edərdiniz

CəzəkəAllahu Xayran.

Cavab:

1. Əgər dəqiq bilmirsənsə, ehtiyac yoxdur.
2. Yuxarıda qeyd etdiyimiz kimi təsəlli versin və s.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#63 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2011 - 07:36 PM

İdda ərzində əgər kişi yoldaşına şəhvətlə toxunsa və bununlar belə onun qaytarmasını qəsd etsə, bu halda kişi arvadını qaytarılmış sayılır?

Cavab:

Əgər qəsdi olsa, bəli, lakin bunu qadına bildirməlidir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#64 Yashar zagatala

Yashar zagatala
  • Guests

Posted 05 April 2011 - 08:55 PM

Qamet mellim bu misir ve tunis xalgi xevaricdirmi??cunki onlar oz rehberlerini ingilab yolu ile yixdila.(,suala degig cavab verin,bu cavabi istemiremki deyesiniz ki siz bilmirsniz hele oralrda neler olacag ne bilim oralra ne geder zerer deydi,bu cavblari istemirem)

Cavab:

Maraqlıdır, sən istəyirsən ki, mən sən istəyən cavabı verim? Məgər orda baş verənləri sən özün TV-də izləmirsən? Bir də bəs Liviyanı niyə qeyd eləmirsən?
Sən bir müəllim tap, əqidədə və mövqedə salamat olsun, onun yanında əhli sunnə val camaatın əqidəsini oxu. Bizim əqidə hakimə qarşı çıxmağı görmür. Əqidəni oxusan görəcəksən ki, xəvaric kimdir, başqası kimdir.
Bunlar hamısı amerikalı massonların oyunudur, görünür ki, sizə də kənardan baxıb gülmək ləzzət eliyir. Misirdə və Tunisdə xəvariclər yox, cahillər iqtisadiyyatı bəhanə tutub Amerikanın ölkədə fəaliyyət göstərən Qeyri-hökumət təşkilatlarının proqramlarına əsasən küçələrə çıxdılar.
Sən nə əcəb burdasan? Liviyada cihad başlayıb axı, özü də siz deyən cihad.
Bundan sonrakı sualın da maraqlıdır...
Görünür ki, bekarçılıqdır, bilmirsən nə yazasan. Nəinki Heydər Əliyevin, heç peyğəmbərin (sallALLAHU 'aleyhi wa sallam) qəbrinə olmaz. Sadəcə nə edirlərsə, bilməməzlikdən edirlər. Çünki sənin kimi əhli sunnə val camaatın əqidəsini bilmirlər.
Heydər Əliyevin vaxtında məscidimizin açılmasına gəlincə, sənin buna şübhə və etirazın var? Bekarçılıq pis şeydir, ya özünə bir iş tap, ya müəllim tap dərs al, ya da get Liviyaya. Çünki sənin kimilər belə hadisələri xoşlayırsınız, arzulayırsınız, söhbətləriniz də elə bu barədədir, burdakı camaatı da ət, namaz qılmayan və s. məsələlərlə bu hadisələrə aparırsınız...
Allah daha yaxşı bilir!

#65 anti-murciya

anti-murciya

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 06 April 2011 - 04:12 AM

Цитата
Öz yazın ziddiyatlarla doludur, əvvəl deyirsən ki, bu məsələ islamda yoxdur, sonra deyirsən ki, var, özü də murciyalıqdır.

Xeyr. Yazımda heç bir ziddiyət yoxdur, sənə elə gəlir.Mən deyirəm bəli belə bir əqidə islamda yoxdur, bu murciyanın təkfir olunaan formasında var bu cür əqidə.
Ziddiyyətin isə ondan ibarət idi ki, mən böyük küfrdən danışırdım, yazımı oxuasydın görədin ki mən böyük küfrə (sahibini dindən çıxaran ) toxunuram,səni isə mənə hakimin dünya mənfəətinə görə ALLAHIN hökmü ilə hökm verməməsi fətvasını gətirisən.Və zidiyyət meydana çıxır ki bəs sən axı bu əməli kiçik küfr görürsən , niyə bu məsləyə misal gətirisən , axı mən böyük küfrdən danışıram.
Yox əgər desən ki bu böyük küfrdür o zaman deməli boynuna alırsan ki , hakimin qeyri-şəri qanunlaral hökm etməsi böyük küfrdür, lakin sən buna etiqad etmirsən , sən bunu kiçik küfr görürsən və həmişə də bunu deyirdin.Yəni bu fətvanı gətirməklə belə bir fikri yaranır ki insanda. ya sən əvvəlki fikrini dəyişmisən bu əmələ böyük küfr deyirsən ya da ki bu fətvanı tələsik qoymaqla xəta etmisən, mənim yazılarımı diqətlə oxumamısan.

Cavab:

Axı mən sənə dedim, müəllim tap, get əqidə dərsi al. Mənə ümumi ayə, hədis və ya alimlərin fətvalarını gətirib, özündən nəticə çıxarma. Çalış əqidədən də danışma, çünki sən əqidədən bixəbərsən.
Allah daha yaxşı bilir!

“Yoxsa onların Allahın dində izin vermədiyi şeyləri onlar üçün şəriət qanunu edən bilən şərikləri vardır? Əgər həlledici Söz olmasaydı, aralarındakı iş bitmiş olardı. Həqiqətən, zalımları ağrılı-acılı bir əzab gözləyir.” (Şura, 21)

#66 rasimis

rasimis

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 27 posts

Posted 06 April 2011 - 06:06 AM

Assalamu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuh

Allah size sebr versin ve elminizi artirsin.

Sheix, Gurcustanda yavash-yavash tekfire yaxin fikirler gorurem muselmanlarda. Bezileri hetta chox azdilar. Bize, Gurcustan camaatina ne nesihet vererdiz, biz bu kimi sheyleri aradan qaldiraq ya en azindan onlara mane olaq?

Allah razi olsun.

wa assalamu aleykum wa rahmatullah

Cavab:

Təkfir bir sizdə deyil, bütün dünyada problemdir. Bu fikirlər qəsdən ortaya atılır ki, dəvətin qarşısı alınsın, çox vaxt bu adamlar xüsusi xidmət orqanlarının işçiləri olurlar. Qardaş-bacılar bacardıqları qədər uzaq olsunlar, Allah Təalanın dininə dəvət etsinlər, səbirlər, elmlə. Bu sizin üçün həm bu dünyada, həm də axirətdə daha xeyirlidir.
Allah daha yaxşı bilir!

#67 elxany

elxany

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 54 posts
  • Interests:Tebiet elimleri,Islam dini ve tarixi

Posted 06 April 2011 - 11:56 AM

As salamu aleykum ve rehmetullahi ve berekatu

Ya exi, bele bir hedis varmi: bir gun Allah subhanahu ve teala haqsizliqlar ve zulmun oldugu bir memleketin mehv olmasi barede meleklere emr etdi, melekler ise orda bir saleh insanin olmasini bildirib onun taleyinin nece olacagini sorushdular. Allah subhanahu teala buyurdu ki o da zulmun icinde yashayib ve bir defe de olsun o zulme etiraz etmeyib, bun gore de o da onlardandir. Ola biler metn duz yazilmayib, ama menasi eyni qalir. Bu nagildi, yoxsa hedis??

As salamu aleykum ve rehmetullahi ve berekatu

Cavab:

Belə bir hədis var, amma isnadı zəifdir.
Allah daha yaxşı bilir!

As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatu.[COLOR=green][B]

#68 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 01:36 PM

Assalamu aleykum!

1 Məscid alAksada hal hazırda namaz qılınır? Məscid fəaliyyətini davam etdirir?
2 Əgər etdirirsə deməli yahudilər onun fəaliyyətinə maneçilik törətmirlər?
3 MəscilAksa əslində kimindir? Ərəblərindir? Fələstin ərazisində olmalıdır?
4 Merac bu məsciddən başlamışdır?
5 Peyğəmbər merac üçün Məkkədə yaşaya-yaşaya Qüdsə gəlmişdir?
6 Hal-hazırda Qüdsə gedib bu məscidi ziyarət etmək olar? Şərəfsiz yahudilər buna icazə verirlər?

Assalamu aleykum!

Cavab:

1. Bəli, namaz qılınır.
2. Müəyyən qədər edirlər.
3. Müsəlmanlarındır.
4. Bəli.
5. Bəli.
6. Bəli, etmək olar. Ordakı namazı başqa yerdəki namazlardan 250 dəfə əfzəldir.
Allah daha yaxşı bilir!

#69 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 01:37 PM

Assalamu aleykum!

Mədinə İslam Universiteti və İslam təhsili haqqında suallarımı davam etdirirəm.

1 Mədinə İslam Universitetində Master dərəcəsi əldə etmək üçün nə etmək lazımdır? Yəni magistratura üçün tələblər nədir? Bakalavr kifayət edir,yoxsa xüsusi imtahan vermək lazımdır?
2 Sizin Bakalavr dərəcəniz var.Nə üçün Mədinədə Master almaq istəmirsiniz?
3 Bu İslam alimləri ki var,onların hamısının Mədinə İslam Universitetindən (və ya başqa universitetdən) Professor və ya Doktor dərəcələri var?
4 Mədinə İslam Universitetinin diplomu Azərbaycanda rəsmi tanınır?
5 Mədinə İslam Universitetindən başqa dünyada hansı məşhur universitetlər var?
6 Azərbaycanda İlahiyyat fakultəsi və Bakı İslam Universitetinin fəaliyyətlərini necə qiymətləndirirsiniz? Ümumiyyətlə bu qurumlarda nə dərəcədə keyfiyyətli təhsil verilir?
7 Ümumiyyətlə Azərbaycanda İslam təhsilini necə qiymətləndirmək olar?
8 Azərbaycanda İlahiyyat elmləri namizədləri və doktorları var.Bu dərəcələri almaq üçün tələblər və proseduralar nədən ibarətdir? Burada da Ali Atestasiya komitəsi mərkəzi fiqurdur?
9 Nə üçün Azərbaycanda Elmlər namizədi və ya başqa müvafiq dərəcə almırsınız? Vaxt yoxdur?
10 Mədinə İslam Universiteti və Azərbaycan arasında dini təhsillə əlaqəli hər hansı bir qarşılıqlı saziş var? Məsələn,Bakıda Bakalavr oxuyan Mədinədə birbaşa Magistratura pilləsinə qəbul olsun və əksinə.
11 Belə bir sazişin olmasına münasibətiniz necə olardı?

Assalamu aleykum!

Cavab:

1. Əsas orda bakalavr dərəcəsi almaq lazımdır.
2. Birincisi, buna vaxtım yoxdur, ikincisi də, ora girməyin müəyyən şərtləri var. Lakin, əlhəmdulillah, orda oxuyan qardaşlarımız var.
3. Çoxunun var.
4. Xeyr.
5. Ən məşhuru budur.
6. İlahiyyət fakültəsi zəifdir, İslam Universiteti isə yas məclislərini yola vermək üçün molla əmi buraxır.
7. Çox zəif, aşağı səviyyədə, bəlkədə sıfır dərəcəsindədir – demək olar.
8. Mən eşitməmişəm.
9. Bəli, həm də buna ehtiyacım yoxdur, mən də daha vacib olan sələfin yoluna dəvətlə məşğulam.
10. Xeyr.
11. Normal, yaxşı olardı, lakin bir məsələni bilmək lazımdır ki, burda təhsil alan adama orda təhsilini davam etdirmək çox çətin olacaq, çünki səviyyə fərqi kəskindir.
Allah daha yaxşı bilir!

#70 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 01:37 PM

Assalamu aleykum!

1 Məkkənin 2020-ci il üçün 3 D görüntüləri yayınlanıb.Həqiqətən ecazkardır.Layihəyə görə Kəbənin ətrafında olan bütün tikililər söküləcək.Bu addımı necə qiymətləndirirsiniz?
2 Bu layihə məscidlərin həddən artıq bəzədilməsi xəbəri ilə uyğunluq təşkil etmir? Nə üçün məscidlərin bəzədilməsi məsələsində Saudiyyə də zəiflik göstərir?
3 Azərbaycan İslam Partiyası var.Tanıyırsınız bu partiyanı? Nə işlə məşğul olur bu partiya?

Assalamu aleykum!

Cavab:

1. Yaxşı yanaşıram, doğrudan da bu işlər müsəlmanların rahatlığı üçündür, tikintilər artıq başlayıb.
2. Bəli, bu problem var, düzdür, alimlər icazə verməsələr də müəyyən qədər bəzədilir.
3. Eşitmişəm, amma mənə maraqlı deyil bu.
Allah daha yaxşı bilir!

#71 Ebu Sacit

Ebu Sacit

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 16 posts

Posted 06 April 2011 - 01:42 PM

salam aleykum.
Şeyx, bəlkə siz biləsiniz... Şiə alimi Kuleyninin "Usuli Kafi" kitabında aşağıdakı fikirlər həqiqətən varmı?
- 1) "Allah tez tez səhv edir və yalan deyirdi" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 328). 2) "Allah başlanğıc keyfiyyətinə malikdir" ( Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 283). 3) "İmamlar nə vaxt öləcəklərini əvvəlcədən bilirlər, belə ki, onlar ancaq öz istəkləri ilə ölürlər" ( Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 258). 4) "imamlar keçmişdə baş vermişləri və gələcəkdə baş verəcəkləri bilirlər, heç bir şey onlardan gizli deyil" ( Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 260). 5)"imamlar yazıldığı dildən aslı olmayaraq yazılmış bütün kitabların ehtivasından xəbərdardırlar" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 260). 6) "bütün yer üzü imamlara məxsusdur" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 407) 7) "imamlar Allahın üzüdür (simasıdır)" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 83). 8) "imamlar mələklərə, rəsullara və nəbilərə verilmiş bütün elmləri əxz etmişdilər" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh.255) 9) "Heç kim Quran hökümlərinə imamlar qədər tabe olmamışdır, çünki imamlar Quran elminin cəminə malikdirlər" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh.227) 10) "Peyğəmbərlərin əlamətləri imamlara keçmişdir" (Y.Kuleyni, "usuli Kafi" cild 1, səh. 231).

Cavab:

Bu və bundan da dəhşətli əcaiblər nəinki Kuleynidə, digər kitablarında da mövcuddur. Ona görə də mən bizi ittiham edən şiələrə həmişə deyirəm ki, əvvəlcə öz kitablarına baxsınlar.
Allah daha yaxşı bilir!

#72 talaba

talaba

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 4 posts

Posted 06 April 2011 - 01:59 PM

salam alekum va rahmatullahi va barakatuhu! sheyx cuma namazinda fatihani oxumag lazimdi yoxsa yox?eger lazimdi onda namazin hansi yerinde?
cezakAllahu xayran

Cavab:

İmam Fatihəni oxuduqdan sonra ehtiyat üçün oxuya bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#73 2553

2553
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 02:05 PM

салам алейкум
можно читать Коран по компу без омовения?или при изучении арабского языка читать отрывки аятов без омовения?

Ответ:

Ва алейкумус салам ва рахматуллахи ва баракатуху!
Да, с компьютера можете прочитать без дастамаза, но если есть возможность возмите дастамаз.
Аллах знает лучше!
Вас саламу алейкум ва рахматуллахи ва баракатуху!

#74 Irade

Irade

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 29 posts

Posted 06 April 2011 - 05:27 PM

Assalamu aleykum ve rahmatullahi ve barakatuh
1.Sheyx, 3 ruketli vitr namazinin qilinish sheklini tefsilati ile aciqlayarsiz InshaAllah. (Ucuncu rukete bashlayanda bashlangic duasini oxumaliyam yoxsa birbasha Fatihe suresinden bashlamaliyam?)
2. Neye gore mehz deve eti yemek destemazi pozur ve ya mehz devenin oturdugu yerde namaz qilmaq olmaz?
3. Bir namaz vaxtinin icerisinde en cox ne qeder qeza qilmaq olar? (mes,zohrun vaxtinda)
4. Nifas halinda olan qadin ovladi dogulduqdan en azi nece gun sonra namaz qila biler?
5. Bezen ele olur ki, internetden her hansi meqaleni ve ya kitabi yukleyende orda herf- qrammatik sehvler olur. Hemin sehvleri duzeltmeli olursan.Amma yazinin mezmununa hec bir xelel getimemek şertile. Bu zaman da muellifin haqqina girmiş oluram?
6. Esr namazinin ferzinden evvel ve sonra sunnet namazi qilmaq barede sunnede delil varmi?
Allah sizden razi olsun

Cavab:

1. Üç rükətli vitir namazını ayırmaq daha yaxşıdır – yəni əvvəlcə iki rükət qılırsınız (məsələn, sübhün sünnəti kimi), salamdan sonra ayağa qalxıb təkbirlər yeni namaza başlayırsınız, amma bir rükət qılırsınız.
2. Bu məsələlər heyvanın özü ilə bağlıdır, əti ağırdır, özü qəzəbli və kinlidir.
3. Əgər hər hansı bir namazı qıla bilməməsinizsə və ya əvvəlki günün heç bir namazını qılmamısınızsa, onda ardıcıllıqla bütün namazları qılın.
4. Nifas qanı kəsildikdən sonra qüsül alaraq namaza başlayır.
5. Xeyr, lakin imkan olsa, müəllifin də özünə bu səhvləri göndərin ki, o da düzəltsin.
6. Əsr namazının fərzindən əvvəl (2+2) qıla bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#75 NH_84

NH_84

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 98 posts

Posted 06 April 2011 - 06:09 PM

Цитата (NH_84 @ 04 Apr 2011, 16:25)

Mədinə tələbəsinin azmasının səbəbi???

"Kim özünə haqq yolu bəlli olduqdan sonra Allahı və Peyğəmbəri tərk edərək möminlərdən qeyrisinin yolunu tutarsa onu istədiyi yola yönəldər və onu cəhənnəmə varid edərik. Ora necədə pis yerdir." ƏN Nisa 113. >>> Bu ayədən çıxarılış olaraq səbəb Ayədə deyilənlənlərdir?
Yoxsa Allahın verdiyi "Hidayət" nemətini layiqincə dəyərləndirməməkdir?
Yoxsa Konkret olaraq  başqa səbəb var?

Cavab:

Yoldan azmaqdan heç kəs sığortalanmayıb. Əgər bu məsələdə böyük səhabələr narahat olurdularsa, təsəvvür edin ki, başqaları necə olsun. Azmamaq üçün elm öyrənmək, düzgün adamlarla oturub durmaq lazımdır ki, belə nəticələr olmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu Aleykum!

"Mədinə tələbəsinin azmasının səbəbi" sualında misal gətirdiyim ayənin nömrəsində xəta etmişəm. Ən - nisə surəsi 113 yazmışam. AYƏNİN NÖMRƏSİ 113 yox 115-DİR.
Bu səhvə görə siz və bütün forum iştirakçıları haqqınızı halal edin.

Əssələmu Aleykum!

Cavab:

Allah bu yola düşməkdən qorusun.
Allah daha yaxşı bilir!

Mən cinləri və insanları yalnız Mənə ibadət etmək üçün yaratdım! (Əz-Zariyyat 56)

Ey iman gətirənlər! Allahdan layiqincə qorxun. Yalnız müsəlman olduğunuz halda ölün! (Ali Imran 102)

... .Şübhəsiz ki, Allah yanında ən hörmətli olanınız Ondan ən çox qorxanınızdır. Həqiqətən, Allah Biləndir, Xəbərdardır.
(Əl-Hucurat 13)

Möminin Sevinci üzündə, Kədəri qəlbində, Qətiyyəti isə onun dinindədir! (Hikmətli söz)

Gözəl əxlaqın fəziləti barəsində Aişədən (Allah ondan razı olsun!) rəvayət olunan hədisdə Peyğəmbər (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) buyurur: "Mömin olan kəs gözəl əxlaqı ilə oruclu və gecə namazına duran şəxsin səviyyəsinə çatar".

Ömər ibn Xəttab (Allah ondan razi olsun!) deyir ki, mən Peyğəmbərin (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini eşitmişəm: "Doğrudan da əməllər niyyətlərə görədir. Hər kəs etdiyi niyyətin savabına nail olacaqdır. Kimin hicrəti Allaha və rəsuluna olarsa, onun hicrəti Allaha və rəsulunadır. Kimin hicrəti əldə edəcəyi dünya mənfəətinə, yaxud evlənəcəyi qadına görə olarsa, onun hicrəti də ona görədir"[1]. Buxari və Müslim.

Hər kəs özünə doğru yol aşkar olandan sonra Peyğəmbərdən üz döndərib möminlərdən qeyrisinin yoluna uyarsa, onu istədiyi yola yönəldər və Cəhənnəmə varid edərik.
Ora necədə pis yerdir. (Ən-Nisə 115)

#76 Ibn Teymiyye

Ibn Teymiyye
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 07:49 PM

Sheyx melumdur ki bir kafir islami qebul ederse onun kecmishde haram yolnan qazandigi pullar ona halal olur.Peygember (sallallahu aleyhi ve sellem)deyib ki islam ozunden once olanlari dagidir.Bes eger bir muselman haram yollarnan pul qazanib sonra tovbe ederse ve tovbesine sadiq qalarsa onun kecmishde haram yolnan qazandigi pullar ona halal olur?begere 275ayede Allahfaiz yeyenler haqqinda buyurdugu indi her kes rebbinden gelen oyud nesiheti qebul etmekle son qoyarsa kecmishde aldigi onundur.ayesi muselmanlara da aiddir? bu meseleni zehmet olmasa tam aciqlayardiniz

Cavab:

Bəli, belədir. Yəni islam özündən əvvəlkiləri yuyur. Sadəcə əsas budur ki, tövbənizə sadiq qalasınız və saleh əməlləri çoxaldasınız.
Allah daha yaxşı bilir!

#77 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 08:06 PM

Salam aleykum.exi Omar cumanov harani qurtarib?onun tekfir hakda sobetine qulaq asirdib orda diyir tekfircilerin alimi var,seyid Qutub, onun fikirlerini eqide edibler ve s.hansiki qardaw hemin adami vesf ederek dediki,onun bawinda wlapa,elinde siqara,qalstuku,sakqalsiz ve s.ve s.bu adamda tekfirle mewqul imiw,exi bu heqiqeten beledirmi?men maraq ucun googlda onun adini yazdim bu geldi,gor bu onun weklidi?
http://www.google.co...ved=0CA0Q9QEwAg
birde exi,onun xetalari hakda sizin saytda nese olmali idi,xaiw edirem o movzunun yerini yaz.
Salam aleykum.

Cavab:

Ömər qardaşımız Mədinə tələbəsidir və elə siz tərəflərdəndir. Şəkildəki adamda elə onun dediyi adamdır.
Bu da Seyyid Quttubun xətaları
Allah daha yaxşı bilir!

#78 Ibn Teymiyye

Ibn Teymiyye
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 08:06 PM

Sheyx size cizye baresinde sual vermishdim kimlerden alinmasinin ixtilafli olmasini men de bilirem .sehih buxaride hedisler var ki Peygember (sallallahu aleyhi ve sellem) ve Omer(radiyallahu anh) behrein mecusilerinden cizye almishdi .Melumdur ki mecusiler kitab ehli deyiller ve mecusilerin bashqa dinlerden hec bir ferqi yoxdur .Eger mecusilerden cizye alinirsa bunun diger dinlere qiyas olunmasi sehih olur?
2Seyx men forumda coxdan oxumushdum ki indi tam yadimda deyil axtaribda tapa bilmirem siz demishdiniz ki Tovbe 41 Tovbe 90-91 ayesi ile nesx olunub bu sehihdir?
3 Ali-imran 102 ayesi Tegabun 16 aye ile nesx olunub?

Cavab:

1. Belə demək olar, amma bu məsələ hakimin əmrindən asılıdır.
2. Bəli, belə deyənlər var, amma nəsx məsələsi belədir ki, əgər cəm etmək mümkün deyilsə, onda nəsxə gedirsən. Bu ayədə nəsx yoxdur, sadəcə vəziyyətdən asılıdır.
3. Bu da yuxarıdakı kimi.
Allah daha yaxşı bilir!

#79 Ibn Teymiyye

Ibn Teymiyye
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 08:52 PM

Sheyx kufrde cehaletin uzr olmasina aid olan ayelere(isra 15,mulk 8-9,nisa 165,taha 134 ve s) baxdiqda bu ayelerin zahirinden gorunur ki bu ayeler fitret ehline yeni peygemberin devetinin catmadigi shexslere aiddir.Sualimin esasi budur ki quranda hem bu hem de bashqa ayelerde bele qayda var ki bu ayeler
hem de umumidir yeni muselmanlara da aiddir?
meselen Allah Nisa 171 ayede buyurur ki ey kitab ehli dininizde heddi ashmayin .
bu ayeler hem de muselmanlara aiddir? eger bele qayda varsa xahish edirem delil getiresiniz

Cavab:

Bəli, bu ayələr müsəlmanlara da aiddir. Çünki Quranda qayda var, ibrət ləfzin xüsusiliyində deyil, ümumiliyindədir.
Allah daha yaxşı bilir!

#80 Abduz - Zahir Əhməd

Abduz - Zahir Əhməd
  • Guests

Posted 06 April 2011 - 11:44 PM

As salamu aleykum va rahmatullah

Qamət qardaş burda guya sizi sixişdirimiş kimi doğru deyirmiş və zəfərə yetişibmiş kimi söz yiğini var.Alim kimi : "Mən böyük küfrdən danişiram sən kiçik küfrdən,əgər belə desən belə olur elə desən belə olur" bu nədi söz oyunu oynamağ yeridi bura ??

Bütün məsələləri özbaşlarina öyrənirlər ona görədə nə sual verə bilirlər nədə verilən cavabi həzm edə bilirlər.Bəzən məlum olur ki heç nəyi qəsd etdiklərini özləridə bilmirlər.

Nəyə görəsə məsələnin əslinə qayidanda bunlar qaçirlar.Qaldirdiqlari məsələ ( Allahin hökmüylə hökm etməyən ) ümmətə aydindi.Bu kişilərə hələ aydin olmayan odur ki bu böyük küfrdü hansiki dinddən çixaran yoxsa kiçik ? Onlar böyük küfrdür çünki ayə açiq aşkardir zahiri üzərinə alinir deyirlər.Amma İbn Həzm bu məsələdə icmani qeyd edir və ayə zahiri üzərinə alinmaz deyir İbn Əbdul Bər oda alinmaz deyir İmam Acuridə eynən.Bu məsələdə icma varki ayə zahiri üzərinə alinmir.Buna xəvariclərdən başqa kim müxalif olub ki 14 əsrdir ?? Heç olmasa bir dəlil qeyd etsinlər bizdə baxaq ( ümümi yox xüsüsi )

Dərhal İbn Abbasdan ( Allah ondan razi olsun ) dəlil gətirirlər hansiki orda "bununla küfrə girmişdir deyilir" amma hansi küfr böyük yoxsa kiçik ? onda yenədə qaçirlar.Bizi aldada bilmirlər bəs özlərini niyə aldadirlar ?? Bütün dediklərinə cavab verəndə isə oluruq ya təqlid edən ya murcia.Nə oldu elə bütün ümmət murcia oldu bunlar öz başina imam,muctəhid oldular ?

Qardaş bunlar hər yerdə elə burdada "Qamət belə deyir Qamət belə deyir" deyirlər sanki siz özünüzə müstəqil yol tutmusuz və ətrafiniza kamanda yiğmisiz.Bununlada bilməyənləri sizdən uzaqlaşdirmaq istəyirlər.Albanidən Useymindən İbn Bəzdan dəlillər gətirirlər amma nədənsə özlərinin 100-lərlə gətirdikləri məsələlərin batil olduğuna dair bu alimlərdən rədd gətirəndə "Albani kimidi İbn Bəz kimdi ümmətin qazilər deyillər ki onlar və s. " deyirlər.Bizə "susan şeytan" deyirlər amma özlərinində səsi çixmir ( çayxanalarda istisna ).Orda burda yiğişib zülmə qarşi özləri dediklərini özlərinin eşitməyi nə vaxtdan zülmə qarşi çixamaq olub ??

Bunlara inanan və uyan qardaşlarin hallarida təəcüblüdur.

Cavab:

Allah razı olsun, sadəcə cahildirlər, xüsusən də əvvəl vaxtlar şeytan vəsvəsə verir ki, hər şey bitdi, sən artıq hər şeyi bilirsən. Sadəcə əsas məsələ odur ki, qardaş və bacılar aldanmasınlar.
Allah daha yaxşı bilir!

#81 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 05:47 AM

Assalamu aleykum weyx.

1.Cin cixardmagla pewakar mewgul olarmi (senet kimi),Seleflerden iw kimi bunu secen olub mi?
Insanlara komek edirem(Cinleri islama devet edirem)

2.Mugabilinde pul almag(daimi),sunnada bu gelibmi?

3.Duzdur ki,medine telebeleri de(bezileri) bununla pewakarcasina mewqul olurlar?

4.Umumiyetle bele bir pewe secmek olar?

Cavab:

1. Bu qeybi aləmdir, bu dəqiq elm deyil.
2. Bəli, ala bilər, sadəcə bu da şişirdilib.
3. Xeyr.
4. Bəyənilmir.
Allah daha yaxşı bilir!

#82 Sual

Sual
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 06:30 AM

Assalmu Aleykum

1.
Цитата
...amma nə qadın kişinin oğlunun yanında, nə də qadının qızı atalığının yanında başlarını aça bilməzlər.

Bu hansi hallara aiddir?
2. Cume xutbesi zamani destemaz pozularsa ne etmek lazimdir, gozlemelisen ki xutbe qurtarsin sonra destemaz alasan y basqa cur?
3. Dunyasini deyishen insanin uchun ilk olaraq ne etmek lazimdir? (Yani yuyulub kefenlemezden evvel.)
4. Eger bir adam olenden 3 gun sonra defn edilirse, onun qebr sorgusu 3 gunden sonra bashlayir?
5. Evde cenaze varsa hemin evde namaz qilmaq olar?
6. Qadin cenaze namazi qila biler?
7. Cenaze namazindan evvel Azan oxunur?
8. Cariye ile yaxinliq etmek ucun de kebin lazimdir?
9. Yaxinliq etmeyi cariye istemezse... bu mecburidir?
10. Auzi billeh demek hansi hallarda olr hansi hallarda olmaz?

Assalamu Aleykum

Cavab:

1. Yəni olmaz, bütün hallara.
2. Çıxın və dəstəmaz alıb qayıdın gəlin, boş olan yerdə oturub davam edin.
3. Gözünü yummaq, alt çənəsini bağlamaq, ayaqlarını bağlamaq, üstünü örtmək.
4. Bəli.
5. Bəli, olar.
6. Bəli.
7. Xeyr.
8. Xeyr.
9. Bəli.
10. Məsələn, nəsə səhv edəndə, çaşanda deyə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#83 aliev_babek

aliev_babek

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 25 posts
  • Interests:психология

Posted 07 April 2011 - 06:33 AM

Ассаламу алейкум, несколько вопросов:
1) можно ли использовать ополаскиватель для полости рта, если в нём содержиться сприт. Этим ополаскивателем я просто полощу рот и выплёвываю, т.е. я не выпиваю его.
2) если у мужчины. проснувшись на утренний намаз, возникли сомнения по поводу того есть ли у него гусль или он его испортил, т.е. он не знает точно была у него полюция или нет, что ему делать?
3)если забыл совершить тахарат, а после совершения молитвы вспомнил что не совершал тахарат, нужно ли совершить молитву заново?

Ответ:

1. Если это необходимо, то можно.
2. Пусть посмотрить на одежду, на простыню, если выделений много, значит мэни и нужно взять гусул, если мало, значит мэзи и нужно взять просто дастамаз.
3. Это не условие для намаза, особенно если в этом не нуждаетесь. Главное чтоб у вас был дастамаз.
Аллах знает лучше!

#84 2553

2553
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 07:20 AM

Цитата (2553 @ 02 Apr 2011, 15:11)
салам алейкум
моему мужу по работе клиенты иногда оставляют деньги за оказанные услуги.не считаются ли эти деньги рюшвятом(хотя он не просит сам эти деньги)?и услуги эти бесплатные.

Ответ:

Если это происходит в рабочее время и на рабочем месте, то пусть не берет.
Аллах знает лучше!

салам алейкум
а мне кажется что это не харам...у него работа тяжелая,в смысле он много работает и морально и физически устает,но его работу не дооценивают,а клиенты платят ему.Они люди богатые...

Ответ:

В исламе к вопросам не относяться по чьим-то мнениям, есть правила – и в этом вопросе правила таковы, что в рабочее время он не может взять.
Аллах знает лучше!

#85 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 09:16 AM

Assalamu aleykum!

Xahiş edirəm sadə tərzdə izah edin!!!

1 Qohumlarla əlaqəni kəsməmək lazımdır.Bəs naməhrəm qohumlarla da əlaqəni davam etdirmək lazımdır?
2 Məsələn,xalaqızı,əmiqızı,dayıqızı,bibiqızı naməhrəmdilər.Bunlarla əlaqəni davam etdirmək lazımdır? Necə? Naməhrəmdilər axı…
3 Əgər hicab fərz olubsa onda kişilər öz zövcələrini necə tapsınlar,bəyənsinlər? Yə`ni qızlar başı bağlı olduğu üçün onun normal halını görmək olmur.Onda məsələn evləndin,sonra da başı açıq halda bəyənmədin.Deməli bəxtinə kim hansı vəziyyətdə düşdüsə ? Necə ?
4 İslamda naməhrəm qıza yaxınlaşmaq,onunla ünsiyyət etmək olmaz.Belə olduğu təqdirdə zövcəni necə tapmaq olar? Əgər ona yaxınlaşmaq,ünsiyyət qurmaq olmazsa.Onda bütün bu məsələlər necə tənzimlənir? Məsələn,mən evlənmək qərarı vermişəm,necə evlənim? Bunun üçün informasiya toplamaliyam ki,kimin qızı var?
5 Evlənmək üçün mütləq valideynin razılığı olmalıdır?
6 Məsələn,mən mömin bir qızla evlənmək istəyirəm,amma valideynlərim hicaba görə razı deyil.Onda evlənməməliyəm? Deməli onlar mənim üçün Allah qatında təqdirəlayiq ola biləcək evliliyə razı deyillərsə mən evlənməməliyəm?
7 Evlilik üçün valideynlərdən hər ikisinin razılığı lazımdır? Biri razı olsa kifayət etmir?
8 Əgər valideynlər hər ikisi ölübsə onda evlilik üçün kiminsə razılığına ehtiyac yoxdur ?
9 Valideynlər qızı məcburi ərə verə bilər?
10 Əgər qız yalnız möminlə evlənmək istəyirsə, valideyn isə ümumiyyətlə qızı dindar birinə vermək istəmirsə və beləliklə də valideyn Allah tərəfindən ona verilən hüquqdan sui istifadə edərək qızı heç vaxt möminə verməyəcəyi üçün qız evdə qalmalıdır? Nə var-nə var ki,şərəfsiz valideynləri İslamdan qorxurlar.

Assalamu aleykum!

Cavab:

1. Qohum kimi münasibətləri saxlayın, telefonla danışıq, hal-əhval tutun, kömək edin və s.
2. Məsələn, ərləri ilə, ailəvi, sizin həyat yoldaşınız birbaşa onlarla, uşaqlarınız uşaqları ilə və s.
3. Xeyr, qızı ciddi fikirlə alamq istəyirsənsə, qız evinə gedəndə, qıza başıaçıq baxmalısan.
4. Bunun yolları var – qohumlarında soruşmaq, öyrənmək, sonra fikrin ciddi olarsa, evlərinə getmək və s. Bu problem deyil.
5. Qızın valideynin razılığı mütləqdir.
6. Səbirli olun, çalışın bunun üzərində işləyin, valideynlərinizə müxtəlif yollarla təsir edin və s.
7. Əsas atasıdır.
8. Oğlan üçün xeyr, amam qız üçün kim qəyymluq edirsə, onun razılığı vacib olur, qardaşı, dayısı və ya əmisi.
9. Məcburi o zaman ola bilər ki, qız uşağıdır və ailə qurmaq, ümumiyyətlə, istəmir.
10. Bu halda ixtiyar qızın özünə keçir.
Allah daha yaxşı bilir!

#86 123456

123456
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 10:09 AM

Salam aleykum.Kişi gümüş üzük taxa bilərmi? Nişanlılıq məqsədi ilə.Deyirlər bizim dində nişanlılıq məqsədi ilə nişan üzüyü taxmaq olmaz.Salam aleykum.

Cavab:

Bəli, bu əsasən kafirlərin adətidir, ona görə də nişan məqsədilə deyil, hədiyyə kimi taxmaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#87 Irade

Irade

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 29 posts

Posted 07 April 2011 - 11:45 AM

1. Sheyx, Turkiyede tehsil alan telebe Bakiya evlerine gelir ve bilir ki,meselen 1 aydan sonra yene qayidacaq tehsil aldigi yere. O zaman namazlari her iki yerde- Bakida ve Ankarada nece qilmalidir?
2. Ve yaxud qonaq olaraq Genceden Bakiya gelen adam Bakida 1 hefte qalacaqsa, o halda Bakida namazlarini nece qilmalidir?
3. Eger 3 gun nafile oruc tutacagima niyyet etmishemse ve birinci gunde orucum pozulubsa,qalan butun gunlerin qezasini tutmaliyam.yoxsa ancaq pozulan gunun?
Allah sizden razi olsun

Cavab:

1. Evdə tam qılırsınız, Anakarada da tam qılır – çünki uzunmüddətə getmisiniz, qalmağa da rahat yeriniz var və qayıtmaq vaxtınız da məlumdur.
2. Bu az müddət olduğu üçün səfər namazı qılır.
3. Nafilə orucun qəzası yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#88 Abu zerr el-gifari

Abu zerr el-gifari
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 12:41 PM

Цитата (Abu Zerr el -gifari! @ 05 Apr 2011, 13:41)
Salam!
Sizin eqidenize esasen Quranin tefsirinde eqlin rolu varmi, varsa hara qederdir?
Yoxsa, hansı səbəbdən yoxdur?
Umumen butun qurana zahiren hokm verilmelidir, yoxsa bezi ayeleri zahire gore izah olunmalidir? Ve neye esasen?

Cavab:

Salam, salam…
Əlbəttə, bizdə ağılın yeri var, Allah Təala Quranda da ağıldan danışır, ağılsızlığı pisləyir. Lakin hər şeyin həddi olduğu kimi ağlın da həddi var. məsələn, peyğəmbərdən (sallALLAHU 'aleyhi wa sallam) ruh barədə soruşduqda, Allah Təala ayə nazil elədi və görünür ki, bu məsələdə ağlın yeri yoxdur – İsra, 85.
Bəli, bacardıqca, zahirən hökm verilməlidir. 
Allah daha yaxşı bilir!

Salam!
Deyirsiniz ki, bacardiqca zahire gore hokm vermelidir. Beyem meyar yoxdur ?

Cavab:

Salam, salam…
Biz axı meyarı qeyd etdik, dedik ki, bacardıqca zahirlə gedirsən, bacarmadıqda təvillə gedirsən. Biz bunu nə üçün qeyd edirik, çünki azmış firqələr bu məsələdə öz batillərini sübut eləmək üçün bunu şişirdib çox istifadə edirlər. Məsələn, görürsən ki, ər-Rəhman surəsində Allah Təala buyurur: (Suları şirin və acı olan) iki dənizi O qovuşdurdu (bir-birinə qovuşmaq üçün açıb buraxdı) (Ər-Rəhman, 19). Şiə təfsirlərinin bəzilərində bu ayənin batini mənası Əli (radiyALLAHU 'anhu) və Fatiməni (radiyALLAHU 'anhə) birləşdirdi, ardınca “Onlardan (o iki dənizdən) inci və mərcan çıxar” (Ər-Rəhman, 22) deyirlər ki, bu da Həsən (radiyALLAHU 'anhu) və Huseyndir (radiyALLAHU 'anhu). Bax, bu meyarlar batildir, bunu heç ağıl da qəbul eləmir.
Mənə elə gəlir ki, sən də mənimlə razılaşarsan...
Allah daha yaxşı bilir!

#89 12345

12345
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 01:27 PM

əssalam əleykum.qiyam leyli namazının fəziləti haqqında məlumat verin.

Cavab:

Gecə namazı (qiyamul-leyl) və təravih namazları və onlarla əlaqəli məsələlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#90 SiddiqMuslim2235

SiddiqMuslim2235

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 42 posts
  • Interests:sunne

Posted 07 April 2011 - 02:38 PM

Цитата (R A M I N - M U M I N @ 01 Apr 2011, 14:27)
es salamu aleykum rahmetulla ve barekatu. Necesiz exi? Bezi suallarimiz var idi. Nikimide deyiwdim qamet qardaw allah razi olsun.
1)bilerekden wehvet oyansa mezi gelse qusl pozulur?

Cavab:

Məzi qüslü pozmur, ona görə də yalnız dəstəmaz alın.
Allah daha yaxşı bilir!

esselemu aleykum.
men bu mesleni basa dusmedim.
eger bilerekden yeni sehvetini harama baxmaqla qaldirsan ve s bele halda mezi gelse qusl vacib olmur?
Zovce ile olsa mezi gelse onda qusl yox destemaz almalisan?
aAllah razi olsun.
Esselemu aleykum...

Cavab:

Məni çıxdıqda qüsül vacib olur, məzi çıxdıqda isə yalnız dəstəmaz vacib olur. Zövcə ilə olduqda isə cnisiyyət orqanı girdikdə, məzi gəlməsə belə, qüsül vacib olur.
Allah daha yaxşı bilir!

#91 TƏQVA

TƏQVA

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 88 posts
  • Interests:Sevgi-Qorxu-Umid

Posted 07 April 2011 - 02:54 PM

Assalam Aleykum !
Şeyx ,təqiyyə nə deməkdir ?
2.Əgər bir şəxs zövcəsi ilə birgə namaz (2-nəfər ) qılırsa bu zaman iqaməni qadın deməlidir mi ? Dəlil !
Assalam Aleykum va rahmatullahi va Barakatuhu !

Cavab:

1. Ürəyində bir şey tutub dilində başqa şey demədkir.
2. Xeyr, iqaməni kişi deyir.
Allah daha yaxşı bilir!

Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır. (YUNUS 18)
(Allah) göyləri və yeri Yaradandır. O sizin üçün özünüzdən zövcələr, heyvanlardan da cütlər yaratdı. O sizi bu yolla çoxaldır. Onun heç bir bənzəri yoxdur. O, Eşidəndir, Görəndir. (ŞURA 11)
Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın dua-sını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.(Əl-Bəqərə 186)
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz. (Zumər 3)

http://ixlasla.com/

http://www.4shared.c...W/Kitablar.html

#92 Azer

Azer
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 03:20 PM

sheyx Medine telebesi Veysalin dersine gulag asdim orda deyriki muxaliflere qarshi sinienizi acin, onlrala derdleshin, onlarla yumshag olun,bu soz ne geder duzdur??

Cavab:

Bəli, çünki müxaliflərin hamısı bir deyil, elələri var ki, avamdırlar, sadəcə aldadıblar.
Allah daha yaxşı bilir!

#93 tovbeka_R

tovbeka_R

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 8 posts

Posted 07 April 2011 - 05:02 PM

Əs-Səlamu aleykum ve Rahmetullahi ve Beraketuhu

Qamət qardash mən zovcəmlə evlənməzdən oncə onunla ozum və dinimiz haqqinda ətrafli sohbet etmishdim. və mənim dinimize bacardigim qədər xidmət etdiyimi bildirmishdim və evlendikdən sonra da bunu ondan isteyeceyimi bildirmishdim ve o da raziliq vermishdi. Men iki ildir ki artiq evliyem ama o hele de cahildir.(Her furset dushen kimi onunla dinimiz barede tebligatimia baxmayaraq) Onu cahilliyinin ucbatindan artiq 2 defe onu yataqdan uzaqlashdirmisham ama son defe bir nece gun evvel onunla bu barede uzun ve esasli danishmagima baxmayaraq o dinimize xidmet etmek istemediyini bildirdi. Menim evliliyimi davam etdirmeye icazem varmi? yeni bu qadinla evliliyimi davam etdirsen qiyametde buna gore cezalandirilacammi? yoxsa Sebr edib Allah ona hidayet verene qeder gozlemeliyem?
Allah rizasi uchun mene komek edin artiq evliliyimden hech bir sevinc hissim,aileme qarshi bir mehebbetim qalmayib,ama bir mesele de vardir ki, zovcem menim xalaqizimdir
Sebirle cavabinizi gozleyirem
Allah sizden razi olsun

Əs-Səlamu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuhu

Cavab:

Allah Təala necə buyurursa, elə də edin: “Kişilər qadınlar üzərində ixtiyar sahibidirlər (onların hamisidirlər). Bu, Allahın onlardan birini digərinə üstün etməsi və (kişilərin) öz mallarından (qadınlar üçün) sərf etməsinə görədir. Əməlisaleh qadınlar (ərlərinə) itaət edib Allahın himayəsi sayəsində gizli şeyləri (ərlərinin sirlərini, mal-dövlətini, namus və şərəfini) qoruyub saxlayırlar. (Ey kişilər!) Özbaşınalıq etmələrindən qorxduğunuz qadınlara nəsihət edin, (yola gəlməzsə) onlardan yatağınızı ayırın və döyün! Sizə itaət etdikdə isə daha onlara (əziyyət vermək üçün) başqa yol axtarmayın. Əlbəttə, Allah ucadır, böyükdür! (Ey möminlər!) Əgər ər-arvad arasında ixtilaf olacağından qorxsanız, o zaman kişinin adamlarından bir nəfər və qadının adamlarından da bir nəfər münsif (vasitəçi) təyin edib (onların yanına) göndərin. Əgər onlar (bu iki vasitəçi ər-arvadı) barışdırmaq istəsələr, Allah da onların köməyi olar. Həqiqətən, Allah (hər şeyi) biləndir, (hər işdən) xəbərdardır!” (Nisa, 34-35).
Allah daha yaxşı bilir!

#94 NH_84

NH_84

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 98 posts

Posted 07 April 2011 - 05:35 PM

Əssələmu Aleykum!

1) Dəstəmazdan qabaq Əuzu billəhi minəş şeytanir racim deyilir və sonra Bismilləh kəliməsi deyilir daha sonra dəstəmaz alınır. Sünnədə belə bir şey varki Bismilləh kəliməsindən qabaq Əuzu billəhi minəş şeytanir racim deyilsin?

2) Əlavə rukət qılmaq deyildikdə Sübhənəkdən başlayaraq axıra kimi bütün sözlər deyilməlidir? ( yəni Sübhənək, fatihə, hər hansı bir surə,ruku, səcdə, əttəhiyyətu, Peyğəmbərə salavat, ozün üçün dua və salamlar.)

3) İmad əl-Mənsari, Əl-Qamidi<<bu qarilər Sələfdirlər?

4) Bəlkədə bunu yazmağım yersizdir ama menim üçün bu yuxunun yozumu maraqlı olduğu üçün bunu sizə yazdım. İnşallahki siz yoza bilərsiniz. Başqa bir elm tələbəsinin öz saytında ona danışılan yuxunun yozmasını oxumuşdum lakin onunla elaqe saxlaya bilmirem sayt vasitəsi ilə nedense.

Belə bir yuxu görmüşəm >> Sübh namazından sonra yatdımki saat yarımdan sonra durub işə gedəm belə bir yuxu gördüm>> gördümki bir su yığışmış bir gölməçə kimi bir yerin kənarındayam yuxuda su barədə təsəvvürüm odurki su cənnətdəki göl suyundur və bir nəfər gəlib sol tərəfimdə oturdu və sudan bir qaba doldurub qüsl kimi başından aşağı tökdü və məndə onu kimi suyu doldurub başımdan aşağı daha sonra qollarıma tökdüm. Sonra bu sudan bir qaba yığıb ailəm üçün aparmaq istedim. Bu vaxtı çox sayda kişilər gəldi yanındada hicabda zövcələri. Biri mənə Salam Aleykum dedi və məndən İşa namazının nə vaxt qılınacağını soruşdu məndə 22:30-da qılınacağını bildirdim və sonra dedimki biz namazı təqvimimiz var ona əsasən qılırıq dedim və daha sonra budilnik çaldı yuxudan oyandım.
Yozumunu bilmək isterdim bu yuxunun əgər mümkünsə. İnşallahki yoza biləcəksiz.

Allah Razı Olsun!

Əssələmu Aleykum!

Cavab:

1. Xeyr.
2. Xeyr, yalnız Fatihə oxunur və davam olunur.
3. Dəqiq bilmirəm.
4. İbadət və ya buna aid məsələlər görmüsünüzsə, inşəAllah, yaxşı yuxudur.
Allah daha yaxşı bilir!

Mən cinləri və insanları yalnız Mənə ibadət etmək üçün yaratdım! (Əz-Zariyyat 56)

Ey iman gətirənlər! Allahdan layiqincə qorxun. Yalnız müsəlman olduğunuz halda ölün! (Ali Imran 102)

... .Şübhəsiz ki, Allah yanında ən hörmətli olanınız Ondan ən çox qorxanınızdır. Həqiqətən, Allah Biləndir, Xəbərdardır.
(Əl-Hucurat 13)

Möminin Sevinci üzündə, Kədəri qəlbində, Qətiyyəti isə onun dinindədir! (Hikmətli söz)

Gözəl əxlaqın fəziləti barəsində Aişədən (Allah ondan razı olsun!) rəvayət olunan hədisdə Peyğəmbər (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) buyurur: "Mömin olan kəs gözəl əxlaqı ilə oruclu və gecə namazına duran şəxsin səviyyəsinə çatar".

Ömər ibn Xəttab (Allah ondan razi olsun!) deyir ki, mən Peyğəmbərin (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) belə dediyini eşitmişəm: "Doğrudan da əməllər niyyətlərə görədir. Hər kəs etdiyi niyyətin savabına nail olacaqdır. Kimin hicrəti Allaha və rəsuluna olarsa, onun hicrəti Allaha və rəsulunadır. Kimin hicrəti əldə edəcəyi dünya mənfəətinə, yaxud evlənəcəyi qadına görə olarsa, onun hicrəti də ona görədir"[1]. Buxari və Müslim.

Hər kəs özünə doğru yol aşkar olandan sonra Peyğəmbərdən üz döndərib möminlərdən qeyrisinin yoluna uyarsa, onu istədiyi yola yönəldər və Cəhənnəmə varid edərik.
Ora necədə pis yerdir. (Ən-Nisə 115)

#95 SiddiqMuslim2235

SiddiqMuslim2235

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 42 posts

Posted 07 April 2011 - 05:58 PM

esselemu aleykum.
Sheyx men bu syiti deyirdim. bu sayit kilerindi?

Cavab:

Bidətçi azmış təkfirçilərin saytıdır, məsləhət deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#96 02:46

02:46
  • Guests

Posted 07 April 2011 - 09:45 PM

Salam aleykum.1.exi,eyer her hansisa ferzi qildim ve hemin namazin vaxti cixib,ve mene awkar olurku alt paltarim azda olsa necise bulawib teharet zamani,lakin iyi filan yoxdur,alt paltarda renki his olunur,bu zaman namazi yeniden qilmaliyam?qilmaliyamsa niyetim qeza olmalidir?
2.Mescidul haram,Mekkede qilinan namazin savabe 100mindir?bes Medinede,Allah resulunun mescidinde,neqederdi?Al-aksada neqeder?salam aleykum.

Cavab:

1. Belə halda qılmırsınız, çünki bilmrisiniz ki, namazdan əvvəl olub ya sonra. Bundan sonra təmizləyin.
2. Mədinədə 1000 dəfə, Qüdsdə isə 250 dəfə artıqdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#97 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 April 2011 - 12:19 AM

AS SALAMU ALEKUM.1.uzu uste yatmaq gunahdi?2.gz muncugunu usagin qoluna baglamaq olar?(ancaq goz qaytaran kimi yox sadece muncuqdan xosum gelir.)3.barmaqlari siqqildadmaq gunahdi?imanimin artmasi ucun ne etmeliyem?Allah insanin dualarini qebul edirse bu o demekdir ki,allah o insani cox sevir?ALLAH RAZI OLSUN.SALAM ALEKUM.

Cavab:

1. Bəli, yatmağa başlarkən bu cür yatmaq qadağan olunub.
2. Əgər belədirsə, onda başqa bəzək əşyası taxın, yəni göz muncuğu olmasın.
3. Bəli, ədəbdən deyil, xüsusən də camaat arasında.
4. Saleh əməlləri çoxaldıb, günahları azaltmaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#98 SiddiqMuslim2235

SiddiqMuslim2235

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 42 posts

Posted 08 April 2011 - 05:08 AM

Esselemu aleykum.
Seyx bu hedisin aciqlamasini izah ederdiz.
Peygember(Allahin salavati ve salami olsun) buyurur:Eli mendendir,men de ondanam.O menden sonra her 1 mominin velisidir.
Esselemu aleykum.

Cavab:

Bu hədis səhih deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#99 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 April 2011 - 05:53 AM

As salamu aleykum Weyx necesiniz?
1.mene bir rafizi dediki Ibn Baz bele bir soz deyib..Menim esam ALLAH Resulundan daha xeyrlidir...eger deyibse burda ne qesd olunur?
2.deyirik ki,imam Ebu Henife xeta edib.bes bawqa selef alimlerinden xeta eden olmayib?
ALLAH razi olsun
As salamu aleykum

Cavab:

1. Bunu bidət əhli ibn Baz (rahimahullah) üçün deyil, Muhəmməd ibn AbdulVəhhab (rahimahullah) haqqında deyirlər, istənilən halda yalandır.
2. Əlhəmulillah, peyğəmbərdən (sallALLAHU 'aleyhi wa sallam) başqa hamı səhv edib.
Allah daha yaxşı bilir!

#100 ibn Umeyr

ibn Umeyr
  • Guests

Posted 08 April 2011 - 07:33 AM

exi salam aleykum.bir mesele barede sizin fikrinizi bilmek isteyirem.bir qardaw var ailesinde tez tez problemler cixir.hem de hec neden.qardaw da,zovcesi de namaz qilir,selefdir elhemdulilleh.ama dunya meselesinde bezen hec neden mubahise yaranir ve hetta qardaw mecbur qalib zovcesini vurur.aralarinda cox defe bele mubahiseler olub,ama bir birlerini istediklerinden bir nece gun sora her sey yoluna qoyulub.er zovcesine nesihet edir her defe zovcesi qebul edir,ama mubahise duwende zovcesi erin uzune qayidir,tez eseblewib reaksiya verir.axirinci defe bele olanda er istenmeden onun uzune vurub,zovcesi de senden bosanmaq isteyirem ve bu kimi sozler serf edib,er de eseblesib onun ailesi barede istenmedik sozler deyib.neyse.sonra er ona mesaj yazib ki,erinin uzune qayidan,asi olan qadina Allah lenet elesin,zovcesi de yazib ki,nahaq yere zovcesini doyene Allah lenet elesin.Exi indi qardaw yazdiqi sozlerden pewmandir.soruwur ki zovcesine yazdigi sozler lenetlewme sayilir? Sayilirsa hokmu nedir? bunun helli yolu nedir? Exi,qardaw caduya zada mehel qoyan deyil.ama indi qelbine wubhe gelibki belke ailesine cadu edibler.qardawin dolaniwigi pis deyil elhemdulilleh.iwi,evi,mawini.ama hec neden ailesinde mubahiseler yaranir,hem de hec neden.sizden meslehet isteyir.Salam Aleykum veRehmetullah

Cavab:

Belə məsələləri öz aralarında həll etsinlər, bunu dərhal caduya yozmasınlar, çox güman ki, vəsvəsədir.
Allah daha yaxşı bilir!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users