Jump to content

Photo

01 декабря 2014 года

• This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#1 admin

admin

Administrator

• Админ
  • Pip
  • 100,154 posts

Posted 05 November 2014 - 12:09 PM

Əs salamu aleykum və rahmətullahi va bərakatuh!
Əziz müsəlmanlar! inşəAllah, dekabrın 1-dək suallarınızı forumda verə bilərsiniz.
Suallarınız bir neçə gün ərzində məscidimizin imamı Qamət Suleymanov tərəfindən cavablandırılacaqdır.
Hamınızı maraqlı suallarla gözləyirik!
Salam aleykum!

Ас саламу алейкум, уважаемые мусульмане!
ИншаАллах, до 1-го декабря можете задавать вопросы на форуме.
В течении нескольких дней на ваши вопросы ответит имам нашей мечети Гамет Сулейманов.
До встречи в онлайне! Готовьте вопросы.
Салам алейкум!!

DİQQƏT, DİQQƏT, DİQQƏT!!!
Yalnız söz yığımından ibarət olan,
əxlaqsız və ədəbdənkənar ibarələrlə dolu olan,
forum iştirakçılarının bir-birinə
elmsiz, dəlilsiz və əsassız cavabları
silinərək foruma buraxılmayacaq.
Yazıları bu şərtləri ödəməyən istifadəçilər
haqqı halal etməni tələb etməsələr də olar,
çünki forumun və onun sahibinin
haqqını ödəmək lazımdır.

#2 Şeyx

Şeyx
  • Guests

Posted 05 November 2014 - 12:55 PM

Şeyx sene bir mesehet verimde ..demeli sen bezmemisen bu geder qardawlarin etini yemekden ? o xavaric bu tekfirchi o birsi filan...o birsi cehennenm kopeyi...halbuki bu qardawlar TOVHID ehlidi,lap xetalari olsa bele..noldu bes cehalet uzur idi ? kafire muwriki,Allahin duwmenlerine gelince deriden gabigdan yolursan ozuvu,bir qardaw demiwken 700 uzur tapirsan,amma tovhid ehline geline onlara uzur yoxdu ve onlar kafirdiler? cehennem kopeyidir ? Allahdan qorx..dunyaya gore axiretivi satma... sixiwdirirlar? hicret ele..imkanin var..amma axireti bele ucuz giymete satma...

2) ci lap kimse hakimi tekfir edir, chixmaq isteyir..beyem o hakimleri mudafiye etmek sene mi qalib ? get iwinnen gucunnenn mewgul olda..sen onlarin vekilisen ? onlarin oz ordusu var ozleride ne lazimdi tedbir gorecekler..senemi qalib onlari mudafie etmek?dai bu gederde yoxda..yaltagligin son heddidi bu,ozuve hormet ele biraz... ehalenin choxu wirk edir,choxu wiyelerdi,rafizilerdi,azmiw awarilerdi,sufilerdi....onlar qalib giragda,durub siz tovhid ehline iliwirsiz.. internetde rafizilerin wubheleri doludur... ve chox az miqdarina cavab verilib,abu zeydin biraz dersleri var,birde yawar suleymanovun wiyelere aid..odaki video weklinde..hech wiyeler onlara qulag asmir..amma yazili wekilde,kitab weklinde demek olarki hechne yoxdu...

Cavab:

Mən düzü bu sualı buraxdım. Çünki hizbçilərin növləri təkfirçilər, cihadistlər, hizbut-təhrir, sururilər, ixvanul muslimin təşkilatı və s. arasında belə söhbətlər gedir. Xüsusən təkfirçilərin arasında. Həmdə camaat bunların nə cür danışmasına fikir versin.
Birincisi, mən ət yemirəm. Sən əvvəl öyrən ki, şəriətdə nə vaxt ət yemək sayılır. Sadəcə biz xəvariclərlə mübarizə aparırıq. Bu mübarizəni biz Peyğəmbərdən (sallallahu aleyhi va səlləm) götürmüşük. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) hələ onun vaxtında olmasa belə, onun xəvariclər barədə nə cür sözləri var. Hansı ki, başqa firqələr barədə belə sözlər heç deyilməyib. Onda sənin sözündən belə çıxır ki, Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) öz vaxtında elə belə danışırdı ? Lazım deyildi. Hələ olmaya-olmaya. Sən isə ola-ola mənə deyirsən ki, danışma, onların ətlərini yeyirsən.
Qəribə fikir bildirirsiz, onları Tövhid əhli adlandırırsız. Necə yəni Tövhid əhlidir ? Onlar azmış bidət əhlidir. Özüdə bu mənim sözüm deyil. Bu Şeyx Fovzan və başqa alimlərin, taa tarix boyu onlar həmişə mötəbər alimlər tərəfindən tənqid olunublar. Sən isə mənə deyirsən ki, onlar bidət əhli yox, Tövhid əhlidir.
Sonra deyirsən ki, kafirlərə üzr axtarıram. Mən hansı kafirə üzr axtarmışam ki ? Mən deyirəm ki, yəhudilər, nəsranilər, krişnaidlər və s. kafirdir. Özüdə 700 dənə üzr. Kimsə sənə deyib 700 dənə ? Qoy bir beş dənəsini tapsın görüm.. Və ya sənə deyən desin ki, bir nəfərin adını çəksin ki, mən hansı kafirə üzr axtarmışam. Ya səni aldadıblar, cahilsən, ya da ətrafındakıları sakitləşdirmək üçün belə ümumi şeylər yazırsan. Əgər elədirsə, bir kafirin adını çək. Hansı ki, üzr axtarmışam. Hələ 700 dənə üzr də yox, ikisini qeyd elə.
Sonra deyirsən ki, məni sıxışdırırlar. Məni buna görə heç kəs sıxışdırmır. Mən azadam. Sözlərimi, fikirlərimi azad deyirəm. Heç kəs mənə demir ki, belə de. Necə ki, bu məsələdə sizi aldadıblar. Sənin bu iddialarının hamısı zənn, yalan və böhtan. Bundan başqa bir şey yoxdur. məni sıxışdırmırlar. Mən öz istəyimlə bunları deyirəm. Çünki sünnə budur. Alimlərdə belə deyirlər. Bizdə onların (sələflərin) yolu ilə gedirik.
Sonra deyirsən ki, kafir hakimləri müdafiə edirsən. Mən ümumiyyətlə hakimləri müdafiə edirəm. Bu əhli sünnənin yoludur. Sənin deyəsən əhli sünnənin əqidə kitablarından xəbərin yoxdur. Və ya sənə deyiblər ki, o əqidə kitabında olan hakimlərə bu hakimlər aid deyil. Bunu hansı alim deyib ? Heç bir mötəbər alim deməyib. Ancaq Bağdadi və s. başqaları deyib.
Həmçinin deyirsən ki, tərk elə, onlar çıxsınlar. Odur çıxdılarda.. Suriyada, Şamda, Yəməndə, Liviyada, İraqda çıxdılarda. Noldu ? Sən istəyərsən elə vəziyyət olsun ? Bax elə vəziyyət olsa, sənin də evinə gələ bilərlər.. Səndə yaxınındakıları itirə bilərsən. Alimlər ona görə danışırlar. Bizdə onların yolu ilə gedirik. Bizdə deyirik bu fitnəyə qoşulmayın. Belə şey olmaz. Hakimə qarşı çıxmayın. Baxın qonşu ölkələrə. Çıxdılar və nə nəticəsi oldu. İndi gedib əvvəlcədən sənin kimi deyən əhalidən soruşsan, deyəcəklər biz böyük səhv etmişik. Sən əmin-amanlıqda yaşayırsan. Necə deyirlər - ağzın isti yerdədir. Ona görə başlamısan burda ümumi çıxışlar etməyə. Guya ki, bir dənə haqqı deyən, bomba uşaqlar sizsiniz. Sizdən başqa hamısı qorxaqdı, işləyir və s. Bir dənə bomba uşaqlar sizsiniz. Bunlar sənin fikrin deyil. Mən bilirəm. Sizin aranızda belə söhbətlər gedir. Bir-birinizə təsəlli verirsiniz. Amma hamısı yalan, böhtandan başqa bir şey deyil və cahillikdir, savadsızlıqdır.
Sonra deyirsən ki, işinlə məşğul ol. Mənim işim elə budur da. Allah Təalənin yoluna dəvət etmək. 16 yaşından. İndi 44 yaşım var. Mənim işim elə budur da. Gedib dükan zad açıb ticarət edim ? Sən deyəsən məni tanımırsan.
Sonra yazırsan ki, yaltaqlıq... Həəə.. Birinci, hakimə qarşı çıxmamaq, bu yaltaqlıqdır ? Onda sən bütün sələfi alimlərə yaltaq deyirsən.. Bu mənim mövqeyim deyil. Yəni mən özümdən ixtira etməmişəm. Sizi aldadıblar. Bu ümumiyyətlə əhli sünnə vəl cəməanın mövqeyidir. İndi sənin sözündən çıxır ki, Musa (əleyhissəlam) Fironun yanına gedəndə yaltaq idi ? Allah Təalə deyir ki: Onunla mülayim danış. İndi sənin sözündən elə çıxır ki, Musa (əleyhissəlam) yaltaq idi ? Bir söz dedikdə bir fikirləşin. Bax savadsızlığınız bax bundadır. Deyirsiz, amma nəticəni fikirləşmirsiz. Mən bu sözü deyirəm, sonra nolacaq və s. Bil ki, sənin ətrafında danışanların çoxusu bir şey olsa, səni qoyub qaçanlar ən birinci onlar olacaq.
Sonra deyirsən ki, əhali belədir. Əhali kafirdir və s. Kim əhaliyə kafir deyib ? Şeyx Fovzan dedi ki, Azərbaycan əhalisi müsəlmandır. Nə deyirsən ? Ona görə sadəcə mən sənə demək istəyirəm ki, bu mənim fikrim deyil. Bizim apardığımız dəvəti alimlər bizə tövsiyə edib. Bu sələfilərin dəvətidir. Sizi aldadıblar. Burda nə deyirsənsə, hamısı yalan, böhtandan başqa bir şey deyil. Ya sən cahilsənsə, doğurdan xəbərin yoxdursa, bil. Və ya sən bilirsən, ətrafındakıları sakitləşdirmək, camaata təbliğ etmək üçün sadəcə söhbəti fırladırsan. Camaat baxın bunlar belə fikirlər deyirlər, öz aralarında da ətrafındakıların çoxusunu aldadıblar. Hamısı yalandan başqa bir şey deyil. Sən öz günüvü fikirləş, öz günüvə ağla. Öz ətrafındakılara ağla, onların gününü fikirləş. Sən məndən narahat olma. Vəssəlam
Allah daha yaxşı bilir!

#3 Abu-Muaz

Abu-Muaz

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts

Posted 05 November 2014 - 01:43 PM

Assalamaleykum sheyx.Allah sene ve seni kimi bu devetde eziyet cheken butun gardashlara bereket versin.Allah haminizi xeyirle mukafatlandirsin.Sheyx yungulvari sualim var.Ov iti hagginda sual vermek isteyirem.Ov itini almag ve satmag olarmi?Ve yaxudda evde saxlamag olarmi?Yeni ov uchun istifade etmek?Ve yaxutda ov iti balalayarsa onun balalarini satmag,yeni biznes kimi istifade etmek olarmi?IOv itine aid ne olar ne olmaz onlari yazardiz.Imkan varsa.Allah razi olsun.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
Şəriət üç itə icazə verib: Ov iti, qoyun iti, birdə həyətdə təhlükəsizlik üçün. Amma qaldı ki, onu satmaq olmaz. Almaq ehtiyac olsa, alın. İtin varsa və balalayıbsa, onu pulla sata bilməzsən. Hədiyyə ver. Onun əvəzinə nəsə alma.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

#4 Help me !

Help me !
  • Guests

Posted 05 November 2014 - 05:56 PM

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh.
Qardas, men musiqi tehsili aliram, artiq sonuncu kurs telebesiyem. Ve indi bilirem ki, musiqi haramdir. Cixilmaz veziyyet alinib mende. Nece illerdi bu ixtisas uzre oxumusam, ye'ni elimnen basqa is gelmir. Yasimda az deyil, artiq 26 yawin icindeyem. Iwleyib ozumu saxlamaq vaxtimdir, ama qalmiwam pis veziyyetde, cunki elimden basqa is gelmir. Eyni zamanda da islemek vaxtimdi menim. Bu veziyyetde mene ne meslehet gorerdiz, wer'i cehetden menim musiqi ixtisasi uzre iwmeyim uzrlu sayilir ? Men neyleyim, elimnen basqa hec bir is gelmir ? Cixilmaz veziyyetdeyem, valideynlerimden asili qalmiwam ( maddi olaraq )... Neyleyim ?

Cavab:

Məsləhətim budur ki, xeyr, bu ixtisasda işləyə bilməzsiniz. Çünki musiqi haramdır. Siz hələ 26 yaşda cavansız. Çox sənət öyrənə bilərsiniz. Düzdür, sizə bir az ağır olsa da. Çalışın başqa bir şey öyrənin.
Allah daha yaxşı bilir!

#5 daaaaa

daaaaa
  • Guests

Posted 05 November 2014 - 08:39 PM

Salam aleykum shex,
1- Ibn Hisham kimdi?
2- Dogrudurki, onun kitabinda yazilibki Mehemmed peygember (sallallahu aleyhi ve sellem) doyuwden sonra goturdukleri 700 esiri qilincdan kecirdib oldurub.
Zehmet olmasa etrafli cavab vererdiz.

Cavab:

1) O, sira alimlərindəndir. Peyğəmbərin (sallallahu aleyhi va səlləm) həyatını yazan alimlərdən biridir.
2) Xeyr, onun kitablarında ola bilər. Ancaq onun kitabları mötəbər sayılmır. Zəif, uydurma şeylər çoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#6 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 05 November 2014 - 08:43 PM

salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu
Weyx eger bir toya devet alsam ve toy asiliynen dolu meclis olsa.hemin toya devetnamede pul gondermey olarmi..qohumluq elaqelerine göre.
Salamaleykum

Cavab:

O toya get, amma oturma. Pul yazıl, təbrik elə, gəl.
Allah daha yaxşı bilir!

#7 la ilaha illaAllah

la ilaha illaAllah
  • Guests

Posted 05 November 2014 - 10:39 PM

As-salamu aleykum, Sheyx !
1. Qurani oxuyub bitirdikden sonra "sadaqAllahu-l-Azim" demek bidetdir ?
2. Asr namazinin sunnesi var ?
3. Umumiyyetle hansi ferz namazlarin sunnesi var ? Nece rekatdir ? Ferzden evvel veya sonra qilinir ?
4. Iwa namazinin vaxti fecr namazina kimidir ?
5. Sheyx, evvela Allah razi olsun Sizden, nece illerdi xalqa xidmet eliyirsiz, suallarimizi cavablandirirsiz, ve bize qaranliq olan weyleri aydinlawdiririq. Ve yaxwi bawa duwuruk ki, Siz de hami kimi iwle-gucle mewgulsuz, aile dolandirirsiz,onagore bezen gec yazirsiz. Ama biz de burda cavabi gozleyince birteher oluruq. Herden ele olur ki, tecili suala cavab lazim olur, ama cavabi biz 2-3 hefte sonra aliriq. Olar ki, Siz mewgul olanda burda suallari bawqa bir elm telebesi cavablandirsin ? Bu Sizin de iwinizi asandlawdirar, bizim de . Elhamdulillah, kifayet qeder elm telebeleri var, birinden belke xahiw eleyesiz, Siz mewgul olanda, o Sizi burda evez elesin, suallari cavablandirsin ?
6. Bir cahil hansisa seyidin adina qurban kesir, ve o qurbandan bize de verir. O eti yeye bilerik ? Qeyd edim ki, cahildir, cahilliyinden bele edib.
As-salamu aleykum !

Cavab:

1) O sələflərdən gəlməyib.
2) Qılmaq olar. Əsrdən əvvəl 2+2.
3) Əsas ratibə sünnələrdir. Sübhdən əvvəl iki rükət; Zöhrdən əvvəl iki+iki rükət, sonra iki rükət; Məğribdən sonra iki rükət; İşadan sonra iki rükət.
4) Xeyr, gecənin yarısınacan.
5) Düzdür, hərdən sualların cavabları gecikir. O da müəyyən səbəblərə görə. Necə dediniz, kifayət qədər qardaşlar var. Bu saytda olmasa da, qardaşların başqa saytları var. Orada olan qardaşlardan soruşa bilərsiniz.
6) Siz yeməyin. Başqasına verin. Çünki başqasına verdikdə hökm dəyişir. Amma siz yeməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#8 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 November 2014 - 12:58 AM

Салам Алейкум
Пропусти
Шейх аль-Альбани | О халатном использовании термина «шейх»

Сказал один человек в собрании шейха аль-Альбани: «Шейх наш, мы всегда вспоминаем благое слово, которое вы говорили часто: “Ученые бывают двух видов: истинный ученый, следующий знанию и ученый, выдаваемый за такого”. В наше время слово «ученый» (‘алим) стали менять на другое слово, которое на языке многих людей, а это слово «шейх».
Шейх аль-Альбани засмеялся и сказал: “Много шейхов стало в последнее время”.
Тот продолжил: «И проведя аналогию с теми вашими словами, я говорю, что шейхи двух видов: истинный шейх, поступающий в соответствии со знаниями и шейх, выдаваемый за шейха».
Шейх аль-Альбани сказал: “В действительности, по причине подходящего случая я хочу напомнить своим братьям, чтобы они не разбрасывались этим словом (шейх). Пусть они объясняют своим семьям, чтобы они главу семьи не именовали шейхом, который, к примеру, может быть талибуль-‘ильм, говоря: «Шейх такой-то». Однако пусть меняют это слова на кунью, именуя его как: Абу такого-то (отец такого-то), Абу Ахмад, Абу Мухаммад, Абу ‘Абдуллах и т.п. А что касается выражения «шейх такой-то», то в действительности, свят Аллах, ценность этого слова утратилась подобно ценности слова «ученый» (‘алим)”.
Сл. “Сильсилятуль-худа уа-ннур” № 820.

Cavab:

Əlhəmdulillah. Allah şeyxə rəhmət etsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#9 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 November 2014 - 10:53 AM

Salam aleykum,

Sadəcə olaraq bir şeyi başa düşmürəm...

Bunun İslam olmadığını bu yazıq məxluqlar həqiqətən başa düşmürlər?? Yəni həqiqətən mümkündür ki, sonuncu və ali din olan İslamın bu ola bilməyəcəyini anlamayasan...........

Həqiqətən faciədir.....

Cavab:

Bu şeylərin İslamla heç bir əlaqəsi yoxdur. Belə şeylərə qulaq asmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#10 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 November 2014 - 05:31 PM

Салам алейкум
Пропусти
О зейдитах
Сказал имам аз Зубейри аш Шафии (ум. 318 г.х.) перечисляя заблудшие группы:

والزيدية وهم الذين يتبرؤون من عثمان وطلحة والزبير وعائشة رضي الله عنهم

"И зейдиты - это те, которые отрекаются от Усмана, и Тальхи, и аз Зубейра, и Аиши, да будет доволен ими Аллах"

Источник: "Шарх аль Иман уа аль Ислам уа тасмияту аль фирак", 4

Это основной и'тикод фирки зейдитов - отречение от группы сподвижников Пророка мир ему из числа обрадованных Раем, и матери правоверных - Аиши, да будет доволен ей Аллах. Это являеся ничем иным как куфром в Аллаха.

Затем поздние зейдиты - которые есть в наше время - добавили к этому принятие акыды джахмитов-му'тазилитов, и стали говорить о сотворенности Корана, отрицать Возвышенность Аллаха и Его Сыфаты, говорить о несотворенности деяний рабов, и так далее.

И это великий куфр по иджма имамов Исламов

Затем в наше время некоторые заявляют что среди шиитов в наше время не все группы на куфре, и приводят в пример зейдитов.

Cavab:

Əlhəmdulillah.
Allah daha yaxşı bilir!

#11 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 November 2014 - 08:18 PM

Салам алейкум пропусти
Салам алейкум
Сообщил Ханбаль от имама Абдуллаха ибн аз-Зубейра аль-Хумейди, да помилует его Аллах, который сказал:

— Мне сообщили о том, что некоторые люди говорят: "Кто подтверждал обязательность намаза, закята, поста и хаджа, но не делал ничего из этого до самой смерти, а также тот, кто совершает намаз, повернувшись спиной к Каабе, до самой смерти, - тот является верующим до тех пор, пока не начнет отрицать обязательность всех этих поклонений и обязательность обращения в сторону Каабы".
Я отвечу: "Это - явное неверие и противоречие Книге Аллаха, сунне Его посланника (да благословит его Аллах и приветствует), и действиям мусульман. Аллах Всевышний сказал: "А ведь им было велено лишь поклоняться Аллаху, служа ему искренне, как единобожники, совершать намаз и выплачивать закят. Это - правая вера". (Сура аль-Беййина, аят 5)".

См. "Шарх усуль аль-И'тикъад", 5/887.

Cavab:

Əlhəmdulillah.
Allah daha yaxşı bilir!

#12 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 November 2014 - 08:52 PM

Салам Алейкум
Пропусти
Новое Фатфа Шейх Абдуллаха Гунаймана (да хранить его Аллах) о Срии

Говорит Шейх Абдуллах Гунайман (да хранить его Аллах) И мы просим Аллаха убереч мусульман из числа салафии -солих которые вооют в Сирии от зла хариджитов Игиш и от зла групировок ал Каиды и от зла Башара Асада просим Аллаха доровать победу истиным братья которые под знаменем Таухида воюют в Сирии (Газета Аль халихка стр 4)

Cavab:

Əlhəmdulillah.
Allah daha yaxşı bilir!

#13 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 November 2014 - 07:54 AM

Əs-Sələmu ələyküm.

müəllim və bağ pulun götürmək məsələsi haqqında.

1) mən ailəmin bağını satmaq istəyirəm. Olar mı mən maklerə müraciət edim? Meklerlər mən aldığım puldan 1-2 faiz götürəcəklər müştəri axtardığına görə.
2) əgər potensial alıcı, məsələ, 110 min azn gedib faizla kredit götürüb və mənim ailəmin bağını bu pullarla almaq istəyir, mən günah qazanıram mı bu pulları götürürəm?
3)əgər makler müştəri tapmaq üçün başqa maklerə müraciət edir, amma mənə demir və axırda o öz maaşını 1%-dan qaldırır 2% ki, ikinci maklerdə pul qazansın mən günah qazanıram?
4) və 3-cü suala əlavə olaraq: əgər mən satıcının və maklerin arasında posrednik kimi iştəyirəmsə və 3-cü sualda yazdığım kimi olsa, onda mən günah qazanıram?
5) olar mı mən ev/bağ satıcıların və maklerlərin arasında posrednik kimi iş görüm? Yəni iş bundan ibarətdir: mən hansısa adama təklif edirəm ki, mən onun yerinə maklerlərlə danışacam, onlara zəng vuracam, potensial alıcıları taparam (inşəAllah). Bir sözlə: satıcının yerinə işi mən görəcəm, satıcı isə bu işlərlə məşqul olmasın, mənə isə işə görə 200-300 azn pul ödəsin ya öz cibindən yada ki alıcıdan aldığı puldan? Belə alınmır ki, mən satıcının təmbəlli ilə istifadə edirəm?
6) maklerlər dayandığı yerdə bağ/ev almaq istəyən adamlar gəlir. Olar mı mən özüm alıcıların yanına yaxınlaşım və bağımı təklif edim? Helə alınmır ki, mən maklerlərin haqqını kəsirəm?
7) mən pedaqoji fakultə bitirməmişəm, amma rusiyada qaldığıma görə rus dilini yaxşı bilirəm. Həlbəttə mən qramatikanı və sayıra çoxda yaxşı bilmirəm. Üstəlik mən ingilis dilini intermediate səviyəsində bilirəm və kompyuterdə bəzi proqramları bilirəm, amma məndə heç bir sertifikat yoxdur. İngilis dilini repetitorla öyrənirdim və “self-education” vasitəsi ilə. Sual: olar mı mən dərslər keçim rus, ingilis və kompyuterproqramlar üzrə (word, excel, point) və beləcə pul qazanım? Mən həlbəttə kitab oxuyacam qramatika haqqında (yəni hazırlaşacam) və kurslarda olan qiyməttən fərqli olaraq öz kurslarımın qiymətini biraz ucuz edəcəm.
8) və 7-ci suala əlavə sual: əgər mə öz evimdə dərslər keçəcəm, mən “naloqovuda” qeydiyata düşməliyəm?
9) məndə belə şey olur: mən nəsə haqqında fikirləşirəm (məsəl üçün: “bu maşınım yaxşı iştiyir”), amma qorxuram ki, bu mənim fikirimlə göz dəysin maşına və ya başqa şeyə, ona görədə bu fikiri uzaqlaşdırıram və deyirəm “əlhəmduliLləh”. Bu düzdür mü?

Cavab:

olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#14 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 November 2014 - 08:04 AM

Salam aleykum,

1 Düzdür ki, 40 günə qədər abort etmək olar?? Belə bir rəy var??
2 Hansı hallarda abort etmək caiz olur??
3 Əgər uşağın tam xəstə doğulacağı və ömür boyu xəstə yaşayacağı əvvəlcədən məlumdursa, belə halda abort etmək olar??

Hər bir sualıma ayrılıqda və detallı şəkildə cavab tələb edirəm. Xüsusilə də 3 - cü sualın çox detallı / dəlilli izahını tələb edirəm.

Əvvəlcədən təşəkkürlər!

Cavab:

1) Xeyr, düz deyil.
2) Bir dənə ananın həyatına ciddi təhlükə varsa, öləcəksə, onda.
3) Yenə abort olmaz. O cür vəziyyətdə uşağı öldürməyə dəlil yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#15 aygun16

aygun16

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 November 2014 - 10:53 AM

As salamu aleykym va rahmetullahi va beraketu
Bir bacını narahat edən suallar var. Bacı hekimdi, dövlət xəstəxanasında işləyir.

1) yanına gələn xəstəni başqa klinikaya analizə göndərəndə ona o klinikadan pul gəlir, yəni müayinənin qiymətinin müəyyen hissəsi. Bu pulu göturmək haramdi?

2) Dərman firmaları baciya qabaqcadan pul verir ki, filan dərmanları xəstələrə yaz.Amma bacı keyfiyyətsiz derman yazmır.Əgər xəstəyə komək olacaqsa onda yazır. Amma yene soruşur ki bu pul rüşvət sayılir? Onu götürmək olar?

As salamu aleykym va rahmetullahi va beraketu

Cavab:

1) Əsas odur ki, yalandan olmasın. Pula görə olmasın. Əgər doğurdan da ehtiyaca görədirsə, eyib etməz.
2) Əsas odur ki, yalandan olmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

#16 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 November 2014 - 07:10 PM

ас саламу алейкум

скажите пожалуйста, если время иша например написано в 19 00 и так получилось что магриб совершил в 18 50, магриб намаз действителен?

ас саламу алейкум

Cavab:

Bəli, düz sayılır, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#17 ANS TV - iran rafizi kanali

ANS TV - iran rafizi kanali
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 01:31 AM

assalamu aleykum, Sheyx.
1. Namazda sutre olaraq neyden istifade etmek olar ? Sutre neyden olmalidi ? Boyukluyu neqeder olmalidi veya kicikliyi, veya hundurluyu ? Hansi cins ewyadan olsun ?
2. Internetde audio dersleyi dinleyerken, elm telebeleri "assalamu aleykum" diyende men qulaq asarken "aleykum salam" demeliyem ( internetde qulaq asiram, canli deyil ) ?
3. Riya wirk sayilir ?
assalamu aleykum

Cavab:

1) Hündür bir şeylə olsa, gözəl olar.
2) Eyib etməz, deyə bilərsən.
3) Bəli, kiçik şirk.
Allah daha yaxşı bilir!

#18 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 11:33 AM

Salamaleykum ! Seyx velisin dula qadina kebin kesilmir?Men kesdirmisdim sonra valideyinine demisem.Anasina demisem etiraz elemedi.Atasi sagdi narazi olsaydi anasinan danisanan sonra etirazin bildirerdi.Hecne demediler.Bosanmasida coxdan olub ozu deyibki mehkemeyle bosaniblar.Biz 4-5ildi biryerdeyik.Evvelki erinende coxdan bosanib.

Cavab:

Fərqi yoxdur. Dul qadına da vəli lazımdır. Düzgün deyil, gərək atasından halallıq alardın.
Allah daha yaxşı bilir!

#19 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 05:14 PM

Салам Алейкум
Гамет я ваш ответ прочитал одному юзеру и вашим ответом не согласен Гамет ахи петух как раз когда кукарекает указывает время намаза об этом сказанно достоверных хадисах вот читай Хадис Пророка (да благословит его Аллах и приветствует) также подтверждает эти слова: " Не ругайте петуха, поистине, он будит на намаз " (имам Ахмад, Абу Давуд, ибн Маджах).
И еще Ат-Табарани передает хадис, в котором говорится, что у Пророка был белый петух. Асхабы, когда отправлялись в путь, брали петуха с собой, чтобы узнавать время намазов. Также от Муслима и Бухари передают, что в других достоверных источниках, таких, как Абу Давуд, Насаи, Тирмизи, Абу Хурайрата, приводятся слова Пророка (да благословит его Аллах и приветствует): " Когда вы услышите крик петуха, просите у Аллаха его милости, поистине, он увидел ангела. Когда вы услышите крик осла, то просите защиты у Аллаха, поистине, он увидел шайтана". Защиту у Всевышнего просите словами: "Аузубиллагьи минашшайтани раджим ".

Cavab:

Təbəranidə xoruz barədə qeyd etdiyin səhih deyil. Amma qaldı ki, axırda qeyd etdiyin. O ümumi hədisdir. Orada sadəcə mələklər görür. Yəni mənim deməyim odur ki, xoruzu azanın yerinə demək düzgün olmaz. Çünki əgər məsələn özünüzdə şahidi olsanız görərsiniz ki, çox vaxt azana nə qədərsə qalıb. Xoruz artıq o vaxtdan banlamağa başlayır. Sadəcə bəli, ola bilsin azan vaxtı da banlasın. Amma qaldı ki, "xoruz banlayan kimi azandır." - bu düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#20 Abu Zeyd

Abu Zeyd
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 06:19 PM

Цитата
Şeyx sene bir mesehet verimde ..demeli sen bezmemisen bu geder qardawlarin etini yemekden ? o xavaric bu tekfirchi o birsi filan...o birsi cehennenm kopeyi...halbuki bu qardawlar TOVHID ehlidi,lap xetalari olsa bele..

esselemu aleykum va rahmatullah.
bu yazini yazanin yazisina cavab vermek isterdim.
evvala yazindan acig aydin senin "elmi seviyyen" ortaya cixir. senin sozunden ele cixirki Rasulullah(s.a.v) muselman qardashlarinin qiybetini edib? Bu cur eqide sahiblerine xavaric ve cehennem kopeyi leqebini Qamet yox, Allah rasulu verib. Ikincisi ne vaxtdan bidet ehlinin ic uzunu acib onlarin batil eqidelerini puc etmek qiybet ve et yemek sayilib? Bidet ehlini beyan etmek en efzel emellerdendir.
Ucuncusu lap tutagki onlar tovhid ehlidirler. meger Allah rasulunun xeber verdiyi ve cehennem kopeyi adlandirdigi ve ya Ali(r.a)nin xilafetinde ortaya cixan Xavaricler shirk ehli idi? esla! eksine senden de menden de daha cox tovhide bagli, abid ve zahid insanlar idi ve ekseriyyetide Qurani ezber bilirdi ve hetta bir coxsu ibadetde sahabeleri bele kecmishdi. amma ne fayda?! butun bunlar onlari xavaric olmagdan cixartmadi ve Allah rasulu onlar barede "mexluqatin en sherli olanlari"-dedi.

Цитата
noldu bes cehalet uzur idi ? kafire muwriki,Allahin duwmenlerine gelince deriden gabigdan yolursan ozuvu,bir qardaw demiwken 700 uzur tapirsan,amma tovhid ehline geline onlara uzur yoxdu ve onlar kafirdiler? cehennem kopeyidir ?

meger kimese xavaric ve ya vesf olaraq cehennem kopeyi demek onu tekfir etmek demekdir??? bunu kim deyib??? get bir az kitab oxu ve eqideni oyren.

Цитата
lap kimse hakimi tekfir edir, chixmaq isteyir..beyem o hakimleri mudafiye etmek sene mi qalib ? get iwinnen gucunnenn mewgul olda..sen onlarin vekilisen ? onlarin oz ordusu var ozleride ne lazimdi tedbir gorecekler..senemi qalib onlari mudafie etmek?dai bu gederde yoxda..yaltagligin son heddidi bu,ozuve hormet ele biraz...

sen ve senin kimiler helemde basha dushmemisizki (ve bele gorunurki hec basha dushmek de istemirsiz ve bu gedishle hec basha da dushmeyeceksiniz) burada kiminse mudafiesinden yox duzgun eqidenin beyanindan gedir. yaxshi, o zaman sen ne ucun saudiyya kralini tekfir edenleri xavaric adlandiran saudiyya alimlerine dil uzatmir ve onlari yaltagligda iham etmirsen? belke edirsen? de-xeberimiz olsun. get hemin alimlere deki : oz ishivizle meshgul olun. kralin mudafiesi size qalib?
basha dushmurem senin kimi batil ve xarab eqide sahibleri oz fitne ve fesdlarini, curuk eqidelerini, tekfir fikirlerini, xavaric menheclerini olkede yayib deveti dagildacaglar ve bizde oturub qiragdan devete deyen bu zerbeleri seyr edeceyikki dinmeyin ses cixarmayin ne qelet etselerde tovhid ehlidirler??? istediyin budur???
Цитата
ehalenin choxu wirk edir,choxu wiyelerdi,rafizilerdi,azmiw awarilerdi,sufilerdi....onlar qalib giragda,durub siz tovhid ehline iliwirsiz.. internetde rafizilerin wubheleri doludur... ve chox az miqdarina cavab verilib,abu zeydin biraz dersleri var,birde yawar suleymanovun wiyelere aid..odaki video weklinde..hech wiyeler onlara qulag asmir..amma yazili wekilde,kitab weklinde demek olarki hechne yoxdu...

bu sozunle demek isteyirsenki: bize toxunmayin, imkan verin oz fitnemizi yayaq ve azerbaycandaki selefi deveti dagildag, amma siz ses cixarmayin, bizimle ishiniz olmasin, gedin rafizilerle, sufilerle meshgul olun. bunu demek isteyirsen? onu bilki senin kimilerinin fesadi ve devete vurdugu zerer rafizi ve sufilerin fasadindan ve devete vurduglari zererden hec de az deyil.

Cavab:

Allah razı olsun. Sadəcə ona elə gəlir ki, o, ağıllıdır. Ona görə öz fikirlərini deyir. Heçnə olmaz. Amma bu fikirlər onların ümumiyyətlə ətrafında gəzir. Onlar bu cür fikirlərlə özlərinə təsəlli verirlər ki, guya ki, onlar haqdırlar. Lakin eyib etməz. Əlhəmdulilləh, yəni bizim əqidə, mənhəc sələfidir və bu əqidə və mənhəci bizə böyük alimlərimiz öyrədib. Əlhəmdulilləh.
Allah daha yaxşı bilir!

#21 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 08 November 2014 - 07:09 PM

Salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu.weyx Allah sizden razi olsun
1.ogul musteqil yawayir atasindan pul goturmur.bele vezyetde ata oguldan pul istese ve ogulda 50%den cox ehtimalla bilirki atasi onu ya ickiye yada siqarete verecek.hörmetli weyx bele halda ogul neylemelidi?
2.eger imamla namaz qilinirsa imamin arxasinda duran imamdan qabaga kecse.(mes:secdeye tez getse.)hemin adamin namazi nece olacaq?
3.weyx senet kimi diw texniki iwi haram deyilki?yeni diw yigmaq keramikadan yeni Allahin yaratdigini yaratmaga caliwmaq sayilirmi.bu barede wubhem var?
Salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

1) İstəyirsə ver. Ancaq nəsihətlə bir yerdə.
2) Əgər bilməyərəkdən edibsə, eyib etməz. Amma bilə-bilə etsə, namazı poza bilər. Ona görə etməsin. Belə edən görsəniz ona başa salın, öyrədin ki, imamdan qabağa keçmək olmaz.
3) Olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#22 Pul və cihad məsə

Pul və cihad məsə
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 07:13 PM

Əs-sələmu aleykum

Suallar:

1.Qamət,sən qəlbən Əfqanıstanda müsəlmanların Kilsə əsgərlərinə qarşı cihad etməsinin əleyhinəsən,yoxsa hökümətin qorxusundan özünü əleydar kimi göstərirsən?!!!

2.Daim Əfqanıstanda Cihadın şərtlərinin yerinə yetməməsindən danışırsan.Nədir cihadın şərtləri?!!! Xahiş edirəm yaz bura.Mənbəsini də qeyd etməyi unutma.Amma köhnələrdən yaz,çünki cihad Fövzanın və bənzərlərinin dövründə icad olunmuş ibadət deyil ki,köhnələr bunu ötürsünlər.

3.Avam kütlə tərəfindən sənə ötürülən zəkat,sədəqə pullarının kimə və hara xərcəndiyi barədə açıqlama ver.Çünki buna açıqlama vermək boynunuzun borcudur.Camaat verdiyi pulun aqibətini bilməlidir.
3.1 Sizə ötürüən pullardan heç özünüzə xərcləmisinizmi?!
3.2 Pullardan elm tələbələrindən kimə xərcləmisiniz?!!!
3.3 Əlixan Musayev sizdən pul tələb edibmi?!!!
3.4 Sizə ötürülən pullardan nə zamansa Əlixana da ayırmısınızmı?!!!
3.5 Pulun elm tələbələri arasında bölüşdürülən hissəsi hansı bölgü ilə bölünür?!!!

4.Əlixan "Qamət niyə 50 000 dəyərində başın sürür,mən isə ucuzundan sürürəm?!!!" sözü ilə sizə ötürülən pullaramı işarə edirdi?!!! Əlbəttə ki,Əlixan öz halal zəhmətiniz ilə 50 000 qiymətində maşın sürməyinizə bir söz deməz.

Bu suallara cavablayın.Bir dəfə də yazmışdım.Nə məsələ idi bilmirəm foruma buraxmadınız.

Cavab:

1) Xeyr. Mənim qəlbimdə nədirsə, dilimdə də odur. Ola bilməz ki, mən qəlbimdə başqa şey tutum, dilimdə başqa şey deyim. Xüsusən də belə məsələləri.
2) Sualın yenə qəribədir. Bu nədir köhnə, təzə ayırırsız ? Sizi başa salıblar ki, guya ki, təzələr satılıblar, köhnələr düzdü. Təzələr də köhnələrin dediklərini təkrarlayır. Ona görə sən cihadın şərtlərini bilmək istəyirsənsə, bu dərsə qulaq as: http://ixlasla.com/f...n_shertleri.mp3
3) Səndə qəribə dönüş oldu. Başladın cihaddan, qurtardın, pulla. Məgər cihad deyəni pul maraqlandırmalıdır ?? Bu bir. İkincisi də, get gecələri rahat yat. Mənə zəkat verən yoxdur. Nadir hallarda olursa, o da kimə lazımdırsa, verilir. Sənin bunu bilməyinə ehtiyac yoxdur.
3.1) Xeyr.
3.2) Olanda olur. Lakin yenə də bunu sənin bilməyin vacib deyil. Bu sənə aid deyil.
3.3) Xeyr.
3.4) Xeyr. Ta noldu ? Cihaddan iki sual verdin, puldan 6-5 dənə ))
3.5) Bizdə bölüşdürmə yoxdur. Narahat olma. Rahat yat. Sənə sadəcə düzgün xəbər verməyiblər. Sənin deyəsən xəbərin yoxdur. Mədinə tələbələrinin çoxusu öz zəhməti ilə pul qazanan uşaqlardır. Gecə gündüz gedib işləyirlər.
4) Nə edim ki, məndə maşın bahalıdır, səndə ucuz. Mən nə edim ? Bu bir. İkinci də, əlli mini sən hansı valyuta ilə deyirsən ? Manatla, dollarla, yoxsa rublla, yoxsa funt sterlinqlə. Çünki mənim maşınım əlli minlik deyil. Sənə yenə düzgün çatdırmayıblar. Ümumiyyətlə sənə çox məlumatlar şişirdilib. Elə maşının qiymətindən görsəndi. Və ya özün şişirdirsən. Narahat olma. Mənim əlli minlik maşınım heç vaxt olmayıb.
Mən ümumiyyətlə yazıları nadir hallarda silirəm. O da görürəm ki, boş-boşdur. O zaman. Məsələn, sən suallarıvı yazandan sonra, otur bax suallarıva. İki dənə cihaddan vermisən, 6-7 dənə puldan vermisən.
Allah daha yaxşı bilir!

#23 sual

sual
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 07:40 PM

Salam aleykum
1.Eger namazin vaxtinin cixmasina az qalibsa ve destemaz alinsa vaxt qurtaracaq, teyemmumle qilmaq olar?
2.cume ve bayram namazini mescidde deyil bawqa bir yerde bir nece nefer yigiwib qila biler?
3.Weyx, bizim evde istilik ve isti su problemi var, cunub olarsam 3-4 gun teyemmumle qila bilerem namazlari?
4. Namazi vaxtinda deyil, meselen girmeyinden 1 saat sonra tek evde qiliramsa azan vermeliyem?
5. Qeza namazinda azan verilir?

Allah elminizi artirsin Amin

Cavab:

1) Olar.
2) Əgər yaşadığınız yerdə məscid yoxdursa.
3) Əgər soyuğa, şəraitə görə almırsansa, təyəmmüm al, sonra dəstəmaz ala bilərsən. Yox, əgər ümumiyyətlə su dəyməyinə görə qorxursansa, onda 3-4 gün, hətta çox təyəmmümlə qıla bilərsən.
4)Verə bilərsən. Verməsən də namazın düzdür.
5) Xeyr, lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#24 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 07:56 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) məndə iki il bundan əvvəl gücdü vəs-vəsələr olmuşdu. Əlhəmdulilləh, indi onlar keçib. Və o vaxt vəs-vəsəyə görə bizim evmizə rusiyada axund gəldi ki, “Yə Sin” surəsini oxusun. O oxuyurdu və oxuduğu zaman axund bir neçə dəfə konfetin üzərinə üflüyürdü. Məncə, bunu edirdi ki, mənim vəs-vəsəm getsin. Yəni İslamda qayda var: “səbəblər və nəticələr”. Səbəblər o zaman düz olur, nə vaxt onun haqqında İslam özü deyir vəya eksperimentlər. Yəni biz bilirik ki, su alovu söndürür. İbn Məsudun arvadının gözü ağrıyırdı və bir yahudi onun üçün oxudu və arvad əlinə ip bağladı. Ağrılar bundan sonra keçdi. İbn Məsud dedi ki: “Şəytan sənin gözüvə tüpürdü, sən isə şirk edəndən sonra bu ağrılardan qurtardın”.
Sual: mən şirkə düşdüm?

2) əgər səcdə zamanı mənim, məsəl üçün, əlim yerdən qalxdı, amma mən sonra onu yenidən yerə qoydum, mənim səcdəm pozulur?
3) Məsciddə olarkan vəs-vəsəyə görə mən namazda helə hərəkətlər edirəm ki, hansılar ki namazda YOXDUR. Məsəl üçün, mən ayaqımın barmaqlarını qaldırıram və salıram aşağı və yenədə belə təzədən edirəm. Amma qurtarıram bunu etmək, çünkü camaat fikirləşə bilər ki, mən dəliyəm. Bu riyadır?
4) Camaat-namazda qılarkan mən təkbiratul-ihram demək istəyəndə məndə “Əkbər” sözü düzgün alınmır. Ona görə mən əllərimi bir neçə saniyə yuxarda tuturam, yanımda ki insanlarda bunu görür. Və mən utanıram onlardan belə edəndə, yəni onlar fikirləşə biləllərki, mən dəliyəm. Ona görədə əllərimi salıram döşümün üstünə və namazımı qılıram. Bu riyadır?Во время джамаат-намаза при такбир-аль-ихраме я поднимаю руки, но из-за того, что не могу правильно выговорить слово «Акбар», я чуть дольше держу свои руки, пытаясь правильно выговорить. Но я из-за взглядов людей опускаю их на грудь, так как это может выглядеть странно. Это показуха?

Cavab:

Biz sənə artıq dəfələrlə demişik ki, səndə problem vəsvəsədir. Bu vəsvəsə görsənir ki, artıq səni bir az xəstələndirib. Sənin müalicən odur ki, birinci, bilən qardaş varsa sənə ruqyə etsin. İkinci də vəsvəsələr gəldikdə fikir vermə. Sən yazdıqlarının hamısından narahat olma. Sən rahat namazını qıl. Namaz qılanda nəsə gəlsə və ya qorxursan şirkdir və s. narahat olma heçnə yoxdur. Sən fikir vermə. Beləliklə, inşəAllah, vəsvəsələrdən azad olacaqsan. Allah kömək olsun. Allah sənə şəfa versin.
Allah daha yaxşı bilir!

#25 Omer+Ali = qohum,dost

Omer+Ali = qohum,dost
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 08:57 PM

Salam aleykum, exi. Bir meseleni deqiqlewdirmey isteyirem. Burda bir defe Size sual verilmiwdi bankda muhafizeci iwlemey ile bagli, Siz de dediz ki "bankda hec supurkeci de iwlemey olmaz".. Bu yaxinlarda ise Size bir sual olmuwdu ki, faizle iwleyen wirketde faize aid olmayan vezifede iwlemey olar, dediz ki eger faizle elaqesi olmayan vezifedirse, olar.. Bunu nece bawa duwey ? Bankda supurkeci bele iwlemey bele olmaz, ama faizle iwleyen wirketde faize aid olmayan vezifede olar.. Beyen bankda muhafizeci veya supurkeci faizle iw gorur ? Yox axi.... Zehmet olmasa izah eliyerdiz.. Allah razi olsun. Salam aleykum

Cavab:

Birincisi, çünki bankdır. İkincisi isə, şirkətdir. Bunlar arasında böyük fərq var.
Allah daha yaxşı bilir!

#26 anar

anar
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 09:19 PM

salam aleykum ve rahmetullahi ve bereketu
qadinlara cihad olar?
olmazsa buna aid hedis var?
salam aleykum ve rehmetullahi ve bereketu

Cavab:

Hədis var ki, qadının cihadı həcdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#27 daaaaaaa

daaaaaaa
  • Guests

Posted 08 November 2014 - 11:33 PM

salam aleykum weyx.
1- Sahihayn’da geçen ve lafzı Buhari’ye ait olan hadis: es-Sa’b ibn Cessâme’den (ra) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “el-Ebvâ yahut Veddân’da Peygamber (sav) bana uğradı ve o sırada: “Geceleyin Müşriklerden aile sahibi bulunanlara baskın yapılması, bunların kadınlara ve küçük çocuklara da zarar verdiği (bunun hükmünün ne olduğu?)” soruldu. Rasulullah: “Onlar da müşriklerdendir” buyurdu. es-Sa’b ibn Cessâme der ki: Ben Rasulullah’ın şöyle buyurduğunu işittim: “Allah ve Rasulü dışında koruma yoktur.”
2- Rasulullah’ın (s.a.v) ve kendisinden sonra sahabesinin fiili, müşriklere geceleyin baskın yapmak ve saldırı düzenlemekti. Bu genellikle ani bir şekilde meydana gelir. Bu durumda genellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar, zımniler, köylüler gibi savaşçı olmayan ve savaşçı kimseler öldürülebilirdi…

Bu böyle olduğunda, bu kafirin sadece İslam’la ya da Müslümanlarla olan savaşından dolayı öldürülmeyeceğini, ancak küfrü için öldürülmesinin Mübah olduğuna işaret eder. Bu, İmam Şafii’nin (Allah rahmet etsin) el-Ümm’de ve onun hâmişinde zikrettiği metindir (s. 22)

WEYX BUNA IZAH VERERDIZ ALLAH RIZASI UCUN

Cavab:

Əsl budur ki, döyüşdə çoxlu dəlillər var ki, Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm), səhabələr, hətta onlardan sonra gələnlər (əmr sahibləri) hücum olmamışdan qabaq onlara qadınlara, uşaqlara, qocalara, keşişlərə toxunmamaq tövsiyə olunurdu. Sadəcə əslində bu hədislərin şərhinə baxmaq lazımdır. Ümumi hücum olsa, bəli. Ümumi məsələn harasa vurulsa, orada ayırmaq mümkün olmasa. Amma gərək bacardıqca ayırasan. Söhbət döyüş meydanından gedir. Bazara, trolleybusa, avtobusa, metroya aid deyil bu. Xəvariclər ola bilsin bu cür ləfzləri metroya, bazara və s. gətirirlər ki, olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#28 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 November 2014 - 12:02 AM

qamet nece yeni amerikaya pul gondermek olmaz ? onda suadiya xeta edir ? saudiya krali ve muftileri weyx ali weyx deiblerki koalisyona birlewmek lazimdi ...xeir ola biz amerikaya komek ede bilmerik ?? axi kral abdullah edir.. krala olar bize olmaz?) onda sen ya demelisenki kral ve saudiya alimleri boyuk xeta edib,yadaki demelisenki.duz edibler ..eger duz ediblerse onda hamimizda amerikaya komek ede bilerik

Cavab:

Səni narahat edən Amerikaya kömək etməkdi ? Birincisi, o, kraldır, dövlətdir. Hər bir dövlətin öz maraqları var. Sən balaca milçəyi, fil ilə müqayisə edirsən və demək istəyirsən ki, milçəyin də fil kimi haqları var. Fil ilə qarışqa arasında nə fərq var. İkincisi də, mən sənə dedim ki, amerikaya və ya İŞİD-ə pul yollamaq lazım deyil. Sən əgər yardım etmək istəyirsənsə, bax qonşuda ac varsa, ona kömək et. Bu sənin üün daha faydalıdır. Sən isə mənə başlamısan ki, əgər belədirsə, belədir. Nəinki Səudiyyə, ümumiyyətlə sələf alimlərinin hamısı düz deyir. Quran və Sünnəyə əsasən. Belə yanaşmırlar: əgər belədirsə, belədir və s. Səndəki bu yanaşma elmi üslub deyil. Öz fikirlərini səni belə başa salanla dəqiqləşdir, düzəlt..
Allah daha yaxşı bilir!

#29 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 November 2014 - 12:09 PM

Assalamu aleykum va rahmatullah.Sheyx Allah sizi qorusun
.Zehmet olmasa Abu Arvanin eqidesinin ne oldugunu deyerdiniz.bezileri ixvan oldugunu deyir.bu beledi?

Cavab:

Mən onu yaxşı tanımıram. Mən onu dəqiq bilmirəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#30 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 November 2014 - 06:45 PM

Əs-Sələmu ələyküm.
Цитата
1) mən sizə sual okt.2-si verdim:
mənim atamın dükanı var və orada haram şeylər satılır. atamın buxqalteri mənə dedi ki, iştə problem var və mən atamı tapmalıyam ki, ata ona zəng etsin. Sual: bundan sonra əgər problem düzəlsə atanın qazancı mənə haram olur, çünkü mən kömək etdim ki, mağazada problem həl olunsun?

Cavab:

Xeyr, inşəAllah, sənə günah deyil. Çünki sən atanın himayəsindəsən. Onun qazandığından yeyə bilərsən. Müstəqilləşənəcən.
Allah daha yaxşı bilir!

Yeni bir sual: mənim, demək olar ki, 24 yaşım var, oğlanam, sadəcə iştəmirəm və maqistraturada oxuyuram rusiyada. Bu təsir edir mi sizin cavabınıza?

Və birdənədə sual:
2) atam mənə deyir ki, ona avtomobilin açarın verim, ata da gedib mağazaya mal gətirsin. Bu mənim üçün günahdır? yəni mənim üçün atanın pulu haram olur?

Və haram qazanc haqqında suallar:
3) əgər mən evdən getsəm, amma iş tapmayana gədər, mənə olar atamın pulundan istifadə etmək?
4) əgər mən iştəyirəmsə, onda olar atadan pul götürüm?
5) əgər ata evə yemək gətirdi, yeyə bilərəm?
6) əgər ata dedi ki, ona, məsələ, çay verim, onda verim?
7) əgər başqa kəs haram pul qazanır və sən onu bilirsən, onda götürmək olar ondan borc pul vəya hədiyə kimi ondan?
8) mən sizə sual vermişdim oktəbrın 13-çü ata, oğul və maşın haqqında. Məsələ ondadır ki, oğulun tay 23 yaşı var və sadəcə iştəMİR. O suala əlavə: oğul deyir ki: “"bəli, bu maşını atam mənə aldı, amma mən bu maşını özümkün saymıram, maşın atamındır, çünkü atam pul qazanır, problem olanda adətən o maşını ustanın yanına aparır, benzini çox vaxt özü dodlurur, mən isə pul qazanmıram, sadəcə universitetə gedəndə maşını mən götürürəm, amma atamdan həmışə İCAZƏ alıram götürmək üçün" və s... Sual: əgər ata bu maşına indi özününkünə kimi baxmır, oğlunun maşınına kimi baxır, onda necə?
9) 8-ci suala əlavə olaraq: oğul bilmir, onun atası bu maşını özünkünə kimi baxır yada ki öz oğulunkinə kimi baxır? Sadəcə oğul his edir ki, ata fəxrlə deyir ki: “oğlumun maşını”.
10) Namaz edərkan, mən “Əkbər”, “Əs-Sırat” sözlərində olan “r” hərifinə yaxşı deyə bilmirəm. Sual: “r” hərifini mən şəddə ilə deməliyəm? Yəni “Ər-Rahmən” sözündəki kimi. Çünkü mən şəddə ilə “Əkbər” sözünü deyəndə “r” hərifi təmiz çıxır.

Cavab:

Çay da iç, çörəyivi də ye. Narahat olma. Fikirivə nə gəldisə, fikir vermə. Vəssalam. Belə sən müalicə olunacaqsan. Əks halda problemdə olacaqsan. Olmaz belə. Qorxma. Allaha təvəkkül elə. Bil ki, hər şey Onun əlindədir. Vəssalam. Arxayın ol. Rahat təkbir elə. Rahat otur çörəyivi ye.
Allah daha yaxşı bilir!

#31 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 09 November 2014 - 09:33 PM

Salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu.weyx Allah sizi mukafatlandirsin. 1weyx quranda bir ayede weytanin ademe secde etmediyine gore ordan qovulmasi yazilib.ve bawqa ayede bundan sora adem (a.s)ve hevvani(a.s) aldadaraq cennetden qovulmalarina sebeb olmasi yazilib.weyx bunu nece bawa duwum weytan eger ademe secde edilmediyine gore qovulubsa sora ademnen hevvan qovulandan sora nece aldatdi?
2.weyx bildiyime göre cume xutbesine imam bawlayandan daniwmaq olmaz.bes eger imam peygember s.a.s adini cekerse salavat getirmek ve yaxud asqiranda alhamdulilleh veya kimse alhamdulilleh dese yarhamukullah demey olarmi?
3.weyx sesli namazlari tek olduqda da sesli qilinmasi vacibdirmi.yoxsa ancaq camaatla olandami sesli qilini
Salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

1) Düzdür, şeytan cənnətdən çıxarıldı. Ancaq cənnətin qapılarında dayanıb vəsvəsə verirdi.
2) Xeyr, bunu sakit deyə bilərsiniz. Hətta bəzi alimlər deyir ki, cavab vermə.
3) Fərqi yoxdur tək qılırsan, yoxsa camaatla. Camaatladırsa, imam səsli oxuyur. Tək qılırsansa, özün səsli oxunan yerlərdə səsli oxuyursan.
Allah daha yaxşı bilir!

#32 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 11:00 AM

salam aleykum 1-uzerinde halal yazilan toyuq etlerini yemek olar 2-bes bilmediyimiz mes qonaq getmisik onda yeye bilerik .3-umumiyyetle bu barede nece etmek lazimdir? hansisa marka var meslehet bileceyiniz yoxsa hamisindan yemek olar

Cavab:

1) Olar.
2) "Bismilləh" de və ye.
3) "Bismilləh" de və ye.
Allah daha yaxşı bilir!

#33 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 11:16 AM

salam aleykum qadin hansi hallarda bosana biler?
2-istediyi zaman bosana biler?
3-umumiyyetle qadinin bosama haqqi var?
4-qadin erinden hoslanmazsa sevmezse bosana biler?
5- kisinin bosuyuram demesi cox tehlukelidir bes qadinin
6-qadin bosanmaq isteyir amma kisi razi olmur. bele olanda nece oluur mutleqdir ki eri onu bosasin er bosanmazsa kebin quvvede qalir?

Cavab:

1) Məsələn, əgər kişi haqlarını yerinə yetirmirsə, zülm verirsə və s. Bütün səbəblərdən istifadə etdi və görsə ki, həll olunmur, o zaman vəlisinə müraciət edə bilər ki, bu məsələyə baxsın.
2) Xeyr, gərək müəyyən ciddi səbəblər olsun. Çünki boşanmaq kişinin əlindədir. Qadın sadəcə ərindən boşamağını istəyə bilər.
3) Xeyr, boşanmaq kişinin əlindədir.
4) Bəli, boşana bilər, haqqı var. Ancaq bu o dediyim yollardan sonra.
5) Yox qadında təhlükə deyil. Bu kişinin əlindədir.
6) Kəbin hələ qüvvədədir. Çünki boşamaq ərin haqqıdır. Sadəcə bəzi hallarda tərk edə bilər. O da müəyyən səbəblər olsa. Vəlisi gəlsə və s. Əgər əri həddi aşsa.
Allah daha yaxşı bilir!

#34 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 11:26 AM

salam aleykum.
Цитата
3. Doyuwde qenimet duwen qadin eger erli de olsa, cariye sayilir artiq ? Onun eriyle nikahi pozulur ?
                      3) Bəli. Bəli.

1-men bunu basa dusmedin heqiqeten beledir Peygemberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bele deyib?
2-qadin muselman da olsa
3-olmaz ki erine geri qaytarasiniz
4-cariye ile zovcenin haqlari eynidir?
5-kisi cariyeden ayrila biler (artiq ureyi istemir)

Cavab:

1) Bəli, həqiqətən belədir. Kafir qadınlar döyüşdə ələ keçiriləndə qənimət kimi idi. Çünki kişilər öldürülürdü, qadınlar qalırdı. Bu həmçinin himayənin bir növüdür. Yəni onlar öldürülmürdü, kiminsə himayəsinə verilirdi.
2) Xeyr, müsəlman olmaz.
3) O əmirin (hakimin) işidir.
4) Xeyr.
5) Bəli.
Allah daha yaxşı bilir!

#35 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 12:15 PM

salam aleykum corabi ne vaxt geyirler yeni mutleq bir sebeb olmalidir(mesh ucun)
2-mes men soyuq olanda evde bezen bele edirem derim quruyur agriyir amma basqasi ucun soyuq olmaya biler menim ucun bele olur
3-birde isde olanda qadin coraba mesh ede biler?

Cavab:

1) Səbəb olsa daha yaxşıdır.
2) Bu səbəbdir. Eyib etməz.
3) Bilər.
Allah daha yaxşı bilir!

#36 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 12:23 PM

salam aleykum xums nedir zekatdan ferqi nedir

Cavab:

Xüms döyüşdə ələ keçirilən qənimətin beşdə bir hissəsidir. Zəkat isə ildə birdəfə illik gəlirdən 2,5% verməkdir. Xüms olması üçün qənimət olmalıdır. Qənimət olmaq üçün isə döyüş, cihad olmalıdır. Birdə xümsü küpdən verə bilərsən. Əgər küp tapsan.
Allah daha yaxşı bilir!

#37 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 12:37 PM

Цитата
3- Sheyx, cume namazi xaricinde, Abubakr mescidine adi vaxtda gelib namaz qilmaq olar ?
3) Əgər yolun keçsə. Amma çalış adət eləmə.

anlamadim mescid baglidir ona gore

Cavab:

Məscid tam bağlı deyil. Məscid fəaliyyət göstərir. Sadəcə məhdud həddə. Ona görə az adam qoyulur.
Allah daha yaxşı bilir!

#38 sual

sual
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 04:38 PM

Salam aleykum, ehsan meqsedile verilmish yemeyi yemek olar? Meselen qonshu getirik ki, ehsandi, coxusu da ya ölü ucun olur ya da imam ehsani.

Cavab:

Əslində ehsanı bizdə düzgün başa düşməyiblər. Ehsanı vermək olar. Yemək də olar. Lakin kim verir. Kimsə məsələn, savab atasına, anasına getsin deyə ehsan verir. Amma yeyənlər isə. Ehtiyaclılar olur. Əslində ehsanı kasıblara vermək lazımdır ki, onlar bu ehsandan yesinlər. Bax onda savab var. Yoxsa kimsə işdən çıxıb, obeddə gəlib ehsan yeyirsə, bu əslində düzgün deyil. Ehsan əslində onlar üçün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#39 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 05:55 PM

salam aleykum
.vitr namazinda qunut duasini elleri tutmadan diger sureler kimi olar?yoxsa eller mutleq tutulmalidir
Əllər tutulmaq sünnəyə daha uyğundur
1-eller nece tutulur

Cavab:

Olar. Düzdür hənəfilər belə edirlər. Amma əslində yaxşıdır, sünnədə daha məşhur budur ki, əlləri qaldırasan. Amma çalış qunuta adət etmə.
Allah daha yaxşı bilir!

#40 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 06:02 PM

salam aleykum
Цитата
4. Quslsuz iken ezberden Quran oxumaq olar ?
4) Xeyr.

men ele biirdim oxumaq olar qurana el vurmadan bezileri deyir olar bezileri deyir olmaz nece edek

Cavab:

Xeyr, qüslsüz olmaz. Sadəcə qadın əgər heyz, nifasdırsa, ona bəzi alimlər birbaşa əl dəymədən icazə verirlər. Məsələn, vərəqləri dəsmal ilə açmaq və s. O da ehtiyac olsa. Amma əzbərdən oxuya bilər. Söhbət kitabdan gedir.
Allah daha yaxşı bilir!

#41 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 November 2014 - 06:09 PM

salam aleykum
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu. Sheyx, auksiyon yolu ile alish-verish etmek olar? (internet-dukanda satici malini auksiyona goyubsa men onnan mal ala bilerem)?
1) Auksionu qadağan edən alimlər var. Ona görə çəkinsəniz yaxşı olar.
sual niye olmaz men anlamadim auksion ne demekdir

Cavab:

Çünki orada qiymətlər cürbəcür qalxır-düşür və s. Ola bilər bilər bir malı elə qiymətdə versinlər ki, bazarın qiymətindən daha da böyük olsun. Ona görə bəzi şəri qayda-qanunlara müxalif çıxan yerdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#42 azerxelil

azerxelil

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 8 posts
  • Interests:islam

Posted 10 November 2014 - 11:30 PM

Salamu eleykum qardash. 1. Sheyx Albaninin Peyqemberi (salallahu aleyhi ve sellem) gorurmush kimi namaz qilmaq kitabi hardan tapa bilerem azerbaycan dilinde. 2 sayt varsa saytin adini deyin. 3 rus dilinde varsa , rus dilinde hansi qardawin kitabini oxumaq meslehet gorerdiniz. Internetde tapa bilmedim, mene komek edin . Allah razi olsun. Salamu eleykum.

Cavab:

Məscidin yanında olan dükanlara müraciət elə. Bəlkə orada taparsınız.
Allah daha yaxşı bilir!

..............................

#43 azerxelil

azerxelil

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 8 posts

Posted 10 November 2014 - 11:45 PM

Salamu eleykum. Men kecen defe soruwdumki evmizin qabaqinda mescid var 3 defe azan verilir , siz dedizki bacarsaniz azan verilsin sonra namaz qilin. Sualim beledi . 1.Azanda "eliyen veliyullah" sozu iwledirler gozlemeliyem ? 2 bu sozu elave etmek olar? 3. Elave etmek olarsa , sebebini aciqlayardiz zehmet olmasa . 4 . Eger icaze verilmirse onda niye gore men gozlemeliyem azani. Xahish edirem bu barede aciq shekilde mene basha salardiz. Eger mumkun deyilse, her hansi bir kitab meslehet gorerdiz bu meseleye aid. As salamu eleykum rehmetullahu ve bereketuhu

Cavab:

1) Xeyr, ona fikir verməyin. Çünki o bidətdir. Elə azanı nə Əli ibn Əbi Talib verib, nə Həsən, nə də Hüseyn verib.
2) Xeyr, bu əslində bidətdir.
3) Olsa, o zaman gərək birinci başlayaq Əbu Bəkrdən, Ömər, Osman, sonra əhli beytdən olan çoxlu səhabələri. Onda azan təsəvvür elə iki saat davam edəcək. Ona görə biz azanı necə Peyğəmbərimiz (sallallahu aleyhi va səlləm) veribsə, o cür verməliyik.
4) Cavab verdik. Hər halda azandır. Vaxtı bildirir.
Allah daha yaxşı bilir!

#44 .................

.................
  • Guests

Posted 11 November 2014 - 10:26 PM

salam aleykum
sheyx,nemli salfetkalar suyu evez edirmi?
ALLAH razi olsun

Cavab:

Xeyr
Allah daha yaxşı bilir!

#45 muslim93

muslim93

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 22 posts

Posted 12 November 2014 - 01:40 PM

Əssələmu aleykum.

Bu sual çox verilir. Mühüm fətvalar:

Mübariz Əsgərov - Spirt qatılmış dərmanlar

https://www.youtube....5kSpMPFyb9PC1Ew

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#46 Guest

Guest
  • Guests

Posted 12 November 2014 - 10:09 PM

Salam aleykum
qardasa hansisa namaz vaxti ele bir yerde olursanki namazi ayaq uste qilmaga serait yoxdu.hemin namazi oturaqli qilmaq olar?
Cavaba gore tesekkurler.
as salamu aleykum

Cavab:

Bəli. Məsələn, qatarda, maşında, təyyarədə.
Allah daha yaxşı bilir!

#47 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 13 November 2014 - 01:20 AM

cavablarivizi oxudum ,amerika ordusuna yardim barede,dedinki her ikiside weytandi...onda ele chixirki saudiya erebistanda weytana komek edir ? axi saudiya amerikayla birlewib iwidi vurur.. amerikaya komek edir.ozude muftide icaze verib men bilen... xeir ola saudiyaya olar komek etmek amerikaya bize olmaz ?? izah edin..yoxsa sizde tekfirchi olmusuz ?

birdeki dediz iwid weytandi,eger bununla iwidi tekfir etmirsense ve bawqa mena ile dedinse onda ele chixirki saudiya weytan amerikayla birlewib muselman olan iwidi oldurur ( baxmayaraq ki onlar bidet ehlidi) eger tekfir etdinse o boyda minlerle iwidchini onda bawqa bir sual chixir ortaya ,axi cahillik uzurdu..iwidde ozune muselman deir,le ilahe illallah deir,namaz qilir,oruc tutur.. yeni siz hemiwe deirdizki hoccetsiz tekfir etmek olmaz,chunki cahillik uzurdu .. nece olur bes rafiziye,Allaha werik qowana,namaz qilmayana ,sufilere,Allahi soyen muselman cahil olur,amma namaz qilan,Allaha gunde 5 defe ibadet eden iwid derhal kafir olur ? chox teecublu mene gelir bu..

3) eger desenki peygamber buyurub xavaricleri oldurun, buna cavab olaraq alimler deiblerki xavaricler eger sene hucum etse ,artiq bu halda ozuvu ve ailevi mudafiye baximinnan onlarla vuruwursan bawqa vaxt yox..hetta sehabe eli radiyallahu anhudanda bu neql olunur..amma gorunduyu kimi saudiya ozu hucum edir amerikanin emrinnen sonra,chagiriwinn

4) eger lap tutaqki onlar xavaricdi,kafirdi ,iblisdi ne bilim nedi..ve saudiya duz edir amerikaya komek edir,muftide duz edib icaze verib ve bu selefin metodudu..onda niye bes dedinki hech birine komek etmek olmaz ? yeni bir terefden deirsenki saudiya duz edir,o biri terefden deirsenki amerikaya komek olmaz.. ziddiyet yaranir..ya demelisenki saudiya duz edir ,mufti duz fetva verib ve sende komek ede bilersen...yadaki demelisen mufti boyuk xeta edib ,ve komek etmek olmaz amerikaya... xaiw edirem cavablandirasiniz..

Cavab:

1) Sən sadəcə məsələlərə düzgün yanaşmırsan. Ona görə də məsələləri düzgün başa düşmürsən. Sən qarışqa ilə fili bir etmə. Sən fərdi bir şəxssən. Məsələn, hansısa bir hökumət edirsə, o tamam başqa bir məsələdir. Hər bir hökumətində maraqları var. Şeytanlar iki dənə olduqda. İkisini də apara bilməsən, heç olmasa ən zəifini, ən təhlükəlisini aparmalısan. Burada şəriətə zidd heç bir şey yoxdur. Ona görə də alimlər bunu deyiblər.
2) Yenə sən məsələyə düzgün yanaşmadığın üçün, məsələni düzgün başa düşmürsən. Birincisi, İŞİD-in şeytan olmağını mən yox, alimlər deyirlər. İŞİD azmış dəstədir. Mən təkfir etmirəm. Nə İŞİD- i, nə də özünü islama nisbət edən digərlərini. Amma qaldı ki, cahilliyin üzr olması və s. Noldu cahilliyin üzr olmasından danışdın ? Bizə görə cahillik üzrdür. Amma sizə (xəvariclərə) görə və ya hizbçilərə görə cahillik üzr deyil. Xeyr, biz onları təkfir etmirik. Sadəcə deyirik ki, azmış dəstədir.
Sən fəryad eləmə. İŞİD-ə heç kəs kafir deməyib. Sadəcə azmış dəstə olduğu deyilir. Amma qaldı ki, təkfirə. Allahı söyəni alimlər təkfir eləmir. Şeyx ibn Baz, Şeyx ibn Üseymin, Abdurrazzaq əl Əfifi, Şeyx Fovzan, Şeyx Albani və s. Yəni sən narahat olma. Rahat yat. Biz İŞİD-i təkfir etmirik. Lakin təkfir etməsək də deyirik ki, onlar azmış dəstədir və bu bizim fikrimiz deyil. Bu mötəbər alimlərin fikridir.
3) Sən yenə düzgün başa düşməmisən. Birinci sənin qeyd etdiyin bağilərə aiddir. Xəvariclər baği deyillər. Xəvariclərdir. Ona görə Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) dedi ki, harada görsəniz öldürün. Təbii ki, bu hakimə aiddir. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) dedi ki, onları harada görsəniz öldürün, onları ad və səmud qövmü kimi öldürün. Sən bağilərlə xəvaricləri səhv salma.
4) Ziddiyyat məndə yox, səndədir. Sən mənə sual verirsən ki, məndə pul var. Amerikaya verim yoxsa İŞİD-ə ? Məndə deyirəm ki, nə Amerikaya ver, nə də İŞİD-ə. Bax qonşunda kasıb varsa, ona ver. Səndə mənə deyirsən ki, Amerikaya dedin belə, indi deyirsən belə, indi mufti belə.. Bu nə söhbətdir edirsən ? Yenə deyirəm, bax qohumunda, qonşunda ehtiyaclı varsa, ver ona. Amerikaya, İŞİD-ə verməkdən daha yaxşıdır
Allah daha yaxşı bilir!

#48 Guest

Guest
  • Guests

Posted 13 November 2014 - 03:59 PM

salam aleykum 1-olarki heyz qusulunu aldiqdan sonra suyun altindan cixmadan cenabet qusulunu niyyet edilib alinsin
2-qadin yuxu gorerse ve bilmezse quslu pozulub omur boyu bele qalibsa gunah olar
3-yuxu gorende omemli yuxudur yoxsa ifrazatin gelmeyidir
4-men bu meseleni hec basa duse bilmirem subhe icindeyem

Cavab:

1) Olar.
2) Xeyr.
3) İfrazatın gəlməyi.
4) İnşəAllah, indi aydın oldu.
Allah daha yaxşı bilir!

#49 Guest

Guest
  • Guests

Posted 13 November 2014 - 04:02 PM

salam aleykum
1-meger tekce qadin kecerse namaz pozulur ?men qadin kisi heyvan (butun heyvanlar yoxsa?) ferqiyoxdur ansi kecerse pozulur bilirem bu sehvdir ki? kisi kecende pozulmur?

Cavab:

Həddi-büluğ yaşına çatmış qadın, it və eşşək.
Allah daha yaxşı bilir!

#50 Guest

Guest
  • Guests

Posted 13 November 2014 - 09:10 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) Qaşlar arasında olan tükü kişi qırxa bilər? Bəs qadın?
2) Əgər oğul iştəyir, amma maaşı çatmır və biraz pul atasından götürür vəya ata yazıqlıqdan özü verir pul, halbuki atanın qazandığı pul haramdır, bu halda oğula haramdır atasının pulun istifadə etmək?
3) Əgər valideyn haramla qazanan pulla öz iŞtəyən uşaqına hədiyyə alır, o hədiyyə uşaq üçün haramdır?
4) Əgər valideyn özünə haram pulla paltar aldı, sonra isə onu hədiyyə kimi verdi iŞtəyən uşaqına, o hədiyyə haramdır uşaqına?
5) rus rublyu zəifləşir. Olar mı mən gedim və indi rus pulunu dollara dəişim? Və olarmı mən indi hələ qiymət qalxmayıb, gedim özümə qış paltar alım?
6) məsələ belədir. Bir iştəyən qohum var, onun işi həm halal ilə haramın qarışığıdır. Helə olur ki, mən onu hər gün işinə aparıram. O pul qazanır və bizə evə nəsə alır yemək üçün. İndi onun gətirdiyi yemək haramdır mənə, çünkü mən ona kömək edirəm o işə getsin? Mən Rinat Abu Mühəmmədin leksiyasına qulaq astım və o orada dedi ki, əgər sən kiminsə evinə qonaq getdin və evin yiyəsi sənə yemək gətirir, o yemək sənə halaldır, əgər sən o haram pulu özün qazanmadın
7) bakenbardları haracan qırxmaq olar?

Cavab:

1) Bu məsələ ixtilaflı məsələdir. Alimlərdən bəziləri deyir ki, əgər çoxdursa eyib etməz. Azdırsa tərk etsən yaxşıdır.
2) Xeyr, hələlik müstəqilləşənəcən öz atasının pulundan istifadə edə bilər.
3) Haram deyil.
4) Haram deyil.
5) Olar.
6) Sizə halaldır.
7) Müəyyən bir hədd yoxdur. Ümumi yaşadığın yerə uyğun elə.
Allah daha yaxşı bilir!

#51 bakili balasi

bakili balasi
  • Guests

Posted 13 November 2014 - 09:19 PM

Salamun aleykum
Sual: eger men zovcemden boshanmishamsa, uwagima gore aliment vermeliyemmi? Nec yawinacan ona baxmaliyam? Bu mesele islamda nece temzimlenir? Onu da deyimki uwag qiz uwagidir. Ve men artig o qiz ucun evde alib vermiwem

Cavab:

Əslində uşaq atanındır. Ona görə ata baxmalıdır. İndi bunu bəzi dövlətlərdə alimentlə təyin ediblər. Eyib etməz. Həddi-büluğa çatanacan kömək elə. Sonra ondan sonra da kömək elə.
Allah daha yaxşı bilir!

#52 azerxelil

azerxelil

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 8 posts

Posted 13 November 2014 - 10:39 PM

Salamu eleykum . Bir sayt oxumusham ki Haci Wahin deyirki, siqe elemek olar ozde quranda nisa suresi 24 ayeye esasen, men ele bawa duwdum ele onun demeyinden. Men siqenin gunah olduqunu bilirem. Sadece saytda qabaqima cixib deyene gore yazdimki, bu orda bunnan ne demek isteyirki? Xahiw edirem bu barede geniw wekilde yazasizki, qoy insanlar siqe boyuk gunah olduqu tam bawa duwsunler. Salamu eleykum rehmetullahi ve bereketuhu.

Cavab:

Bəli, həcilər belə deyir. Ancaq Nisa, 24-də siğənin heç bir əlaməti yoxdur. Orada söhbət sadəcə evlənməkdən gedir. Onu da başa düşmək üçün Nisa 23,24,25-i oxuyun. Orada söhbət evlənməkdən gedir. Siğə isə haramdır. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) haram edib. Həmçinin Əli ibn Əbu Talib haram edib. Bu nəinki bizim kitablarda, hətta onların kitablarında da var.
Allah daha yaxşı bilir!

#53 Hasan

Hasan
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 01:23 AM

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !
1- Weyx, cume quslu cume namazina kimi alinmalidir ?
2- Men Weyx Fouzan'in ana-ata haqqlari barede sohbetine qulaq asmiwam. Orda Weyx ananin atadan biraz daha ustun oldugunu bildirir. Ve orda Peygemberden hedis getirir, hedis yadimda deyil, texmini olaraq Peygember ( s.a.v.) 3 defe Ana deyir, 4'cu defe Ata. Bunu Siz yaxwi bilersiz. Burda forumda ise Size sual olmuwdu "eger ana ve ata ayri weyleri emr ederlerse, hansina itaet edim". ( texmini olaraq yaziram suali ). Siz de dediz ki "Ata evin reisidir. Onagore ataya tabe olun". Bu ziddiyyete aydinliq getirerdiz. Hansi haqq bize daha ustundur: Ana haqqi yoxsa Ata ? Hansi itaet daha vacibdir: Anaya ya Ataya ?
3- Imami selefi olan resmi mescidimiz ne vaxt olacaq bizim Azerbaycanda, Weyx ?
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Bəli.
2) Bəli, hörmətdə, bəli.
3) Hələlik görsənmir. Çünki bu saat sələfilərə qarşı mübarizə aparırlar. Terror adı verə-verə. Allah təalə deyir ki, hər çətinlikdən sonra asanlıq var.
Allah daha yaxşı bilir!

#54 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 08:14 AM

Цитата (Abu Zeyd @ 08 Nov 2014, 18:19)
Цитата
Şeyx sene bir mesehet verimde ..demeli sen bezmemisen bu geder qardawlarin etini yemekden ? o xavaric bu tekfirchi o birsi filan...o birsi cehennenm kopeyi...halbuki bu qardawlar TOVHID ehlidi,lap xetalari olsa bele..

esselemu aleykum va rahmatullah.
bu yazini yazanin yazisina cavab vermek isterdim.
evvala yazindan acig aydin senin "elmi seviyyen" ortaya cixir. senin sozunden ele cixirki Rasulullah(s.a.v) muselman qardashlarinin qiybetini edib? Bu cur eqide sahiblerine xavaric ve cehennem kopeyi leqebini Qamet yox, Allah rasulu verib. Ikincisi ne vaxtdan bidet ehlinin ic uzunu acib onlarin batil eqidelerini puc etmek qiybet ve et yemek sayilib? Bidet ehlini beyan etmek en efzel emellerdendir.
Ucuncusu lap tutagki onlar tovhid ehlidirler. meger Allah rasulunun xeber verdiyi ve cehennem kopeyi adlandirdigi ve ya Ali(r.a)nin xilafetinde ortaya cixan Xavaricler shirk ehli idi? esla! eksine senden de menden de daha cox tovhide bagli, abid ve zahid insanlar idi ve ekseriyyetide Qurani ezber bilirdi ve hetta bir coxsu ibadetde sahabeleri bele kecmishdi. amma ne fayda?! butun bunlar onlari xavaric olmagdan cixartmadi ve Allah rasulu onlar barede "mexluqatin en sherli olanlari"-dedi.

Цитата
noldu bes cehalet uzur idi ? kafire muwriki,Allahin duwmenlerine gelince deriden gabigdan yolursan ozuvu,bir qardaw demiwken 700 uzur tapirsan,amma tovhid ehline geline onlara uzur yoxdu ve onlar kafirdiler? cehennem kopeyidir ?

meger kimese xavaric ve ya vesf olaraq cehennem kopeyi demek onu tekfir etmek demekdir??? bunu kim deyib??? get bir az kitab oxu ve eqideni oyren.

Цитата
lap kimse hakimi tekfir edir, chixmaq isteyir..beyem o hakimleri mudafiye etmek sene mi qalib ? get iwinnen gucunnenn mewgul olda..sen onlarin vekilisen ? onlarin oz ordusu var ozleride ne lazimdi tedbir gorecekler..senemi qalib onlari mudafie etmek?dai bu gederde yoxda..yaltagligin son heddidi bu,ozuve hormet ele biraz...

sen ve senin kimiler helemde basha dushmemisizki (ve bele gorunurki hec basha dushmek de istemirsiz ve bu gedishle hec basha da dushmeyeceksiniz) burada kiminse mudafiesinden yox duzgun eqidenin beyanindan gedir. yaxshi, o zaman sen ne ucun saudiyya kralini tekfir edenleri xavaric adlandiran saudiyya alimlerine dil uzatmir ve onlari yaltagligda iham etmirsen? belke edirsen? de-xeberimiz olsun. get hemin alimlere deki : oz ishivizle meshgul olun. kralin mudafiesi size qalib?
basha dushmurem senin kimi batil ve xarab eqide sahibleri oz fitne ve fesdlarini, curuk eqidelerini, tekfir fikirlerini, xavaric menheclerini olkede yayib deveti dagildacaglar ve bizde oturub qiragdan devete deyen bu zerbeleri seyr edeceyikki dinmeyin ses cixarmayin ne qelet etselerde tovhid ehlidirler??? istediyin budur???
Цитата
ehalenin choxu wirk edir,choxu wiyelerdi,rafizilerdi,azmiw awarilerdi,sufilerdi....onlar qalib giragda,durub siz tovhid ehline iliwirsiz.. internetde rafizilerin wubheleri doludur... ve chox az miqdarina cavab verilib,abu zeydin biraz dersleri var,birde yawar suleymanovun wiyelere aid..odaki video weklinde..hech wiyeler onlara qulag asmir..amma yazili wekilde,kitab weklinde demek olarki hechne yoxdu...

bu sozunle demek isteyirsenki: bize toxunmayin, imkan verin oz fitnemizi yayaq ve azerbaycandaki selefi deveti dagildag, amma siz ses cixarmayin, bizimle ishiniz olmasin, gedin rafizilerle, sufilerle meshgul olun. bunu demek isteyirsen? onu bilki senin kimilerinin fesadi ve devete vurdugu zerer rafizi ve sufilerin fasadindan ve devete vurduglari zererden hec de az deyil.

Sen indi guya cavab yazdin?)

bidet ehline cavab vermek lazimdi,o oz yerinde.. sadec sen men deyeni bawa duwmedim..men deiremki yeni onlardan bawqa firqe yoxdu ? onlardanda pis wirk ehli var..rafizi sufi..ve yuzlerle wubhesi var internetde..10 larla saytlari var .. hech onlarla bu geder ugrawmirsiz ..men bunu deirem..bir dene abu zeydin dersleri var birde yawar suleymanin esas onlara qarwi,o derslerde audiodu ve kifayet gederde deil..yeni xavariclere qarwi reddiyeleri rafizilere qarwi redeiyelerle muqayise etsen hech 10 % etmez berkede..

sonra dedn beyem.kimse onlari tekfir edir ? etmir beyem ? senin kralin abdullah ve.muftin onlari tekfir edir hetta oz qardawlari amerikayla birlikde oldururler bele... fikir ver a..rafizilere el deymirler,sufilere el deymirler,saudiyaya gonwu olan israile el deymirler,oz teyyarelerini gondermirler..amma xavariclere qarwi gonderirler... chox geribedi.. geyd edimki mekke ve medine alimleri vaxti iken muhammad abdulvahhabida xavaric adlandiriblar..

Qamet senin de yazivi oxudun,deirsenki facebukda..buna cavab olaraq..orda qeyd etdinki fitne fesad yaranacaq,irakin halinza zad duwecek bura ve saire ona gore istemirik...

sen ay 20 ilin devetchisi,hech bilmorsenki fitne nedi..get quran oxu arada..en boyuk fitne ele wirk dir.. Allah deir bunu... indi kimse bu wirki aradan qaldirmaq istese el ile..buna fitne demek seni dinnen chixarar..ehtiyatli ol ve cahil cahil daniwma...

sonra fironu misal getirdinki ,musa onunla mulayim daniwdi..bu chox mentiqsiz ve toyug bawi aldatmaq misalidi..neceki oz kor korana teqlidchilerivi aldatmaqida bacardin

cunki birincisi musa firona achiq aydin devet etdi ,devete getdi..indi sen de gorum hansi dersinde sen hakime aid daniwmisan ve hakimin xetalarini demisen ? mulayim wekilde nesiyet etmisenki ay hakim sen xeta edirsen ,mescidleri baglayirsan,amma Allah quranda buyurubki bele eden wexslere ezab var widdetli,sonra ay hakim olkede pirler var,wirk edirler..onlari bagla ve saire...de gorumdu ?? hansi xutbende daniwmisan ? bax bu munafiqliyin sifetidi..

ikincisi.ise musa mulayim devet etsede,fironu beyem muselman gorurdu ? fironu oz bawcisi sayirdi senin kimi...

bax konkret firlatma sohbeti..ve cavabdan qachma..konkret ya he de,yada yox
...Musa fironu oz bawcisi ve muselman sayirdi ? yoxsa kafir sayirdi devetden qabag bela.. cavab ver ? ya he de ya yox ...firladib sualdan gachma eneneve uygun olaraq..

Cavab:

Sən yenə düzgün yozmursan. Görsənir ki, sənin adi heç İslam tarixindən də xəbərin yoxdur. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) vaxtında sən dediyin firqələrin hansından danışıb? Lakin gör xəvariclərdən nələr deyib. Xəvariclər hal-hazırda hamısından daha təhlükəlidir. Hətta xoşlarına gəlməsən səni də öldürə bilərlər. Sənin ətrafındakıları. Ona görə onlardan daha çox çəkindirilir.
Sən yenə ya qafilsən, ya da məlumatlarının hamısı qarışıqdı. Hansı firqəyə baxsan onlar sakit yerlərində oturublar. Amma sənin gör xəvariclərin nə edir. Kafirləri öldürməyini demirəm. Əl-Qaidə nümayəndələrini öldürürlər, ən-Nusranın başlarını kəsirlər, Suriyada müxalifəti öldürürlər. Ona görə onları öldürürlər. Sən deyəsən hələ təzə gəlmisən. Televizor, xəbər zad heçnə yoxdu evinizdə. Sənin başqa ölkələrlə, alimlərlə nə işin var. Heç kəs onları təkfir etməyib. Sadəcə deyirlər ki, onlar azmış dəstələrdir. Sənə xəbər verənlər səni aldadıblar.
Məgər fitnə-fəsad balaca şeydi? Yəni sən fitnə-fəsaddan qorxmursan? Əgər elədirsə, heç olmasa bir həftə get İraqda yaşa sonra gəl gör necə danışacaqsan sən. Nəinki İraq. Suriya, Liviya, Misir. Sən nədən danışırsan? Əksinə insan tarixi hadisələri, qonşu ölkələrdə olan hadisələri, səhvləri gördükdə təkrarlamamalıdır. Onların halını gördükdə. Sən istəyirsən belə olsun? Yoxsa sən hansısa super bir üslubla gələcəksən ? Sən özün danışıqlarıva fikir ver. Tövbə elə və hizbçilərin mənhəcindən uzaq dayan.
Fitnə nədir ki? Onda öyrətdə. Öyrət görüm fitnə nədir ? 20 il yox, 25 il.
Fırladan sənsən. Mən fırlatmıram. Sadəcə mən sələfin mənhəcinə uyğun danışıram. Sənin danışığın məgər sələfin mənhəcidir ? Sən adi Fironun hadisəsini başa düşməmisən. Deyirsən ki, dərslərdə niyə hakimdən danışmırsan. Sən görmüsən ki, Allah Təalə Musaya dedi ki, Firondan danışma, get Fironun yanında danış. Bizdə sələfilərdə hakimə nəsihəti yanına gedib etmək lazımdır. İmkan olsa. İmkan olsa, əlbəttə məndə edərəm. Amma durub hakimnən dərsdə demək və ya başqa yerdə, nümayişdə zadda o sələfin mənhəcindən deyil. Bu hizbçilərin mənhəcindəndir. Sən sadəcə cahilsən. Təbii ki, sələfi deyilsən. Hizbçisən. Öz mənhəcindən danışırsan. Qaldı ki, Musanın Firon ilə hadisəsi ən böyük ibrətdir. Musa getmirdi ora. Firon bəli kafir idi. Lakin sən özünü islama nisbət edən adamları, müsəlman adamları Fironla bir edirsən? Amma qaldı ki, ölkədə məscidlərin bağlanmağına. Məscidlər bir tərəfdən bağlanırsa, o birisi tərəfdən məscidlər açılır, təmir edilir. Bir tərəfli danışma. Ona görə sənin iddiaların narazı adamların iddiaları kimidir. Hizbçisən, ixvanul musliminsən. Ona görə belə şeylərdən danışırsan. Sən yenə diqqətlə Fironun hadisəsinə bax. Orada böyük ibrətlər var. Amma çox təəssüf sən onu başa düşmürsən.
Allah daha yaxşı bilir!

#55 adem

adem
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 02:55 PM

salam aleykum
cahil dindarlar elm ehlini beyenmir , lakin ortaligi fitne ile garishdirirlar , hansisa bir elmi iddialari varsa cixsinlar elm telebelerinin qabaqina ve sohbet etsinler eger bunu bacarmirlarsa onda seslerini kesib otursunlar yerlerinde ve genclerin de beyinlerini oz sefeh fikirleri ile doldurmasinlar . nece ki siz cixb quran ve sunne ile alimlerin reyi ile izah edirsiniz qoy onlarda bu qaydada etsinler !!

Cavab:

Allah razı olsun. Problem buradadır ki, siz öncəki münaqişəyə baxın. Bunda elm yoxdur, sadəcə havadır. Bu heç əhli sünnənin mənhəcini bilmir. Ona görə bunlar öz hissiyyatlarına uyğun danışırlar. Nə uyğun gəlir götürürlər. Bunlarda müəyyən bir alimdə yoxdur. Bunların alimləri vardı. Əbu Qatadə və Məqdisi. Onlarda İŞİD-i pislədirlər. İndi bunların heç alimi qalmadı. Bir dənə görünməyən, əmirəl möminin Bağdadi qalıb. Kim ona qarşı danışırsa, xəvaric deyirlər. Deyirlər ki, sən əmirəl mömininə qarşı danışdın. Xəvaricsən. Bunların alimi yoxdur. Bunlar azmış dəstələrdir. Öz havalarına uyğun danışırlar.
Allah daha yaxşı bilir!

#56 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 04:20 PM

As Salamu aleykum
hansi halda namazi birlesdirib qilmaq olar?
As salamu aleykum

Cavab:

Bəzi hallarda. Məsələn, insan xəstədir, səfərdə, şiddətli yağış yağırsa, təbiət problemləri varsa, tutaq ki, zəlzələ olub, böyük bir fəlakət olub və s..
Allah daha yaxşı bilir!

#57 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 05:00 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) mən sizə bir dəfə antipersperant haqqında sual verdim, deyəsən, 20.09.14-də, siz dediz ki: “Demək olar ki, çoxunda spirt var. Ona görə problem yoxdur.” Anlamadım.
2) Internetdə nəsə satmaq haqqında elan yerləşdirmək olarmı?

Cavab:

1) Qarışıq halda spirtin olmağının qorxusu yoxdur.
2) Olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#58 Kelbecerli

Kelbecerli
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 06:09 PM

Salam aleykum, Qardas. Allah elmine ve devetine bereket versin. Dini Qurumlarla iw uzre Dovlet Komitesinin yeni rehberi Mubariz Qurbanli ile goruwmusunuz ? Munasibetiniz var ? Mescidimiz haqqda ne deyir ?

Cavab:

Xeyr, hələ görüşməmişik. Amma istəyərdik görüşək, istəyərdik məscid barədə danışaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#59 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 08:01 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) Bir iştəyən qohum var, onun işi həm halal ilə haramın qarışığıdır. Helə olur ki, mən onu hər gün işinə aparıram. O pul qazanır və bizə pul verdi. İndi onun pulu haramdır mənə, çünkü mən ona kömək edirəm o işə getsin? Mən Rinat Abu Mühəmmədin leksiyasına qulaq astım və o orada dedi ki, əgər sən kiminsə evinə qonaq getdin və evin yiyəsi sənə yemək gətirir, o yemək sənə halaldır, əgər sən o haram pulu özün qazanmadın.

2) əgər sən kiməsə borc verdin və o adam sənə qaytardı pulu, amma o pul haram işlərlə qazanıldı. Haramdır mənə bu pul?

Cavab:

1) Sizə halaldır. Narahat olmayın.
2) Xeyr, sizə halaldır.
Allah daha yaxşı bilir!

#60 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 November 2014 - 09:16 PM

Цитата
Salamaleykum ! Seyx velisin dula qadina kebin kesilmir?Men kesdirmisdim sonra valideyinine demisem.Anasina demisem etiraz elemedi.Atasi sagdi narazi olsaydi anasinan danisanan sonra etirazin bildirerdi.Hecne demediler.Bosanmasida coxdan olub ozu deyibki mehkemeyle bosaniblar.Biz 4-5ildi biryerdeyik.Evvelki erinende coxdan bosanib.

Cavab:

Fərqi yoxdur. Dul qadına da vəli lazımdır. Düzgün deyil, gərək atasından halallıq alardın.
Allah daha yaxşı bilir!

Salamaleykum!kebin duzgun deyil?etrafli yazardiniz aydin olmadi. indi bizim veziyyetimiz ne yerdedi?Valideyinleri coxdan bilir.Mehz atasina demeliyem?

Cavab:

Heç nə, artıq evlənmisiniz. Artıq elan olunub, bilir hamısı.
Allah daha yaxşı bilir!

#61 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 08:52 AM

Salam aleykum,

1 Sumqayitli Zohrabin hebsi ile elaqeli ne deye bilersiniz? Sizce bu iftiradir?
2 O 1 nece gun evvel oz sehifesinde yazmishdi ki, selefi eqidesinde olan her bir kesle dovlet seviyyesinde mubarizeye bashlayacaqlar. Bu barede ne deye bilersiniz?
3 Sizce momin / mohsin olan, cennetin en yuksek mertebesinde peygemberlerle, shehidlerle birlikde olacaq bu dovlet rehberlerimiz, imamlarimiz niye muselmanlara bu qeder nifret edir, onlara iftira atir, zulm edir, qanini icir, en yungul halda irgenc kompaniya aparir?

Cavab:

1) Əlbəttə bu iftiradır. Biz Zöhrabı tanıyırdıq. O, sələfi idi. Əlhəmdulilləh əqidə və mənhəcdə də sələfi idi. Əksinə radikallığın əleyhinə idi. Lakin bəzi ölkələrin təsiri altında olan bir kanal, qəzet məsələni işıqlandırdı və Zöhrabı başqa cür göstərdi. Guya ki, radikal qurumun üzvü və s. kimi tanıtdı. Zöhrab sələfi idi. Radikal deyildi. Əksinə radikallığa qarşı idi.
2) Ola bilər. Lakin hər halda sələfilərlə mübarizə aparmaq düzgün deyil. Radikallıqla mübarizə aparmaq lazımdır. Biz dəfələrlə eşidirik ki, bizdə tolerantlıqdı, bizdə demokratiyadı, etiqad azadlığı var. Ona görə sələfiləri sıxışdırmaq düzgün deyil. Əksinə sələfilər dövlətə heç bir ziyan verməz. Dövlətə sələfilik sərf edir. Dövlət başqalarından qorxsun. Ümuməndə əsasən radikallardan. Radikallarında məzhəbi yoxdur. Radikal hamısında var.
3) Bu ola bilər heç dövlət başçısının təşəbbüsü ilə deyil. Bu ola bilər dövlətdə olan fərdi adamların təşəbbüsüdür. Bunu da cürbəcür yerlərə yozmaq olar. Amma hər halda görsənir ki, ya bilmirlər, ya da qəsdlə, qərəzli hansısa bir marağa görə bizim qardaşı sıxırlar. Amma bizim qardaş əlhəmdulilləh təmizdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#62 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 09:42 AM

Sheyx.. ****saytinda sizing barede guclu reddiye veribler.. Selefiye yoxsa murciye adinda..orada sizing sual cavablarivizi yaziblar,sonrada eyni ile eyni suali alimlere verirler ve alimlerde tam eksini deir..meselen siz meslehet gorursuz bezi kitablari daha sonar alimlerden soruwurlar bu barede alimlerde deirlerki bu kitab murciya kitabi...buna cavab vererdiz weyx //cunki bir chox nefer artig sizden uz donderib ve eqidesini deyiwib .. deilene gore siz hemdeki bidetchilerle oturub durursuz..bidethileri terifleyirsiz..el helebi kimi..yeni el helenbinin iman movzusundaki reyini... eger beledise onda mende uz donderecem sizden...cunki alimlerin achiq awkar sozleri var..o sozlerki albani xeta edib ve el helebinin kitablariircaliqa devet edir...10 larla saudiyanin boyuk alimleri rreddiye verib buna ve 7 dene boyuk alim weyx albaninin xeta etdiyini deir. ( fauzan,racihi,an nacmi ,weyx gudeyan kimi alimler ) amma buna baxmayaraq weyx albaniye murciye demirler,deirlerki xeta edib..amma helebiye ve digger devetchiler murciyadi..cunki weyx albani alimdi,bilerekden etmeyib xetani..amma helebi kimiler alimlerin sozlerini bile bile tehrif edib bu eqideni yayirlar

Cavab:

Üz çevirməyi özün bilərsən. Mən camaatın üzü məndə qalsın deyə danışmıram. Amma qaldı ki, sənin qeyd etdiyin saytda özün bax gör mötəbər elm tələbələridi yoxsa, yox. Kimdən dərs alıblar, harada oxuyublar, hansısa alimin yanında müəyyən müddət qalıblarmı. Birinci, saytlara girdikdə o saat inanmaq düzgün deyil. İkincisi də, sənin yazdıqlarının hamısı yalan, böhtandan başqa bir şey deyil. Məsələn, mən bidət əhli ilə heç vaxt oturub durmamışam. Mənim əlhəmdulilləh mənhəcim aydındır. Sadəcə Hələbi barədə mülahizələrimdə var. Axır vaxtlar qardaşlar mülahizələri qeyd etdikdə, mən təsdiqlədim ki, bəli, o məsələlərdə o, səhvdir. Amma qaldı ki, mən alimlərə müxalif deyirəm. Bu yalandan başqa bir şey deyil. Hansı məsələdir ki, qoy ki, mən bu məsələdə alimlərə müxalif olmuşam. Sən konkret danış. Məsələn, əgər imanın kamilliyi, səhhəti məsələsidirsə, bu məsələdə sələfilər elədə deyib, belədə. Bu məsələ alimlərə zidd deyil. Və ya başqa məsələ. Sadəcə necə sən deyirsən. Məndən üz döndərənlər, inciyənlər onlardan da inciyib. Fovzandan və s. Sadəcə bu hiylədir, üslubdur. Camaatı cəlb etmək üçün ən birinci məndən, bizdən başlayıblar. Guya ki, mən müxalifəm, guya ki, alimlərə müxəlifəm, ziddəm. Onlar o alimləri də dəstəkləmir. Sən özün də. Çox məsələ var ki, bəlkə o alimləri murciə sayırsan. Elə Fovzana da axırda murciə dediniz. Ona görə bunların hamısı yalan, böhtandır. Əlhəmdulilləh sən qeyd etdiyin alimlərin çoxundan dərs almışam və kitablarını da oxuyuram indi, şərhlərinə baxıram, fikirlərinə üstünlük verirəm. Sadəcə bu elmdir. Ola bilər sən başa düşmürsən. Ona görə sən konkret yaz ki, hansı məsələ ircalıqdı. Amma üz döndərməyi özün bilərsən. İstəyirsən döndər, istəyirsən döndərmə. Sənin üzün mənə maraqlı deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#63 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 01:52 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) kursa getmək haqqında. Müəlim kişidir, amma administrator (receptinda oturan) - qızdır. Kursa yazılmaq üçün qızla danışmaq lazımdır. Kurslara həm kişilər, həm də qadınlar gəlir, amma mən fərdi oxumaq istəyirəm kişi-müəllimlə. Sual: olar?

Cavab:

Olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#64 ANS TV - rafizi iran kanali

ANS TV - rafizi iran kanali
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 03:47 PM

Assalamu aleykum, Sheyx. Cox uzr istiyirem suala gore, qadinin ayaq tuklerini qirxmasi caizdir mi ?

Cavab:

Olar. Qadın bir dənə qaşlarını dartıb çıxarmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

#65 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 03:58 PM

Салам Алейкум
Ответ одному юзеру из форума про Афганистан
Позиция истинных салафитских шейхов таких как Шейх Фаузан , Шейх Мадхали, и Шейх Яхья Хаджкри про Афганистан понятны они говорят для Афганцев то, что происходит для них самих это джихад, остальным эти шейхи говорят ненадо ехать воевать туда и они эти шейхи не хвалят не аль каиду и не других террористических группировок за исключением талибанана и то эти шейхи говорили не обращайтесь Талибаном просто они говорят Талибан чуть чуть лучше аль Каиды и все и слова этих шейхов я приводил раньше в этом форуме

Cavab:

Birinci o fətvaları göstərmək lazımdır. Çünki onlar dəqiq deyil. Şeyxlər özləri taliblər barədə danışırlar. Onlar bidət əhlidir, sufidir. O ki qaldı Əl Qaidə və başqaları. Onlar hamısı bidət əhlidir. Orda cihadın heç bir əsər əlaməti yoxdur. Sadəcə o fətva hansı ki, deyirsən guya ki, Şeyx Rabi deyib ki, onlar üçün cihaddı yoxsa, yox. Fətvanın özünü qoysaydın daha yaxşı olardı. Ümumi söz bu məsələdə kifayət deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#66 may

may

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 9 posts

Posted 15 November 2014 - 10:50 PM

As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu.
Men universitetde ve yaxud mektebde muellime isleye bileremmi?
Islesem menim ucun gunah yazilarmi? Eger muellime olmazsa,men kim olaraq isleye bilerem?

Cavab:

Qadın müəyyən şərtlərlə müəllimə işləyə bilər. Məsələn, aşağı siniflərə dərs keçə bilər, evinizə yaxındırsa, fitnədən uzaqdırsa keçə bilərsiniz. Amma əks halda lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#67 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 November 2014 - 11:52 PM

Salam aleykum

Sovetlərin dönəmində Azərbaycan darul-küfr idi?!!!

Cavab:

Bir rəyə görə, bəli. Amma elə rəylər var ki, əgər bir yer hətta bir dəfə müsəlmanlar tərəfindən götürülübsə, ora həmişə darul islam sayılır.
Allah daha yaxşı bilir!

#68 Selefiyye-heqiqi iSLAM

Selefiyye-heqiqi iSLAM
  • Guests

Posted 16 November 2014 - 02:37 AM

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh.
1. Sheyx, dediniz ki Peygember (s.a.v.) son tewehhudde geniw oturardi. Izah eliyerdiz, geniw oturmaq nece olur ? Hansi wekilde ? Ne cur ?
2. Tewehhudde sag ayagi ne vaxt dik tuturuq ? Son tewehhudde ?
3. Iki secde arasi olan tewehhudde sag ayag dik qalir yoxsa nece ?
4. 3 veya 4 rekatli namazlarin 2 rekatindaki tewehhudde nece oturaq ?
5. Ereb dilini ozum orenirem, muellimsiz. Mene ne meslehet gorerdiz. Neye ustunluk verim ? Hansi uslubla rahat oyrene bilerem ?
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh.

Cavab:

1) Ona yerə yayılmaq, daha geniş oturmaq deyirlər. Onu sadəcə namaz qılanlar varsa, yanınızda sizə göstərə bilərlər.
2) Həmişə dik tut. Fərqi yoxdur, hansı səcdədi.
3) Bəli, dik qalır.
4) Normal. Necə iki təşəhhüd arası oturduqda.
5) Hər halda müəllim lazımdır. Düzdür istifadə edin. Xüsusən Elşən qardaşımızın ixlasla.com da dərsləri var. İstifadə edə bilərsiniz. Lakin müəllim mütləq lazımdır. Müəllimsiz sizə çətin olacaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#69 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 16 November 2014 - 12:00 PM

As-salamu aleykum.
Qameti ve diger elm teleberini murciyelikde ve munafiqlikde ittiham edenler ! Allahdan qorxun ! Biraz merhemetli olun ! Muselman olan kes aqressiyadan, wubheden, qeddarliqdan uzaq olmalidir. Ne deyilirse, eslinde Sizin xeyrinize deyilir. Belke bugun Size elm telebelerinin,alimlerin sozu agir gelir, ama axiretde onlara tewekkur edeceksiniz. Hisslere qapilib edaletsizlik etmeyin. Obyektiv olun,adil olun. Gucunuzu yoneldin devete. Ozunu Islama nisbet eliyib,lakin namazin qiliniw weklinden xeberi olmayana namaz oyredin. Allaha inanib,lakin wirkin ne oldugunu bilmiyene tovhid oyredin. Hakimden daniwmamiwdan qabaq xalqdan daniwin. Axi xalq Islamdan bixeberdir. Onlardan bawlayin, nece ki Peygemberler bawladi. Ailenizden, yaxin cevrenizden bawlayin devet etmeye. "Namaz qilmayanla sert ol" o zaman deyersen ki, huccet catmiw olar. Ama namazin vacib oldugunu bilmeyenle sen sert olsan, zehmli sifet gostersen, cahil ne fikirlewer ?! Deyer ya bu "ruhi xestedir,manyakdir", ya da ki "bawkesen". Ya da ki ele bir kelime "vahabi". Bu uslubla biz hec vaxt netice elde ede bilmerik. Helim xasiyyet olun biraz, xususen cahil insanlarla. Tekfir edib kafir demek asanddi tebii ki, ama aylarla,illerle devet etmek, nesihet etmek agirdir, sebr teleb eden iwdir. Sebr ise mominin sifetlerinden biridir. Birinin dinden cixmasina yalniz weytan seviner. Onagore birini dinden cixarmaq evezine,caliwaq o insani Islama qazandiraq. Bu hem dunyamiza ve en esasda Axiretimize fayda verer. Allah komeyiniz olsun, Allah dogru yola yoneldib,dogru yolda sabit elesin hamimizi.
As-salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh.

Cavab:

Onlar qəlbi əməllərdən ya bixəbərdirlər, ya da çox zəifdirlər. Məsələn, qorxu, təvəkkül, yəqinlik, ixlas və s. Ona görə onlara "Allahdan qorx" və s. demək onlara təsir etmir. Çünki onlar özlərini guya ki, elə hiss edirlər ki, onlar Allahdan ən çox qorxanlardır. Ən haqq bunlardı və başqalarını isə qorxaq və s. kimi ittiham edirlər. Bunlar həm psixoloji problemli, dünyadan incimiş insanlardır. Haqları guya tapdalanmış. Ona görə hər halda nəsihətdir. Amma onlara nəsihət fayda vermir. Özüdə onlar başqalarından nəsihət götürmürlər. Onlara görə sən onların fikrini götürmürsənsə, sən kim olursan ol. Ona görə nəsihət onlara faydasızdı. Yenə hər halda Allah razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

#70 Ali

Ali
  • Guests

Posted 16 November 2014 - 04:24 PM

salam aleykum, Seyx.
1- bildiyime gore soyuqdan buzdan ibaret cehennem de olacaq. Oranin soyuglugu o derece olacaq ki, insanlari yandiracaq. Var mi soyugdan olan cehennem ?
2- 2'ci rekatdan 3'cu rekata qalxanda tekbir getirerken elleri qaldirmaq sunnedi ? Hedislerde gelib ? Sizin Qebeledeki namaziniza baxmiwam, orda Siz 2'ci rekatdan 3'cuye qalxanda elleri qaldirib tekbir getirdiz.

Cavab:

1) Bəli, var. Buna dəlil: Onlar orada (o cənnətlərdə) taxtlara söykənəcək, orada nə günəş (qızmar isti), nə də sərt soyuq görəcəklər. (İnsan surəsi, 13)
2) Bəli, birinci təşəhhüddən qalxdıqda, gəlib ki, əllər qalxmalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#71 bakili balasi

bakili balasi
  • Guests

Posted 16 November 2014 - 06:58 PM

Цитата
s-sələmu aleykum

Suallar:

1.Qamət,sən qəlbən Əfqanıstanda müsəlmanların Kilsə əsgərlərinə qarşı cihad etməsinin əleyhinəsən,yoxsa hökümətin qorxusundan özünü əleydar kimi göstərirsən?!!!

2.Daim Əfqanıstanda Cihadın şərtlərinin yerinə yetməməsindən danışırsan.Nədir cihadın şərtləri?!!! Xahiş edirəm yaz bura.Mənbəsini də qeyd etməyi unutma.Amma köhnələrdən yaz,çünki cihad Fövzanın və bənzərlərinin dövründə icad olunmuş ibadət deyil ki,köhnələr bunu ötürsünlər.

3.Avam kütlə tərəfindən sənə ötürülən zəkat,sədəqə pullarının kimə və hara xərcəndiyi barədə açıqlama ver.Çünki buna açıqlama vermək boynunuzun borcudur.Camaat verdiyi pulun aqibətini bilməlidir.
3.5 Pulun elm tələbələri arasında bölüşdürülən hissəsi hansı bölgü ilə bölünür?!!!

4.Əlixan "Qamət niyə 50 000 dəyərində başın sürür,mən isə ucuzundan sürürəm?!!!" sözü ilə sizə ötürülən pullaramı işarə edirdi?!!! Əlbəttə ki,Əlixan öz halal zəhmətiniz ilə 50 000 qiymətində maşın sürməyinizə bir söz deməz.

Bu suallara cavablayın.Bir dəfə də yazmışdım.Nə məsələ idi bilmirəm foruma buraxmadınız.

Salamun aleykum.
Aha baaax bu esl cayxana avarasidir.
Qamet qardaw! Bir de bir sual verim. Zohrab qardawin buraxilmasina umud var? Yoxsa o da 5-6 illik getdi?
Neceki Omari de narkotikle werlemiwdiler

Cavab:

Yox, bunda narkotika deyil. Bunda atom bombası çıxıb. Hər halda ümidimizi kəsməyək. Çünki qardaş salamat idi və dua edin, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#72 Guest

Guest
  • Guests

Posted 17 November 2014 - 02:33 AM

Assalamu aleykum.
Sheyx evde yaxin qardashlar qonaq olanda qadin sufreye chay, yemek getire biler tebii ki hicabda?

Cavab:

Xeyr, yaxşı olar ki, otağa girməsin. Ərinə versin və o, gətirsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#73 Kurdemirli

Kurdemirli
  • Guests

Posted 17 November 2014 - 03:20 PM

Salam aleykum,
deyirler tesaduf yoxdu "tevafuq" var.tevafuq nedir ?

Cavab:

Bəli, çünki hər şey Allahın qəza və qədəri ilə olur. Sadəcə məsələn görürsən ki, sən gəldin, o da gəldi. Eyni vaxta düşdünüz. Bu təvafuqdur. Bu da qədərdir. Əslində təsadüf yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#74 selefi moskva

selefi moskva
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 01:29 AM

1- sheyx Abu Zarka Necd alimlerinin tekfrci oldugnu AbdulVahhab in kitabi bidetlerle dolu oldugnu deyir bunu nece basha dushek? axi o bizim dinledyimiz boyuk devtci idi?

2-Medine telebesi Veyselin egdesi nedir? onun Gurcustanda devet apardigi kendinde olan qardshlar hamsi demek olarki cihadi mucahidleri destekleyir ..buna gore qardshlar cash bash galib

3-secdede QURANDAN ayet oxumag olarmi?

Cavab:

1) Təbii ki, demək olar ki, belə deməklə səhv edib. Böyük alimlərimiz onlar barədə təkfirçi deməyib. Sadəcə ola bilər deyib ki, təkfirdə bir az şiddətli olublar. O da ümumən təkfirdə ola bilər. Çünki elə bir vaxtda yaşayıblar ki, o zaman şirk, bidət çox olub. Ona görə qorxuzmaq üçün təkfirdən çox danışıblar. Amma hər halda balaca elm tələbəsinə alimlərə belə söz deməsi yaraşmır.
2) Onun mənhəci əgər belədirsə, mülahizələr var. Çünki o, mənim yanıma gəlmişdi. Dedi ki, mən sələfiyəm və belə şeylərin əleyhinəyəm. Amma ətrafı hələ də elədirsə, o zaman hələ mülahizələr onda qalıb.
3) Əslində yox. Səcdədə və rükuda Quran ayələrindən çəkinin.
Allah daha yaxşı bilir!

#75 muslim93

muslim93

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 22 posts

Posted 18 November 2014 - 07:59 AM

Əssələmu aleykum..

Qamət Süleymanov - Yeni MƏNHƏC dərsləri:

1) Qamət Süleymanov - Şeyx ibn Bəz haqqında, bidət əhli ilə oturmağının səbəbləri

https://www.youtube....bZkNeeUs1e56Mnu

2) Qamət Süleymanov - Hakimə qarşı çıxmaq, İmam Hüseynin Yezidə qarşı çıxması, Təqlid və məzhəbçilik

https://www.youtube....bZkNeeUs1e56Mnu

Cavab:

Əlhəmdulilləh. Bunlar mühümdür. Çünki bu saat hizbçilik sələfilərin arasına girib. Artıq bəzi sələfilər hizbçi olublar, ancaq özlərinin xəbərləri yoxdur. Hamısı da mənhəci bilməməzlikdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#76 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 09:31 AM

Цитата (Abdullah @ 16 Nov 2014, 12:00)
As-salamu aleykum.
Qameti ve diger elm teleberini murciyelikde ve munafiqlikde ittiham edenler ! Allahdan qorxun ! Biraz merhemetli olun ! Muselman olan kes aqressiyadan, wubheden, qeddarliqdan uzaq olmalidir. Ne deyilirse, eslinde Sizin xeyrinize deyilir. Belke bugun Size elm telebelerinin,alimlerin sozu agir gelir, ama axiretde onlara tewekkur edeceksiniz. Hisslere qapilib edaletsizlik etmeyin. Obyektiv olun,adil olun. Gucunuzu yoneldin devete. Ozunu Islama nisbet eliyib,lakin namazin qiliniw weklinden xeberi olmayana namaz oyredin. Allaha inanib,lakin wirkin ne oldugunu bilmiyene tovhid oyredin. Hakimden daniwmamiwdan qabaq xalqdan daniwin. Axi xalq Islamdan bixeberdir. Onlardan bawlayin, nece ki Peygemberler bawladi. Ailenizden, yaxin cevrenizden bawlayin devet etmeye. "Namaz qilmayanla sert ol" o zaman deyersen ki, huccet catmiw olar. Ama namazin vacib oldugunu bilmeyenle sen sert olsan, zehmli sifet gostersen, cahil ne fikirlewer ?! Deyer ya bu "ruhi xestedir,manyakdir", ya da ki "bawkesen". Ya da ki ele bir kelime "vahabi". Bu uslubla biz hec vaxt netice elde ede bilmerik. Helim xasiyyet olun biraz, xususen cahil insanlarla. Tekfir edib kafir demek asanddi tebii ki, ama aylarla,illerle devet etmek, nesihet etmek agirdir, sebr teleb eden iwdir. Sebr ise mominin sifetlerinden biridir. Birinin dinden cixmasina yalniz weytan seviner. Onagore birini dinden cixarmaq evezine,caliwaq o insani Islama qazandiraq. Bu hem dunyamiza ve en esasda Axiretimize fayda verer. Allah komeyiniz olsun, Allah dogru yola yoneldib,dogru yolda sabit elesin hamimizi.

Qametin murciya oldugu isbat olunub...selefiye ve murciye adli meqalede... .. o ki qaldi senin ittihamlariva kim deirki onlara sert davran? mulayim davran ,onlarin uzlerine demeki siz kafirsiz zad..eksine exlaqla devet ele...amma onlar Allaha werik qowursa gelbinde onlari muselman sayma..onlara cenaze qilma,dua etme..sohbet bunnan gedir..peygamberde devet edibde mekke muwriklerini,,exlaqla edible.,peyem peygamberimiz onlara qardawim ,muselman ,tohvid ehli deib ? eksine.onlari muwrik sayirdi,,amma yenede exlaqla devet edirdi

Cavab:

Kim isbat edib ki? Kimdir o isbat edən? O məqaləni kim yazıb? Elm tələbəsidi və mənə bildirilib o, yoxsa yox. Yoxsa indi hər yerindən duran bir məqalə yazıb deyəcək ki, mən murciyəyəm ? Məsələn, bir dənə dəlil gətir ki, mən murciyəyəm. O məqalədən birini götür burda yaz.
Yazmağın qəribədir. Görsənir ki, sən məsələləri düzgün başa düşməmisən. Sən necə məkkə müşriklərini bu camaatla bir edirsən? Hansı ki, bunlar Lə iləhə illəllah, muhammədən rasulullah deyir, bir hissəsi namaz qılır. Sadəcə ola bilər əməllərində şirk olsun. Məgər şirk edən dərhal müşrik olur? Bu nə əqidədir? Sənə bu əqidəni kim öyrədib ? Yoxsa səndə o ümumi fətvalara uyub, özüvə əqidə qurmusan? Ona görə bax, sizin problem bundadır. Sizi fətvalarla aldadıblar. Hansı ki, ümumi fətvalarla aldadıblar. Bu da sizin günahınızdır. Çünki elm öyrənmirsiniz. O ki, qaldı əxlaqa. Hansı təkfirçidə əxlaq var? O nədi? Qəlbində kafir gör, amma demə. Yaxşı, lap deməsən. O nə deməkdi? Cənazə namazı qılma və s. Bu nə üslubdur, bu nə mənhəcdir? Bu rafizilərin təqiyyəsinə oxşayır. Şeyx Muqbil deyir ki, təkfirçilər rafizilərdir. Get Əqidəni düzəlt. Səni aldadıblar. Bir dənə misal yaz ki, mən murciyəyəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#77 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 10:09 AM

Weyx muhum sual var,demeli bizim olkedeki vezyetde ,insanlar var wirk edirler, amma sizin dersler var,kitablar var amma bu kesler ozleri haqqi axtarmirlar ,bawlari dunayaya qariwib ... axiretde belelerine uzur var cahilliylerine gore ? eger devet chatmayibsa..

Cavab:

Bunlar, əlbəttə, üzrlüdürlər. Bunlar cahildirlər. Bunları dünya aldadıb. Amma qaldı ki, haqqı axtarmağa. Haqqı axtarmaq üçün ətrafları da yoxdur. Ətrafları da mollalardır. Onlarda elə ab-hava ediblər ki, haqq deyənə dinlərinə görə inanmırlar. Yəni dinlərini qorumaq üçün inanmırlar ki, bunlar İngiltərədən gəlib. Bunlar belə ab-havada yaşayırlar. Ona görə alimlərdən bunları təkfir edən olmayıb. Hətta Şeyx Fovzan axırıncı fətvasında Azərbaycan əhalisini müsəlman gördü və dedi ki, onlara hələm hüccət çatıb demək deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#78 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 12:17 PM

salam eleykum weyx
bu hedisler sehihdirmi ?
Peyğəmbərimiz İŞİD haqqında nə deyib?
Hz. Əlidən (r.ə) rəvayət edilir ki, o, belə demişdir:

“Qara bayraqları gördüyünüz zaman olduğunuz yerdən tərpənməyin! Əllərinizi, ayaqlarınızı tərpətməyin! Sonra zəif bir toplum çıxacaq, heç bir etibarları olmayacaq. Ancaq dəmir parçaları kimi qatı qəlbləri olacaq. Dövlətləri olacaq. Heç bir sözlərində durmayacaqlar. Andlarına xilaf çıxacaqlar. Haqqa dəvət edəcəklər. Ancaq haqq əhli deyillər. Adları künyələri (Əbu Turab kimi) olacaq və şəhərlərinə nisbətlə adlandırlacaqlar (Bağdadi, İraqi, Əfqani kimi), saçları qadın saçları kimi uzadılmış olacaq. Öz aralarında ixtilaf çıxacaq. Allah haqqı kimə dilərsə ona verəcək.”

(Nüaym ibn Həmmad (228) K. Fitən I, 210, Hədis no, 573).

Əbu Hüreyrə (r.ə) Allah Rəsulunun (s.ə.s.) belə buyurduğunu rəvayət etmişdir:

“Məndən sonra dörd fitnə başınıza gələcək: Birincisində qanlar halal sayılacaq. İkincisində qanlar və mallar halal sayılacaq. Üçüncüsündə qanlar, mallar və namuslar halal sayılacaq. Dördüncü fitnə isə kar, kor, örtülmüş, içindəki nə olduğu bilinməyən boşqab kimi olacaqdır. Dənizdəki dalğa kimi gələcək, heç bir insan ondan qaçıb sığınacaq bir yer tapa bilməyəcək. Bu fitnə Şamın içində dolanacaq, İraqı bürüyücək və Ərəb yarmadısının bütününü əhatə edəcək, kimisinə əli ilə, kimisinə ayağı ilə vuracaq. İnsanlar onların əlindən elə bəla çəkəcək ki, dəriçinin əlində dərinin dartışdırılması kimi bütün ümməti əhatə edəcək. Bir bəşər övladı çıxıb bu bəlanın qarşısını ala bilməyəcək. Bir yerdə basdırılsalar, digər bir tərəfdə ortaya çıxacaqlar”

(Nüaym ibn Həmmad (228) K. Fitən I, 55 hədis No 89)

salam eleykum

Cavab:

1) Bəli, bu əsər var və təbii ki, İŞİD bu əsərə aid ola bilər.
2) Bunun səhihliyini bilmirəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#79 GUEST

GUEST
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 02:09 PM

Salam aleykum qardaw, bu suallar meni cox maraglandirir.
1) eger tualetle hamam bir yerdedirse, iceride Bismilleh demek olar yoxsa colde diyib sonra iceri girim?
2) Bildiyim qeder saqqal saxlamaq vacibdi, eger iwlediyim yerde uzumu qirxmagi teleb eliyirlerse, uzumu qirdigim ucun aldigim maaw haram sayilirmi?
3) Muselmanlarin xilafet, weriet istemek haqqlari yoxdumu ve bunun ucun cihada cixanlar mutleq xevaricmi sayilir?
4) kufrun cox oldugu ve dunyavi qanunlarin altinda yawamagdansa weriet isteyib weri qanunlarla yawamagcun cihad eliyenler xevaricmi sayilir?
5) hansisa alimin diger bir alimnen boyuk moteber sayilmaginin sebebi nedi, eger bir alim indiyene kimi hec bir cihad meydaninda iwtirak elemiyibse ve cihad sozu yalniz dilindedirse, emelinde cihad ferzini yerine yetirmiyibse onu diger alimlerden ferqlendiren nedir?
6) Gunumuzde harada, hansi dovletde cihad var?
Salam aleykum Allah razi olsun

Cavab:

1) Sakit deyə bilərsiniz.
2) Maaş haram deyil. Lakin bacardığın qədər saxla.
3) Şəriəti birinci insan öz qəlbində qurmalıdır. Əgər hər kəs öz qəlbində qursa, Allah Təalə onu yer üzündə quracaq. Bizim əsas problem şəriət dedikdə, Tövhiddi. Yəni camaatı tək Allaha ibadətə çağırıb, şirkdən çəkindirmək. Yəni əsas hakimiyyət qurmaq deyil. Ona görə hakimiyyət əsas olsaydı, peyğəmbərlərdən heç olmasa biri gəlib hakimiyyət uğrunda dava edərdi. Amma biz görürük ki, peyğəmbərlərin dəvət tərzinə, həyat üslubunə baxanda görürük ki, onlar hakimiyyət tələb etmirdilər. Onlar deyirdilər: Ey insanlar, yalnız Allaha ibadət edin və ona heç bir şeyi şərik qoşmayın. Ona görə sizin qeyd etdiyiniz cihada gedənlər və s. O cür din qurulmur. İndiyənəcəndə qurula bilməyib. Özünüz baxın hardasa olubmu, qurulubmu hardasa nəsə? Qurulmayacaq. Çünki Allah Təalənin, peyğəmbərin (sallallahu aleyhi va səlləm) yolu var. Biz o cür etməsək qurulmayacaq.
4) Xəvaric cihad etməklərinə görə deyilmir. Onların fikirlərinə görə deyilir. Təbii ki, o fikir onları oraya aparıb. O fikirlər düzgün deyil. Həmçinin əməlləridə. Allah təalənin qanunları ilə yaşamaq istəyirsənsə, Tövhidi yay. Hər kəs Tövhidi yaysın. Belə hamımız oturaq deyək ki, Allahın qanunlarını istəyirik. Elə Allahın qanunları olmayacaq. Sizin qeyd etdiyiniz cihad isə, elə də olmayacaq. Əksinə onlar korlayırlar. Olan dəvəti də dağıdırlar, olan dəvətçiləri də öldürürlər. Bu nə cihaddı? Belə cihad olar?
5) Onun elmi, onun fəhmi, o birisi alimlərin onun barəsində etirafı. Məgər cihad bir dənə döyüş meydanına getməkdi? İbn Qayyim (rahimahullah) "Zadul Məad"da cihadın 14 növündən danışır. Elm tələb etmək, dəvət də cihaddı. Böyük cihaddır. Allah Təalə Quranda deyir. Dəvəti böyük cihad adlandırıb. Furqan surəsi 52.
6) Hal-hazırda heç yanda yoxdur. Sadəcə bəzi yerlərə müdafiə aid ola bilər.
Allah daha yaxşı bilir!

#80 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 02:49 PM

salam aleykum
1-kebini kimese kesdirmek,(mollaya ) dua oxumaq ve kebin kagizi ora mehr de yazilir bele sey varmi?
2-mes elci getmisen qizi isteyirsen ata razi oldu qizi verdi kebin budur? bele olanda onlar artiq evli sayilir(dunyevi dilde ise nisanli bele olanda goruse bilerler)
3-ele bu vaxtda da mehr de verildi kebin budur?
4-hele mehr verilmeyib bunda kebin sayilir onlar goruse bilerler?
5-mehri qiz teyin edir mehr qiza verilmelidir bes ata goturse nece?
6-bes hemin vaxt qiz o puldan cehizine xercleye biler yoxsa saxlamalidir

Cavab:

1) Eyib etməz. Yazmaq olar. Kəbini qeyd etmək olar.
2) Xeyr, kəbin daha ciddi, daha məsuliyyətli hesab olunur. Ona görə müəyyən bir adam gəlməlidir, orada danışılmalıdır, hər iki tərəfin razılığı təsdiqləməlidir, mehr təyin olunmalıdır.
3) Xeyr, o vaxt mehr verilmir. Ola bilər hədiyyə verilsin. Mehr kəbində təsdiqlənir.
4) Xeyr, mehr verilir. Bir dənə o vaxt verilməyə bilər ki, qız o dəqiqə tələb etməsə.
5) Bəli, o qızın haqqıdır.
6) Necə istəyir. Pul onundur.
Allah daha yaxşı bilir!

#81 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 02:58 PM

salam aleykum olumden qorxmaq olarmi

Cavab:

Qorxmaq lazım deyil. Onsuzda hamımız öləcəyik. Olsa belə, günah deyil. Əsas odur ki, müsəlman kimi ölək.
Allah daha yaxşı bilir!

#82 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 03:54 PM

assalamu aleykum va rahmatullah Allah sizi hifz etsin sual: men rusiyada geyim paltarlari satiram kishi qadin sadece bu mallarin karobkalarin üstünde insan shekilleri var qiz ve.s karobkasizda satmaq mümkün deyil bele veziyetde satmaq olar ?

Cavab:

Çalışın imkan varsa onlarsı olsun. Əgər başqaları yoxdursa, bu sizlik deyil, sizə bir aidiyyəti yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#83 azerxelil

azerxelil

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 8 posts

Posted 18 November 2014 - 08:26 PM

Salamu eleykum . 1. Eger ishde namaz qilmaqa gore problem yaranmamaq ucun oturub namaz qilmaq olar? 2. Oturub namaz qilmaq olarsa nece qilmaq olar? 3. Problem yaranmasin deyene gore teyemmum eleye bilerem? Istemirem qezaya duwsun. Salamu eleykum ve rehmetullahu ve bereketuhu.

Cavab:

1) Əgər ciddi problemdirsə, bəli olar.
2) Sadəcə rükuya bir az əyilin, səcdəyə ondan bir az çox.
3) Edə bilərsiniz. Amma bu ciddi problem olsun. Əks halda çalışın. Bəlkə heç problem olmayacaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#84 Sual

Sual
  • Guests

Posted 18 November 2014 - 09:23 PM

Salam aleykum qardaw,
Eger valideynlerin icazesi varsa, yeni her bir wert yerine yetirilibse, ve zaksda varsa, amma imam kebini yoxdusa evlilik sehihdirmi? yoxsa imam nigahi vacibdirmi, eeger beledirse zaksdan sonra kebini kesdirmeye ehtiyac varmi?

Cavab:

Vacib odur ki, hər tərəf bildirməlidir. Təbii ki, yaxşı olar ki, imamın yanında bu təsdiqlənsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#85 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 November 2014 - 12:09 AM

salam alekum1. bir qardaw bilmek istiiyirki hamamda yuyunanda (cimende yeni) alt paltari cixartmaqda heya edir bu caizdi ? yeni bele bir sey var alimlerden bu haqqda nese varid olubmu 2seher axwam zikirleri misalcun axwam zikiri unudulub ama namazdan sonra xatirlamiwam bunu tekrar edirem hetda megribden sonra caizdi?

Cavab:

1) Əksinə, bu sünnədir. Və imkan dairəsində tək olsan belə çimdikdə əsas yerlər örtülü olsa yaxşıdır. Bu yaxşı adətdir və sünnədir.
2) Edə bilərsiniz. Eyib etməz.
Allah daha yaxşı bilir!

#86 Azeri muslim

Azeri muslim
  • Guests

Posted 19 November 2014 - 03:39 AM

Salam aleykum, Qamet qardas. Son zamanlar selefi qardaslarimiz haqqinda uzucu xeberler esidirik. Onlarin hebsi, polisler terefinden doyulmeleri. Tebii, biz hansisa memur ozbawinaligini dovletin bize olan movqeyi kimi qebul etmirik. Dusunurem, basda Siz olmaqla diger elm telebeleri dovlete, dovlet rehberine muraciet edesiniz. Ve muracietde bildiresiniz ki, bizim ISID terroristleri ile, o cumleden Al Qaide ile, umumiyyetle radikallarla hecbir elaqemiz yoxdur. Biz eksine onlara qarwiyiq. Sizce vaxti deyil mi, prezidente muraciet etmeyin ?! Biz de her bir vetendaw kimi Azerbaycan ucun yawayiriq, onun ucun caliwiriq. Bura bizim Veteninizdir. Belke Siz bir boyuyumuz olaraq, selefiler adindan edesiz muraciet. Sadece bildirin ki,biz de bu cemiyyetin bir parcasiyiq, biz olkemizin zererine hecvaxt caliwmariq.

Cavab:

Bildirmişik. Bizim əlhəmdulilləh əməlimiz göz qabağındadır. Biz heç vaxt nəinki İŞİD məsələsi, ümumiyyətlə radikallığın əleyhinə olmuşuq. Hətta radikallar tərəfində terrora məruz qalmışıq. Radikallıq İŞİDlə deyil, radikallıq hamısında var. Ümumi radikallıqla mübarizə aparmaq lazımdır. İŞİD təzə çıxdı. Məgər İŞİD yox idi, radikallıq yox idi? Biz əlhəmdulilləh müraciətlər etmişik. Çünki ola bilsin bəzi məmurlar hansısa bir məzhəbə mənsub olub, oz vəzifələrindən istifadə etsinlər. Bu da dövlətə, prezidentə qarşı addımlardır. Biz müraciət etmişik.
Allah daha yaxşı bilir!

#87 sual

sual
  • Guests

Posted 19 November 2014 - 05:13 AM

assalamu aleykum, Sheyx. Son gunlerde Turkiyeli Ebu Zerka qardasin bezi fikirleri mende teeccub dogurdu. Xususen Sheyx Fouzan'la bagli. Sheyxin ziddiyetli fikirleri oldugunu bildirir. Ve hetta Ibrahim Ruheyli'den sitat getirir, ve bildirir ki Ruheylinin bidet ehli olan biriyle mubahisesi olur ve Ruheyli alimlerden deliller yigir ve deyir ki "tekce Fouzandan delil goturmedim. Cunki ziddiyetler var onda". Ye'ni Ibrahim Ruheyli bele Fouzandan istifade etmir. Buna musasibetiniz nedir ? Fikriniz nedir ?
P.S. Bu arada Ebu Zerka medine telebeleri haqqinda deyir ki "Onlar murciye deyil. Onlar ehli-sunne'dir, selefidir,qardaslarimizdir"
assalamu aleykum

Cavab:

Ümumiyyətlə düzdür, ola bilər Şeyx Fovzanın sözündə nəsə ziddiyyat görsənsin. Lakin bu məqamına baxır. Hərdən alimlər tətbiq mənasında yox, qorxuzmaq üçün nəsə deyirlər. Cavablar cürbəcür ola bilər. Necə ki, peyğəmbərdən (sallallahu aleyhi va sələm) gəlib biri soruşur ki, ən əfzəl əməl hansıdı ? Deyir, Allaha iman gətirmək. Sonra başqa vaxt başqası soruşur. Deyir, Allah yolunda cihad etmək. Sonra başqa vaxt biri soruşur. Deyir, namazı öz vaxtında qılmaq. Hər yerin, hər şəxsin özünə uyğun fətvası var. Həmçinin qorxuzmaq üçün. Necə ki, peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) deyir ki, özünə qəsd edən əbədiyyən cəhənnəmdədir. Lakin biz bilirik ki, kimin qəlbində zərrəcən iman varsa, cəhənnəmdən çıxacaq. Lakin bu qorxuzmaq üçündür. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) belə ibarələr işlədib. Həmçinin Quranda da var. Həmçinin alimlərdə də belə şeylər var. Xüsusən də Şeyx Fovzanda. Mənə elə gəlir ki, açıq-aydın bu məsələni ümumi camaata müzakirəyə qoymaq düzgün deyil. Bunu elm tələbələri öz aralarında müzakirə edib, düzgün başa düşə bilərlər. Amma məsələn, mötəbər alimlərdən birini belə, bu cür təqdim etmək xüsusən ümumi kütləyə. Mənə elə gəlir ki, bu üslüb düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#88 Salaf

Salaf
  • Guests

Posted 19 November 2014 - 07:16 AM

Əssələmu aleykum və rahmətullahi və bərəkətuhu. Şeyx, Allah sizi qorusun.

Şeyx, son günlərdə aktual olan bir şey barəsində soruşmaq istəyirəm. Yəqin bilirsiniz ki, son zamanlarda dünyada və Azərbaycanda da ateistlərin və heç bir dini qəbul etməyənlərin sayı artıb. Allahsızlıq ideyasının cəfəngiyyatdan başqa bir şey olmadığını bilirik. Yəni bu əvvəldən də belə olub. Lakin müasirlər bir az başqa cür şübhələrlə gəlirlər, xüsusilə də ən əsas dayandıqları şey müasir elm və texnologiyadır. Danışanda deyirlər ki, elm belə, elm elə və s. Bəzi dünyaca məşhur alimlərin də ateist olmağı onları həvəsləndirir. Ən çox danışdıqları da təkamül nəzəriyyəsidir.

Şeyx, bu insanların belə "dəlillərə" dayanmağının səbəbi nədir? Hərdən şübhə atırlar ki, təkamül sübut olunub və s. Həmçinin mediada da bəzən bu nəzəriyyə haqqında çoxlu verilişlər verirlər. Bu ateistlərin bu kimi belə elmə əsaslanmağına səbəb sizcə nə ola bilər? Bunun arxasında nə dura bilər? Ümumiyyətlə, bunların elmdən gətirdikləri dinə qarşı olan şübhələrini necə dəf etmək olar?

Əssələmu aleykum və rahmətullahi və bərəkətuhu.

Cavab:

Səbəbi iblisdir. Şeytan. Və sonra özlərinin problemli adam olmaqları. Yəni özlərinin həyatı dərk etməmələri, məsələlərə düzgün yanaşmamaları.
Allah daha yaxşı bilir!

#89 Sulh

Sulh
  • Guests

Posted 19 November 2014 - 07:24 PM

Salam aleykum, Weyx. Wiyeler Meqam-i Ibrahimi esas getirerek deyirler ki, Allah ozu Kebenin yaninda Pir-ziyaretgah qerar verib. Ve deyirler ki, hansisa Peygemberin, imamin ayag izini, veya onunla bagli herhansi bir yeri ziyaretgah etmek bidet deyil. Buna cavabiniz nedir ? Meqam-i Ibrahimi Allah niye Quranda da zikr edir, bununla Allah bize saleh insanlara,peygemberlere aid ayaq izlerini ziyaretgaha cevirmeyi icazeli oldugun deyir ? Etrafli dolgun cavablandirardiz zehmet olmazsa

Cavab:

Ora ayaq izləri sadəcə ona görə qoyulub ki, yəni təvafı qurtardıqdan sonra Məqami İbrahimdə namaz qıl. İşarə kimi. Ora pir deyil. Ora nə ziyarətgahdı və s. Necə ki, Kəbənin özü bütün dünyanın nöqtəsidir. Orada da Məqami İbrahim nöqtədir ki, yəni təvaf etdikdən sonra orada namaz qıl. Heç kəs indiyənə kimi oraya pir deməyib. Sadəcə bəzi qəbirstanlıq əhlindən başqa. Ona görə kim oraya pis deyirsə, bu savadsızlığın əlamətidir. Ora sadəcə işarədir. Heç bir izə ibadət etmək olmaz. Düzdür, deyirlər ki, guya ki, Əli ibn Əbu Talib (radıyallahu anhu) Buzovnada olub. Amma bunların hamısı cəfəngiyatdır. Ümumiyyətlə bizdə qəribədir. Əli ibn Əbu Talib (radıyallahu anhu) Buzovnada olub, Xızır (aleyhissəlam) Siyəzənli idi. "Əshabi Kəhf" Naxçıvanlılar idi və s. Qəribə, qəribə. Belə şeylərə, cəfəngiyatlara uymayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#90 Sanil

Sanil
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 01:40 AM

Ассаламу алейкум ва рахмату-Ллаhи

Гардашлар умуми бир несихет етмек истейирем.мен гурбетде яшайырам ве сон заманлар Гамет гардашы тенгид етмек дебе душуб.хамы бир соз ахтарыр ки онун учундан тутсун гетсин.мен сизе демек истейирем ки мен Русияя геленде шие кими гелмишдим.не егиде билирдим не ислам.ама Гаметин дерслери хутбелери мени чехалет юхусундан оятды.Аллаh онун васитесиле мене хидайет верди,мени товбейе намаза йонелтди.хетта Бакыя геленде дост таныш теечубленди ки ола билерми ки Русияя чахил кими гедесен бу куфр диярына ама орда хидайет тапасан.гысасы демек истейирем ки лазым дейил Гамети ве онун кими елм телебелерини тенгид етмек.инанын ки хеч бир Сеудиййе алими Азербайчанла баглы суаллара дегиг чаваб вере билмез.чунки бунун учун азербайчанлы олуб бурда боюмек лазымды.алимлер умуми чаваб вере билерлер.ахы онлар азербайчандакы фикирлери дегиг билмирлер.она горе Гамет ве дигер елм телебелери олан гардашлар бизим учун Аллаh терефинден неметдир.онлардан берк япышмаг ве елм ойренмек лазымды.Гамет не етди она озу чаваб веречек.есас одур ки Гамет не дийир дин бареде.Аллаh шахиддир ки Гамет исламы гозел гекилде бизе чатдырыр ве не мурчиелик не де башга бир фирге онда йохдур.Аллаhын бизе гондердийи неметлеринден гелин истифаде едек,онлара комек едек,тенгид етмейек.унутмайын ки егидеси зеиф инсанлар вар ве онлар хагдан доне билерлер бу чур абсурд фикирлерле.Аллаh бизи багышласын ве бу динде мохкем етсин.Аллаh бутун мусулманлара комек олсун.амин.

Ассаламу алейкум ва рахмату-Ллаhи ва баракатуху.

Cavab:

Əlhəmdulilləh. Ən birinci o tənqidlərə görə üzülmək lazım deyil. Gecə-gündüz səhabələri söyüb, onlara lənət edirlər. Baxmayaraq Əbu Bəkr, Ömər, Osman, Əli. O ki, qaldı başqalarına. Amma bəzi cahil dəstələrin bizə murciə demələri və s. Hamı bilsin ki, onlar bizə elə belə deyirlər. Onlar əsas bizi demirlər, böyük alimləri deyirlər. Kim bizə dil uzadırsa, alimlərə dil uzadır. Çünki biz alimlərin sözlərini deyirik. Sadəcə ümumini yox, təfsilatı verə bilərik. Çünki o alimlər bizə dərs keçiblər. Onlar bizə tənə etdikdə, alimlərə tənə edirlər. Sadəcə dəvətlərinin üslubları budur ki, birinci alimlərin adlarını qeyd etmirlər. Birinci bilməyənlərdə belə təsəvvür formalaşdırmaq istəyirlər ki, guya biz alimlərə müxalifik və s. Biz başqa cürük. Bunların hamısı aldatmaq üçün üslublardır. Əlhəmdulilləh biz sabitik. Allah Təalə bizi sabit etsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#91 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 01:47 AM

Цитата (Guest @ 18 Nov 2014, 09:31)
Цитата (Abdullah @ 16 Nov 2014, 12:00)
As-salamu aleykum.

Qametin murciya oldugu isbat olunub...selefiye ve murciye adli meqalede... .. o ki qaldi senin ittihamlariva kim deirki onlara sert davran? mulayim davran ,onlarin uzlerine demeki siz kafirsiz zad..eksine exlaqla devet ele...amma onlar Allaha werik qowursa gelbinde onlari muselman sayma..onlara cenaze qilma,dua etme..sohbet bunnan gedir..peygamberde devet edibde mekke muwriklerini,,exlaqla edible.,peyem peygamberimiz onlara qardawim ,muselman ,tohvid ehli deib ? eksine.onlari muwrik sayirdi,,amma yenede exlaqla devet edirdi

Ассаламу алейкум.

сен неисе гарышдырырсан.пейгембер (с.а.с) мушриклери девет едирди она горе гардаш товхид ехли дейе билмезди.ама Азербайчанда мушрик йохдур.хамсы Ля Иляhа ИллАллаh дийир ама чахилликлеринден ширке гедирлер.Гамет белелерине гардаш демекле куфр етмир.бу деветин усулуду.о ки галды Гаметин мурчие олмагына мен дефелерле ешитмишем о чох дерслеринде дейир ки иман сабит галмыр артыр ве азалыр.бу да мурчиелийе мухалифди.инсана мин дене шубхе атмаг олар.ама субут елемек четин меселедир.егер субут елийе билмейиб шубхе атсан онда Гийаметде даха бир суала чаваб вермелисен.

Cavab:

Siz belə adamlara fikir verməyin. Onların çoxusu cahil, qəflətdə olan adamlardır. Həmçinin ola bilsin problemli insanlardır. Problemləri də cürbəcür ola bilər. Şəhvət, şübhə, şöhrət və s. O xəstəliklərdən, hansı ki, şeytanın qapılarındandır. Bunlar sadəcə boş iddialar irəli sürürlər. Adi murciə söhbəti. Danışırlar murciə murciə. Düzdü, biz deyirik. Dəfələrlə demişəm. Biz necə murciə ola bilərik? Biz murciələri azmış görürük. Lakin bir şeyi bilin. Bunlar nəinki məni, bunlar bütün alimləri murciə görürlər. Albanini, ibn Bazı, Fovzanı, İbn Useymini hamısını murciə görürlər. Bilirsiniz nə üçün? Burda bir səbəb var. Onlar bilirlər ki, biz deyirik iman artır-azalır, hissələrdən ibarətdir, bir hissəsi getdikdə o demək deyil hamısı gedir, günah imana təsir edir və s. Lakin bir şeyə görə bizə murciə deyirlər. Bunu hamı bilsin. Söhbət yenə 5:44-ün üstündədir. Hakimiyyə.. Hakimin söhbəti. Yəni biz hakimi xəvariclərin üslubunda təkfir etmədiyimizə görə onlar bizə murciə deyirlər. Ona görə. Yəni söhbət hakimin üstündədir. Onların bizə murciə demələrinin səbəbi hakimə görədir. Yəni biz hakimi müsəlman görürük deyə onlar deyirlər ki, siz murciəsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#92 Guest-Гость

Guest-Гость
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 02:15 AM

Assalamu aleykum,
Sheyx, Ebu Zerka qardas ibn AbdulVahhab'dan cekindirir, deyir ki ibn AbdulVahhab'da tekfir var,ummeti tekfir edirdi, kafir gorurdu, canlarini mallarini namuslarini halal gorurdu. Buna munasibetiniz ?
Assalamu aleykum

Cavab:

Əslində qardaşımız bir az tələsib. Hələ oxusun. Elmi cəhətdən bir az daha da genişlənsin. Öz fikirlərini hələ irəli sürməsin. Çünki hələ o səviyyədə deyil. Belə vəziyyətdə baxsın ki, mötəbər alimlər nə deyir. Əlhəmdulilləh mötəbər alimlərimiz İbn Abdulvəhhabı təkfirçi kimi yox, əksinə təkfirçilərə qarşı kimi vəsf ediblər. Bunu şeyx özü də deyir. O vaxt ki, şeyxə bu ittihamı edəndə, deyəndə ki, sən hamısını təkfir edirsən və s. Şeyx orada təkfir mövzusunda açıq-aydın bəyanat verir və deyir ki, mən o şəxsi təkfir edirəm ki, onun təkfirində ittifaq var. Hətta bu söhbətdən görsənir ki, şeyx hətta ixtilaflı məsələlərdə təkfir etmir. Əgər ixtilaflı məsələlərdə məsələn, biri təkfir edir, biri yox. Şeyx təkfir etməyən rəyi üstün sayıb. Amma qaldı ki, bir dənə ittifaq olan məsələlərdə təkfir edib. Şeyx açıq-aydın bəyan edib. O da nə vaxt? O vaxt ki, şeyxi təkfirçi kimi vəsf etdikdə. Ona görə qardaşımız bir az tələsib. Bu üslub düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#93 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 09:30 AM

As salamu aleykum Seyx, bir baci var menden xais etdiki sizden meslehet alim. bu baci 3 ildi evlidi amma usagi olmur, baci suni mayalanma haqqinda oyrenmek isteyir. bu baciya ne tovsiye ederdiz? seriete gore suni mayalanmanin hokmu nedir? zehmet olmasa genis melumat vererdiz. As salamu aleykum ve rehmetullah

Cavab:

Süni mayalanmanı bəzi alimlər icazə verib. Lakin öz ərindən icazə veriblər.
Allah daha yaxşı bilir!

#94 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 10:03 AM

Assalamu aleykum va rahmatullah
Sheyx Allah subhenehu ve tealen sizi qorusun,sizden her iki dunyada razi qalsin.Amin!
Bezilerinin burda yazdigi qerezli sozleri gorende Rebbimden size boyuk sebr arzulayiram.o insanlar da hidayete layiqdirlerse Allah onlara hidayet versin,yox deyillerse Allah onlari mehv etsin.Amin!Allah ummeti o cur qelbinde merez olan insanlardan qorusun.Amin!

Cavab:

Əlhəmdulilləh, siz elə adamlara fikir verməyin. O cür xəstə insanlar həmişə olub. Peyğəmbərlərin vaxtında daha çox olub. Peyğəmbərlər də əziyyət çəkiblər. O ki, qaldı peyğəmbərlərin yolu ilə gedənlər, dəvətçilər. Onlar xəstə, problemli, cahil insanlardır. Sadəcə biz onların suallarını foruma buraxırıq ki, çünki o, yazıqların bizim ilə olan əlaqələrini tam kəsiblər. Ona görə onları yönəldiblər, nə gəldi aldadıblar. Ona görə suallarını foruma buraxıram ki, qoy mənimlə birbaşa təmasa girsinlər, soruşsunlar, görsünlər ki, onları aldadıblar. Bir az səbirli olmaq lazımdır. Dəvət səbir istəyir.
Allah daha yaxşı bilir!

#95 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 10:05 AM

Assalamu aleykum Sheyx.Allah sizi qorusun.Amin!
Sheyx lutfen Abu Ervanin eqidesinin ne oldugunu deyerdiniz.Allah elminize ve vaxtiniza bereket versin.Ummeti sizinle izzetlendirsin.Amin!

Cavab:

Tanımıram. Ona görə heç nə deyə bilmərəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#96 Umm_Zaynab

Umm_Zaynab
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 02:47 PM

As salamu aleykum va rahmetullah.
1) Namaz qilarken uwaq (1Yash) qabaqindan kecersen,(ve ya gelib qabaqinda oturarsa) namaz pozulur?
2) Ushaqin altini yuyanda destemaz batil olurmu?
3) Ramazanda korpe ushaq yedizdirmeye gore oruc tuta bilmemishemse, indi (uwaq adi yemeye kecib) onun gezalarinme tutmaliyam yoxsa kasib yedirmek lazimdi?
As salamu aleykum va rahmetullahi va beraketu.

Cavab:

1) Xeyr, namaz pozulmur.
2) Xeyr.
3) Bacarsanız qəza edin.
Allah daha yaxşı bilir!

#97 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 04:36 PM

http://oxu.az/society/52655

Salam aleykum,

Bu meqalede size deyilib ki, Elşad Miri, Hacı Şahin, Hacı İlqar və s. Din xadimlərinin sizə münasibəti heç də müsbət deyil. Sizin onlara yanaşmanız necədir?

Maraqlidir, men bilen Elshadin size (ve umumilikde sizin camaata) simpatiyasi var idi. Fikirleri de selefilerle cox oxshardir. Hetta buna gore ona efirde vahabi de demishdiler.

Nece olub ki, Elshad size qarshi cixib? Ve ya sizin aranizda hansi problemler olub?

Cavab:

Yox, əlhəmdulilləh, Elşadla aramızda problem yoxdur. Qardaşımızdır. Sadəcə elə adamların yanında adını çəkdi ki, qısa cavab verdim. Ona görə. Kərbəlayilərin yanında çəkdi adını. Ona görə. Amma Elşad qardaşımızdır. Həmçinin müsahibə həmişə tam verilmir. Yəni mən fikir vermişəm. Nadir jurnalistlər tam verir. Ona görə məsələn, adi o müsahibə çox qısaldılıb. Heç olmasa bir 30% sözlərim deyilməyib, qeyd olunmayıb.
Allah daha yaxşı bilir!

#98 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 November 2014 - 11:30 PM

salam aleykum
sessiz namazi ne derecede sessiz qilmaq lazimdir? adam ozu esideceyi qeder sessiz qilmalidir,yoxsa sozleri ureyinde deyib agiz terpenmelidir?
Allah razi olsun

Cavab:

Səssizdə eşitmək lazım deyil. Elə ağız tərpənsin, vəssalam.
Allah daha yaxşı bilir!

#99 ruslan

ruslan
  • Guests

Posted 21 November 2014 - 08:15 PM

salam aleykum weyx
1) eger tuvaletle hamam bir yerdedirse ve ayag yolunnan sonra destemaz almag isteyiremse, tuvaletden bayira cixib, bismilleh deyib yene destamaz almag ucun iceri girmeliyem, yoxsa bayira cixmasamda bismilleh diyib destamazmi alim?
2) iwnen elaqeli olaraq cumelere gede bilmeyenin hokmu? bu uzr sayilirmi?

Cavab:

1) Xeyr, bayıra çıxmaq lazım deyil. Bismilləh-i sakit deyib, dəstəmazınızı alın.
2) Çalışın davamlı olmasın. Bu yaxşı əlamət deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#100 ramiztahir

ramiztahir

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 35 posts

Posted 22 November 2014 - 01:22 AM

salam aleykum asheyx bela bir sualim var usagi dogub basqa adama vermak olar masalcun , qardasa, baciya?

Cavab:

olar
Allah daha yaxşı bilir!

#101 TƏQVA

TƏQVA

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 88 posts
  • Interests:Sevgi-Qorxu-Umid

Posted 22 November 2014 - 10:27 AM

As Salamu aleykum . Məni bir sual maraqlandırır adam gərnəşəndə sinəsinə 3 dəfə vurur ki ağırlığım getməsin bu nə etiqad dır günahdır , şirkdir ya nə ? As Salamu aleykum

Cavab:

Bu boş şeydir. Şirk də ola bilər. O camaatın yanaşma üslubuna baxır. Şirk də ola bilər, günah da ola bilər, bidət də ola bilər, xurafat da ola bilər. Hər halda belə şeylərdən çəkinsin.
Allah daha yaxşı bilir!

Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır. (YUNUS 18)
(Allah) göyləri və yeri Yaradandır. O sizin üçün özünüzdən zövcələr, heyvanlardan da cütlər yaratdı. O sizi bu yolla çoxaldır. Onun heç bir bənzəri yoxdur. O, Eşidəndir, Görəndir. (ŞURA 11)
Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın dua-sını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.(Əl-Bəqərə 186)
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz. (Zumər 3)

http://ixlasla.com/

http://www.4shared.c...W/Kitablar.html

#102 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 November 2014 - 08:23 PM

Es salamu aleykum
metroda kart doldurma yerinde orta yawli kiwi balans artiranda 20qepiyi aparata sixiwdi ne qeder etdi cixardammadi..ele qefil cixib getdi..men cixarmaq usulun bilirdim deye tez cixardim condumki gedib..20qepiyi goturdumki verim gordum uzaqlawib..arxasiyca getdim platformada cox adamin icine girdi..o an anladimki sifetine baxmamiwam bilmedim hansi kiwidi.qadinam deye wubhelendiyim kiwiden soruwammadimda..men de 20qepiyi onun adina dilencuye verdum..ama cox narahatam..duz etdim ya gu ah yazildi mene?

Cavab:

Sədəqə verin. Düz etmisiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#103 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 01:21 AM

Salam aleykum.

Kamet kardesh, benim bir sorum olacak ta, rica ediyorum cevaplandirin. Islam hadislerinde " siyah sancaklilar " diye bilinen hadisler sahihdirlermi ?

Cavab:

Xeyr, onların heç biri səhih deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#104 Hamza

Hamza
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 02:44 AM

Salam aleykum,
Qamet qardas, Ebu Zerka'ni yeqin ki taniyirsiz Turkiyeden olan. O Necd alimlerini tekfirde heddi awiblar deyir. Ve Weyxu-l Islam Ibn Teymiyye'den sitat getirir, deyir ki Weyxu-l Islam hetta Allah'dan bawqasindan ruzi isteyeni bele tekfir etmirdi. Ve deyir ki Ibn Teymiyye'nin bu goruwu illerdir gizledilir, aciq daniwilmir. Buna ne deyerdiz ?

Cavab:

Qardaş bir az tələsir. Düzdü, bəzi yerlərdə şeyxulislam elə deyir. Ancaq gizlədilmir. Əlhəmdulilləh, hər yanda deyilib. Lakin ola bilər bəzi alimlər hərdən bəzi məsələləri qeyd etmir. Onun hikməti var. O da nə üçün? Avamlar tənbəlləşər. Ona görə. Bu nəinki alimlərdə, hətta səhabələrdə olub ki, məsələn, Ömər ibn əl-Xattab hansısa səhabə nəsə eşitdikdə deməyə qoymayıb ki, birdən camaat tənbəlləşər. Burada eyib yoxdu. Amma qaldı ki, Nəcd alimlərinə. Nəcd alimlərinin bəziləri təkfirdə bir az şiddətli olublar. Amma o hələ tətbiq etmək deyil. Ola bilər bəzi alimlər nəyisə ümumən təkfir edib. Lakin bu məsələ ağır məsələdir. Ona görə mənə elə gəlir ki, qardaşımızın belə məsələlərə girişməyi hələ tezdir. Yaxşı olar ki, böyük mötəbər müasir alimlərə istinad etsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#105 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 10:05 AM

salam aleykum menbu ashaqida dediyiniz kimi duz 1 ildir etmishem amma zovcenin vecine deyil eziyyetde chekmir eslinde eziyyet cheken men oluram men cavanam qadin teleblerim cox gucludur men ne edim?

salam aleykum
Цитата
salam aleykum exi. Agar zovce hicab geyinmirse, neynemey olar ? Hicabi inkar etmir, lakin geyinmey istemir. Bu halda bowanaq ?

Cavab:

Tələb et. Əgər sözünə qulaq asmırsa, Allah Təalə Nisa 34-35 də necə deyibsə, o cür et.
Allah daha yaxşı bilir!

Cavab:

Ayədə necə yazılıb elə də edin. Axırı necə bitir elə edin və məsələni həll edin.
Allah daha yaxşı bilir!

#106 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 05:43 PM

As Salamu Aleykum Sheyx, что вы можете сказать о Ванге?As Salamu Aleykum

Cavab:

Kafir, şeytan.
Allah daha yaxşı bilir!

#107 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 11:42 PM

salam alekum Sad ibn Ubada kim olub olumu haqqinda melumati var

Cavab:

Ənsaridir, səhabədir. Miladi 635, hicri ilə 14-cü ildə Şamda vəfat edib.
Allah daha yaxşı bilir!

#108 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 November 2014 - 11:44 PM

salam alekum qardas mutenin haram olmasini ibni abbas (ALLAH Ondan Razi Olsun) fikrinden donub yeni haram bilib?

Cavab:

Bəli, fikrindən dönüb. Nəinki İbn Abbas, səhabələrin çoxusu mutənin haram olmasını etiraf ediblər. Məsələn, Əli ibn Əbi Talib, Hüseyn və s. (Allah onlardan razı olsun)
Allah daha yaxşı bilir!

#109 Guest

Guest
  • Guests

Posted 25 November 2014 - 11:24 AM

Салам Алейкум
Гамет в прошлых форумах отвечаете одному юзеру , что Зейдиты не ругают Сахабов кроме Иуавии зачем ай дайы бесит дана йалан данышма я уже привел в форум и ты это видел Зецдиты ругают всех сахабов

Cavab:

Bu yalan deyil. Dərhal ittiham etmə. Tələsmə. Dəqiqləşdir. Bunu mən yox, alimlər ümumiyyətlə zeydiləri vəsf edəndə belə deyiblər. Düzdü, ola bilər indiki zeydilərin çoxusuna artıq rafizilik daxil olub. Ona görə səhabələri tənə edirlər. Amma əvvəlki zeydilər onlar əsas Muaviyənidən (Allah ondan razı olsun) narazı idilər. O biri səhabələrdən yox.
Allah daha yaxşı bilir!

#110 Guest

Guest
  • Guests

Posted 26 November 2014 - 09:45 AM

assalamu aleykum va rahmatullah. sheyx melumdu ki bezi mötebet sheyxler, teleberi sheyx ibrahim ruhayliden cekindirirler. ve indi sudiyedeki bizim telebeler sheyx ibrahim ruhaylinin yaninda otururlar. onlara ne nesihet ederdiz? Allah sizi qorusun Amin

Cavab:

Şeyx İbrahim Ruheyli əlhəmdulilləh sələfidir. Müəyyən bir elmə malikdir. Şeyx Abbad, Suheymi və başqaları onu tərifləyiblər. Hətta mən eşitdiyim belədir ki, Şeyx Abbad ona balaca İbn Teymiyyə deyib. Lakin bəzi mənhəc məsələləri var. Bəzi şeyxlər ondan razı deyillər. Lakin bu elm tələbələri arasında olmalıdır. Ümumi camaatı bu məsələyə qatmaq lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#111 abdullah

abdullah
  • Guests

Posted 26 November 2014 - 10:02 AM

Qamet muellim men duwunuremki camaata duzunu demek lazimdi Abdulvahhab haqda,neceki abu zerka dedi,achiq wekilde gelin bildirekki abdulvahhab heddi awib tekfirde,necdliler tekfirde heddi awib ... mence qardawlar bawa duwerler bunu,cunki xeta insan yoxdu...cunki onlarin artiq sozlerini o geder tercume ediblerki,dai evvelki kimi firlada bilmirik meseleni ..en yaxwisi deyekki xeta edible vse ,eger heleki meslehet deilse onda yene susariq weyx (

Cavab:

Allah təalə bizdən adil olmağı tələb edib. Ümumi sözləri xüsusiyə aid etmək düzgün deyil. Xüsusən də Şeyx Muhəmməd (rahimahullah). Şeyx Muhəmməd ittiham olunmuşdu ki, sən hamını təkfir edirsən. Lakin o, açıq-aydın bəyanat verdi və bildirdi ki, o ancaq o, adamı təkfir edir ki, onda ittifaq var. Mənə elə gəlir ki, bu bu məsələdə nöqtədir. Sadəcə bəli, bəzi nəcd alimlərində təkfirdə şiddətlilik olub. Lakin bu çoxusunda ümumidir. Bunu qarışdırmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#112 Qonaq

Qonaq
  • Guests

Posted 26 November 2014 - 12:55 PM

assalamu aleikum.
1. bilmirsiz Yasar Qurbanovun sayti niye islemir ?
2. bes bu saytin esas sehifesi ne vaxt isleyecek ?

Cavab:

1) Bilmirəm. Onu özündən soruşun.
2) Məndə daim admin qardaşın yadına salıram. Hər dəfə deyir ki, inşəAllah, qurtaracaq, həll edəcək məsələni.
Allah daha yaxşı bilir!

#113 Guest

Guest
  • Guests

Posted 26 November 2014 - 01:34 PM

Salam aleykum. Sheyx 1adam biri ile mubahise edir ve mubahise eden adam namerdlik, satqinliq edir ve hemin adamin bashqa adamlarin yaninda hormeti var. (umumen hormetli kimidi, amma bir chetinliye dushende adami ezdi, satdi)o adam dilini saxlamayib mubahise etdiyi adama soz atir. O birisi de ona cavab vermir dile dishe dushmesin deye, o olmayanda yanindaki adama giley edir (sohbetde olan adama). Indi giley eden adam Allahdan qorxur ki, o adamin qeybetin etmish kimi chixdi. Ozunun o adamla evvelki mubahisesin danishmadi ancaq deyib ki, o, oz emeli ile chetine dushse adami satar, ezer. O da deyib ki, yaxshi ki bunu dedin men de ehtiyat edim ondan. Deyir ondan shubhelenmishdim. Amma umumen hermetcildiler bir-birlerine. Indi fikirlesir ki birden men gunah etmis olaram, ona qarshi chixarmish olaram onu. O adam sehv edib? Dememeliydi? Haqqina girib? Ne etsin o?

Cavab:

Əgər siz dedikləriniz düzdürsə, bəli, deyə bilərsiniz. O da o məsləhətdən sonra. Nəsihətlərdən sonra. Əgər adam düzəlmirsə. Məsələn, tutalım adam yaxşı adamdır, lakin ticarətdə zəifdir. Nə qədər nəsihət olunubsa, görünür düzəlmir. Kim onunla ticarət etmək istəsə, ona demək olar ki, o, ticarətdə məsləhət deyil. Bu qeybət deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#114 DDDDD

DDDDD
  • Guests

Posted 26 November 2014 - 10:44 PM

Salam aleykum weyx,
1) Allahwukur Pawazadeni butun qafqazin weyxi kimi qebul edirsinizmi?
2) Menim bildiyim qeder Azerbaycannan bawqa o qafqazin hec bir yerinde weyx kimi qebul olunmur.
3) Sumqayitda polis terefinnen doyulen qardawlarin sonu nece oldu, ve bu barede hansi tedbirleri gormek fikriniz var, wikayet olunub zerer cekenler terefden, eger olubsa wikayetin baxilib deyerlendirilmesine ve onlari doyenlerin cezalandirilmasi ne qeder real gorunur?
Salam aleykum va rahmatullah va barakatuhu

Cavab:

1) O, Azərbaycan Respublikasında şeyxulislam sayılır. Amma bütün Qafqazda deyilsə də, Qafqazda hər yerin öz şeyxi var. Ola bilsin Qafqazda hansısa yığıncaqda sədr seçilib. O cəhətdən. Amma bu o demək deyil ki, o, bütün Qafqazın şeyxidir. Amma Azərbaycanda o, bu vəzifədədir.
2) Bəli, əsasən Azərbaycan üçündür. Sadəcə ola bilər hansısa təşkilatlarda, yığıncaqlarda sədr seçilsin və s. Ola bilər.
3) Hələ bir xəbər yoxdur. Çünki işləri prokratura nəzarətə götürüb. Ancaq hələ ki, bir xəbər yoxdur. O işgəncələrə hələ bir reaksiya yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#115 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 November 2014 - 09:13 PM

Цитата (Guest @ 08 Nov 2014, 17:14)
Салам Алейкум
Гамет я ваш ответ прочитал одному юзеру и вашим ответом не согласен Гамет ахи петух как раз когда кукарекает указывает время намаза об этом сказанно достоверных хадисах вот читай  Хадис Пророка (да благословит его Аллах и приветствует) также подтверждает эти слова: " Не ругайте петуха, поистине, он будит на намаз " (имам Ахмад, Абу Давуд, ибн Маджах).
И еще Ат-Табарани передает хадис, в котором говорится, что у Пророка был белый петух. Асхабы, когда отправлялись в путь, брали петуха с собой, чтобы узнавать время намазов. Также от Муслима и Бухари передают, что в других достоверных источниках, таких, как Абу Давуд, Насаи, Тирмизи, Абу Хурайрата, приводятся слова Пророка (да благословит его Аллах и приветствует): " Когда вы услышите крик петуха, просите у Аллаха его милости, поистине, он увидел ангела. Когда вы услышите крик осла, то просите защиты у Аллаха, поистине, он увидел шайтана". Защиту у Всевышнего просите словами: "Аузубиллагьи минашшайтани раджим ".

Cavab:

Təbəranidə xoruz barədə qeyd etdiyin səhih deyil. Amma qaldı ki, axırda qeyd etdiyin. O ümumi hədisdir. Orada sadəcə mələklər görür. Yəni mənim deməyim odur ki, xoruzu azanın yerinə demək düzgün olmaz. Çünki əgər məsələn özünüzdə şahidi olsanız görərsiniz ki, çox vaxt azana nə qədərsə qalıb. Xoruz artıq o vaxtdan banlamağa başlayır. Sadəcə bəli, ola bilsin azan vaxtı da banlasın. Amma qaldı ki, "xoruz banlayan kimi azandır." - bu düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

Салам Алейкум
Странный человек ты Гамет ты только хадис из табарани увидел из моего поста . А какже в начале я же привел хадис которого передали Имам Ахмад , Абу Дауд , Ибн Маджах, что пророк( да далог ославит его Аллах) и привестует сказал не ругайте петухов поистине они будят на намаз что насчет этого хадиса скажешь они по твоему не достоверные даже если не достоверные то докажи

Cavab:

Amma o ki qaldı, deyirsən ki, guya ki, bir dənə Təbərani dediyinə görə zəif gördüm. Xeyr, ona görə deyil. Təbəranidə əlhəmdulilləh səhih hədislərdə var. Sadəcə məhz xoruz barədə gələn hədislərin olduğu "Sünnənin müdafiəsi" adlı kitab var. Muhəmməd Əbu Şeybə Abdulğaniy AbdulXaliq müəllifidi. Bu barədə 146-cı səhifədə gətirir. Deyir ki, xoruz barədə gələn bütün hədislər zəif və uydurmadır. Bir dənə eşidəndə bu duanı deyin hədisindən başqa. O da mələyi gördüyünə görə. Ona görə özümdən demədim. Dərhal yalan ilə ittiham eləmə. Tələsmə.
Allah daha yaxşı bilir!

#116 Aysu

Aysu
  • Guests

Posted 28 November 2014 - 01:12 AM

Salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu.Bilmey isteyiremki plastik emeliyyat etdirmey olarmi?Qulag heddinden boyuy ve qabagadirsa,burun boyuy ve eyridirse,qashin biri digerinden ferqlidirse.Ozunude bu formada yaxshi hiss etmirse,heyat yoldashina gozel gorsenmeycun emeliyyat etdirmey olarmi.Heyat yoldashi bashqa qadinlara baxmasin.Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

Plastik əməliyyat bəzi hallarda olar. Ərinə gözəl olmaq üçün xeyr, olmaz. Amma məsələn, əməlli başlı eyib olsa, camaat qabağına çıxmağa açıq-aydın eyib olsa, onda olar. Amma bir az əyridir düzəldim, bir az belə, bir az gözəl görsənim. Belə düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#117 aygun16

aygun16

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 2 posts

Posted 28 November 2014 - 02:39 PM

Salamaleykum va rahmatullahi ve barakatuhu

iwde kiminse ad gunu olanda tort alib paylayirlar. here oz kabinetinde yeyir. Bu tortu yemek olarmi?

Salamaleykum va rahmatullahi ve barakatuhu

Cavab:

Təbii ki, ad günü qeyd edilən stolda oturmayın. Amma məsələn, ümumən yeməkdirsə, gətiriblərsə yeyə bilərsiniz. Bir şey yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#118 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 November 2014 - 03:56 PM

salam aleykum bize muellime kimyadan demisdi ki xemir yogurarken sisir ve ordan spirt ayrilir iyi de gelir bele olanda mayani az tokmek lazimdir veya cox sismeye qoymamaq lazimdir? spirt emele gelmesin deye

Cavab:

Olar, problem yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#119 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 November 2014 - 04:00 PM

salam aleykum 1 -valideynim meni ise qoymaqdan otru pul vererse bu duzgundur 1000 2000 4000 ola biler 2-hal hazirda pulu yoxdur fikirlesir ki bankdan pul gotursun bilmek isteyirem ki bu ise gore verilen pul rusvetdir valideyn verse bele men gunah qazaniram razi olmuram amma hele oz sahem uzre is tepmamisam

Cavab:

1) Əgər qanunla götürə bilərlərsə, qəsdən götürmürlər. Deyirlər ki, pul ver. O zaman versin. Amma qanunla olmazsa, pul verirsə, o zaman sizin üçün də rüşvətdir.
2) Bacardığın qədər onunla razılaşma.
Allah daha yaxşı bilir!

#120 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 November 2014 - 04:02 PM

salam aleykum universitetde ve ya texnikumda oxuyan telebe ver bilmediyi zacotlarini pulla vere bilermi? bu rusvetdir?

Cavab:

Əlbəttə, rüşvətdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#121 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 November 2014 - 04:05 PM

salam aleykum ozel klinikada ise duzelende evvelceden deyilirki oyrenene kimi pul verilmeyecek bu problem deyil ki bes dovlet xeste-da ise girerken deyilir ki maas kartini goturur bir nece ay ozune lazimi qederince maasi goturur sonra qaytarir bele olarmi?

Cavab:

Əgər başqa yol yoxdursa, razılaşa bilərsiniz. Düzdür, onlar üçün haramdır. Ancaq sizin üçün yox.
Allah daha yaxşı bilir!

#122 Guest

Guest
  • Guests

Posted 29 November 2014 - 01:08 AM

Ассалам алейкум!у меня таков вопрос..вот что если человек совершил какой-либо грех к примеру Зина ,но после этого греха он раскаялся и сделал Дуа Аллаху обещав что он больше не совершит этот грех но он не смог выполнить свое обещание перед Аллахом и снова совершил зина...Примится ли после того что он не сдержал свое слово перед Аллахом его намаз его дуа или его пост?ДжезакАллаху хайран

Cavab:

Hər halda o, tövbəsini pozub. Ona görə birinci tövbənin savabını qazanmayacaq. Amma hər halda belə qalmasın. Yenidən tövbə etsin və Allahdan qorxsun. Birdə etməsin. Tövbəni pozmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

#123 Guest

Guest
  • Guests

Posted 29 November 2014 - 02:00 AM

salam alekum.. (Sehih Muslim,kitabul-cihad ves-seyr, bab hukmil-fey. 2/588 hedis 1147 Omer ibn Xettab deyir: Eli ve peygemberin emisi Abbas Abubakri yalanci, gunahkar, hiyleger ve xain bilirdiler.qardas bu hedisin serhi varmi ? sahabelerin aralarinda ixdilaflar ola biler hetdda munaqisede bu labuddu ama heqiqtende burda abu bakir haqqinda yalanci hiyleger xain kecir orda hedisde cunki men kitabdan oxumamisam onu . basqa hedislerde varmiki bu sahabeler bir birleriini teriflemeleri ? varsa bes bu hedis ne ucun idi soobet neden gedirdi zehmet olmasa cavablalandirin unutmayin salam alekum.(ALLAH razi olsun)

Cavab:

Burada Əbu Bəkr yox. Sadəcə Abbasla Əli gəlirlər. Aralarında ixtilaf olur. Abbas sadəcə bunları Ömərin qabağında Əli barədə deyir ki, bəs belə-belə.
Allah daha yaxşı bilir!

#124 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 29 November 2014 - 08:30 PM

salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu weyx bu suali nece vermki deqiq olsun bilmirem.yeginki bawa duwersiz.weyx bir qardaw var yaxwi senetkardi halal iwi var.lakin bir prablem var bu qardaw dövletde iwe gire bilmir qanunnan iwe girmeyden ötru azi 10min manat pul lazimdi.o pulda onda yoxdu.ya faize girmelidi yada borc göturmelidi.faiz haramdi borcdaki bu qeder pulu tapmaq cox cetindi.bu qardaw mecburdu ruwvet vererek iwlesin.sual1. weyx bu mecburiyetde verilen ruwvete göre onun geliri haramdimi?2.bele hal umumiyetle mecbur olub ailesinden ötru ruwvet vererse gunah olmaya biler?
Salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu.

Cavab:

Hər halda icazə alsa, daha yaxşıdır.
1) Xeyr, haram demirik. Ancaq hər halda çalışsın icazəli olsun.
2) Bəzi hallarda. Amma bu hal o hallardan deyil. Çalışsın ya borc tapsın, ya icazə alsın. Onda onun üçün şəri cəhətdən də rahatçılıq olacaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#125 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 November 2014 - 12:18 AM

Salam aleykum. Metro partlayishi bir neche defe olub. Orada olenler shehid sayilir?

Cavab:

İnşəAllah, onlar şəhiddirlər. Şəhidlərin bir növüdür.
Allah daha yaxşı bilir!

#126 Abu Zerka

Abu Zerka
  • Guests

Posted 30 November 2014 - 08:05 AM

Salam aleykum

Yəqin Abu Zerkanın AbdulVahhab barədə sonuncu çıxışını dinləmisən.Eyni zamanda Nəcdliləri aşırı təkfirçi olmaq ilə nitələyir,yəni vəsf edir. Nədir bu barədə fikrin?

Cavab:

Əslində fikrim odur ki, yaxşı olar ki, bu məsələni hansısa alim danışsın. Elm tələbəsi bu qədər sözləri deməkdən ehtiyatlı olmalıdır. Muhəmməd ibn Abdulvəhhab biz bilirik ki, təkfirçi olmayıb. Əksinə təkfirə qarşı olub. Sadəcə Nəcd alimlərindən bəzilərində şiddətlilik olub. Hətta olubsa belə, bunu alim deməlidir. Belə məsələləri alim qeyd etsə, daha yaxşıdır. Özü də belə ümumi camaata.
Allah daha yaxşı bilir!

#127 muslim93

muslim93

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 22 posts

Posted 30 November 2014 - 04:40 PM

Əssələmu aleykum..

3) Qamət Süleymanov - İbn Bəz'in göz yaşları, bidət əhli ilə dostluq etmək və onlara qarşı münasibət

4) Qamət Süleymanov - Xeyiri və şəri öyrətmək, hizbçilərdən qorunmaq, rafizilər və xəvariclərlə mübarizə

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#128 muslim93

muslim93

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 22 posts

Posted 30 November 2014 - 04:41 PM

Əssələmu aleykum..

5) Qamət Süleymanov - Hizbçilər barədə öyrətmək, Şeyx Albaninin Seyyid Qutubu tərifləməsi

6) Qamət Süleymanov - Alimlərə müraciət etmək, məsələləri düzgün başa düşməmək

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#129 muslim93

muslim93

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 22 posts

Posted 30 November 2014 - 04:42 PM

Çox gözəl və faydalı bir dərs.. Günümüzdə başımıza çətinliklər, imtahanlar gəlir. Bu mövzu ətrafında olan bir dərs.. Dinləyin..

Adil Rəcəbov - Bu yolda gələn çətinliklərə SƏBİR etmək (YENİ - 27.11.2014)

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#130 Guest

Guest
  • Guests

Posted 01 December 2014 - 09:05 AM

Əs Salamu aleykum və rahmətullahi və barakətuh.
1)Şeyx ölünün adına halva çalmaq bidətdi bunu etmək olar?Çoxları yuxuda ölü bir yaxınını gördükdə onun adına halva çalır.
2)Şiə elə rafizi deməkdir?Rafizi nə mənaya gəlir?

Cavab:

1) Təbii ki, bu bidətdir.
2) Alimlərin çoxusu bunlar arasında fərq görüb. Rafizi odur ki, Peyğəmbərin (sallallahu aleyhi va səlləm) ailəsini söyür, yaxınlarını təhqir edir, söyür, bu Quranı o Quran görmür və s.
Allah daha yaxşı bilir!

#131 Guest

Guest
  • Guests

Posted 01 December 2014 - 09:11 AM

Əs Salamu aleykum və rahmətullahi və barakətuh.
Üzr istəyirəm sualıma görə bizdə hamam və ayaqyolu bir yerdədir və dəstamazı da burda alırıq.Dəstamaza başlayarkən Bismilləh deyək ?Axı belə yerdə Allahın adını çəkmək olmaz.

Cavab:

Problem yoxdur. Bismilləh də deyə bilərsiniz. Sadəcə sakit.
Allah daha yaxşı bilir!

#132 Guest

Guest
  • Guests

Posted 01 December 2014 - 02:21 PM

Салам Алейкум

1. Имеет ли объем воды значение во время малого омовение вуду если да то придявите достоверную сахих хадис по поводу этого

2. Не являеться ли минареты новшеством веть настолько мне известно минареты не было во время жизни пророка( sallalahu alehuma va Salam)

3. Если масх протирание на обычные носки дозволенно, то в чем тогда смыслы веление Аллаха в Коране, что именно омывать надо ноги вовремя малого омовение вуду?

4. Правиль но ли мнение , что разделительной линие начертание в ковриках в мечете эти линии и есть сутра?

5. Те ученые которые говорили сутра сунна, а не ваджиб они говорили иногда можно без сутры совершать намаз или говорили с как с сутрой можешь совершать так и без сутры?

6. Дуа Аллаху во время намаза лучше всего делать в земном поклоне или до Салам или после саляма в каких моментах лучше делать?

Cavab:

1) Bəli, əlbəttə. Ümumi dəlillər hansı ki, israf etməməyə. Həmçinin Peyğəmbər (sallahu aleyhi va səlləm) deyib ki, "Dəstəmaz aldıqda qənaətə fikir verin. Hətta dənizdən alsanız belə."
2) Əslində bəli. Hətta bəzi alimlər bunu deyib. Bəli, olmasa daha yaxşıdır.
3) Əsl budur ki, yumaq. Şəriət iki yol qoyub. Bir yumaq. Sadəcə ağır olduqda, müəyyən səbəblər olduqda, xəstə olduqda və ya su olmadıqda məshə də icazə verib.
4) Bəzi alimlər deyirlər. Lakin bu hər məscidə aid deyil. Ancaq Məkkə və Mədinəyə deyiblər.
5) Çalışmaq lazımdır ki, sütrə həmişə olsun.
6) Ən yaxşısı namazın içində olan səcdələrdədir. Həmçinin ikinci yeri yenə namazın içində təşəhhüddən sonra salamlardan qabaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#133 Guest

Guest
  • Guests

Posted 01 December 2014 - 08:23 PM

Salam aleykum,

Niye suallara cavab verilmir??

50 il kecdi

Cavab:

50 il yox, hələ 49 ildir )) İnşəAllah, verirəm
Allah daha yaxşı bilir!

#134 Guest

Guest
  • Guests

Posted 02 December 2014 - 11:44 AM

AS salamu aleykum varahmatullahi va barakatuh.
shex sizə gorduyum bir yuxunu danışmax istəyirəm.. yxuda gorurəmki peygəmbərimiz sallalahu aleyhi vassallami kafirlərlə vuruşur. ilk əvvəl onları islama dəvət edir.. kafirlərin başçısıda peygəmbərimiz sallallahu aleyhi vassallamdan bir möcüzə göstərməsini istəyir..əgər belə olarsa islamı qəbul edəcək..bu vaxt məni secdilər. peygəmbərimiz sallallahu aleyhi vassallam mənə bir ələk verdi.ələyin ust tərəfidə dəmir nazik setkaydı.mənə bunu başıma kecirmagımı istədi.. mən qorxdum..peygəbərimiz sallallahu aleyhi vassallama sarılıb dedimki ya peygəmbər əgər mən ölərsəm ALLAHdan mənim uçun cənnəti istəyin..O da mənə dediki qorxma hecnə olmayacax..kafirdə başqa birinin başına dəmir bilmədim neydi onu kecirib mənə deyirki bax səndə belə olacaxsan deyə..məndə qorxacam deyə baxmadım.. sora ələyi başıma kecirdim.. bir zərbəylə başıma qılıncla vurdu. bir balaca agrı hiss etdim..ama mənə hecnə olmadı. sadecə ələyin dəmir nazik setkası bir balaca qopmuşdu. kafir ələyi goturdu mənə gostərdi. məndə oturub başladım aglmaga. aglamagım qorxudan deyildi..ALLAHA olan imanım dahada artmışdı. ALLAH mənim ölmagıma izin verməmişdi.həmdə bir möcüzəyə şahid olmuşdum..
sheyix bilmirəm həqiqətən mən peygəmbərimiz sallallahu aleyhi vassallamimi gordum..ama yuxumda sallallahu aleyhi vassallamiydi mən ONA elə səsləndim.
sheyix yuxumu yoza bilərsiz.
AS salamu aleykum varahmatullahi va barakatuh

Cavab:

Hər halda bunu demək çətindir. Düzdür, Peyğəmbəri (sallallahu aleyhi va səlləm) yuxuda görmək olar. Lakin vəsfləri öyrənmək lazımdır. Necə idi? Əgər düz gəlsə, bəli, görmüsünüz. Hər halda belə qəti demək çətindir.
Allah daha yaxşı bilir!

#135 Guest

Guest
  • Guests

Posted 02 December 2014 - 12:37 PM

salam aleykum siz demisiniz ki bir alimin yolu ile getmek duzgun deyil butun alimlerden goturmek lazimdir- men safiyem- men hanefiyem -demek duzgun deyil bes- men selefiyem- demek -bizimeqidemiz selefi eqidesidir- demek nece?ayirmaq duzgun deyil amma ayrilirlar ele bu sozu demek de ozunu ayirmaq demekdir men sizden deyilem demekdir
ele bil mutleqdir ki hami bir birinden secilsinler Quranda var axi firqelere bolunmeyin bes selefiyem demek ayrilmaq demek deyil olmaz ki muselmaniq deyesiniz .men bunu anlamiram

Cavab:

Bəli, demişəm. Yenə də deyirəm ki, bir şəxsə bağlanmaq düzgün deyil. Sələfilik şəxsə bağlanmaq deyil. Sələfilik ümuməndir. Ümumən sələflərin yoludur. Amma bir şəxsə bağlanmaq düzgün deyil. Bunun fəsadları çox olur. Xüsusən də elm tələbəsinə və s.
Allah daha yaxşı bilir!

#136 Guest

Guest
  • Guests

Posted 02 December 2014 - 01:31 PM

salam aleykum men rayona gedende dayim gile namazimi qisaltmirdim demisdiler ki oz evin kimi hiss edirsense qisaltmaga gerek yoxdur hetta sunnetleri de qilirdim indi men qisaldim yoxsa yox?
2-Peygember sallallahu aleyhi ve sellem sefer ucun muddet vaxt dememis bes Bakida yasayib hemin yerde qonaq gedende de namazi qisaltmaq lazimdir bu sefer sayilir yoxsa qonaq getmek mes evden cixirsan ora gedib catanda namazin vaxti girir sonra da diger namazlar gelir ve eve axsam qayidirsan
2.1- bir de ele olur ki bir gun qonaq da qalirsan amma bilmirsen. umumiyyetle qonaq qalib qalmadigini bilende ve ya bilmeyende bunda ferq var?
3-mes biri evden cixir islemeye gedir ya rayondan Bakiya gelir uzun muddet qalir arada evine de gedir ya da ki inde hami rusuyaya gedir islemeye bu sefer sayilir bes bele olanda qisaltmaq lazimdir
4 bir de seferdeiken zohrle esri birlesdirmek olar
5-namazlarin adlari muxtelifdir mes biri zohre gunorta, esre ikindi, megribe axsam ve ya sam, isaya yatsi xiften deyir hansi dogrudur

Cavab:

1) Qısaldın.
2) Xeyr, yaşadığın yerdən uzaq bir yerə getməlisən. Səfər onda sayılır.
2.1) Fərqi yoxdur.
3) Bəli, səfər sayılır.
4) Olar.
5) Bəli, çünki o vaxtların adıdır. Əgər bunları öz dilində desən, sayılacaq. Lakin öz dilində o vaxtların adları o cür deyilirsə.
Allah daha yaxşı bilir!

#137 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 03 December 2014 - 11:00 PM

salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu weyx nur 61de qeyd edilen yerlerde yemek yemeyimiz halaldir yazilib toplum ve tek halda.weyx eger hemin yerlerde stolda namehrem olsa bele gunah yoxdu?salamaleykum

Cavab:

Naməhrəmlər istisnadır. Naməhrəmlər olmamalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#138 Guest

Guest
  • Guests

Posted 04 December 2014 - 10:33 AM

Assalamualeykum sheyx.dulam ve dul bir baci ile evlenmek ucun gorushdum.amma ishleri korladim, beleki, onunla zina etmemishem.amma zinaya yaxinlashmisham. (Elimle ona toxunmusham).bunun cezasi nedir ve cezani ozume tetbiq eletdirsem axiret cesaindan qurtara bileremmi? Allah sizden razi olsun ve eliminize bereket versin.

Cavab:

Çalış bundan sonra ehtiyatlı ol. Subay olduqda evlənmək məqsədilə qız tapdıqda çalış çox yaxın olma
Allah daha yaxşı bilir!

#139 Исмаил Гулиев

Исмаил Гулиев

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 7 posts

Posted 04 December 2014 - 05:28 PM

Salam malekum.
iki sualim var:
1. Amin duzdur, yoxsa Əmin?
2. Nard oynamaq haramdi

ALLAH razi olsun!!!

Cavab:

1) Əmin.
2) Bəli.
Allah daha yaxşı bilir!

#140 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 10:58 AM

As salamu aleykum ve rehmetullahi ve berekatu. sheyx Allah sizi hifz etsin, dunya ve axiret qazanciniza,elminize ve devetinize bereket versin,sizi fitneden ve fitne ehlinden qorusun. Amin! sheyx men Allah rizasi ucun sizi sevirem,sizin ucun ve mescid ucun cox darixmisam,insallah olarmiki bir cume men mescide gelim sizi dinleyim ve sizinle namaz qilim?
Allah sizden razi olsun. As salamu aleykum ve rehmetullahi ve berekatu.

Cavab:

İnşəAllah, gözləyin. Tam açıldıqda bir yerdə qılarıq.
Allah daha yaxşı bilir!

#141 natur

natur
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 11:16 AM

AsSalam aleikum va rahmatullahi Exi.
Yalniz ve yalniz qadinlar arasinda olmag sherti ile genish shalvar ve ustunden uzun texmini dize geder koynek geymek olarmi? Cole cixanda ise jilbab geyilir.

Cavab:

Əgər enlidirsə, qadınların arasında eyib etməz.
Allah daha yaxşı bilir!

#142 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 12:19 PM

Salam aleykum! Sualim beledi tecili cavab yazardiz! Bele niyyet elemek olar?Is yerinde isleerim yaxsi olsun duzelsin, is yerimiz baqlanmasin qurbanliq kesim. Yoxsa niyyet eden kimi isimin yaxsi olub olmamagini gozlemeden kesmeliyem?

Cavab:

Bu nəzirdir. Paxıllıqdı. Hər halda sən ümumi dua et ki, Ya Rəbbi! İşlərimi asanlaşdır. Yoxsa sən nazir deməklə, Allahla şərt bağlayırsan.
Allah daha yaxşı bilir!

#143 natur

natur
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 02:35 PM

AsSalamu aleykum va rahmatullahi Exi.
1)destemazli iken qizimin pampersini deyishsem destemazim pozulurmu?
2) ne ucun oglan yox mehz qiz ushaginin necisi necis hesab olunur?

Cavab:

1) Xeyr.
2) Çünki qıza çox meyl olmayıb. Oğlan uşağına daha çox meylli olurlar, daha çox qucaqda oynadırlar. Ona görə şəriət bir az yüngülləşdirib.
Allah daha yaxşı bilir!

#144 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 03:33 PM

Salam aleykum,

Alixan Musayev duzelib?? Bir qardash mene dedi ki, Alixan yeniden qayidib dogru menhece... Bele bir yenilik var??

Cavab:

Xeyr. Əgər tövbə etsəydi, bilinərdi. O, hizbçidir və onun yanında olanlarda hamısıda hizbçidir. Dönüb dönməməsini xəvariclərdən soruş.
Allah daha yaxşı bilir!

#145 natur

natur
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 04:26 PM

AsSalamu aleykum Exi.
1) bir qadinin ovladi korpe halda agir xesteliye tutulursa ve ananin gozu onunde agrilar cekirse bu an ana ister istemez "niye mənim balama bu xesteliyi verdin " de usyan ederse o qadina nece ürək direk olmag olar? Ne nesihet olunmalidir?
2) men artiq adet halina salmisham her gunorta ve gece ovladimi yatizdiran vaxti son 3sure + fatihe + ayetul.kursini oxuyub ufleyirem.adet halina salmagda problem varmi?

Cavab:

1) Bu problemdir. Bu qədərdir. Qədərə narazılıq edir. Hər halda belə demək düzgün deyil. Sadəcə bir az sakitləşəndə nəsihət edin.
2) Eyib etməz.
Allah daha yaxşı bilir!

#146 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 December 2014 - 08:27 PM

Assalamu aleykum qardaş.Mən çayxana işlədirəm.Çoxları məndən nərd oynamaga icazə istəyirlər.Bu məsələ dinimizdə necədir?

Cavab:

Hər halda siz özünüz nərd verməyin və nərdi çayxanada qoymayın. Özləri ilə gətirsələr, günah özlərinədir. Amma özünüz şərait qurmayın. Yəni özünüz nərd alıb oraya qoymayın. Şaşki, domino alıb qoyun. O nərddən daha yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#147 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 December 2014 - 08:37 AM

“Muhəmməd aranızdakı kişilərdən heç birinin atası deyildir. Lakin o, Allahın Rəsulu (elçisi) və peyğəmbərlərin sonuncusudur. Allah hər şeyi biləndir!”

Salam aleykum,

Burada hec birini atasi deyildir ne demekdir, basha dushmedim?

Cavab:

Mənası odur ki, Zeyd ibn Hərisənin atası deyil. Çünki onun (sallallahu aleyhi va səlləm) öz belindən gələn oğlu qalmamışdı.
Allah daha yaxşı bilir!

#148 Efendi

Efendi

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 15 posts

Posted 06 December 2014 - 07:34 PM

Salam alaikum.

Şeyh Bazmul şeyh Albaninin "Şerhu Sifatu salatu Nabi" kitabinda dedi:

أقول:الشيخ يقول إن تارك الصلاة كسلاً وتهاوناً لا يكفر، ولا يقصد من تركها بالكلية فلم يصل يوماً إلى أن توفاه الله مع القدرة وعدم المانع، بل يقصد:من يصلي أحياناً ويتكاسل ويتهاون أحياناً حتى يخرج وقتها من غير أن يصليها،بلا عذر

"شرح صفة الصلاة للشيخ الالباني" طبعة دار المعارف - الطبعة الاولى

Zehmet olmasa bu sozlere aydinlig getirin.

Sizin şerhinize ehtiyac var.

Selam Aleykum.

Cavab:

Tərcüməsi belədir: Hərdən üzrsüz vaxtı çıxsa belə qılırdı. Lakin bunun üçün geniş məsdərə dönmək lazımdır ki, burada hansı namazdan söhbət gedir.
Allah daha yaxşı bilir!

#149 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 December 2014 - 12:33 AM

Salam aleykum! Suallarin davamina ne vaxt cavab verilecek?

Cavab:

Əlhəmdulillah, suallara cavab verdim.
Allah daha yaxşı bilir!

#150 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 December 2014 - 01:57 PM

Салам Алейкум

Просьба пропустите

Шейх Мукбиль бин Хади аль-Уади' (рахимаху-Ллах)

Был давно спрощен Шейха Мукбила Бин Хадии ( рахимаху-ЛлАх) Каково положение минарета в мечети?

Ответ: "(Минареты) Считаются нововведением и мечеть посланника Аллаха (صلّى الله عليه وعلى آله وسلّم) не имела минарета, средства, которые расходуются на минарет её владелец (хозяин) будет спрошен за это. Потому что посланник (صلّى الله عليه وعلى آله وسلّم) запретил тратить деньги.

Пророк (صلّى الله عليه وعلى آله وسلّم) сказал: «Тот, кто совершил какое-либо дело, на которое не было нашего приказа, это будет отвергнуто» (Муслим 4494).

Я советую каждому брату Ахлю-Сунна, который желает построить мечеть, чтобы прочитал раздел "Китаб аль-Масаджид" из книги «Сахих аль-Бухари» и также книгу «Исляхуль Масаджид» аль-Касимий. И другие произведения Ахлю-Сунна...

Также Михраб считается нововведением, так как не было у пророка ( صلّى الله عليه وعلى آله وسلّم) в мечети Михраба...."

p,s, извиняюсь за лень перевода до конца
http://www.muqbel.ne...p?fatwa_id=3118

Для тех, кто не знает что такое михраб:
https://www.google.at/search?q=محر..

Cavab:

Əlhəmdulillah.
Allah daha yaxşı bilir!

#151 may

may

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 9 posts

Posted 07 December 2014 - 05:39 PM

1. Men en cox Veyselin derslerine qulaq asirdim. Onun xevariclerin ehatesinde olmasi ile bagli oxudum forumdan. Bu dogrudurmu? Ona hele de qulaq asa bileremmi?
2. Menim gunahlara gore Allah menim ailemi cezalandirarmi?

Cavab:

1) O, qardaşımızdır. Lakin hələ də bəzi məsələlərdə mövqeyi hələ də aydın deyil. Baxmayaraq gəlmişdi yanıma. Onunla söhbət etdik. Çünki xəvariclər, hizbçilər barədə mövqeyi aydın deyil.
2) Sizə görə yox, amma zərər görə bilərlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#152 may

may

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 9 posts

Posted 07 December 2014 - 05:40 PM

Istimna boyuk gunahdirmi? Insan ondan hedislerde gelenleri edib de,can qutara bilmirse,ve evlene bilmirse heleki,ne etmelidir?

Cavab:

Bəli, böyük günahlardandır. Çalışmalıdır ki, tez evlənsin və ya ibadətdə güclü olmalıdır. Xüsusən orucu çoxaltmalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#153 may

may

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 9 posts

Posted 07 December 2014 - 05:41 PM

Harama baxmaq goz zinasi sayilirmi? Goz zinasi ne demekdir?

Cavab:

Bəli, göz zinası elə harama baxmaqdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#154 Islamismyfaith

Islamismyfaith

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 27 posts

Posted 07 December 2014 - 07:22 PM

Salam aleykum
Əxi bu düzdürmü ki uşağa ad qoyanda gərək ərəbcə olsun? Öz Azərbaycan adlarından qoymaq olmaz mı ?

Cavab:

Xeyr, düz deyil. Sadəcə əsas odur ki, şəriətə müxalif ad olmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

#155 Anar

Anar
  • Guests

Posted 08 December 2014 - 03:34 AM

Salam Aleykum
Qardaş Allah səndən razı olsun
kim ki. qəsdən sənə gözdən salmaq istəyirsə (nəyin ki səni butün elm tələbələrini) Allah onların bəlasını versin!!!. onların məqsədi fitnə törətməkdən başqa bir şey deyil.
Bu xəstələrə kim nə vəd verib?

Cavab:

Bunlar xəvariclərdir. Bunlar dəvətə qarşı qurulmuş şeytani dəstələrdir. Onlardan ehtiyatlı olun.
Allah daha yaxşı bilir!

#156 sual

sual
  • Guests

Posted 08 December 2014 - 03:46 AM

Salam alykum.
Qardaş gəlirvi evdəkilərdən gizlətmək olar? Zovcədən
yəni 1000 qazanirsansa evdə deyirsən 500 qazanmışam
cünki çox pul görəndə çox şey istəyirlər. ( qalan pulu evə xərclənir amma evdəkilər onu bilmir)

Cavab:

Əgər ciddi səbəb varsa, bəli.
Allah daha yaxşı bilir!

#157 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 December 2014 - 10:31 AM

http://oxu.az/world/54680

Salam aleykum,

1 Bu xebere munasibetiniz??
2 Qaradavi haqqinda movqeyiniz nedir?
3 Sizce onun baresinde edilen ittiahmlar dogrudur?

Cavab:

Bu qərar çıxmamışdan qabaq da biz ondan çəkindirirdik. Həmişə qardaşlara elə azmışlardan uzaq olmağı məsləhət görürdük. O, ixvandır, sufidir, əşaridir və s. Ona görə bəli, ola bilər.
Allah daha yaxşı bilir!

#158 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 December 2014 - 09:06 AM

Salam alekum,

Saminin burada Azerbaycan alimleri ile bagli dedikleri dogrudur??

Cavab:

Bəli, doğrudur.
Allah daha yaxşı bilir!

#159 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 December 2014 - 05:28 PM

Салам алейкум
Пропустите

Хукм секты Коранитов

Секта аль-Кораниты являються кафирами как и каждый кто не признает Сунну. Сказал имам Ибн Хазм: "Если человек скажет: "Мы не будем брать ничего, кроме того, что естьв Коране, то он будет кафиром по иджма всей Уммы" см."Аль-Ихкам", 2-22
Также они отрицают многие вещи и ахкамы и положении акыды известные из религии по очевидности.
Поэтому они конечно же являются неверующими, и надо призывать их к Исламу и разьяснять их ошибочность, и рекомендуем работу шейха аль-Альбани которую шейх адресовал секте Коранитов при желании эту работу в интернете можно найди

Cavab:

Əlhəmdulillah. Onlar şeytani dəstələrdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#160 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 December 2014 - 09:39 PM

As salamu aleykum,Şeyx.
1.Bədruddin İbn Cəməa Əl Kinani kimdir?
2.Əbu Həmid Əl Ğazali kimdir?
3.Təqiyyuddin Əs Subki kimdir?
As salamu aleykum

Cavab:

Bunlar əvvəlki alimlərdən olublar. Lakin əsasən əşarilər olublar.
Allah daha yaxşı bilir!

#161 Qoyun deyilik.

Qoyun deyilik.
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 01:27 AM

Цитата (Pul və cihad məsə @ 08 Nov 2014, 19:13)
Əs-sələmu aleykum

Suallar:

4.Əlixan  "Qamət niyə 50 000 dəyərində başın sürür,mən isə ucuzundan sürürəm?!!!" sözü ilə sizə ötürülən pullaramı işarə edirdi?!!! Əlbəttə ki,Əlixan öz halal zəhmətiniz ilə  50 000 qiymətində maşın sürməyinizə bir söz deməz.

Cavab:

1) Xeyr. Mənim qəlbimdə nədirsə, dilimdə də odur. Ola bilməz ki, mən qəlbimdə başqa şey tutum, dilimdə başqa şey deyim. Xüsusən də belə məsələləri.
2) Sualın yenə qəribədir. Bu nədir köhnə, təzə ayırırsız ? Sizi başa salıblar ki, guya ki, təzələr satılıblar, köhnələr düzdü. Təzələr də köhnələrin dediklərini təkrarlayır. Ona görə sən cihadın şərtlərini bilmək istəyirsənsə, bu dərsə qulaq as: http://ixlasla.com/f...n_shertleri.mp3
3) Səndə qəribə dönüş oldu. Başladın cihaddan, qurtardın, pulla. Məgər cihad deyəni pul maraqlandırmalıdır ?? Bu bir. İkincisi də, get gecələri rahat yat. Mənə zəkat verən yoxdur. Nadir hallarda olursa, o da kimə lazımdırsa, verilir. Sənin bunu bilməyinə ehtiyac yoxdur.
3.1) Xeyr.
3.2) Olanda olur. Lakin yenə də bunu sənin bilməyin vacib deyil. Bu sənə aid deyil.
3.3) Xeyr.
3.4) Xeyr. Ta noldu ? Cihaddan iki sual verdin, puldan 6-5 dənə ))
3.5) Bizdə bölüşdürmə yoxdur. Narahat olma. Rahat yat. Sənə sadəcə düzgün xəbər verməyiblər. Sənin deyəsən xəbərin yoxdur. Mədinə tələbələrinin çoxusu öz zəhməti ilə pul qazanan uşaqlardır. Gecə gündüz gedib işləyirlər.
4) Nə edim ki, məndə maşın bahalıdır, səndə ucuz. Mən nə edim ? Bu bir. İkinci də, əlli mini sən hansı valyuta ilə deyirsən ? Manatla, dollarla, yoxsa rublla, yoxsa funt sterlinqlə. Çünki mənim maşınım əlli minlik deyil. Sənə yenə düzgün çatdırmayıblar. Ümumiyyətlə sənə çox məlumatlar şişirdilib. Elə maşının qiymətindən görsəndi. Və ya özün şişirdirsən. Narahat olma. Mənim əlli minlik maşınım heç vaxt olmayıb.
Mən ümumiyyətlə yazıları nadir hallarda silirəm. O da görürəm ki, boş-boşdur. O zaman. Məsələn, sən suallarıvı yazandan sonra, otur bax suallarıva. İki dənə cihaddan vermisən, 6-7 dənə puldan vermisən.
Allah daha yaxşı bilir!

Ona görə alimləri köhnələrə və təzələrə bölürük ki,çünki baxaq görək sonrakılar əvvəlkilərə uyublarmı ,yoxsa yeni şeylər ixtira ediblər?!!! Siz deyirsinizsə, "uyublar",o zaman, köhnələrdən almaqda bir problem olmamalıdır.Zatən uyublarsa,ikisinin də görüşü eyni olacaqdır.Uymayıblarsa,ayırmış olacağıq.Ona görə bölürük köhnəyə təzəyə.
Gözləyirəm cavabınızı.Sual belə idi ki,cihadın şərtləri nədir?!!!

Cavab:

Cihadın şərtləri barədə dərs qoymuşam. Deyəsən qulaq asmamısan. Amma bəli, qədim alimlər var, yeni alimlər var. Lakin yeni alimlər, inşəAllah, qədim alimlərə müxalif deyillər. Lakin ola bilər yeni alimlər qədim alimlərin bəzi indi çox elmsizə aydın olmayan sözlərini bir az şərh etsinlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#162 şəfaət

şəfaət
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 01:30 AM

Bu adam ilə 30 dəq qiymətli vaxtınızdan ayırıb bəhs etməyə razısınızmı?!!! Şəfatin şirk olub olmaması barədə. Bu adam deyir ki,peyğəmbərin qəbrinə gedib peyğəmbərə ey Allahın rəsulu bizə Qiyamət günü şəfaət et demək şirk deyildir.

Cavab:

Əslində bu böyük şirkdir. Amma qaldı ki, kimi nə fikri varsa, buraya yazsın.
Allah daha yaxşı bilir!

#163 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 07:46 AM

Salamaleykum
herden qelbimde kufur seyler kecir,inkar subhe ve sair kufur seyler.Bu seytanan ya nefsimin piciltisidir?Men ishsiz idim axsamlar stolbalara reklam yapisdirirdim biraz pul almag ucun.Sonra melum olduki bunlar faizsiz yazsada faizle isleyir musterini pulu vaxtinda vermesen faiz gelecek deye qorxuzurlar.Yani ozum esitdim reklam goturmeye gedende musterile diger iscinin telefon danisigin.Mene reklam veren dedi narahat olma men seni faize soxmamisam sadece qorxuzur,yenede ehtiyat eledim terk eledim.Indi yapisdirdiqlarimi cirim ya nece?Pulun almisam ehtiyata yemeye geymeye vermedim qaz puluna serf eledim.Mendede onlarin reklam vereqleri ve kleyi qalib.Men ne edim?

Cavab:

1) O şeytandandır. Ona fikir verməyin.
2) Siz işinizi görürdünüz. Sizə o pul qalıbsa, eyib etməz. Amma əgər siz tam işi görməmisinizsə, qalan işi, kağızları qaytarın.
Allah daha yaxşı bilir!

#164 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 05:33 PM

Салам Алейкум
просьба пропустите это в форум

Шейх Салих аль Фаузан (да смилостивиться над ним Аллах) — Му'амала с взывающим к мёртвым.

Вопрос: "Уважаемый шейх! Пусть Аллах дарует Вам успех! Если я вижу человека, который совершает деяния ширка, как ду'а к умершим или просьба у них заступничества, то каким образом мне относиться к нему? Относиться к нему как к муслиму или же как к кафиру?"

Ответ: "Ты будешь относиться к нему как к муслиму?, в то время как ты слышишь, что он делает ширк и взывает к кому-либо помимо Аллаха?!! Относись к нему, как к мушрику, однако призывай его к Исламу, разъясняй ему, что это являются большим ширком, разъясняй ему опасность ширка, и это будет из видов призыва к Аллаху и искреннего наставления. Да".

См. Уроки по разъяснению книги "Фатх-аль-Маджид" от 10 числа месяца Джумада-аль-Уля 1435 г/х

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#165 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 05:35 PM

Салам алейкум
Проспа пропустите

Имам аль-Хафиз ибн Кясир (умер в 774 по хиджре, да смилуется над ним Аллах) сказал о том, что сделают хауариджи с Уммой, если они обретут силу:

«Если они обретут силу, то несомненно, устроят порчу на всей земле. На землях Ирака и Сирии (Шама) не оставят ни мальчиков, ни девочек, ни женщин, ни мужчин, поскольку в их представлении люди стали столь испорченными, что их уже не исправить, кроме как посредством массовых убийств».

[«Аль-Бидая уан-Нихая», 10/584-585]

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#166 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 December 2014 - 08:21 PM

Salam Aleykum. qardas xais edirem menim sualimi cavablandir. men seferde oldum ve subh namazina duranda gordumgu cunub olmusam, qusl almaga imkan olmadigi ucun teyemmum aldim ve zohre kimi qusl ala bilmedim, men yeniden teyemmum almaliyam yoxsa destamaz? ALLAH RAZI OLSUN.

Cavab:

Dəstəmaz ala bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#167 Guest

Guest
  • Guests

Posted 12 December 2014 - 12:20 AM

Salam aleykum. Men bilirem ki, Yeni ili kechirmek Islama ziddir. Men kechirmirem. Menim tanishim var dindardi o da. Amma deyir ki, men o bayrami qeyd edirem. Chunki Isa peygemberin dogum gunudur niye de olmasin? Onu da Allah peygember olaraq gonderib men qebul etmeyim? Ne qeder deyirem ki xristian bayramidi ele deyir ki, ne olsun peygemberin adi ile baglidi men de xristianlarinki kimi qebul etmirem. Nece basha salmaq olar bu meseleni bipmeyen adama?

Cavab:

Sizdən deməkdir. Vəssalam. Sadəcə o, istəmir başa düşsün, bunu qəbul etsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#168 Guest

Guest
  • Guests

Posted 12 December 2014 - 12:23 AM

Salam aleykum. Men bayrami qebul etmirem, amma ailevi olur ki, qonaq chagirirlar bizi. Evde de hilirler ki, kechirmirem, amma ele olur ki, getmek mecburiyyetinde qaliram. Qonaq gedib sadece bayram sufresi kimi deyil adi qonaq yemeyi kimi yeye bilerem stola qoyulan yemekden?

Cavab:

Elə məclislərdən bacardığın qədər çəkin.
Allah daha yaxşı bilir!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users