Jump to content

Photo

Август 2017

• This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1 admin

admin

Administrator

• Админ
  • Pip
  • 100,154 posts

Posted 01 August 2017 - 05:57 PM

Əs salamu aleykum və rahmətullahi va bərakatuh!

Əziz müsəlmanlar! inşəAllah, suallarınızı forumda verə bilərsiniz. 
Suallarınız bir neçə gün ərzində məscidimizin imamı Qamət Suleymanov tərəfindən cavablandırılacaqdır. 
Salam aleykum!

Ас саламу алейкум, уважаемые мусульмане!
ИншаАллах, можете задавать вопросы на форуме. 
В течении нескольких дней на ваши вопросы ответит имам нашей мечети Гамет Сулейманов. 
Салам алейкум!! 

DİQQƏT, DİQQƏT, DİQQƏT!!!
Yalnız söz yığımından ibarət olan, 
əxlaqsız və ədəbdənkənar ibarələrlə dolu olan, 
forum iştirakçılarının bir-birinə 
elmsiz, dəlilsiz və əsassız cavabları 
silinərək foruma buraxılmayacaq. 
Yazıları bu şərtləri ödəməyən istifadəçilər 
haqqı halal etməni tələb etməsələr də olar, 
çünki forumun və onun sahibinin 
haqqını ödəmək lazımdır.

#2 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 02 August 2017 - 06:36 PM

Assalamu aleykum. Dul qadinla kebin kesdirmek  isteyirem, lakin velisi  razılıq  vermir. Qadın  razıdır. Ne etməliyem ?

Cavab:

Va aleykum salam va rahmatullahi va barakatuhu!

Allah daha yaxşı bilir!

#3 UMMU SALMAN

UMMU SALMAN
  • Guests

Posted 06 August 2017 - 09:39 AM

Essalamu Aleykum .İmam Şafi kimdir.Onun haqqında məlumat verin sizə zəhmət deyilsə.

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#4 Baci

Baci
  • Guests

Posted 07 August 2017 - 04:14 PM

Salam aleykum. Hansisa rengin insana dushmemezliyi ugursuzlugu ola biler? Bu kimi sheyler islamda var?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#5 Baci

Baci
  • Guests

Posted 09 August 2017 - 11:22 PM

Salam aleykum, Qamet qardas!
Yoldaşim mene xerclemekcun pul verir. Bu puldan onun xeberi olmadan kimese vere bilerem? Yəni o pul artiq menim sayilir, yoxsa yene də ondan icaze almaliyam?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#6 Ummu Kerim

Ummu Kerim
  • Guests

Posted 10 August 2017 - 07:58 PM

Salam alaikum. Kafir olkesine hicr etmek haramdir yoxsa mekrux?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#7 Nariman

Nariman
  • Guests

Posted 11 August 2017 - 11:18 AM

əssalamu aleykum !

Bu hadisələr xüruc sayılırmı və xəvaric ve ixvan  firqəsinin vüsət almasında bu hadisələrin əlaqəsi varmı ?

Aişə binti Əbu Bəkr-in  seçilmiş xəlifə Əli ibn Əbutalibə qarşı hərakatı və Cəməl döyüşü

Huseyn ibn Əli-nin seşilmiş xəlifə Yezid ibn Muaviyəyə qarşı hərakatı və Kərbəla döyüşü

Muaviyə ibn ebu Sufyan-in  seçilmiş xəlifə Əli ibn Əbutalibə qarşı hərakatı və Siffeyn döyüşü

Salam alaikum. Kafir olkesine hicr etmek haramdir yoxsa mekrux?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#8 İnsan

İnsan
  • Guests

Posted 15 August 2017 - 10:45 PM

Salam aleykum.Menim üzümde sızaqların yerində çapıqlar yaranıb.əvvəllər olmuyub.Lazer cilalanması vasitəsilə bunu qismən aradan qaldırmaq mümkündür.Sualım budurki,əgər mən də lazer cilalanması etdirsmə, bu qədərə qarşı çıxmaq deyilki?yəni icazəlidirmi?Birdəki solyari(yəni süni zaqar)eləmək olarmı?Birdəki mən telimi kredit götürmüşdüm.Lakin indi kredit götürmə tövbə etmişəm.Mən o teli nə edim?yəni işlətsəm olar?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#9 Aliye

Aliye
  • Guests

Posted 15 August 2017 - 10:52 PM

Salam aleykum.Mən birdəfə Aristotelə ksfir dedim.Sonra tərəddüd etdim.Çünki onun hər hansı bir peyğəmbər görüb görmədiyini,və ya Allah haqqında fikirləri ilə tanış deyiləm.Açığı araşdırıb buna vaxt sərf etmək isdəmirəm də.Siz daha yaxşı bilərsiz.Aristotel kafirdirmi?Əgər kafirdirsə dəlil.Bir dənə də sualım var?Ümumiyyətlə antik yunan filosoflarına əminliklə kafir demək olar?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#10 Kəmalə

Kəmalə
  • Guests

Posted 16 August 2017 - 02:17 AM

Salam aleykum.Bu sualı ikinci dəfə verirəm.Birincini biraz aydın yazmamışdım.Zəhmət deyilsə bunu da oxuyun və bunu cavablandırın.Deməli mənim bacım oğlan övladının olmasını isdiyir.İnternetdə də ata və ananın doğum günününə ,ilinə və ya aktın hansı ayda baş verməsinə görə uşağın guya oğlan və ya qız olması barədə cürbəcür cədvəllər mövcuddur.Bacım bir dəfə hamilə idi.Onda tel yoxdur.Mənə dediki sən belə bir şey var.Sən bax mənə denənki oğlan olacaq ya qız?məndə belə şeylərə inanmıram.Allahdan başqa bunu heç kim bilməz.Buna dedimki boş şeydi inanma.Dediki yox sən bidənə bax.Məndə baxdım orda qız idi.Məndə ürəyimdə dedimki siz kimsizki Allahın yanında (yəni cədvəli yazanlara dedim).Dua elədimki oğlan olsun.Bacıma dedimki oğlandı.Yəni aldatdım onu.Orda qız idi.3aylığında aparata getdi.dedilərki qızdı.Bu da götüzdürdü.Məndə day demədimki yalan demişdim.zorda qız yazılmışdı.Desəydim dayda cədvələ inanacaq və məni günahlandıracaqdı.Amma onsuz mənə deyəndə hamilə idi.Yəni onsuz aparatda buna qız deyəcəydilər,bu da götüzdürəcəkdi.İdi yenə deyirki sən bax mən elə aya salımki oğlan olsun.Mən onsuz o cədvəldə 50 dəfə düz çıxsa da ona inanmayacam.Buna da bilnirəm nə deyim.Hər dəfə soruşur bir bəhanə edirəm.Amma bacım da elə isdəyirki oğlan.Məndə bilmirəm buna nə deyim.indi yenə mənə desə bax mən nə deyim?Bir məsləhət zəhmət olmasa.Çox sağolun.

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#11 Hemze

Hemze
  • Guests

Posted 16 August 2017 - 09:04 PM

Kisinin isadan sonra futbola getmesi ne derecede duzgundur?zovcesi evde tek qorxursa zovcesinin haqqina girmis olur?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#12 Emin

Emin
  • Guests

Posted 19 August 2017 - 01:34 AM

Salam aleykum.Qamet duzduki ebu bekr mescidi acilacaq?
CezekAllahu xayran

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#13 Emin

Emin
  • Guests

Posted 19 August 2017 - 01:56 AM

Salam aleykum.exi yeni mod dusub deyiller mutleq mesheb secmey lazimdi.xais edirem bir tutarli delil getresiz berakAllahu fikum

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#14 Şahin

Şahin
  • Guests

Posted 20 August 2017 - 12:47 AM

Salam aleykum. Zovcelerine qarşı ədalətsiz davrananın hökmü nədir?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#15 Jeyhun

Jeyhun
  • Guests

Posted 23 August 2017 - 08:45 PM

Əssalamaleykum. Mən inşAllah qurbanlıq bayramında qurban kəscirəcəəm. Kəsdirəcəyim qurbanın yanında olmağlm vacibdirmi? Bir qardaş kəsəcək və əti tikələrə bölərək mənə gətirib verəcək. Məndə lazımı insanlara paylayacam. Qonşularım imkanlıdır onlar vermək doğru olarmı?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#16 Ehmed

Ehmed
  • Guests

Posted 24 August 2017 - 01:02 PM

Əssalamu Aleykum. ALLAH elmvize bereket versin, ALLAH sizi sabit etsin. sual beledir, imamin arxasinda yalniz cox bilen mi (Quran hafizi) durmalidir? ikinci sual, cox bilen (Quran hafizi) ucun imamin arxasinda bos yer saxlamaq olar mi? ucuncu sual, imam eger birini arxasinda teyin edibse onda nece? ve bulara delil nedir? Əssalamu Aleykum.

Cavab:

1.

2.

3.

Allah daha yaxşı bilir!

#17 Aliya

Aliya
  • Guests

Posted 25 August 2017 - 01:05 AM

Salam aleykum.Babam çoxdan vəfat edib.Evimizdə heç kim gedmir onun qəbri üsdünə.Mən gedməy isdəyirəm.Dua edməy isdiyirəm.Evdə edirəm .Amma isdəyirəm qəbri üsdünə gedim.Amma qadınlara olmaz mən biləni.Mənim orda ağlamaq,lazımsız sözlər demək fikrim yoxdu.Gedə biərəm?Birdəki babam sprite sokunu çox xoşlayırdı.Bizə deyirdiki,mənim qəbrimə sprite tökərsiz.Onsuz orda dad hiss eləmirMəntiqsiz bir şeydi..Amma arzusu idi.Töksəm olar?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#18 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 August 2017 - 03:09 PM

Assalamu aleykum şeyx.
1) Zeytun yağından istifade etmek sünnedir? Yemek ve ya bedene sürtmek? Bu barede hedis var?
2) Yuyunduqdan sonra ayaqlara soyuq su tökmek sünnedir? Bu barede hedis var?
Allah elminize bereket versin.

Cavab:

1.
2. 

Allah daha yaxşı bilir!

#19 Anar

Anar
  • Guests

Posted 29 August 2017 - 11:58 AM

Salam aleykum. Bezi gunahlarin keffaresi var, mesel ucun Allaha andi pozdugda, keffaresin ödemedikde, yalniz tövbe edib, bu gunaha göre ezaba düwmek etimali var? Hetta sonra hecc ziyareti olsa, hansi ki insan gunahsiz qayidir. Ve ya evli olan evli qadinla zina etse, keffaresi olmasa, yalniz tövbe ile bu gunaha göre ola bilsin mi sorguya cekinmesin? Ve bu cur gunahlarin edilmesinde cahillik üzür kimi ola biler? Yani hec namaz qilmirdi, amma Allahini taniyib özünü müselmanlara nisbet edirdi.

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#20 Guest

Guest
  • Guests

Posted 01 September 2017 - 12:08 AM

Salam aleykum.Heyvanların rəsmini və ya fotosunu çəkmək olar ?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#21 Baci

Baci
  • Guests

Posted 02 September 2017 - 04:50 PM

Salam aleykum. Uzr isteyirem sualima gore chox utaniram. Men qurban bayrami erefesinde zinakar videoya baxib gunah etmishem. Baxmagim da istimnaya sebeb olub. Hem goz zinasi hem istimna edib gunaha batmisham. Deyim ki, erefe gunu oruc da tutmushdum. Bilirem ki, bu gunler gunah etmek olmaz zikri ve ibadeti artirmaq lazimdir. Men ise ibadetle beraber zina da etmishem. Allah uzr istemeye gunahimin bagishlanmasini istemeye bele utaniram. Menim veziyyetim nece ilacaq? Ne edim?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#22 qonaq

qonaq
  • Guests

Posted 02 September 2017 - 06:16 PM

salamun aleykum nece  il bundan qabaq birinin mene borcu vardi bankdan pul goturdu mende zamin durdum menim pulumu verdi indi hemin adam bankin pulunu vermir. men indi tovbe elemiwem. menim indi gunahim var ?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#23 Quest

Quest
  • Guests

Posted 02 September 2017 - 09:21 PM

Salam Aleykum,

Gozel forumdur inanlar ucun.Bir sualim olacag.Hz. Mehdi gelecek deyirler.Bu neqeder dogrudur.?Menim fikrimce daha hec bir resul gonderilmeyecek.Sizce nece?

Tesekkurler

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#24 Guest

Guest
  • Guests

Posted 04 September 2017 - 10:22 AM

salamun aleykum evveller namaz qilmamiwdan qabaq dukanda iwleyirdim orda araq da satirdim. indi tovbe elemiwem amma deyirler kimler orda araq alibsa onlarin pulunu ozlerine qaytarmalisan. bu duzdu ? men  onlari tanimiram axi hemde sayinida bilmirem coxdan olub. indi men neylemeliyem

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#25 Harun

Harun
  • Guests

Posted 05 September 2017 - 02:48 PM

Assalamun aleykum.Sualım odurki gizlinde telefon işletmek internetden istifade etmek günahdırmı?Aydın cavab isteyirem zehmet olmasa

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users