Jump to content

Photo

01 апреля 2007 года

• This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#1 admin

admin

Administrator

• Админ
  • Pip
  • 100,154 posts

Posted 07 March 2007 - 12:45 PM

Əc salamu aleykum və rahmətullahi va bərakatuh!
Əziz müsəlmanlar! InşəAllah, aprelin 1-dək suallarınızı forumda verə bilərsiniz. Suallarınız bir neçə gün ərzində məscidimizin imamı Qamət Suleymanov tərəfindən cavablandırılacaqdır.
Hamınızı maraqlı suallarla gözləyirik!
Salam aleykum!

Ас саламу алейкум, уважаемые мусульмане!
ИншаАллах, до 1-го апреля можете задавать вопросы на форуме. В течении несколко дней на ваши вопросы ответит имам нашей мечети Гамет Сулейманов.
До встречи в онлайне! Готовьте вопросы.
Салам алейкум!!

#2 Muherram-19

Muherram-19
  • Guests

Posted 07 March 2007 - 07:55 PM

Əc salamu aleykum və rahmətullahi va bərakatuh!

Eshiddiyime gore giz alanda onun anasina sud pulu vermek lazimdi .Bu hagda siz nese bilisiz?

Men kaminin garshisinda namaz gilanda niyyetim oda deyil ,Uca Rebbime secde edirem.,axi emeller niyyetlere goredi. Mutleg sutun olmaladi garshimda ?

Salam aleykum!

Cavab:

Wa aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Süd pulu, yəni mehirdir, Sadəcə ola bilər ki, mehirə bu cür desinlər. Lakin mehr vermək və bu cür adlandırman daha münasibdir.
2.Od qabağında namaz qilmaq qadağan olub. Aydındır ki, niyyət oda deyil. Lakin oxşamaq qadağan olub
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

#3 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 March 2007 - 05:54 PM

Salam aleykum,ucuncu xelife Osmanin (ra ) qatillerinin adi melumdur?

Cavab:

Osmanı kim öldürdü?
Osman mühasirə olunduqdan sonra onun evini hər tərəfdən bağlayıb, qarşısında Quran olduğu halda onu qətlə yetirdilər. Həsən əl-Bəsri böyük tabeinlərdən olub bu vaxtlar yaşadığı üçün ondan soruşdular: Osmanı qətlə yetirənlərin arasında Mühacir və ya Ənsarlardan kimsə var idi?
O dedi: Onu öldürənlər imansız misirlilər idi . Onların başçılarının kimliyi bəllidir. Onlar: Kinanə ibn Bişr, Ruman əl-Yəmani, Sudan ibn Humran, Malik ibn əl-Əştər ən-Nəxai, Cəbələ adlı və Bənu Sədus qəbiləsindən əl-Movt əl-Əsvəd (qara ölüm) ləqəbli bir nəfər idi. Bu adamlar Osmana qarşı törədilən fitnənin başçıları sayılırdılar. Uca Allah Osmandan razı olsun!
Amrə bint Ərtaə deyir: Osman qətlə yetirilən ili mən Aişə ilə Məkkəyə getmişdim. Mədinəyə gələndə onun qətlə yetirildiyi evdə Quran gördük. Qanının ilk damlası bu ayələrin üzərinə düşmüşdü: "(Ey möminlər!) Əgər onlar da siz inandığınız kimi (Allaha) inanırlarsa, şübhəsiz ki, doğru yolu taparlar. Yox, əgər (imandan) üz döndərərlərsə, (sizə qarşı) ədavət bəsləmiş olarlar. Allah sənə (tezliklə sənin intiqamını) onlardan (almağa) kifayət edər. O, (hər şeyi) eşidəndir, biləndir." . Amrə deyir: Onun qatillərinin heç bir doğru-dürüst ölmədilər .
Məhəmməd ibn Sirin deyir: Mən Kəbəni təvaf edirdim. Bu vaxt bir nəfərin belə dediyini eşitdim: "Allahım məni bağışla, lakin mənə elə gəlir ki, sən məni bağışlayan deyilsən". İbn Sirin deyir: Mən bunu eşidəndə təəcübləndim və dedim: Ey Allah bəndəsi mən sənin kimi dua edən eşitməmişəm. Həmin adam dedi: Mən Allaha əhd bağlamışdım ki, əgər mənə Osmanı görməyə imkan versə onun üzünə bir sillə vuracağam. O, qətlə yetirildikdən sonra evində yatağına uzadılmışdı. Camaat oraya gəlib onun üçün dua edirdilər. Mən də onun üçün dua etmək adı ilə evə daxil oldum. Evdə heç kəsin olmadığını gördükdə onun üzünü açıb ölü halda onun üzünə bir sillə vurdum və əlim qurudu. İbn Sirin dedi: Doğrudan da onun əli qurumuş odun kimi idi .
Allah daha yaxşı bilir!

#4 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 March 2007 - 06:15 PM

As-Salamu aleykum!
Sheyx,cunub olanda qusl ala bilmediyim uchun teyemmum edirem,bes namazlari teyemmum alib qila bilerem, hetta su ile qusl alana qeder?

As-Salamu aleykum!

Cavab:

İki halda edə bilərsən. Yəni təyəmmündən sonra pozulsa ya təyəmmüm ya da dəstəmaz ala bilərsən.
Allah daha yaxşı bilir!

#5 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 March 2007 - 06:38 PM

Salam.
1.Qusl nece edilir?
2.Quslde agizin ve burunun icini yumaq lazimdir?

Cavab:

Qüsl iki cür almaq olar.
1. Niyyətdən sonra tam yuyunmaq.
2. Niyyətdən sonra övrət yerini yuyub sonra əlləri yuyursan və dəstəmaz alırsan. Sonra baş hissədən yumağa başlayırsan və bədənin sağ sonra isə sol tərəfini yuyursan. Sonda isə ayaqları yuyursan. Qüsl alarkən ağız və buruna su vurmaq vacibdir. Onlarsız qüsl sayılmır.
Allah daha yaxşı bilir!

#6 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 March 2007 - 08:56 PM

Salam,basa sac ekdirmek olar?Olarsa bu qusle mane olmur ki?

Cavab:

Başa saç əkdirmək eyb etməz. Qüsl almaq isə əgər baxarsız müəyyən müddət başa su vurmaq olmazsa təyəmmüm alın ya da yüngül yumaqla kifayətlənin.
Allah daha yaxşı bilir!

#7 abucamal

abucamal
  • Guests

Posted 09 March 2007 - 11:05 AM

Salam aleykum!
Namazdan sonra mən ayət Kursi oxuyuram və 2 dəfə mən səcdədə olan vəziyyətdə onu oxudum. Bu bid`a deyil? Bir qardaş dedi ki, belə etmək olmaz.

Cavab:

Bəli, belə adət etməyin və duanı etmək üçün namazda səcdədə, ya da təşəhhüdün axırında etsəz daha münasib və keyfiyyətli olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#8 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 09 March 2007 - 03:47 PM

Əssələmu aleykum!

1) Çənədən aşağıda olan və boğaz tərəfdə olan saç saqqaldan sayılırmı? Yəni, çənədən boğaza tərəf saçı kəsmək olar yoxsa yox?

2) Bir qardaş Məğribi və onun sünnəsini vaxtından tez qıldı. Sonra bunu dərk edərək, vaxtında həmin namazını yenə qıldı. Lakin indi soruşur ki, həmin vaxtından tez qıldığın fərzin və sünnənin savabı olacaq yoxsa yox?

3) Abdul Kərimin namaz haqqında kitabında yazılıb ki, təslimdən sonra təkbir gətirilir (yəni Allahu Akbar) deyilir sonra isə 3 dəfə Əstağfirullah deyilir. Lakin mən həmin təkbir haqqında təslimdən sonra heç bir yerdə nə eşidmişən nə də oxumuşam. Siz bu barədə nə deyə bilərsiniz?

4) Siz dediz ki, fəcrin vaxtı çıxıbsa ona aid olan zikrləri etmək olar lakin qəza niyyəti ilə yox. Nə isə bu mənim üçün bir az qaranlıq qaldı, necə yəni qəza niyyəti ilə yox? Yəni, əgər fəcrin vaxtı çıxıbsa və mən fəcrdən sonra edilən zikrləri öz vaxtnıda etməyə çatdırmadımsa, onda bir az gec mən onları elə fəcrin zikrləri niyyəti ilə deyirəm. Amma qəza niyyəti olmadan söhbəti mənim üçün nə isə aydın olmadı. Zəhmət olmasa açıqlayardınız.

5) Siz demişsiniz ki, köpək dişli heyvanları yemək haramdı, və düzdür bu barədə də Muslimda hədis gəlib. Lakin soruşmaq istəyirdim ki, siz bilirdiniz ki, həmin heyvanlardan istisna olaraq bəzi köpək dişli heyvanlar var ki, hansıları ki yemək olar: kaftarlar (goreşənlər -giyenalar rusca), dovşanlar və kroliklər və kirpilər? Bu barədə nə düşünürsünüz?

Allah razı olsun. Salam aleykum!

Cavab:

1. Boğazdan qırxmaq olar. Çünki ora saqqaldan sayılmırr.
2. O əgər qəsdən edibsə ola bilsin namazı vaxtında qılmağı istədiyinə görə Allah ona savab versin.
3.
4. Bu zikrlərdə qəza yoxdur. Sadəcə siz vaxtında edə bilməmisinizsə onu sonra edə bilərsiniz. Məsələdə genişlik var.
5. Kaftarı yemək olmaz, amma dövşan icazə verilib. Kirpi isə ixtilafdır. Baxmayaraq ki, bəziləri icazə verib. Lakin çoxluq verməyib vəona görə əgər həkim müalicə üçün məsləhət görsə və ya başqa ciddi səbəb olsa.
Allah daha yaxşı bilir!

Шейх Мухаммад Насыруддин аль-Альбани говорил: “Основа призыва саляфии держится на трех опорах:
1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;
3 - понимание первых двух опор в соответствии с пониманием праведных предшественников (ас-саляф ас-салих) из числа сподвижников, их последователей (таб’иун) и следующих за ними.
И причина заблуждения всех течений, будь то новых или старых, состоит в том, что они не держатся за третью опору!” См. “Маджалля аль-Асаля” № 23.[B]

#9 Sumeyya

Sumeyya
  • Guests

Posted 10 March 2007 - 12:20 AM

Assalamu Aleykum mən size süni mayalanma haqqında sual vermişdim sizde bu işin yalnız qadın həkim tərəfindən ola biləcəyini bildirmişdiniz.Bildiyiniz kimi bu ucuz başa gələn bir proses deyil. Mənim xaricə getmək imkanım yoxdur.o üzdən burda etməliyəm. Burda edən insan (Ərsadıq Turan bəydir.).Bakıda yalnız o edir ondan başqa edən yoxdur.İndi mən nə edim.Amma sizdən xahişim olduğu kimi mənə deyin qəbulumdur.Çünkü mən islamda yeni deyiləm.Assalamu aleykum

Cavab:

Siz onun yanına gedə bilərsiz. Xüsusəndə ondan başqa bu məsələdə mütəxəssiz yoxdursa və qadın həkim yoxdursa.
Allah daha yaxşı bilir!

#10 Abu-Bakr

Abu-Bakr
  • Guests

Posted 10 March 2007 - 08:39 AM

Əssalamu alekum va rahmatullahi va barakatuhu!

Qardaş, xahiş edirəm bu suallara dəqiq, düzgün və ciddi cavab verəsiniz, ötəri və ya mühitə görə yox.

1) Əri olan qadının sələfi forumunda iştirak etməsi üçün öz ərindən mütləq icazə almalıdır?
2) Ərli və ya ərsiz qadın sələfi forumunda tanımadığı qardaşa məsləhət verə bilər? və ya din barədə ona öyrədə bilərmi? Bu, qarşı tərəfdəki naməhrəm qardaşın qadına qarşı simpatiyasının yaranmasına səbəb olmaz ki?
3) Qadının forumda gül vasitəsilə nəsə yazması doğrudurmu? Bilsək ki, həmin forumda qardaşlar da iştirak edir. Bu cəlb edici olarmı?
4) Forumda qardaşlar tərəfindən "Filan bacım" və ya bacılar tərəfindən "filan qardaşım" sözlərini demək qarşı tərəflərdə pis hisslər oyadarsa, onda onların bu sözü tərk etməsi vacibdirmi?
5) Forumda qardaşın naməhrəm qadını (ərli) və ya bacının naməhrəm qardaşı tərifləməsi düzgündürmü? bu, onların bir-birinə simpatiya olmasına işarə deyilmi?
6) Ər öz zövcəsinin başqa tanımadığı qardaşdan elm almasına razı olmalıdırmı?
7) Biz bilirik ki, qadının idarəçi vəzifələrində işləməsi caiz deyil. Belə çıxır ki, qadın forumun admin, moderator, idarəçi vəzifəsində də forumu idarə etməsi düzgün deyil. Buna aydınlıq gətirin.
8) Qadın tanımadığı qardaşa qarşı islami məsələlərdə inadkar olmalıdırmı, yəni öz fikrində sona qədər qalmaq, baxmayaraq ki, bacının gətirdiyi dəlillər səhvdir, lakin o buna davam edir.
9) Hicabın üzün örtünməsi ilə tamamlanması şərtdirmi? Üzü örtməsən hicab tamamlanmamış sayılır? baxmayaraq ki, həmin qadın gözəldi, yoxsa yox. Şeyx İbn Bəzz, İbn Üseymin, əl-Mədxəli, Şeyx Münəccid üzü örtməyin fərz olduğunu demişlər və deyiblər ki, kim ki (alim) üzün örtünməsinin fərz olmamasını deyirsə, o, ictihadında yanılmışdı və bir əcr qazanır, mən Şeyx Əlbani. Buna münasibətiniz.

Əssalamu alekum va rahmatullahi va barakatuhu, Allah razı olsun!

Cavab:

Mən çalışıram suallara siz dediyiniz kimi cavab verim.
1. Bəli, bu daha düzgün olar və münasibəti gücləndirər.
2. Ümumiyətlə qadın kişi ilə söhbətlərdən nə qədər uzaq olsa o qədər şeytan onlardan uzaq olar. Bilən adamlardan soruşsun, kifayətdir.
3. Nə qədər də sadə olsanız o qədər şeytandan uzaq olarsız. Ona görə lazım deyil, xüsusəndə bu nəyəsə səbəb olar.
4. Əgər səbəb olsa bəli.
5. Naməhrəmdən nə qədər uzaq olsalar o qədər də yaxşıdır. Xüsusəndə əgər səbəb olarsa bətii ki olmaz.
6. Bu məsələ əgər məsciddə pərdə arada olmaqnan ümumi dərs olsa eyb etməz və yaxşı olar ki, ər özü də orda olsun.
7. Əgər ancaq qadınlar olan yerdirsə olar.
8. Ümumən əgər zəyifdirsə münaqişəyə getməsin. Xüsusəndə naməhrəmlə.
9. Bu alimlər arasında ixtilafdır. Lakin Albani (rahiməhumullah) bunun əleyhinə deyil. Sadəcə ixtilaf onun fərz olub olmamasından ibarətdir və qadın nə qədər çox örtünərsə bu daha yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#11 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 March 2007 - 10:57 AM

Salam aleykum,islamevi.az saytindan faydalanmaq olar?

Cavab:

Bəli, o sələfi saytıdır. Faydalanmaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#12 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 March 2007 - 09:41 PM

Salamun aleyk ya Sheyx.
Burda qebristanliqa Quran oxunmasina dair ve ehli sunnenin bir qolu olan Henefilere gore(Bezi mebelerde Hembelilere gorede) Quran oxumaqin oluye faydasi olmasina dair fikir qeyd olunub.Ola bilsin bunu bilmirdiniz .Inshallah oxuyub faydalananlardan olasiniz.
وقد صرح الحنفية بانتفاع الميت بإهداء ثواب قراءة القرآن له، فقد جاء في "الدر المختار ورد المحتار": "ويقرأ سورة (يس) لما ورد: من دخل المقابر فقرأ سورة (يس) خفف الله عنهم يومئذ، وكان له بعدد من فيها حسنات" (الدار المختار ورد المحتار ج2 ص243).
Bashqa bir delil Ibni Teymiyyenin fikridir.O kokunden redd etmir.Eksine faydasi olduqunu soyleyenlerinde fikrini soyleyir.
وقول شيخ الإسلام ابن تيمية في قراءة القرآن للميت :إن ثوابها يصل إليه فقد ذكر أن في هذه المسألة قولين للعلماء، ثم رجح القول بوصول ثواب قراءة القرآن للميت فقال -رحمه الله- تعالى: "وأما الصيام، وصلاة التطوع، وقراءة القرآن فهذا فيه قولان للعلماء:
الأول:- ينتفع به وهو مذهب أحمد وأبي حنيفة وغيرهما.
الثاني: لا تصل إليه وهو المشهور في مذهب مالك.

Bunun unvanin siz menden yaxshi bilersiniz hansi kitabinda deyib.

Ve hemchinin bele bir fikirde Hembeli alimleri terefinden soylenilib:
وفي "المغني" لابن قدامة الحنبلي في الاحتجاج لوصول ثواب قراءة القرآن للميت قوله: "وهذه أحاديث صحاح، وفيها دلالة على انتفاع الميت بسائر القرب، لأن الصوم والحج والدعاء والاستغفار عبادات بدنية قد أوصل الله نفعها إلى الميت، فكذلك ما سواها مع ما ذكرنا من الحديث في ثواب من قرأ سورة (يس) وتخفيف الله -تعالى- عن أهل المقابر بقراءته، ولأنه إجماع المسلمين، فإنهم في كل عصر ومصر يجتمعون ويقرأون القرآن ويهدون ثوابه إلى موتاهم من غير نكير" (المغني ج2 568)
Umid varam oxuyub faydalananlardan olasiniz ve demiyesiniz ki harda gelib oulye Quran oxumaq.
Vassalam.

Cavab:

Birincisi bilmək lazımdır ki, biz Quran və Sünnə, sələfi salihin fəhminə-məsələləri onların başa düşdükləri kimi tabeyik. Bəli siz dediyiniz insanlar sələflərdir. Lakin bizim əqidədə (əhli sünnə vəl cəmaat) alimlərə mütləq şəkildə tabeçilik yoxdur. Mütləq tabeçilik ancaq Allah və Onun Rəsulunadır sallallahu aleyhi və səlləm. Lakin Allah və Rəsulundan qeyrilərinə tabeçilik, Allah və Rəsuluna tabeçiliyin çərçivəsindədir. Müvafiq olanı götürürük, müxalif olanı götürmürük. Kim deyir desin. O demək deyildir ki, İbn Teymiyyə və yaxud qeyrisi dedisə “qurtardı”, götürməliyik. Biz baxırıq sələfin minhəccinə, müqayisə edirik. Düzgündürsə götürürük, düzgün deyildirsə, zəif rəydirsə götürmürük. Necə ki, İmam Malik rahiməhullah deyir (Rəsulullahın sallallahu aleyhi və səlləmin məscidində dərs deyəndə daima deyərdi): “Hər kəsin sözü atıla bilər. Yalnız bu qəbir sahibinin (Rəsulullahın sallallahu aleyhi və səlləmin qəbirinə işarə edərək, yəni Aişənin evi) sözündən başqa”. Ona görə bu məsələlər, Quran oxumaq məsələsi haqqında nəinki İbn Teymiyyə bəzi sələfi alimlər qeyd ediblər. Lakin sələflərin çoxu bununla razılaşmayıblar. Çünki Rəsulullah sallallahu aleyhi və səlləm oxumuyub. Birincisi Quran oxumaq, Yasin oxumaq barəsində gələn hədislər ölüyə deyil, ruh bədəndən çıxarkən oxumaq haqqında varid olmuşdur, ikincisi buna baxmayaraq bu hədislərin özləri də zəif hədislərdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#13 ibn Fikret

ibn Fikret
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 03:07 AM

Əs-salamu-aleykum

1. Zəkat haqqında bəzi məlumatlar istəyirəm. Bildiyimə görə zəkat, ehtiyacdan əlavə olan, təxminən 90 qr qızıl qiymətindəki sərvətdən verilir. Bu ehtiyac nədən ibarətdir?

2. Sualımı biraz daha konkret verim: Mən özüm hələ evlənməmişəm, atam-anam ilə birgə yaşayıram. Ev atamındı. Atam işləmir, qazancı yoxdur. Anam aylıq dövlət maaşını alır. Əsas mən, aldığım maaşla evə kömək edirəm.
- İndi bilmək istəyirəm ki, zəkat hansı halda bizə düşür? və ya konkret kimə düşür?
- Ayrı ayrılıqda anam da zəkat verməlidir mi?
- Bəs atam necə? o həm ev, həm də maşın sahibidi. Amma əlavə pul sahibi deyil. ona zəkat vermək düşür?
- Hal hazırda məndə bəlkə də 90 qr-lıqdan çox sərvət olsa da (sərvət yəni şəxsi kompüterim, cib telefonum, mp3 playerim, geyimim və s.), əlavə pul olaraq heç 1500$ ola ya olmaz. Hal-hazırda mənə zəkat düşürmü?
- Ümumiyyətlə bu komp., cib tel, bunları ehtiyac saymaq olar?
- Bəs yaşadığın ev, sürdüyün maşın necə?
- Tutaq ki, əlavə pulum artdı. Lakin, mənim hələ də şəxsi evim yoxdu. Atamın evində yaşayıram. Yəni ehtiyacım olan evim hələ yoxdu. Tutaq ki, 5 min pulum oldu. Mən o zaman zəkat verməliyəm?
- Tutaq ki, evlənərkən, imkan olmadı ev almağa, atam-anam ilə birgə yaşayası oldum. Onda bu zəkat məsələsi necə olacaq? Çünkü bu ev, vərəsəliklə nə vaxtsa mənə çatacaqsa da, hazırda mən sahibkar deyiləm axı. Ola bilər ki, iki gün sonra ailəmi götürüb getdim kirayəyə.

3. Evlənərkən ana-ata ilə birgə yaşamaq, onların yaxınında olub kömək etmək, əlbəttəki daha xeyirli əməl olardı. Lakin bu ailədə xeyli problemlər yarada bilər. Evin prezidenti bir nəfər olmalıdı, o səlahiyyət də avtomatik ataya keçir. Bu da məncə istər istəməz xoş olmayan haldı.
- Ümumiyyətlə bu barədə hədis və ya səhabələrdən nümunə olaraq nəyi götürmək olar?
- Məndə olan təsəvvürə görə o vaxt rasullah sallallahu aleyhi və səlləmin zamanında nə qədər kasıb olsalar da ayrı yaşayıblar. Bu fikrimə bir konkret səbəb olmasa da nədənsə belə təsəvvür yaranıb. Bu fikirdə həqiqət var mı?

4. Bir başqa mövzuya da toxunmaq istərdim:
Məsciddə arada mikrafonla elan edirlər ki, "filan nömrəli maşın yiyəsi gəl yoldan götür maşınıvı" Bu aşağıdakı hədisi bu məsələyə tətbiq eləmək olar mı?

Ebû Hureyre (radıyellahu anh) demiştir ki; Resulullah, (sallallahu aleyhi ve sellem)'i şöyle buyururken işittim:
"Kim mescidde yitiğini ilan eden birini işitirse, "Allah onu sana buldurmasın" desin. Çünkü mescidler, bunun için bina edilmemiştir."
Müslim, mesâcid 79; İbn Mâce, mesâcid 11; Nesâî, mesâcid 25; Ahmed b. Hanbel, II, 349. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi,Şamil Yayınları: 2/238-239.

5. Fərz namazından sonra zikr edərkən, mən aşağıdakı ardıcıllıqla zikr edirəm.
- 3 x Əstəğfirullah
- Allahummə Əntəs-səlam və minkəs-səlam təbəraktə ya zəl-cəlali vəl-ikram
- ixlas, fələq, nas surələri
- kursi ayəsi
- 33 x Subhanallah, 33 x əlhəmdulillah , 33 x allahu əkbər
Demək istədiyim odur ki, surələr və ayəni 33-lərdən əvvəl oxumaqda eyib var mı? Və ya bu oxuduqlarımı hansı ardıcıllıqla desəm daha uyğundu?

SUALLAR çox uzun olduğuna görə, vaxtinizi da çox alacağıma görə haqqınızı halal edərsiniz inşaallah.

Cavab:

1.Zəkat 83 qr qızıl, yaxud 595 qr gümüş, yaxud bu iki dəyərli əşyaların dəyərində nəğd pulu olan insana pul əlinə gələn müddətdən və ya zəkatın vacibliyini biləndən sonra bir il keçdikdə deyilən məbləğin 2,5 %-ni zəkat olaraq çıxarmalıdır. Burada ehtiyac dedikdə isə insanın qazanıb xərclədiyindən əlavə artıq qalan nəğd pul və ya qızıl yaxud gümüşdür. Əgər xərclədiyindən əlavə deyilən məbləği toplamışdırsa o zaman 2,5 % zəkat verməlidir. Yəni, min manatın zəkatı 25 manat dəyərində dəyərləndirilir.
2. Zəkatın nə zaman vacib olmasını yuxarıda qeyd etdik.
- Siz bir ailə olaraq qazancınızı bir yerə toplayırsınızsa o zaman sizin ailənizə zəkat düşür və ailənin başçısı bunu icra etməlidir.
- Zəkat yalnız toplanan məbləğə və ya qazanc gətirən ticarət əşyalarına düşür. Məsələn əgər maşın icarəyə verilirsə onun gətirdiyi gəlirin 2,5 %-i zəkatdır. Amma komputer, ve s. bu kimi əşyalara isə zəkat düşmür.
- Əgər sizin 1500 pulunuz varsa buna artıq zəkat düşür. 1500$ * 2,5% = 37,5 $.
- Bəli əgər sizin 5000 pulunuz olarsa və bununla belə eviniz də olmasa sizə yenə də zəkat düşür. Çünki zəkat bu qədər məbləğin qarşısında çox cüzi bir məbləğdir. Siz 5000-ə görə 125 dollar zəkat verməli olacaqsınız.
3.Təbii ki, imkan varsa ayrı yaşamaq daha məsləhətdir. Xüsusən də əgər ata-ana cahil, siz isə İslamdasanızsa. Amma bu o demək deyildir ki, onlarla əlaqəni kəsmək lazımdır. Əsla.
4. Xeyr hədisə zidd deyil.
5. Eyb etməz. İnşallah düzdür.
Allah daha yaxşı bilir!

#14 Saleh bin Cəfər

Saleh bin Cəfər
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 10:59 AM

Əs sələmu aleykum.
Əgər tövbə etsələr, namaz qılıb zəkat versələr, onlar sizin din qardaşlarınızdır. Biz ayələrimizi anlayıb bilən bir tayfa üçün belə ətraflı izah edirik! 9/11.
1.İbadət etməyənlərələ masa arxasında oturmaq olarmı?.
Dəvət məqsədi ilə,oturmaq olar,inşallah.

Cavab:

Əlbəttə ibadət etməyənlər ilə oturmaq olar. Görünür siz coğrafi müsəlmanları nəzərdə tutursunuz. Yəni, kəlimeyi şəhadəti deyirlər, bəzi İslam ərkanlarını yerinə yetirirlər. Özləri də deyirlər ki, biz müsəlmanıq. Əlbəttə dəvət məqsədilə olar. Hətta kafirlər ilə də olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#15 Abu_Hacar

Abu_Hacar
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 11:21 AM

As-salamu aleykum va rahmatullahi v abarakatu!
Sheyx bir sualim var: Bir adam namaz gilir va ozuna sutra goturmayib,man sutra avazi onun gabagini nda dura bilaram? Yoxsa man bela etsam onun gabaqindan kecmish sayiliram?
Wa aleykuma salam va rahmatullahi va barakatu!

Cavab:

Yaxşıdır ki, belə etməyəsən. Artıq siz onun qabağına keçmiş olursunuz. Əgər yaxındırsa sütuna bir neçə addım qabağa və ya sağa, sola getsin, arxaya. Uzaqdırsa eyb etməz.
Allah daha yaxşı bilir!

#16 Aslan

Aslan
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 12:44 PM

Assalamu aleykum va rahmatullah.
Sheyx bele bir sualim var. eger otaqda shekil varsa (canli insanin ve ya heyvanin) ve o shekilin gozu yoxdursa ve ya gorsenmirse (mes: gozunu qaralamaq, kesib chixartmaq ve ya eynekli bir shekil.) bu halda namaz qilmaq, shekili bir yerden asmaq olar yoxsa umumiyyetle neinki goz hetda bashqa ezalari da gorsenmemelidir?
Cazak Allahu xayran

Cavab:

Ümumiyyətlə şəkil məsələsində bəzi alimlər icazə veriblər bəzi hallarda. Yəni ehtiyac varsa, zərurət varsa. Məsələn kitablarda uşaqlara başa salmaq üçün. O zaman çəkmək olar cismin. Amma üzü olmasın. Sizin otaqda namaz qılmanıza gəldikdə isə buna xələl gətirmir.
Allah daha yaxşı bilir!

#17 Guest

Guest
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 10:35 PM

Salamaleykum! Sheyx, televiziyada Mekkede namazdan sonra insanlarin ellerini Kebeye qoyaraq dua etmeklerini mushahide etmek olur.Bu ne derecede dogrudur?Salamaleykum!

Cavab:

Ümumiyyətlə siz elə bilməyin ki, Kəbəyə gələnlərin hamısı alimdir. Xeyr. Kəbəyə gəlib kiminsə nə isə etməsi dəlil deyil. Demək olar ki, İslam dünyasında dini cəhətdən maarifçilik çox zəifdir. Sadəcə Kəbəyə söykənib dua etmək olar. Rəsulullah sallallahu aleyhi və səlləm bunu edib. Qara daş ilə Kəbənin qapısı arasında. Sağ əli qaldırırsan söykənirsən Kəbəyə üzün ilə. Orada dua qəbul olunur. (Yəni qapı ilə qara daşın arasında olan məsafə)
Allah daha yaxşı bilir!

#18 Guest

Guest
  • Guests

Posted 11 March 2007 - 11:11 PM

As-salamu aleykum va rahmatullah va barakatu.
Derslerde demisis ki Afqanistanda cecenistanda ve s... Cihad deil.
Indi Cihad (YENI DOYUSH CIHADI) var. Kim deir . Sefihler-zindiqlar adlandirirsiz mucahidleri.
Ehtiyatli olmaq lazimdir. Agizdan cixan sozleri geri qaytarmaq olmur.
Allaha hemd olsun Afqanistan vaxti ile Rusiyaya subut etdi ki islam dini ucadir ! ! ! !
Amerika-ve bir cox Avropa olkelerinin (YENİ KAFİRLERİN) mucahidlere qarshi doyushmelerine baxmayaraq az sayda olan musalmanlarla bacara bilmir.
İnshaAllah bu bir imtahandir ve imtahanda munafiqlerde esl muselmanlarda uze cixir.
inshaAllah nece illerdiki doyushler davam edir ve son zefer qelebe muselmanlarin olacaq.
Onda ne deyeceksiz.......munafiqler, fasiqler,zindiqlar,ve daha neler dediklerinizden halalliq alcaqsiniz?
Subhanallah bu ne eqidedi.Gor ne gune qalib ki, mescidin heyetinde saqqali sinesine catan qardash bashqa bir qardasha deyir ki seni KKB-ye tutduracam.

Ləəə iləəhəə illallah Muhammədən Rasulullah.
Sizin prikola tutdugunuz musalmanlar bu sozu qoruyur ! ! !
Sozlerinize fikir verin. bir-birinizi ittiham etmekle hecne alinmayacaq.
Bu bir siyasetdir atiblar ortaya sizde eks terefde dushub bu tora.
Xavaricler var bunu hec kim inkar etmir.Meseleni cox shishirtmek lazim deil.
Onnansa insanlara lee ilahe illallahi duzgun basha salin!!!
Allah bizi dinimizde sabit etsin.
as-salamu aleykum va rahmatullah va barakatu.

Cavab:

Birincisi kim mənim mücahidləri zındıq, səfeh adlandırmağımı eşidibsə onun özü səfehdir. Görünür ki, o başa düşməyib. Təbii ki, mən orada cihadın olmadığını deyirəmsə Şəriətə əsaslanıram. Alimlər bunu deyib. Alimlər deyir ki, hal-hazırda baş verənlərin hamısı müsəlmanlar üçün fitnədir. Fitnədən başqa bir şey deyil. Lakin sizin dediyiniz zındıqlar, səfehlər bizim dediyimiz mücahidlərə aid deyil. O təkfirçilərə aiddir. Fitnə yayanlara. İnsanları zəlalətə apararaq onlara başçılıq edənlərə. Onlara aiddir. Yoxsa mücahidləri tam ittiham etmək olar. Orada Allahın adını yüksəltmək üçün ixlas ilə gəlib vuruşanlar var. Sadəcə o şəriəti başa düşməyib, xeyir istəyir. Allah təala ola bilsin ki, onun niyyətinə görə ona cahilliyinə görə savab versin. Sadəcə məsələləri düzgün başa düşmək lazımdır. İnsanlarda olan məqsədi bilin.

Bəli. Birincisi Rusiya yox, Sovet hökuməti. Bunda böyük fərq var. Düzdür sübut etdi. Lakin sonra nə oldu? Biz Əfqanıstan, Çeçenistandan danışanda alimlərə tabe oluruq. Alimlər əvvəlcədən müsəlmanların etdiyi söz, əməldən meydana çıxacaq nəticələri fikirləşirlər. Çox təəssüf ki, müsəlmanların çoxu əməl edəndən sorna nəticəni fikirlərşirlər. Siz qeyd etdiyiniz yerlərdə nəticədən danışın. Hətta orada yaşayanlara. Din zəiflədi, bidət çoxaldı, küfr, şirk yayıld Alimlər baxırlar, deyirlər ki, cihadın müəyyən yerdə faydası olmayacaqdır.

Siz və bu fikri dəstəkləyənlər bu sözləriniz ilə özünüzə təsəlli verirsiniz. Ola bilsin Amerikanlar, Avropa ölkələri bunu uzadırlar. Çünki ola bilsin müharibənin uzanması onlar üçün sərfəlidir. Çünki müharibənin köklərinə baxanda Çeçenistan məsələn, Putin bundan istifadə edib hakimiyyətə gəldi. Həmçinin Amerika bundan istifadə edib Əfqanıstana və İraqa girdi. Yəni siz məsələlərə dar çərçivədən baxırsınız. Məsələlərə geniş baxın. Bizlər heç birimiz orada müsəlmanların öldürülməsinə sevinmirik. Əksinə bütün orada baş verənlərə görə ağrıyırıq. Lakin müsəlmanların belə etmələri onların zərərinədir. İslamda qayda var ki, nə zərərdirsə etmək olmaz.

Bəli döyüşürlər. Lakin faydası nədir? Dəyişiklik var? Xeyr. Əksinə kafirlər daha da güclənir. Müsəlman ölkələrini zəbt edirlər. Zəfər Allahın dediyi kimi olacaqdır. Allah təala buyurur: “Ey iman gətirənlər! Əgər siz Allaha (Allahın dininə və Peyğəmbərinə) yardım göstərsəniz, O da sizə yardım göstərər və sizi sabitqədəm (cihadda möhkəm, qüvvətli) edər” (Muhəmməd, 7). Zənn ilə kömək olmur. Lakin müsəlmanların bu vəziyyətində yox. Allahın əmrinə tabe olduqları zaman olacaqdır.

Yenə məsələni başa düşməmisiniz. Heç kəs mücahidlərə münafiq, zındıq deməyib. Xüsusilə də münafiq. Kim münafiq deyib!!! Siz özünüz də qeyd etdiyniz kimi “Ağızdan çıxan sözləri geri qaytarmaq olmur” ehtiyatlı olun. Bunlara özünüz əməl etsəniz daha yaxşı olar.

Kiminsə əməli o məscidə, camaata tənə deyil. Siz məscidin adını nahaq yerə çəkirsiniz. Hələ bilinmir o adam nə üçün deyib. Bəlkə o insan məcbur olub nə isə deyib. Siz həmin adama nəsihət edin. Lakin sizin bu sözü birbaşa deyil, dolayı yol ilə məscidə ait etməyiniz düzgün deyil.

Prikol deməyiniz də düzgün deyil. Hamımız Lə iləhə illəllah Muhəmmədən Rəsulullaha çağırırıq. Lakin sizin qeyd etdiyiniz məsciddə birinci cümədə əvvəlcə 70 nəfər idi. İndi isə əlhəmdulilləh 7000-dir. Heç olmasa Lə iləhə illəllahı öyrəniblər, şirkdən, asilikdən qorunublar. Hər kəs xeyir istəyir. Lakin nə qədər insan var ki, xeyir istəyib ama çata bilməyiblər. Xeyir istəməyin də qaydası var. Biz şəriət çərçivəsində istəyirik. Biz cihadın əleyhinə deyilik. Sadəcə hal-hazırda müsəlmanların etdikləri söz, fikir və əməlləri ilə Şəriətə əsasən razı deyilik. Çünki Şəriət ilə düzgün gəlmir.

Mən sizin sözünüzə çox təəccüblənirəm. Deyirsiniz ki, xavariclər var. Sonra da deyirsiniz ki, şişirtmək lazım deyil. Bu saat ən təhlükəli, xüsusən də sələflər üçün xavariclərdir. Ola bilsin sizin çox məlumatınız yoxdur. Son məlumatlara görə İraqda xavariclər girib məscidlərdə sələfləri öldürürlər. Ona görə də sual verməmişdən qabaq gedin məlumatları oxuyun sonra sual verin. İnşaallah başa düşəcəksiniz. Görünür ki suallarınızdan çox şey oxumalısınız.
Allah daha yaxşı bilir!

#19 SalafiSalih

SalafiSalih
  • Guests

Posted 12 March 2007 - 11:24 AM

Salam Aleykum va Rahmatullahi və Barakatuhu!

Gamet gardaş,

1-əgər bir nəfər orta məktəbi rayonda bitirib, Bakida instituta gəbul olub və bitirib, Bakida işə gəbul olub və artiq Bakida məskunlaşibsa Onun zövcəsi (zövcəsi Bakida böyüyüb-ərinin rayonundan deyil) ərinin rayonuna-ərinin valideynlərinin yanina gedərsə və 10-15 bəzən daha çox orda galarsa Namazlari Səfər Namazi kimi qilmalidir yoxsa Tam?

2-Tutaq ki tam qilmalidir, bəs namazlari birləşdirə bilər? (əgər səfər namazi hökmündə deyilsə, tam qilmalidirsa)

3-bəs gardaş özü necə qilmalidir? Yəni 17 il doğulub böyüdüyü rayona getdikdə və orda müvəqqəti qaldiqda necə qilmalidir?

4-Fərz Namazi bitirdikdən sonra 1-ci zikrlər (33+33+33) olunmalidir sonra kürsü, ixlas, fələq, nas yoxsa Namazi bitirən kimi 1-ci geyd etdiyim surələri oxuyub sonra zikrləri etmək? En uygunu hansıdır?

5-Peyğəmbər (s.a.s) buyurubki Dua edərkən tələsməyin, əvvəl ALLAHİ zikr edin, sonra Peyğəmbərə salavat göndərin, sonra istədiyinizi ALLAHDAN diləyin. Bəs Namaz gılarkən səcdədə Dua etmək istəyirəmsə 3-dəfə Subhanə rabbiyəl alə dedikdən sonra Peygəmbərə (s.a.s) salavat göndərib sonra dua etməliyəm?

6-Əgər səfərdəyəmsə, ixtilafsiz səfər namazi gılmaq mənə düşürsə amma mən Namazlari tam qılıramsa və birləşdirmirəmsə (hər namazı öz vaxtinda qılıramsa) buna görə mənə günah yazılır?

7-İşlədiyi şirkətdən işçiyə mobil telefon verilib və danışıqları şirkət ödəyir. Bu işçiyə iş üçün verilib. Amma ay ərzində iş üçün maksimum 2-3 dəfə lazim olur. (söhbət yalnız bu haqda maraqlanan işçidən gedir) Heç 2 yeni azərb manatıda etmir. İşçi dənizə gedəndə tel-nu evdə goyub gedir, evdəkilər bu telefondan lazim olduqca istifadə edirlər. Bu haram deyil?

8-Həmin telefondan işçinin özü işdən kənar işlər üçün (şəxsi işləri üçün) istifadə etsə necə-haram deyilki?

9-İşdə stolüstü telefonda varki bundanda mobil telefonlara zəng vurmaq imkani var, bəs bu telefondan şəxsi işlər üçün zəng vurmaq (valideynlərə-qardaşa və s) haram deyilki?

10-bəzi şirkətlər yeni plan hazırlanib, hər ay şirkət indidən işçinin maaşına müəyyən %-i qədər təqaüd ayırmağa başlayıb. Bu təgaüd yalnız işçinin tələb olunan müddətdən sonra işdən çıxdığı halda veriləcək, hətta belə bir imkan verilibki işçidə maaşının müəyyən limiti olan %-i qədərində həmin təgaüdün üstünə əlavə edə bilər və bunu əlavə edərsə şirkət öz qoyduğu müəyyən %-dən əlavə işçinində qoyduğunun yarısı qədər üstünə pul əlavə edir. amma yenədə şirkət goydugu pullari işçiyə verilən müddətə qədər şirkətdə işlədiyi halda verəcək. Bu yazdiqlarımın hər hansı hissəsində haram var?

11-amma inflyasiyanı nəzərə alaraq-pulun dəyəri illər ötdükcə düşməsin deyə üstünə şirkət tərəfindən faizdə əlavə olunur. (Kobud şəkildə desək elə bilki pulunu qoymusan banka üstünə faiz gəlir) bu necə haram deyilki?

12-əgər hər hansı bir şirkət imkan verirki şirkətin qiymətli kağızlarını alasan, və 3-ildən sonra şirkət həmin pulun (qiymətli kağıza ödədiyin pulun) 2 qatını sənə qaytarır. Bu haram deyilki?

13-Gamət gardaş bu sualıma cavab verməyədə bilərsiz, xətrinizə dəydisə halal edin---Niyə siz Bakida olmayanda, vaxtiniz olmayanda başga elmli qardaşlara həvalə etmirsinizki burdaki suallari cavablandirsin?

ALLAH RAZI OLSUN.

Salam Aleykum va Rahmatullahi va Barakatuhu.

Cavab:

1. Əgər siz artıq şəhərdə məskunlaşmısınızsa siz və zövcəniz rayona gedəndə səfər qılın.
2. Ümumiyyətlə səfər namazı qılsın. Həmçinin namazı çətin olacaqsa, əziyyətdirsə, fəlakət baş veribsə, həmin yerdə qıla bilməyəcəyini bilirsə birləşdirə bilər. Həmçinin səfərdə.
3. Özü də tam qılır.
4. Burada tərtib şərt deyil. Sadəcə namazı qıldıqdan sonra 3 dəfə Əstəğfirullah deyin, sonra isə Allahummə Əntəs Salam minkəs salam..və s. zikrləri edin
5. Subhanə Rabbiyəl Alə dedikdən sonra dua edə bilərsiniz
6. Ümumiyyətlə siz artıq sünnəyə müxalifsiniz. Çünki səfərdə namazı qısaltmaq gəlib. Bu da Allahın rəhmətidir, asanlıqdır. Istifadə edin. Çünki dediyiniz kimi etsəniz yavaş yavaş günaha girə bilərsiniz.
7. Ümumiyyətlə bəyənilmir. Yaxşı olar ki, müdirdən icazə alasınız. Əks halda bəyənilmir.
8. Əgər sizin ixtiyarınıza tam verilibsə istifadə edə bilərsiniz. Lakin iş üçün verilibsə o zaman iş üçün istifadə edin. Yenə də icazə alın.
9. Yenə qeyd etdiyimiz kimi icazə alın.
10. Birinci halda başa düşdüyüm qədər bu şirkətin öz təşəbbüsüdür və şirkət bunu işçinin maaşından tutmur. Əgər belədirsə o zaman şirkətin belə bir iş etməsi problem deyildir. Lakin ikinci halda yəni, (hətta belə bir imkan verilibki işçidə maaşının müəyyən limiti olan %-i qədərində həmin təgaüdün üstünə əlavə edə bilər və bunu əlavə edərsə şirkət öz qoyduğu müəyyən %-dən əlavə işçinində qoyduğunun yarısı qədər üstünə pul əlavə edir.) isə işçi buna qarışmasa daha yaxşıdır. Çünki burada qaranlıq hallar var. Məsələn ola bilər ki, o işçi öz maaşından on il şirkətin hesabına keçirsin sonra ya işdən çıxsın yaxud da dünyasını dəyişsin. Belə olan halda onun ödədiyi məbləğ bata bilər. Bu və digər səbəblərə görə çəkinin.
11. Təbii ki, bu hal faizdir. Lakin bu şirkətin boynuna düşən məsuliyyətdir.
12. Bu isə qəti olmaz çünki bu sələmdir.
13. Problem yoxdur. Bu saytı biz açmışıq ki, Allah rizası üçün müsəlmanlara xidmət edirik. Başqa qardaşlara demişəm, lakin məsuliyyətli iş olduğuna görə qarışmırlar bu məsələlərə. Ona görə də eyib etməz. Elmli qardaşlar çoxdur. Onlardan soruşun. Həmçinin sələfi saytlar da mövcuddur.
Allah daha yaxşı bilir!

#20 Əxi

Əxi
  • Guests

Posted 12 March 2007 - 01:12 PM

Əs sələmu aleykum.
Cahilliyin üzlü olub, omaması haqda verdiyiniz cavabları oxudum.
Cavabların birində deyirsiniz ki,bunlara hüccət qalxdığı ücün müşrik olaraq müraciyət olunur.Siz ayələri diqqətlə oxuyun. Çünki onlar (haqqı) bilməyən bir tayfadır! - 9/6.
Onların əksəriyyəti ancaq şərik qoşaraq Allaha inanarlar. (Allah təklikdə deyil, Ona qoşduqları şəriklər-bütlər və tanrılarla birlikdə ibadət edərlər). 12/106.
Bu cür yanlış inancın meydana gəlməsi, səbəbi cahillikdən başqa bir şey deyil.

Cavab:

Cahillik sələflərin dediyi kimi üzrdür. Sadəcə bəzi söz və əməllər istisnadır. Allahı, Rəsulunu söymək, Quranı söymək, ələ salmaq, istehza etmək. Sizin gətirdiyiniz ayələr kafirlərə aiddir. Lakin müsəlmanlara da aid ola bilər. ona görə də belə ayələr sizi çaşdırmasın. Təfsirlərə baxın. Məsələləri hər tərəfli öyrənin ki, hətta düzgün anlayasınız.
Allah daha yaxşı bilir!

#21 Zəka

Zəka
  • Guests

Posted 12 March 2007 - 04:36 PM

Bismilləhi, wassalatu wassələmu alə rasulilləhi.
Assaləmu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuhu.

1. Xahiş edirəm mənim bu və bu kimi suallarımı təkfirçilərin fitnələrinə bənzətmə. Allah bilir ki, məqsədim yalnız öyrənməkdir. Kəlmeyi şəhadəti ərəbcə heç vaxt deməyən, desə də bunun mənasını və hətta kəlmeyi-şəhadət olmasını bilməyən, lakin öz dilində “Allah təkdir, Məhəmməd onun rəsuludur” deyən və buna qəlbən inanan, İslamın rüknlarını vacib sayan, lakin əməl etməyən kəsə səmimi qəlbdən müsəlman deyə bilərikmi? (Onsuz da dini savadsızlığından ərəbcə heç tələffüz də edə bilmir).

2. Zərdüşt haqqında “kafir” dediniz. Düzdür, onun barəsində sonuncu İslam vəyhlərində heç bir dəlil yoxdur. Lakin Avestanın 10-cu desatirində belə bir hissə var: “” Ona görə də hesab edirəm ki, ehtiyatlı olmaq lazımdır. Ola bilər ki, Zərdüşt də Allah tərəfindən gətirdiyi şəriəti və kitabı(və ya səhifələri və ya hökmləri) sonradan təhrif olunan peyğəmbərdir, necə ki, İsanın (ona Allahın salamı və salatı olsun) gətirdiyi şəriət və İncil kafirlər tərəfindən təhrif olunub. Bəlkə də o, atəşpərəstlərin düşündüyü kimi atəşpərəstliyin banisi olmayıb, uca Allaha ibadət edib, necə ki, İsa (ona allahın salamı və salatı olsun) xristianlığın banisi deyil, lakin xristianlar belə hesab edirlər. Hələ Zərdüştlə bağlı Avestada qalan bir çox rəvayətlərdə mələklərin onunla söhbəti, həmçinin xeyri, haqqı təbliğ etməsi barədə hissələr bu fikri daha da möhkəmləndirir ki, ola bilsin ki, onun şəriəti də kafirlər tərəfindən təhrif olunub. Doğrusunu Allah bilir.

3. Bir nəfər zövcəsinə naməhrəm olan başqası ilə birgə namaz qılır və zövcəsi də onların arxasında namaz qılır. Onun dəstəmazı pozulduğu üçün namazdan çıxarsa, zövcəsi nə etməlidir? 1) namazı davam etdirməli, 2) namazdan çıxmalı, 3) namazı imama uymadan davam etdirməlidir.

4. İslam şəriətinin hökm sürdüyü ölkədə yaşayan kafirlərdən yığılan vergi də ümumi xəzinəyə yığılıb, dövlətin xərclərinə aid edilirmi, yəni əgər kafirlər haramla (öz aralarında sələmlə və s.) qazanırlarsa, onların gəlirindən yığılan vergi də haram deyilmi? Bu haram halala (dövləti saxlamaq və s. üçün olan büdcəyə) qarışanda onu da haram etmirmi?

5. Qəmər surəsinin 15-ci ayəsindəki “And olsun ki, Biz onu ibrət üçün saxladıq” fikrinin təfsiri necədir. Yəni burada Nuhun (ə.s) gəmisinin Fironun cəsədi kimi indiyə qədər qalmasından danışılır. Eşitmişəm ki, belə bir fikir təhrif olunsa belə İncildə də qalıb. Elə bu səbəbdən indiyə qədər Nuhun gəmisini alimlər axtarırlar və bununla bağlı bəzi versiyalar deyən də olub.

6. Peyğəmbər (s.ə.s.) hədisində deyilir ki, “Quran oxuyan hafizin misalı vəhy gətirən itaətkar mələyin misalıır. Onu çətinliklə oxuyub davam etdirən üçünsə iki əcr vardır”. Burada iki əcr dedikdə, yəni Quran oxuyan hafizin savabının iki qatı başa düşülür?

7. Camaat arasında iqamə verən özü imam dayana bilərmi?

Cavab:

1. Sual verəndə mən fikirləşmirəm ki, siz xavaricsiniz və yaxud başqa kimsə. Sual hər zaman verə bilərsiniz. İstədiyiniz kimi. Birincisi görünür ki, belə adam ya cahillik olan bir evdə və yaxud yerdə yaşayır. Çünki yer, zaman ilə hökmlər fərqlənir. Ona görə belə bir adama görsəniz onu öyrədin. Xüsusən də ərəb dilini bilmirsə. Lakin dediyiniz kimi kəlimeyi şəhadəti deyir, mənasını bilir, qəbul edir və s. Sadəcə əməl etmir. İslam dairəsinə girir. Lakin mömin, muhsinlərdən sayılmır. Amma görünür ki, cahildir. Belə adamı dindən çıxarmayın. Hökm verməyin. Hökmü mən və yaxud sən verə bilməzsən.Alimlər verir. Biz sadəcə onun o əməlinin küfr, şirk olduğunu deyə bilərik. Ona görə də belə adamlara dini düzgün şəkildə başa salmaq lazımdır ki, onları xilas olsunlar. Lakin dinin, alimlərin yüksək olduğu yerlərdə yaşayırsa onun hökmü fərqlidir. Bəzi alimlərin kafir deməsi mümkündür. Üzr görməyə bilər. Belə məsələlərin təfsilaına getmək lazımdır. Elmdə, əqidədə zəif olanların belə məsələlərə girməsini yaxşı görmürəm. Bunlar alimlərin işidir. Biz isə əqidəmizi güclü öyrənməli və dəvət etməliyik imana. Tədricən hər şey düzələcək.
2. Ümumiyyətlə belə yanaşmaq, xüsusən də belə insanlara mən məsləhət görmürəm, fərziyyədir. Onlarda səhih məlumat yoxdur. Onlar kafirdirlər.
3. O namazı davam etdirsin. Əri də imkan varsa dəstəmaz alsın tez gəlsin. İmkan yoxsa oturub gözləsin, sonra dəstəmaz alıb namazı yenidən qılsın.
4. Xeyr. Bu haram sayılmır.Xüsusən də yığıldığında haram ilə halal qarışdığına görə xəzinədə.
5. Rəy var. Lakin əsas odur ki, bu edilən möcüzə ibrət üçündür. İkinci rəy daha güclüdür. Gəminin yeri bilinmir. İbrət üçündür. Bu daha münasibdir.
6. Ümumən Quran oxuduğuna və çətinlik çəkdiyinə görə iki qat savab yazılır.
7. Eyib etməz. Xüsusən də orada dayananlar elmdə zəifdirlərsə iqamə verib imam durmaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#22 11111

11111
  • Guests

Posted 12 March 2007 - 05:20 PM

As-Salamu aleykum!
Sheyx, qadin oz erinin soyadini (familiyasini)qoture biler? Chunki bezileri deyir ki, o vaxt familiya yox idi, atanin adi ile taninirdi, meselen Osman ibn Affan.Indiki dovrde familiya var,buna munasibetiniz.
As-Salamu aleykum!

Cavab:

Qadının öz ərinin soyadını götürməsi düzgün deyildir. Çünki hədisdə gəlir ki, kim özünü başqasına (atasına, anasına) nisbət edirsə lənətlənib.
Allah daha yaxşı bilir!

#23 Abdulgahhar

Abdulgahhar
  • Guests

Posted 13 March 2007 - 07:45 PM

Assalamu aleykum.

Sualim beledir :
1. '' Eger bir insan omrunde kelimeyi shehadetini demeyibse ve axireti inkar edirse onu muselman saymaq olarmi , onun kesdiyi heyvanin etini yemek olarmi ? Eger cavabiniz ''beli'' dir se , lakin birden hemin adam kafirdirse , qiyamet gunu bu fetvaniza gore cavab veresiniz mi ?

2.Bezi qardashlar tekvire bashlayiblar , ve siz onlar haqqinda-'' emelde xavaricdirler amba bele yox '' deyirsiniz , bu sozunuzu bir konkretleshdirin ,mumkundurse ve biz neye gore onlara salam vermeyek , bir halda ki, salam her bir muselmanin haqqidi , hemchinin siz ozunuz de qeyd etmisiniz ki , hetta xavaricler de muselmandirlar ?

Assalamu aleykum .

Cavab:

Yəni sizin sualınızdan görünür ki, o insan kəlimeyi şəhadəti deməyib. Deməyibsə müsəlman deyil. Çünki müsəlmançılığın əlaməti, təzahürü ən birinci şəhadətdir. Kim demirsə kafirdir. Sualınıza təəccüblənirəm. Siz artıq deyirsiniz belədirsə belə olacaqdır. Şeyxul İslam ibn Teymiyyə də deyir ki, kim şəhadəti desə müsəlmandır.Məsələ aydındır. Kəlimeyi şəhadəti deməyən əlbəttə kafirdir. Deyən müsəlmandır. Sonra isə islamını kamilləşdirir. Bundan sonra başqa vacib məsələlər gəlir.

2. Bəli. Sadəcə onlar bidət və zəlalət əhlidirlər. Xavariclərdən olan əlamətlərin, minhəc (metod) və qaydaların bəziləri onlarda var. Onlar düşüblər ora. Sadəcə bəzi məsələlərdə əhli sünnəyə oxşayırlar. Amma əslində onlar bidət əhlidirlər. Xavariclərin bir növlərinə oxşayırlar. O ki qaldı salam məsələsinə, mən demirəm, alimlər deyir. Salamı kəsməkdən məqsəd onların kafir olmalarına görə deyil, sadəcə onları bu fikirdən yayındırmaq, tənqid etmək üçündür. Yəni başa düşsünlər ki, onların bu əməlləri onları salamdan məhrumdurlar. Onlar tətbiqdə əhli sünnə deyirlər. Sözdə əhli sünnə olsalar da.
Allah daha yaxşı bilir!

#24 misirli

misirli
  • Guests

Posted 13 March 2007 - 07:55 PM

salam aleykum

1.melumdur ki erotik shekillere baxmaq haramdir bes el ile chekilmish yani meselen cizgi filmi kimi bir shey lap tutaq ki erotika olsun , bu haramdir? xahish edirem delili goster.

2.eger bir adam nese satirsa ve men bilirem ki 99 faiz bu ogurluq maldir onu almaq caizdir?

3. axir vaxtlar sene zeng edirem chatmir :((( saat neceden neceye zeng edim?

salam aleykum

Cavab:

1. Əlbəttə haramdır. Haram hansı şəkildə olur olsun haramdır. Dəlilə ehtiyac yoxdur. Məsələn içki. Adı fərqli olsa da içki içkidir. Haramdır. Həmçinin şəkillər də. Məsələ aydındır.
2. Əgər bilsəniz ki, dəqiq oğurluq malıdır. Çəkinin belə malı almaqdan. Başqasından alın.
3. Ola bilsin mən dərsdə oluram. Söhbətdə oluram. Ona görə zəngləri götürmürəm. Buna görə də üzr istəyirəm. Vaxta gəldikdə isə 11-dən 3-ə kimi. Saat 6-dan 10-a kimi. Ola bilsin yenə götürməyəm. Lakin siz 1 saat sonra yenə zəng edin. Məsələ hal-hazırda suallara cavab verirəm. 3 saat vaxt gedir. Ona görə də zəngləri götürmürəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#25 Muhammed bin Muhammed

Muhammed bin Muhammed
  • Guests

Posted 14 March 2007 - 12:33 AM

Assalamu aleykum . Qardash mənim size bir necə sualim var. 1) Cibdə pul ilə namaz qilmaq olarmi?Axi onlarin üstünde necis (qan sidik və s.) olabilər. 2)Zərər verici heyvanlari oldürmek olrami?, bunlara kəsəyən (krisa) ilan və b. daxildir.3) Qadinla kishi necə muddet arri qalsalar kəbin pozulur? ümumiyyetle bele bir sey varmi ? 4)Qadin kishisinin olüb olmediyini bilmirse ere getmek ucun nece muddet gozlemelidir ? ve kishisi oldukden sonra ne vaxt ere gede biler ?5) Kafe ve yaxud maqazinleri icareye vermek olar mi ? hansi ki sen subhelenirsen ki olrda içki satilacaq. Teshekkur edirem allah sizden razi olsun. Assalmu aleykum

Cavab:

1. Cibdə pul namaz qılmaq olar. Problem yoxdur. Lakin yoxlayın ola bilsin şübhədir. Doğurdan da nəcis varsa o zaman aydındır. Amma yoxdursa o zaman belə bir problem yoxdur.
2. Bəli öldürmək olar. Bəli daxildir.
3. Ümumiyyətlə ayrılıq kəbini pozmur. Sadəcə Həzrəti Əli İbn Əbu Talibin kürəkəni Ömər ibn Xattabın dövründə (Həzrət Əli radiyallahu anhu Fatimədən radiyallahu anhədən olan qızı Ümmü Gülsümü ona vermişdi) qadınlar onun yanına gəlirlər. Çünki döyüşlər çoxalmışdı. Onların yoldaşları döyüşdə idilər. Çox qalmışdılar. Qadınlar bu barədə gəlib Ömər ibn Xattaba bildirdilər. Ömər radiyallahu anhu qadının ərindən ayrı neçə ay qalacağını öyrənir. Qərar verir ki, 4 aydan bir əsgər öz evinə qayıtsın. Lakin qadını atıb getsə, laqeyd yanaşsa, baxmasa, qadının hüquqlarını pozsa o zaman qadın azaddır.
4. Gözləsin. Bir neçə ay keçdikdən və ya bir il keçdikdən sonra xəbər çıxmasa seçim edə bilər.
5. Bəyənilmir, xüsusən də orada haram satılacaqsa. Allah təala buyurur: “Yaxşılıq etməkdə və pis əməllərdən çəkinməkdə əlbir olun, günah iş görməkdə və düşmənçilik etməkdə bir-birinizə kömək göstərməyin” (Maidə, 2). İnşallah başqa məqsəd üçün verin. Allah sizə kömək olsun. Allah təala buyurur: “Kim Allahdan qorxsa, Allah ona (hər çətinlikdən) bir çıxış yolu əta edər. Və ona gözləmədiyi yerdən ruzi verər (Talaq, 2-3).
Allah daha yaxşı bilir!

#26 Zəka

Zəka
  • Guests

Posted 14 March 2007 - 09:12 AM

Bismilləhi, wassalatu wassələmu alə rasulilləhi.
Assaləmu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuhu.

1) Bir çox hallarda deyirik ki, Peyğəmbər (s.ə.s.) lənət edənləri devməyib. Lakin hədis oxumuşdum ki, Rəsulullahın (s.ə.s) Xosrova onun məktubunu cırdiğina görə lənət etdi. Bununla bağlı aşağıdakılara cavab verməyinizi xahiş edirəm:

a) Bu hadisə ilə bağlı hədisin dəqiq mənbəyini (nömrəsi ilə birlikdə) və səhih olub-olmadığını bildirəsiniz.
b) Nəyə görə ona zulm etmiş kafir qureyşlilere lenet etmeyen Peyğəmbər (s.ə.s) Xosrova lənət etdi. Halbuki Xosrov kefrde belke de qureyşlilerden heç de irəli getmemişdi.

2) Keçən suallarımda Zərdüştlə bağlı Size nesihet etmekde xətaya yol verdiyimi düşünürem. Çünki elmde menden qat-qat üstün olmağınıza göre her halda kime kafir deyilib deyilmemesi imkanını da yeqin daha yaxşı bilirsiniz. Haqqını halal et. Amma her halda birden qiyamet günü Zərdüşt Allahın hüzuruna müselman kimi çıxsa, biz ona kafir desek, ne cavab verəcəyik? Mən bu suala gorə Sizə irad tutmaga cürət etmişdim.

Cavab:

1. a. Bu hədis səhihdir və bunu Buxari rəvayət etmişdir.
b. Peyğəmbər (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) bu məqamda ona lənət oxumur sadəcə olaraq deyir ki, necə ki, o mənim məktubumu tikə-tikə edib, qoy Allah da onun mülkünü parça-parça etsin. Qureyş müşrikləri haqqında da belə sözlər demişdir. Elə siz Quranın əl-Məsəd adlı surəsini oxusanız kifayət edər. Orada haqqında danışılan kimsə Qureyşin ən böyük adamlarından biri idi.
2. Eyib etməz. Sizin mənə nəsihət etməyiniz gözəl şeydir. Mənim elmim çox da deyil. Mən sadəcə elm tələbəsiyəm. Öyrənirəm sizin kimi. Mənim də nəsihətə ehtiyacım var. Lakin sizin qeyd etdiyiniz ehtimalla getmək olmaz. Çünki onlar kafirdirlər. Siz bunu arxayın deyə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#27 Elsad_qardas

Elsad_qardas
  • Guests

Posted 14 March 2007 - 11:35 AM

Salam aleykum va rahmatullahi va barakatu! Sheyx yuxuda gormushem ki, olmeshem ve meni Allah tealanin huzuruna aparirlar, Hemchini baha dushdum ki, orada iki melek var. Gozlerimi achmaga qorxdum, derhal xetalarim yadima dushdu. Sonra bashladim shehadet getirmeye. Qulagima bir ses gelirdi 'Ce,Ce', bu sozun menasini yuxuda basha dushdum ki, Cehennemdir. (Allah bilir), Gozlerimi achib ve Allah teala baxa bilerdim (yuxuda bele zenn edirdim), lakin Allah tealadan qordugum uchun bunu etmedim. Daha sonra ayildim, auzubillahimisheytani recim dedim ve sol terefe 3 defe tupurdum, sonraki yuxum sabit olsu ve fajr namazinda ayildim. Ozum uchun bir ibret etdim, Allah tealanin kitabindan ve pegemberimizin (sas) sunnesinden daha chox oxuyum. Allah razi olsun! Salam aleykum va rahmatullahi va barakatu

Cavab:

İnşallah belə bir yuxu adamı narahat edir. Lakin dua edin Allah sizi cənnət əhlindən etsin, cəhənnəm əzabından qorusun. Narahat olmayın. Sadəcə ibrət alın, istiğfarı çoxaldın. Allahdan təqvanızı artırın.
Allah daha yaxşı bilir!

#28 Abu Muhammed

Abu Muhammed
  • Guests

Posted 14 March 2007 - 04:10 PM

Salam Allaikum sheykh.

Belə bir hədis varmı?
Bir dəfə bir keçi Aişa (ra) evindəki Quran kitabını yemişdir?

Assalamu Allaikum və Rahmetullah

Cavab:

Bəli belə rəvayət gəlib. Quran yox, Quranın bəzi səhifələrini yeyib. Bildiyiniz kimi Qurani Kərim əvvəlcə nazil olanda yazılırdı. Yazılanda da Qurani Kərimin bəzi surə və ayələri bəzi səhabələrin evində idi. Onlardan bəziləri də Aişə radiyallahu anhənin evində idi. Belə olan halda keçi girib evdə bəzi səhifələrini yemişdir. Lakin bunda şübhəyə getmək lazım deyil. Çünki Qurani Kərim ilk nazil olan gündən bəri əzbərlənirdi. Hətta hamısı yeyilsə belə, yenə əzbər yadda idi. Allah təala Qurani Kərimi qoruyurdu. Allah təala buyurur: “Şübhəsiz ki, Quranı Biz nazil etdik və sözsüz ki, Biz də onu (hər cür təhrif və təbdildən; artırıb-əskiltmədən) qoruyub saxlayacağıq!” (Hicr, 9)
Allah daha yaxşı bilir!

#29 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 March 2007 - 10:08 PM

Əs-səlamu aleykə, Şeyx!
Mən səndən İslamda övladlığa götürməyin qaydası və şərtləri barədə məsləhət almaq istəyirəm.İnanıram ki, dolğun bir cavab alacam.
Al-Lah əcr versin!

Cavab:

Övladlığa götürmək olar. Hətta bunda savab da var. Xüsusən də əgər uşaq yetimdirsə. Lakin öz soyadınız ilə onu adlandırmamasınız. Həmçinin atasının adı ilə çağırmalısınız. Həddi büluğa çatanda isə ona ata və anasının kim olduğunu bildirməlisiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#30 QARDAW

QARDAW
  • Guests

Posted 16 March 2007 - 06:50 PM

Salam aleykum
men bilmek isterdim menim iwim le elaqeder imkan olmur , natemizlik yer olur , men gelib evde qezalarini qila bilerem ?
birde bilmek isterdim Omer Ibn Abduleziz Suruya qebrini turbdedi , bu ne qeder duzgundu ?

Cavab:

Çalışın işdə namazı qılın. Namazı qəzaya buraxmaq haramdır. Ömər ibn AbdulƏzizin qəbiri Suriyada türbədədir. Bu hamısı sonradan edilən əməllərdir. Sufilər, sonrakı xəlifələr edib. Buna fikir verməyin. Əslində qəbirin üzərində türbə tikmək olmaz.
Allah daha yaxşı bilir!

#31 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 17 March 2007 - 01:51 AM

əs-Sələmu Əleykum Wa Rahmətullahi Wa Bərakətuh.
1) Mən mənə naməhrəm olan qadını dəvət etmişəm. Təbii ki, şəriyyətə uyğun şəkildə. Qadının valideynləri cahildirlər və özlərini şiə sayırlar. Qadının (qızlarının) sələf (onların fikrincə "vahhabi") namazı qılmasına razı deyillər. Xüsusən, atası möhürsüz namazı qəbul eləmir. Lakin qadın haqqı yaxşı bilir və əməllərinin qəbul olunmasını istəyir. Məndən məsləhət istədi. Həmin qadın necə etsin? Namazı atasınının dediyi kimi qılsın, yoxsa Allahın dediyi kimi? İş orasındadır ki, qadın atasına qarşı gələ blmir. Mən həmin qadına nə deyim?
2) Valideynə hörmət lazımdır. Bəs evli qadının əri bir şey desə, valideyni isə başqa şey, onda qadın kimə itaət etsin? Xüsusən, indiki zamanda valideynlər qızın işinə qarışmağa adət ediblər və xalam oğlunun ailəsi o cürə dağıldı!
3) Mən anamı namaza gətirə bilmədiyimə görə sorğu-sual olunacammı?
4) Akademiyada "Sosiologiya" müəlliməm din haqqında ağzına gələni danışır və özünü qəti surətdə haqlı sayır. Məsələn, deyir ki, "6-cı əsrə qədər din yoxuydu? Bəs Allah niyə xristianları yaradıb?" və s. Bəzən İslamı təhqir edir və şəriyyət qaydaları ilə gedənləri axmaq sayır,onlara ağılsız kimi baxır. O müəlliməyə nəsə deməyə dəyər? Maraqli bir fakt: Neft Akademiyasının "İctimai Fənlər" kafedrasının müəllimlərinin çoxusu ağır seyyid nəslindəndirlər....
5) Mən 3-4 il bundan əvvəl bir SİM nömrə almışdım, sonra onu satdım. Sonra öz köhnə nömrəmi yenidən (pulla) almaq istədim satdığım şəxsdən. Zəng elədim, gördüm ki, nömrə işləmir. Anamın adına olduğu üçün, müəyyən yerə getdim və nömrənin dublikatını əldə etdim. Hal-hazırda həmin nömrəni işlədirəm. Bu, mənə haramdırmı? Mən bu nömrəni çox istəyirəm, həm də ucuz nömrədi. Satdığım şəxs də onsuz da işlətmədiyi üçün nömrə bağlanmışdı. Mən nömrənin dəyəri qədər həmin şəxsin adından sədəqə versəm olarmı? Yoxsa,ümumiyyətlə,haramdır?
Allah razı olsun sizlərdən.

Cavab:

1. Ümumiyyətlə Allahın Şəriəti ata, anadan və qeyrilərindən üstündür. Şəriətdə necə gəlibsə elə qılmağınız məsləhətdir. Düzdür belə məsələlər problemdir, söz söhbət yaranır. Ona görə də onlar ilə çox ixtilafa girməyin. Xüsusən də valideynlər cahildirlərsə. Sadəcə başa salın ki, biz müsəlmanıq Allahın şəriətinə tabe olmalıyıq. Hikmətlə başa salın. Allah sizə kömək olsun.
2. Qadın ərə getdisə ərinin sözünə qulaq asmalıdır. Bu onun üçün daha məsləhətdir.
3. Xeyr. Əgər siz ananızı dəvət edirsinizsə borcunuzu yerinə yetirirsiniz. Lakin laqeyd yanaşırsınızsa ola bilsin cavab verəcəksiniz.
4. Görünür ki, müəllimə axmaqdır. Heç nə olmaz. Onunla bəzi sözləri deməyi bacarsanız sözünüzü qalxın deyin. Lakin fitnə olacaqsa daha nə edəcəksiniz. O olmayanda isə tələbələrə başa salın, səhvlərini düzəldin. Batil olduğunu başa salın. Bacardığınız qədər. Lakin seyyidlərə gəldikdə isə “ağır seyyidlər”, bu barədə heç nə demək istəmirəm. Seyyid Rəsulullahın sallallahu aleyhi və səlləmin nəslindən gələnlərdir. Ona görə də “müəllimlər” “ağır seyyidlər” barəsində danışmıram.
5. Onu yoxlayın şirkətdən. Nömrə onundursa əlbəttə onun haqqına girmisiniz. Çünki satmısınız. Araşdırın nömrə onundursa halallıq almalısınız. Sədəqə düşmür. Sadəcə iman olsa onu tapın halallıq alın.
Allah daha yaxşı bilir!

#32 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 17 March 2007 - 02:12 PM

Цитата (Murad bin Əliabbas @ Mar 11 2007, 09:50 AM)
«Ənəs ibn Malikdən rəvayət olunur :-Bir gün “urayna” tayfasından bir qurup insan Mədinəyə gəlmişdilər. Onlara Mədinənin iqlimi cox pis təsir etdiyindən özlərini narahat hiss edirdilər. Allahın Elcisi(s) onlara süd verən dəvənin nəcasətini və südünü içməyi buyurdu. Onlar müəyyən bir müddət orada qalıb elə də etdilər. Sağaldıqdan sonra Peyğəmbərin(s) çobanını öldürərək, bütün heyvanları oğurladılar. Rəsulullah(s) bunu eşidib onların ardınca əskərləri göndərdi.Günortaya onları tutub geri qaytardılar. Rəsulallah əmri ilə, əvvəlcə onların əllərini və AYAQLARINI kəsdilər, sonra GÖZLƏRİNİ KÖZƏRMİŞ(qızdırılmış) DƏMİRLƏ YANDIRDILAR və Mədinə ətrafındakı quyulara atdılar.Onlar susuzluqdan yanaraq su istəsələrdə onlara SU VERİLMƏDİ.”
Səhih Buxari "ĞÜSL" kitabı hədis 233

Əssələmu aleykum!

1)Qardaş, mən tam başa düşmədim, onları nə səbəbə görə belə cəzalandırdılar?

2) Və əgər onlar cəzaya layiq idilərsə onda hədisin əvvəlində qeyd olunur ki, peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) onları müalicə etdirdi, nəyə görə onda Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) onları müalicə etdirdi və sonra cəzalandırdı?

3) Bir də məgər nəcasətlər müalicə etdirmək olar? Hədisdə qeyd olunan müalicəni necə başa düşmək olar? Onun nə cür şərhi var?

Əssələmu aleykum

Cavab:

1. Bu onların əməllərinə görə qisas olaraq tətbiq olundu
2. Çünki onlar müsəlman kimi gəldilər, islamı qəbul etdilər, həmçinin xəstə idilər, Rəsulullah sallallahu aleyhi və səlləm də onlara kömək etdi. Amma sonra dindən çıxdılar ona görə də onları cəzalandırdı.
3. Ümumiyyətlə bu növ müalicəni etmək olar. İstifadə edilir. Şərh aydındır. Şərhə ehtiyac yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

Шейх Мухаммад Насыруддин аль-Альбани говорил: “Основа призыва саляфии держится на трех опорах:
1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;
3 - понимание первых двух опор в соответствии с пониманием праведных предшественников (ас-саляф ас-салих) из числа сподвижников, их последователей (таб’иун) и следующих за ними.
И причина заблуждения всех течений, будь то новых или старых, состоит в том, что они не держатся за третью опору!” См. “Маджалля аль-Асаля” № 23.[B]

#33 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 17 March 2007 - 02:32 PM

Цитата (Elsad_qardas @ Mar 14 2007, 10:35 AM)
II. QARDASLARDAN BIRI II REKETTDEN GELIB BIZE QOSULDU VE BIS SALAM VERENDE BIZIMLE SALAM VERDI. INDI O NE ETMELI?NAMAZI YENIDEN QILMALIDIR?

2. Ona dərhal namazdan sonra xatırlayıbsa bir rükət əlavə qılmalı idi sonra da səhv səcdə etsin. Əgər uzun müddət keçibsə namazı yenidən qılsın.

Əssələmu aleykum!

Qardaş, siz yəqin ki, cavabı yazaraq fikir verməmisiniz. Çünki sualda deyilir ki, həmin şəxs ikini rükətdə qoşuldu. Belə halda dərhal xatırlayıbsa, 1 rükət yox - 2 rükət qılmalıdır (əgər namaz 4 rükətli olubsa) və ya siz dediniz kimi 1 rükət əlavə (əgər namaz 3 rükətli olubsa). Sadəcə bunu qeyd etmək istəyirdim ki, birdən kimsə forumu oxuyanda, sonra daimi namazından fərqi olmayaraq belə hallarda bir rükət qılacaq. Allah daha yaxşı bilir! Salam aleykum!

Cavab:

Mənim dediyim məğrib namazına aid idi. Səhv etmisəm. Lakin dörd rukətli isə 2 rukət qılmalı idi. Allah razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#34 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 17 March 2007 - 02:44 PM

Цитата (Elsad_qardas @ Mar 14 2007, 10:35 AM)
salam aleykum sheyx.menim bir sualim var
men ishden saat 5de chixiram,nishanlim ise 6da.o mennen teleb edir ki onu gozleyim.men nizamide o ise nerimanovda ishleyir.o menim yanima gelse 7de gelib chixir.2 saat bosh boshuna oturmaliyam,ishden sonra yoruluram.men onun yanina getsem basabasda metroya minmeliyem.bir sira narahatchiliqlar olur.ishden chixib rahat avtobusa minib getsem 6ya qalmish(o ishden chixmamish) evde oluram.o israr edir ki onu gozleyim,tek getmeyim.amma basha saldigim kimi tek getmek her ikimizin rahatligidi.o da ishden sonra yorgun olur,vaxtinda eve geder.bu halda ne meslehet gorursunuz?
allah razi olsun.salam aleykum

Cavab:

Təbii ki, əgər görüşüb bir yerdə evə getsəniz daha yaxşıdır ki, tək evə getməsin nişanlınız. Bacardıqca belə edin. Allah sizə kömək olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!

Qardaş, məgər nişanlılar bir birinə naməhrəm deyillərmi? Onlar bir birlərinə yad insanlar sayılır və ona görə onların görüşməsi əsla düzgün deyil

İkincisi də, buna göz bağlasaq, görərik ki, həmin qız Nizamdə 2 saat ərzində oturub gözləsə onun daha çox fitnəsi və ya şəri olacaq nəinki o, tək evə getsə. Çünki orada gözləyərkən, ona cahillər yaxınlaşa bilər, sataşa bilər, o, soyuqlaya bilər və s. Məgər iki şərdən daha azını seçmək lazım deyilmi? Hətta o, nişanlısı ilə getsə - nə fərqi var ki, bu elə onu yad naməhrəm bir kişi evə yola salmaq məsələsi kimidir. Salam aleykum

Cavab:

Əslən halallıq olubsa (ata qızını veribsə), nişan olubsa aydındır. Təbii ki, nigah daha əfzəldir. Məqsəd yerinə yetirilib. Lakin ötürə bilər. Çünki xüsusən də ata anası cahildirsə, həm də fitnədirsə (küçələr və s.). Təbii ki bayırda gözləməsin. İş yerində fitnə yoxdursa orada gözləsin. Daha az fitnəni seçsin. Əgər belə vəziyyətdə gözləyəndə fitnə daha çoxdursa evə getsin. Bu daha məsləhətdir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#35 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 17 March 2007 - 02:56 PM

Цитата (Ибн Хаджар @ Mar 9 2007, 02:47 PM)
Əssələmu aleykum!
3) Abdul Kərimin namaz haqqında kitabında yazılıb ki, təslimdən sonra təkbir gətirilir (yəni Allahu Akbar) deyilir sonra isə 3 dəfə Əstağfirullah deyilir. Lakin mən həmin təkbir haqqında təslimdən sonra heç bir yerdə nə eşidmişən nə də oxumuşam. Siz bu barədə nə deyə bilərsiniz?
5) Siz demişsiniz ki, köpək dişli heyvanları yemək haramdı, və düzdür bu barədə də Muslimda hədis gəlib. Lakin soruşmaq istəyirdim ki, siz bilirdiniz ki, həmin heyvanlardan istisna olaraq bəzi köpək dişli heyvanlar var ki, hansıları ki yemək olar: kaftarlar (goreşənlər -giyenalar rusca), dovşanlar və kroliklər və kirpilər? Bu barədə nə düşünürsünüz?
Allah razı olsun. Salam aleykum!

Cavab:

3.
5. Kaftarı  yemək olmaz, amma dövşan icazə verilib. Kirpi isə ixtilafdır. Baxmayaraq ki, bəziləri icazə verib. Lakin çoxluq verməyib vəona görə əgər həkim müalicə üçün məsləhət görsə və ya başqa ciddi səbəb olsa.
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!

3. Qardaş siz üçüncü suala cavab yazmadınız. Zəhmət olmasa cavablandırardınız

5. Siz yazdınız ki, kaftarı yemək olmaz. Lakin bu barədə hədis var. İbn Abu Ammar rəvayət etmişdi: "Bir dəfə mən Cabirdən soruşdur "Bu kaftarlar ovda əldə edilib?" O, dedi: "Bəli". Mən soruşdum: "Allahın Rəsulu (səlallahu aleyhi vəssəlləm) buna icazə vermişdi?" O, dedi: "Bəli". Əbu Davud 3801, ət-Tirmizi 851, ən-Nəsəi 5/191. İmam əl-Buxari, ət-Tirmizi, İbn Hibban, əl-Beyhəqi və şeyx Albani ona səhih deyiblər.

Amma ət-Tirmizidə gələn hədisinə gəlincə isə harada deyilir ki, peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) kaftarı yeməyə qadağan etmişdi, o səhih deyil, bu barədə imam Əhməd, əz-Zaylə və hafiz İbn Həcər demişdilər.

Cavab:

1. Evlənən kişinin şəxsən kəbində iştirak etməsi şərt deyildir. Əsas odur ki, onun kəsilən kəbindən xəbəri olsun.
2. Bu məsələdə alimlər ixtilaf etmişlər. Lakin hər halda əgər çox uzun müddət keçməmişdirsə səhv səcdəsini edin. Yox əgər üzərindən çox uzun müddət keçmişdirsə o zaman ehtiyat üçün namazı yenidən qıla bilərsiniz. Təbii ki, bu hal namazda edilən naqisliyə görə vacib olan səhv səcdəsinə aiddir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#36 Abd'Allah_28

Abd'Allah_28
  • Guests

Posted 17 March 2007 - 11:01 PM

Salam Aleykum wa rahmatullahi

1. Evde ana ile garshidurma yaradirsa ve hetta o seviyyeye chatir ki ananin ureyi agriyir ve ya tezyiqi qalxir - Bu halda saqqal saxlamaq ve ya balaq godeltmek sunnesini terk etmek olarmi? Olmazsa o evden chixib getse bashqa bir eve, hicra sayilar mi, insallah?

2. Balagin godekliyinin ferz olub olmamagi barede olan hedisleri bir Istambul elm telebesi ("Ilahiyet" mezunu, hedisler uzre mutexessis) bele izah etmishdir ki o zaman uzun balaq varlilarda "mod" imis, ve tekeburluler ozlerini varli gostermek uchun bele gezerdiler ki yerle surunen parchanin uzunlugunu gorenler onlarin ne qeder imkanli olduglarini gore bilsinler. Peygember s.a.v. balagini yerle suruyerek, tekebburle gezenlere aid etmishdir oz sozlerini. Yani indiki zamanenin balaglarina aid deyil. Buna bir rey bildirerdiniz zehmet olmazsa.

3. Hansi yashdan sonra, qadinin mehrem ya namehrem oldugunun ehemiyyeti yoxdur? Yani ne yashdan sonra gohum egrabada olan gadinlarla gucaglashib gorushmek olar ve ya hech olmaz?

4. Eger birisi namaz gilmayani (uzurlu olmayanlar) kafir hesab edirse bu haqqlidirmi yoxsa o tekfircidir?

5. Salam aleykum jahillere ve diger "orta statistik" hemyerlilerimize dushurmu? Yani onlara bunu demek olarmi ve olarsa savabi varmi?

6. Azerbaycan ordusunda xidmet etmek barede bir iki soz diyerdiniz xahish edirem. Ehtiyac yoxdur ki tam achiglayasiniz - bir iki menali soz kifayetdir.

Cavab:

1. Belə məsələlərdə xüsusən elə edin ki, hər bir tərəfi yola verin. Saqqalı lap uzun saxlamayın şalvarı da tələb olunan zəruri səviyyədə saxlayın. Bu şəriətdrir. Şəriətə tabe olmaq lazımdır. İmkan varsa belə halda qalın. Şəriət hər şeydən üstündür. Onlara da yumşaq davranın. Rəsulullah sallallahu aleyhi və səlləm buyurur: “Yumşaqlıq hansı şeydə olarsa onu bəzəyər”. Dua edin, bəlkə Allah təala hidayət versin. Allah sizə kömək olsun.
2. Bu fikir batildir. Heç kəs alimlərdən belə demiyib. Allah və Rəsulunun əmri hər bir yerə aiddir. Səhv fikirdir.
3. Ümumiyyətlə yaşından asılı olmayaraq çalışın qadınla görüşməyin. Sadəcə həddindən artıq yaşlı qadınlar üçün Quranda ayə var. Lakin yenə də örtünmələri Şəriətə görə daha yaxşıdır. Lakin xala, bibi bunlar aydındır.
4. Kim deyir ki, namaz qılmayan kafirdir, o təkfirçi deyil. Lakin problem budur ki, həmin məsələni gündəmə gətirmək, xüsusən də belə bir cəmiyyətdə, (yəni üslub) xatadır. Dəvətin məqsədi bizim üçün hər şeydən üstündür. Nəinki kiməsə kafir demək. Ona görə də biz baxırıq dəvətə zərərdirsə, şəriətdə olsa da, biz bu məsələni gətirmirik, qabartmırıq. Deyirik var. Lakin qabartmırıq. İkincisi bu məsələlərə girişmək, hökm vermək alimlərin işidir. Bizlik deyil. Biz elm tələbələriyik. Oxuya bilərik kitablardan. Üçüncüsü kim bu məsələlərə girir xüsusən də indiki abu havada elmi olmadığı halda, zəif olduğu halda nəticədə təkfirçi olur. Ona görə də məsləhət deyil girişmək belə məsələlərə. Sadəcə bilmək lazımdır ki, sələfdən bəziləri kafir görür, bəziləri görmür. Çoxusu kafir görmür. Kim ki, kafir saymır təkfirçilər onu murciə sayır. Bu xatadır. Əqidədən xəbərdar olmamaqdır. Bu da onların cahilliklərini bir daha sübut edir.
5. Əslən bu məsələ ixtilaflıdır. Xüsusən bizdə bu məsələni tətbiq etməyi əslən düzgün görmürəm. Dəvətə faydası olmayacaqdır. Əksinə camaatı özümüzdən uzaqlaşdırırıq. Təbii ki, bizim cəmiyyətdə belə məsələlərdə üzrlü olmaq lazımdır. Xüsusən də belə məsələlərdə böyük alimlər İbn Teymiyyə, Şafii, Malik, Əbu Hənifə namaz qılmayanı kafir görmürlər. Necə ki İbn Qeyyim namaz qılmayanın hökmü kitabında kafir görmür. Sadəcə bəzi alimlər kafir görürlər. Bunlar da azdırlar. Ona görə də belə ixtilaflı məsələlərə qardaşların girməyini məsləhət görmürəm.
6. Orduda xidmət etmək hər bir müsəlman kişiyə vacibdir. Şəriət tətbiq olunmasa da. Çünki onun məsləhəti həm Şəriətin məsləhətidir. Təsəvvür edin ki, siz getməsəniz nə olacaq? Xüsusən də indiki abu havada Qarabağın düşmənlərin əlində olduğu halda! Silah atmağı bacarmasaq, qaydaları bilməsək nə olacaq? Birdən erməni bura qədər gəlsə, nə deyəcəksiniz? Deyəcəksiniz ki, gözləyin gedək öyrənək? Yoxsa əksini iddia edənlər xilafəti gözləyirlər ki, İslami ordu olsun sonra öyrənsinlər. Əslən hələlik xilafətin yaranması görünmür onların iddialarına əks olaraq. Ona görə o fikirlər səhvdir. Onlar fikirləşmirlər, İslamı başa düşməyiblər. Orada olan qüsurlara baxmayaraq. Faydası daha çoxdur həm özü üçün həm də dini üçün.
Allah daha yaxşı bilir!

#37 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 March 2007 - 09:43 PM

AsSalam alaikum wa rahmatullahi wa berakatuh..
Цитата
AsSalam alaikum..
Axi, tereflerden her biri basqa-basqa olkelerde olduqda kebin nece kesilir? Telefondan istifade etmek olar? Umumiyyetle, muselmanin ozunu bu halda kim ise (ata, qardas, qohum, din qardasi ve s.) evez ede biler?
Allah razi olsun..
AsSalam alaikum..

Cavab:

Nikahın bağlanması üçün qız tərəfdən vəli olmalıdır. Vəli: ata, qardaş, əmi ola bilər. əgər bunlardan heç biri olmazsa o zaman özlərinin əvəzinə bir nəfəri təyin etməli yaxud ailənin qəyyumu bu kəbinə başçılıq edir.
Allah daha yaxşı bilir!

1. Axi, eslinde men burada oglan terefi nezerde tuturdum. Yani ki, muselmanin ozu bir olkede (meselen, Ingiltere), onun ailesi, qadin ve qadinin velisi diger olkededirse (meselen, Azerbaycan) ve muselmanin hemin olkeye getmek ucun mumkunu yoxdursa, onda kebin nece kesilir? Telefondan istifade etmek olar? Umumiyyetle, bele halda muselman kisi ozu kebinde istirak etmeye biler? Cavab "beli"dirse, onu kim evez ede biler (meselen, ata, qardas, qohum, din qardasi ve s.) ?
2. Sehv secdesini qilmaq unudularsa, namazi yeniden qilmaqmi lazimdir?
Allah razi olsun..
AsSalam alaikum wa rahmatuLlahi wa berakatuh..

Cavab:

1. Əgər bir-birilərini görüblərsə qız və oğlan tərəfdən görüşüb həll edə bilərlər. Kifayətdir
2. Xeyr lazım deyil
Allah daha yaxşı bilir!

#38 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 19 March 2007 - 02:19 AM

Şeyx, neçə vaxtdı ki, istəyirəm sizə bunu bir üsulla bildirim. Amma hər dəfə düzgün iş eləməyəcəyimdən qorxurdum. İnşaAllah, indi deyəcəm. Əxlaqsızlıqdırsa, əvvəlcədən üzr istəyirəm.
1) Məsciddə yer saxlamaq olarmı? Xüsusən cümə günləri tez gələn və ilk səfdə oturan qardaşlar 3-4 dəfə məscidi tərk edirlər və sonra yenə qayıdıb oz yerlərində otururlar. Bu düzgündürmü? Bilirsiz, məscidin birinci səfində maraqlı mənzərə alınır. Orda Quran oxuyan müsəlmanların yerinə kurtka, sumka, çanta və s. görmək olur. Allah rzası üçün xütbələrin birində buna toxunun. Əgər mən səhv edirəmsə, Allah məni bağışlasın.
2) Digər tərəfdən isə bəzi qardaşlar yer oldu, olmadı gec gəlsələr də gedib qabağda otururlar. Çox olub ki, şəxsən məni tapdalayıb keçiblər və sonra qayıdıblar ki, "əxi, halal elə". Sanki deyirlər ki, indi səni söyəcəm, halal eləyərsən.
3) Şeyx, sanki qardaşların saqqalı uzananda,ibadət "stajları" çoxalanda onlara salamı almamaq hüququ verilir. Mənim saqqalım yoxdu deyə salamımı almaq olmaz ki? Vallahi ki, mən salamı açıq-aydın və ucadan deyirəm. Mənimçün çox da fərqi yoxdu, onsuz da 20-30 savab qazanıram. Amma dəvət üçün var. Cahillərə məscidimizi, camaatımızı tərifləyirəm bəzən dəvət edəndə. Amma bəzi qardaşlar salamı almayanda adam cahillərin yaninda pərt olur. Cahil də sabah mənim yerimdə olmaq istəməz. Axı o, onsuz da salam verənin 30 savab qazanmasın hələ ki dərk eləmir.
4) Cümə namazlarında insan çox olur, məscidin içində yer az olur. Namaza qalxanda irəlidəki səflə aramızda məsafə qısa olur. Səcdə etmək çətinləşir. Bu azmış kimi bəzən səcdə zamanı qabaqdakı qardaş səcdə eləyəndə bir addım da dala gəlir. Adam bilmir əsəblərini cilovlasın, yoxsa namaz qılsın. Çarəsizlikdən 59\10 oxuyuram..(...Bizim qəlblərimizdə iman gətirənlərə qarşı kinə (həsədə) yer vermə. Ey Rəbbimiz! Sən, həqiqətən, şəfqətlisən, mərhəmətlisən!)Hər bir müsəlman namazını rahat qılmaq istəyər.
5) Şeyx, bir də bir söz soruşmaq istərdim. "İnşaAllah" sözünü nə vaxt işlətmək olar? Çox işlətməyin ziyanı yoxdu ki? Məsciddə qardaşlarla söhbət eləyəndə bir cümlədə 2-3 dəfə "inşaAllah" sözünü işlədirlər.
Bunları yazmaqda məqsədim bir az şikayətdi, bir az məsləhət almaq istəyi, qalanı da həqiqəti-elmi bilmək istəyi. İnşaAllah, səhvlərimi düzəldərsiz, qardaşlar haqqında pis zənn etməkdən çəkinərəm.

Cavab:

1. Bəyənilmir. Hədisdə gəlib ki, məscidə gəldinsə axırıncı cərgədə yer gördünsə otur. Camaatın boynunun arxasından keçmək haqqında qadağan gəlib. Olmaz belə hərəkətlər. Sünnəyə uyğun deyil.
2. Çəkinmək lazımdır belə əməllərdən.
3. Ümumiyyətlə bu yaxşı əlamət deyil. Xüsusən də məsciddə. Salamı almaq vacibdir. O qardaşlar ki belə edirlər xata edirlər. Rəsulullahın sallallahu aleyhi və səlləm sünnəsinə müxalif hərəkət edirlər. Savabdan da məhrum olurlar
4. Sən bizim məsciddə olan problemləri danışırsan. Allah razı olsun. Xütbələrdə bu məsələyə toxunacağıq. Ayəni də lap yerində gətirirsiniz. Allah sizdən çox razı olsun.
5. Gələcəyə aid olan işlərdə istifadə etmək olar. Allah razı olsun şikayət deyil nəsihətdir. Nəsihəti də hər zaman qəbul edirik.
Allah daha yaxşı bilir!

#39 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 19 March 2007 - 03:37 PM

1) Novruz bayramını keçirmək haramdırmı? Mən böyük məmnuniyyətlə bu bayramı haram kimi qəbul edərdim, çünki rafizilər bu bayramı iştahla keçirirlər.
2) Yumurta döyüşdürmək haramdırmı? Uduzan yumurtanı udana verirsə.
3) İki nəfər mübahisə edir. Biri digərinə "filan şey belə olsa mən sənə filan qədər pul verəcəm" desə, bu qumar sayılır?
4) Şeyx, sual vermək üçün sizin şəxsi telefonunuza saat neçəyə qədər zəng eləmək olar?
Allah sizdən və bütün müsəlmanlardan razı olsun. Dəvətimizi şeytandan və onun fitnəsindən uzaq etsin.

Cavab:

1. Bu İslami bayram deyil.
2. Təbii ki, oyun kimi olsa uşaqlar üçün olar. Lakin etiqad ilə, bayram zamanı olmaz
3. Yaxşı olardı ki misal çəkəsiniz. Məsələn, ticarətim alınsa Allahın izni ilə gəlirdən bu qədər sənə verəcəm. Bunda problem yoxdur.
4. Artıq bunu qeyd etmişəm. Səhər 11 dən sonra.
Allah daha yaxşı bilir!

#40 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 19 March 2007 - 05:11 PM

Цитата (Abu_Hacar @ Mar 11 2007, 10:21 AM)
Kirpi isə ixtilafdır. Baxmayaraq ki, bəziləri icazə verib. Lakin çoxluq verməyib və ona görə əgər həkim müalicə üçün məsləhət görsə və ya başqa ciddi səbəb olsa.

Əssələmu aleykum!

Bir dəfə Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm)in yanında kirpini qeyd ediblər və buna cavab olaraq o, dedi: "Bu iyrənc bir şeydir". Bu hədisə Əhməd, Əbu Davud, imam əl-Beyhəqi və hafiz İbn Həcər zəif deyiblər.

İmam əs-Sanani demişdi: "Güclü rəy, körpü əti yeməyə caiz görən alimlərin rəyidir, çünki bunu qadağan edən hər-hansı bir mətn yoxdur və bu məsələdə əsas odur ki, haram olandan başqa hər şey caizdir!". Subulüs Saləm 4/108.

Cavab:

Bu məsələdə ixtilaf var. Əvvəl qeyd etmişəm. Bəziləri icazə verir. Müalicə üçün yemək olar. Lakin başqa hallarda çəkinsəniz yaxşıdır. Kim yesə deməyin ki, haramdır. Normal mövqe tutun.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#41 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 March 2007 - 10:14 PM

Salam alaikum. Qardas men bilmek isterdim ki, istixare namazinda istixare duasini olarmi ki, erbce yox azerice deyim. Cunki, erebce deyen zaman ne istediymi undub teleffuz etdiyim sozlere fikir verirem ki sefhim olmasin.
2. Istixare duasini tesehudden sonra , salamdan evvel deyilir? bu zaman barmaqlar da tesehuddeki kimimi olur yoxsa nece?
Salam alaikum

Cavab:

1. Eyb etməz. Duanı hər bir dildə etmək olar.
2. Lazım deyil, istixarədə barmağınızı buraxa bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#42 sebirliol

sebirliol
  • Guests

Posted 19 March 2007 - 11:48 PM

As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatu.Allah sizin elminizi daha da artirsin.Allah butun muselmanlari fitneden ve fitne ehlinden qorusun.Amin!Seyx menim bir qohumum rehmete gedib.Men ise rayona gede bilmirem.Onun cenaze namazini men nece qila bilerem.Umumiyetle cenaze namazi qebirstanliqdqa qilindiqda men nece durmaliyam.As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatu.

Cavab:

Qəbiristanlıqda cənazə namazı qılmaq olar. Getmisinizsə qılın. Qəbirin yanında qibləyə tərəf durun qılın, cənazədə olduğu kimi. Dəstəmaz alın.
Allah daha yaxşı bilir!

#43 togrul85

togrul85
  • Guests

Posted 20 March 2007 - 02:22 AM

salamun aleykum qardaslar men araniza yeni gelmisem nece vaxtdi cumeye gele bilmirem xytbeleri nece elde ede bilerem download var burda ??? xais edirem birsey yazin

Cavab:

Bəli biz Allahın köməkliyi ilə hər həftənin cümə xütbəsini saytımızn ana səhifəsində yerləşdiririk - ANA SƏHİFƏ
Allah daha yaxşı bilir!

#44 togrul85

togrul85
  • Guests

Posted 20 March 2007 - 02:40 AM

qardaslar men bezen burdan fayl endirende mes xutbe acilmir sizce problem nedir

Cavab:

Bizim sayta yüklədiyimiz bütün fayllar işləyir. Həmin fayllar REAL PLAYER adlı programla işləyir. Siz bu program vasiyəsi ilə faylları aça bilərsiniz. Həmin proqram da sayta qoyulub.
Allah daha yaxşı bilir!

#45 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 20 March 2007 - 12:01 PM

Əssələmu aleykum!

Qardaş, siz dediniz ki, "Ayağınız qurumayıbsa qayıdın məsh çəkin sonra isə məshdən sonra gələn əzalarınızı yenidən yuyun.". Sözün düzü bu barədə mən bilmirəm, amma əksinə bilirəm ki, əgər dəstəmaz bitibsə və hər hansı bir vacib əməl yaddan çıxıbsa (məs. başa məsh çəkmək) onda dəstəmaz təzədən alınır. Amma əgər ayaqları yuyan vaxt yadına gəlibsə, onda siz deyən kimi qayıdır həmin hissəyə ondan sonra yerdə qalan hissələri növbə ilə yuyur. Ayaqları yuduqdan sonra, onlar qurumayıbsa dəstəmazda buraxılan vacib əmələ qayıtmağı hansı alim caiz görmüşdü?

Cavab:

Belə halda əzalar hələ qurumayıbsa, az müddət keçibsə, insan yadına düşüb ki, başına məsh çəkməyib o zaman başına məsh çəkir, başa məsh çəkdikdən sonra nə gəlirsə onu edir. Ayaqlar qurumayıbsa edə bilər. Lakin quruyubsa yenidən dəstəmaz almalıdır. Fiqh kitablarında var. Bu linklərdən istifadə etməklə məsələni aydın görmək olar.
www.islamweb.net/ver2/Fatwa/ShowFatwa.php?lang=A&Id=64495&Option=FatwaId

www.islamweb.net/ver2/Fatwa/ShowFatwa.php?Option=FatwaId&lang=A&Id=18614

Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#46 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 20 March 2007 - 12:13 PM

Цитата (togrul85 @ Mar 20 2007, 01:22 AM)
Qiyamu Leyli isə işə namazından sonra başlayır sübh namazının başlanmasına kimi davam edir.

Əssələmu aleykum!

Qardaş, Qiyamul Leyl işa namazından sonra başlaması nə deməkdir? O, İşa namazın vaxtı çıxdıqdan sonra (yəni gecə yarısından sonra) mənasında, yoxsa İşa namazı qıldıqdan sonra (amma hələ ki işanın vaxtında) mənasındadır?

Cavab:

Təbii ki, burda məqsəd işa namazından sonra tutulur. Bunu biz Peyğəmbər (s.a.v.)-ın Abu Hureyraya (r.a.) etdiyi nəsihətdə də görürük ki, deyir işadan sonra vitri qılın. Gecə yarısından belə keçsə, işa namazından sonra olması nəzərdə tutulur.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#47 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 20 March 2007 - 12:26 PM

Əssələmu aleykum!

Qardaş bəs bu barədə fikriniz nədir: Следующий аят следует написать и положить в горшок с чистой водой - аль Иншикак, 1-4. Затем беременной женшине следует пить из этого горшка и немного полить эту воду себе на живот. Bu səhihdirimi? Və əgər belə etmək səhihdirsə və caizdirsə onda deyin bu nəyə görə edilir?

Həmçinin ибн Теймийа (р.А.) писал 44 аят суры Худ у себя на лбу
как средство от кровотечения из носа - bu səhihdir və belə etmək olarmı? Allah razı olsun!

Cavab:

Bəli, sələflərdən belə gəlib. Amma ibn Teymiyyənin (r.) belə etməsini dəqiq bilmirəm.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#48 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 20 March 2007 - 12:34 PM

Цитата (togrul85 @ Mar 20 2007, 01:22 AM)
İkisini də edə bilərsiniz. Ya ikinci rukətdə təşəhhüdü oxuyub qalxın üçüncü rukətə. Ya da ikinci rukəti tamamlayın salam verin və sonra üçüncü rukətə qalxın. İkincisi daha yaxşıdır.

Əssələmu aleykum!

Qardaş, siz dediniz ki, "Ya ikinci rukətdə təşəhhüdü oxuyub qalxın üçüncü rukətə." Bu Vitr namazını qılmaq üçün birinci variantıdır. Lakin mən bildiyimə görə birinci variantla qılanda rükətlərin arasında təşəhhüdə oturmurlar, yalnız Vitrin sonunda təşəhhüdə oturub onu tam deyirlər. Çünki siz deyən kimi olsaydı, onda Vitr Məğrib namazında heç fərqlənməzdi, amma bildiyimiz kimi Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) Vitri Məğribə oxşamağı qadağan etmişdi. Ona görə fərqləndirmək məqsədi ilə, Vitrin birinci variantında təşəhhüdü yalnız bir dəfə o, da ən sonda deyirlər.

Cavab:

Düzdür siz qeyd etdiyiniz hal daha yaxşıdır, amma məhz vitri məğribə oxşatmamaq hədisini bilmirəm. İmkan olsa onu yaz. Çünki mən bilən nafilə namazı bir başqa fərz namaza oxşatmamaq gəlib. Vitr məsələsi geniş məsələdir, hər hal caizdir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#49 Guest

Guest
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 03:26 AM

AsSalam alaikum wa rahamtuLlahi wa berakatuh..
Axi, megrib namazinin son vaxti hacandir ? Delili nedir? Bir de bu barede ixtilaf varmi?
Allah razi olsun.. Ameen..
AsSalamu aalikum wa rahmatuLlahi wa berakatuh..

Cavab:

Bu barədə rəvayətlərdə gəlib ki, günəşin batdığı yerdə qalan qızartı itənə kimi məğrib namazının vaxtıdır. Amma ixtilaf ola bilər, çünki namazın vaxtlarında cürbəcür rəylər var, lakin ən mötəbəri budur.
Allah daha yaxşı bilir!

#50 Beduuzzaman

Beduuzzaman
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 02:34 PM

Assalamu aleykum Qamet qardash.
Evvela size oz teshekkurumu bildirirem ki heqiqeten de Azerbeycanda Ehli-sunna mezhebinin yayilmasina chox boyuk xidmetler edir sizin mescid.
Size bir neche suallarim var
1]Irandan Azerbeycana ehli -sunneye aid reddiyyeler gelir.
Meselen el Muraciet,Pishaver geceleri bunlari niye cavablandirmirsiniz? chunki bezi qardashlarin qelbine shuphe bele dushur!
2]Sheyx bunu mene Ehli-shiye mezhebinin numayendeleri delil olaraq getiribler buna munasibetiniz yaxshi olardi ki sherh edesiniz
صحيح البخارى فى كتاب الاحكام ج 9 ص 81 السطر الآخير- روى بسنده عن جابر بن سمرة قال: سمعت النبى (ص) يقول: يكون اثناعشر اَميراً فقال كلمة لم اسمعها، فقال ابى: اِنه قال كلّهم من قريش
Menden sora 12 imam olacaq!
Assalamu aleykum

Cavab:

1. Belə nağıllardan sonra şübhəyə düşmək lazım deyil. O kitablara çoxdan rəddlər verilib, sadəcə bizim dilimizdə yoxdur, bu təzə bir hadisə deyil. Şübhə olanda soruşun. Amma o kitabları vermək istəyənə bir misal çəkin: əgər sənin evin şüşədəndirsə, camaata daş atma.
2. Amma gətirdiyiniz hədis əksinə onlara rəddir. Çünki hədisdə gəlir ki, məndən sonra 12 əmir olacaq. Onlar dediyi 12 nəfərdən isə cəmi 2-si əmir olub: Ali (r.a.) və Həsən (r.a.). Ona görə heç şərhə ehtiyac yoxdur. Həmçinin, deyə bilərsiniz ki, hədisin davamında gəlir ki, həmin 12 əmirin dövründə əmin-amanlıq və adillik olacaq. Amma biz onlardan eşidirik ki, onların imamlarının vaxtında zülmdən başqa bir şey yox idi. Ona görə bu hədis başqa hədislər kimi onların əleyhinədir.
Allah daha yaxşı bilir!

#51 Guest

Guest
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 04:06 PM

Salam aleykum,eger mescidin suyu soyuq olsa ve aqzimi yaxalamaq mumkun olmasa(dislerimin xeste olmasi sebebile),vaxt da az olsa onda abdesti nasil almali?

Cavab:

İmkan daxilində əllərini yaş edib dişlərinə sürt. Əgər bunu da edə bilməsən, onda sən üzürlüsən. Yəni ağizi yaxalamadan dəstəmaz al.
Allah daha yaxşı bilir!

#52 Guest

Guest
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 04:28 PM

Assalam aleykum.
1.Cihad sertlerine uygun olsa hami ucun vacibdir?
2.Xums islamin sertlerinden biri deyil?
3.Subh namazinda fatihe ve sureni sessiz oxumaq olar?

Cavab:

1. Cihad mövzusu böyük mövzudur, onun hamıya vacib və ya bəzilərinə vacib olması və ya müstəhəb olması və ya hətta haram olması vəziyyətdən asılıdır. Yəni müsəlmanların halından. Ola bilər ki, siz deyən olsun, sadəcə bu vəziyyətlə bağlıdır.
2. Bəli, xums islamın şərtlərindən biridir, sadəcə xums deyəndə onu ancaq qənimətdən, yəni cihadda qazanılan qənimətdən verilir, necə Allah Ənfal surəsində buyurur – "(Ey möminlər!) Əgər siz Allaha və haqla batilin ayırd edildiyi gün – iki dəstənin bir-birilə qarşılaşdığı gün (Bədr günü) bəndəmizə (Muhəmmədə) nazil etdiyimizə (ayələrə) iman gətirmisinizsə, bilin ki, ələ keçirdiyiniz hər hansı qənimətin beşdə biri Allahın, Peyğəmbərin, onun qohum-əqrəbasının, yetimlərin, yoxsulların və müsafirlərindir (pulu qurtarıb yolda qalan yolçularındır). Allah hər şeyə qadirdir!" (8/41). Həmçinin hədisdə də gəlib ki, peyğəmbər (s.a.v.) xumsu məhz qənimətdən dedi. Bir də gəlib ki, əgər yerdən küp tapsan xums verməlisən. Amma başqa halda xums adıyla vermək düzgün deyil. Xüsusən də əgər müsəlmanın qabağında nəzir, zəkat, sədəqə varsa, xumsa ehtiyac yoxdur. Xülasə, xums olması üçün qeyd etdiyimiz şərtlər olmalıdır.
3. Xeyr, bu sünnəyə müxalifdir, azca səslə də olsa (yəni özünüz eşidəcək qədər) oxusanız kifayət edər.
Allah daha yaxşı bilir!

#53 Guest

Guest
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 04:47 PM

Allah oxuyub faydalanalardan etsin!
Davetçi: Bu kadar kesin konuşmayın, ki delil getirildiğinde şaşırıp kalasınız. Nitekim Kur’ân’ın bir takım ayetleri, örf kaideleri üzere beyan edilmiştir. Örneğin: Hz. Yakub çocuklarına hitaben şöyle buyuruyor:

“Yakub oğullarına: “Benden sonra kime ibadet edeceksiniz?” dediğinde, onlar: ‘Senin İlahına ve babaların İbrahim, İsmail ve İshak’ın İlahı olan tek bir İlaha ibadet edeceğiz; bizler O’na teslim olmuşuz’ dediler.”[2]

Bu ayetteki kastedilen şahit, İsmail kelimesidir; zira Kur’ân-ı Kerim’in de bildirdiği üzere Hz. Yakub’un babası İshak’tır; İsmail ise Yakub’un amcasıdır, babası değil. Ama Kur’ân örf kaidesi üzere amcaya baba diye hitap etmiştir.

Yakub’un oğulları örfen amcayı baba diye çağırıyorlardı. Bu yüzden verdikleri cevapta da amcayı baba saymışlardır. Dolayısıyla Kur’ân da bu soru ve cevabı aynen zikretmiştir. İşte bu kaide esasınca Hz. İbrahim de amcasını ve üvey babasını baba diye çağırmıştır. Tarihe ve soy bilimcilerinin görüşüne göre, Hz. İbrahim’in babası Tarıh’tır, Azer değil.

-----------------------------------------------
[2]=Bakara/133.

Cavab:

Yaxşı olardi ki, fayda verəndə, əgər elminiz yoxdursa, soruşun. Və ya deyəsiniz ki, belə rəy var. Çünki İbrahimin atasının adı məsələsində müxtəlif rəylər var. Kifayətdir ki, təfsirlərə baxasınız. Amma baxmayaraq adı Azər və ya qeyd olunduğu kimi Tarihdir, məqsəd ayələrdə doğma atası olduğunu bildirməkdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#54 Guest

Guest
  • Guests

Posted 21 March 2007 - 09:32 PM

assalamu aleykum.
Zehmet olmasa tercume edin ve qisa sherh verin.Hedis sehihdirmi?
حَدَّثَنَا الثَّقَفِيُّ عَنْ يَحْيَى بْنِ سَعِيدٍ قَالَ ذَكَرْت لِلْقَاسِمِ أَنَّ رَجُلًا مِنْ أَهْلِ الْيَمَنِ ذَكَرَ لِي أَنَّ النَّاسَ كَانُوا إذَا سَلَّمَ الْإِمَامُ مِنْ صَلَاةِ
الْمَكْتُوبَةِ كَبَّرُوا ثَلَاثَ تَكْبِيرَاتٍ أَوْ تَهْلِيلَاتٍ فَقَالَ : الْقَاسِمُ : وَاَللَّهِ إنْ كَانَ ابْنُ الزُّبَيْرِ لِيُضَيِّعَ ذَلِكَ . ( 11 )
المصنف > كتاب الصلاة > ماذا يقول الرجل إذا انصرف من الصلاة

vassalamu aleykum.

Cavab:

Bu hədisi belə tərzdə İbn Əbu Şeybədən başqa heç kəs rəvayət etməmişdir.
Hədisin məzmunu fərz namazlarından sonra edilən zikrlər haqdadır. Bu zikrlər haqda digər səhih rəvayətlərdə qeyd edilmişdir.
Orada deyilir ki, Peyğəmbər (ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) və səhabələri namazdan sonra təkbir (Allahu əkbər) və ya təhlil (Lə iləhə illəllah vəhdəhu lə şəriəkə ləhu ləhul mulku v ləhul həmdu və huvə alə kulli şeyin qadir) sözlərini deyib zikr edərdilər. Və bununla da məscidə yeni daxil olanlar namazın bitdiyini bilərdilər.
Daha sonra isə rəvayətçi deyir ki, İbn əz-Zubeyr (Allah ondan razı olsun) bunu etməzdi.
Bu isə dəlalət edir ki, bu zikrlər vacib zikrlərdən sayılmır. Həmçinin bu zikrlərin səslə deyilməsi vacib deyildir.
Allah daha yaxşı bilir!

#55 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 March 2007 - 12:23 PM

Salam.
Subh ve ya isha namazini bir az uzadanda Saudi Arabistanda - Mekkede ki namaza chatmaq olur. Men bilmek isteyirem, evda ola ola sputnikle televizorda gorunen camaatla namaz qilsam gunah olmazki ? Bu caamat namazi sayila bilermi ?

Saq olun.

Cavab:

xeyr, belə etmək olmaz.
Allah daha yaxşı bilir!

#56 Beduuzzaman

Beduuzzaman
  • Guests

Posted 22 March 2007 - 01:41 PM

Assalamu aleykum Qamet qardash!
Imam Gazali, Imam Rabbani, Hasan-el Benna, Ebu Qudde, Ramadan el Buti, Yusuf Qardavi bunlara munasibetinizi oyerenmek isterdim...
Assalamu aleykum

Cavab:

Münasibətim belədir ki, bunlar sələf sayılmır. Bunların bəziləri heç alım sayılmır. Ədəbiyyatçılardır. Məsləhət görmürəm bunlardan istifadə etməyi. Həm də böyük islam alimləri var, vaxtınızı adlarını çəkdiyiniz ədəbiyyatçılara həsr etməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#57 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 March 2007 - 05:28 PM

Salam,qardasimin toyu olacaq ve qadinlarla kisiler bir yerde istirak edecek .Men o toya getmesem duz gelmez,cunki qardasimin toyudur.Mene meslehet verin.

Cavab:

İmkan daxilində məclisin içində olmayın, məsələn, qapıda durub gələnləri qarşılayın, və ya adət üzrə pul yazmaqla məşğul olun, yəni imkan daxilində məclisin gur yerindən uzaq olun.
Allah daha yaxşı bilir!

#58 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 22 March 2007 - 05:32 PM

Əssələmu aleykum!

Qardaş, mən bildiyimə görə İbn Bəzz öz fətvasında fərz namazlardan sonra əlləri göyə qaldırıb dua etmək barədə bidət olduğunu demişdir. Və demişdir ki, səhabələr fərz namazlardan sonra belə əməl etməzdilər. Lakin bir qardaş mənə buna qarşı Riyadus Salihindən bir hədis göstərdi: Kitab 16 (və ya 17) "Allaha edilən dualar kitabı" - "Dualarla əlaqəli bəzi məqamlar" fəsli, hədis nömrə 1500. Orada deyilir:
Əbu Umama (Allah ondan razı olsun) dedi: "Bir dəfə Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləmdən) soruşdular: "Hansı duaya cavab almaqda daha çox ümüd var?" O dedi: " Gecənin yarısında (ikinci hissənin yarısında) və həmçinin fərz namazlardan sonra (edilən dualara)" ( Bu hədisi Tirmizi rəvayət edib, və həsən demişdir). Həmçinin şeyx Albani (Allah ona rəhmət etsin) onun şərhində bir yerdə belə deyir: "Dualar həmçinin fərz namazlardan sonra Allah tərəfindən qəbul edilir".
Qardaş bunu necə başa düşmək olar? Zəhmət olmasa bunu acıqlayardınız. Allah razı olsun!

Cavab:

Ya hədisdə qeyd olunan "namazdan sonra" deyiləndə təşəhüddə salamdan əvvəl nəzərdə tutulur, ya da namazdan sonra olar, biz də bunu deyirik, amma bunu adətə çevirmək olmaz. Çünki hədisdə gəlib ki, peyğəmbər (s.a.v.) namzdan sonra zikr edərdi, gəlməyib ki, dua edərdi. Yəni peyğəmbər (s.a.v.) bidət dedikdə, namazdan sonra duanı adətə çevirməyi nəzərdə tutub.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#59 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 March 2007 - 06:11 PM

1 Nefer xristiandir ve dinden sohbet etmek istemir.Devet ucun, 1 defe kilseye getmek olar? Bashga yol olmasa dinden sohbet etmek?

Cavab:

Əgər o söhbət etmək istəmirsə, ona kitab verin, video kaset verin, dəvət ancaq danışmaqla olmur ki. Amma kilsəyə getmək məsləhət deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#60 Muslimatun

Muslimatun
  • Guests

Posted 22 March 2007 - 11:25 PM

Cалам алейкум ва рахматуЛлахи ва баракату

напишите тяфсир к этому хадису..

Передают, что ‘Аиша, да будет доволен ею Всевышний Аллах, рассказывала, что однажды днем Пророк, мир ему и благословение Аллаха, вошел к ним и спросил:
«Есть ли у вас что-нибудь поесть?» Мы ответили: «Нет». Он сказал: «Тогда я начну поститься». Спустя некоторое время он опять зашел к ним днем, и они сказали: «Нам принесли немного хейса». Он сказал: «Я соблюдаю пост с раннего утра, но все равно покажите мне его». Несмотря на это он съел немного хейса.
( Муслим.)

неужели, если с утра не было нията постится(добровольный пост), и если с утра не кушала, то днем принять решение держать добровольный пост?
неужели это правильно??

Ответ:

Ва алейкумус салам ва рахматуллахи ва баракатуху!
Да, если это добровольный пост (нафилэ) то так можно поступать. Если с вечера не было ниййата, то можно и до субх намаза или после сделать ниййат и поститься. Ниййат в таких постах делается до зохр намаза, после зохра нельзя.
Аллах знает лучше!
Вас саламу алейкум ва рахматуллахи ва баракатуху!

#61 Sabir

Sabir
  • Guests

Posted 23 March 2007 - 12:02 AM

Əs sələmu aleykum.
Şeyx, məscidi tərk edənlərin hökmü nədir?.Onlar ümmətdən sayılırmı?.
Onlara münasibətimiz necə olmalıdır?.

Cavab:

Biz onları kafir görmürük, sələfələrdən heç kim onlara kafir deməyib. Sadəcə onlar bədbəxtdirlər və şeytanın vəsvəsələrinə uyan insanlardır. Çünki kifayətdir ki, onlar şeytanın yoluna düşüblər ki, məscidləri tərk ediblər. Allah Təala onları o əqidələrinə görə haqdan mərhum edib. Münasibət isə onlara bacardıqca nəsihət etmək və başa düşməsələr onlarla əlaqədə olmamaq və onlara salam vermək düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#62 Elcan

Elcan
  • Guests

Posted 23 March 2007 - 12:13 AM

Assalamu aleyke va rahmatullahi va barakatu.
Hal-hazirda Sumqayitda yashayan, ozunden Quran ayeleri ixtira eden cahil ve bidetci birisinin fitnesine uyan Qubadaki bezi qardashlara nesihetiniz ne olardi ? Onlarin sizin nesihetinize boyuk ehtiyaclari var, cunku bildiyiniz kimi fitneye uyanlarin hamisi islamda tezedirler, elmde de zeifdirler. Allah razi olsun. Allah devetimize bereket versin.Amin!
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatu.

Cavab:

Elmi tanıyan adamlardan götürmək lazımdır. Baxmayaraq ibn Sirin tabiinlərdən idi, deyirdi ki, biz əvvəllər xəbər eşitdikdə soruşmurduq bunu kim dedi, çünki hamı bir-birinə inanırdı, amma sonra fitnə artdıqdan sonra soruşmağa başladıq ki, kim deyib? Təsəvvür edin ki, bu hicrətin ilk illərində idi, indi isə 14 əsr keçib. Ona görə fitnə çoxalan yerlərdə xüsusilə yeni imana gələnlər alimlərlə sıx əlaqədə olmalıdır. Ona görə də elmi tanıyan adamlardan götürmək lazımdır. İndi hər gün bir adam çıxır, hərəsi bir yeni fikir şey söyləyir, Allah buyurur ki, çoxuna qulaq assan səni zəlalətə apararlar. Nəsihətim budur ki, elmi bilənlərdən soruşsunlar, hansılar ki, o elmi oxuyub öyrəniblər, həm də çoxlu məsləhət eləsinlər, çünki sələflər hər adamı elmdə qoymurdular danışsınlar, kimi məsləhət bilirdilər onu danışdırırdılar. Kimə ki icazə verilməyib danışmağa onlardan heç nə öyrənməyin, bu cür insanlar nə qədər ki, şeytan var olacaqlar. Yalnız sələfin yolu və fəhmi ilə sabit olacaqsız. onlardan kim gəlib yalandan desə ki sələfdir, onlara inanmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#63 Togrul

Togrul
  • Guests

Posted 23 March 2007 - 12:46 PM

es salamu alekum

Sualim beledir:mene shalvarin qisaligi barede ne deye bilersiz? yeni shalvarin balaginin topuqdan yuxari olmasi vacibdir? yoxsa shalvarin qisa olmasi sunnetdir?

Cavab:

Bu vacib əməllərdən biridir, düzdür sünnədə gəlib, yəni peyğəmbər (s.a.v) söyləyib, amma vacib əməldir, hətta şalvarın hökmü saqqaldan da əfzəldir.
Allah daha yaxşı bilir!

#64 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 March 2007 - 08:17 PM

Salam,Quranda bele bir aye var ki,-O KESLER KI,NADANLIQLARI UZUNDEN GUNAH EDER VE DERHAL TEVBE EDERLER,MEHZ ONLARIN TEVBELERI QEBUL OLUNAR-buradan bele cixmir mi ki,eger bilerekden gunah edilirse ve tevbeni gecikdiririkse,onda tevbe qebul olmur?Umumiyyetle bu ayeni anladardiniz.

Cavab:

Elə başa düşməyin, bu ayə tövbəyə həvəsləndirən ayələrdəndir. Bu o demək deyil ki, başqa hallarda tövbə qəbul deyil. Sadəcə bu ayə həvəsləndirir, yəni tövbəni heç zaman unutmayın. Tövbədə əsas şərt budur ki, sabit olasan.
Allah daha yaxşı bilir!

#65 Emil1974

Emil1974
  • Guests

Posted 23 March 2007 - 09:47 PM

Assalamu aleyke va rahmatullahi va barakatu
Sheyx sene bir sualim var - Shamil Alladutdinov baresinde.Onun xutbelerinden ve saytindan "musulmanin.com" faydalanmaq olarmi? Umumiyyetle o ne masxabdendir? Amma chox savadli ve gozel danishir.
Salam aleykum

Cavab:

Ümumiyyətlə o sələf deyil, deyəsən hənəfi məzhəbində olan birisidir, haqqı gözəl danışmaqla tapmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#66 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 24 March 2007 - 01:57 AM

Əs-Sələmu Əleykum Wa Rahmətullahi Wa Bərakətuh.
1. "Allah" kəlməsi yazılan, lakin lazım olmayan vərəqləri neyləyək? Yaxud "Allah" kəlməsini uyğun olmayan yerdə görsək, onu pozmaq olarmı? Pozmaq mümkün deyilsə üstünü qaralamaq olarmı? Məsləhət verərdiniz zəhmət olmazsa.
2. əl-Aləq surəsinin axırıncı ayəsini oxuduqda səcdə etmək lazımdı. Amma necə? Mən namazda oxusam o surəni necə edim səcdəni? əl-Aləq surəsində o ayə axırda gəlir, bəs ortada səcdə ayəsi gəlsə onda necə edək onu namaz zamanı?

Cavab:

1. Belə vəziyyətlərdə ən yaxşı yol yandırmaqdır.
2. Ümumiyyətlə səcdə ayəsinin gəldiyi yerdən asılı olmayaraq eşidilən kimi səcdə edirsiniz, namazda olsa həmin yerdə səcdə eliyirsiniz, sonra qalxırsınız qiyama, sonra istəsəniz surəni davam edə bilərsiniz və ya elə bir başa rukuya gedə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#67 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 24 March 2007 - 06:30 AM

Asslamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh.
Oz elm ehlimizden eshitmishem ki,Sahih Buxari-de,ibn Abbasdan (r.a) revayet olunur ki, bir gun hech bir sebeb olmadan Peygamber (s.a.s) asr namazini zohr namazinin vaxtinda qilir. Sheyx, onda bele chixir ki, asri zohrden 10 deqiqe qilmaq (shieler kimi) haram deyil. Haram olsaydi, Peygamber (s.a.s) qilmazdi. Bir qardashdan sorushdum, dedi ki, Peygamber (s.a.s) bir gun bele edib, hem de bu terk edilmish hedisdi. Bir gun olsa da, haram olsaydi, Peygamber (s.a.s) elemezdi axi. Hem de niye terk edilib ki? Sheyx, men shieye cavab vermek uchun bu suali sizden sorushuram. Menim onlarin dediklerine qarshi getirdiyim deliller hemishe deqiq, durust ve ezemetli olublar. Lakin, shielerin o hereketlerine "haramdir!" deyib, Peygamberin (s.a.s) ele bir shey elediyini bilmek bir az sixir meni. Bu meseleni mene genish izah etmenizi isteyirem.
Bir dene de maraqli shikayetim var. Bugun cumede ilk siralarda oturan bir qardash durub ayaga arxadaki qardashi sesleyir ve yaninda bosh yerin oldugunu bildirir.Arxadaki qardash da gelir qabaga. Eger qabaqdaki yerler tanishliqladirsa,onda sheyx, men sizinle yerliyem, zehmet olmasa tapshirin, minberin yaninda mene bir yer saxlasinlar:-)
Bir sualim da var. Men bir nefer baresinde digerine sohbet elesem ve sohbet elediyim shexs baresinde sohbet elediyimi tanimasa bu qeybet sayilirmi? Yaxud, hech ozumun de tanimadigim, kuchede gorduyum bir insanin hansisa hereketinden bashqasina danishsam bu, qeybet sayilir?
Allah sizden razi olsun, devetimizi sheytanin fitnelerinden, hemchinin safehlerin bohtanlarindan qorusun. Assalamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh.

Cavab:

1. Düzdür, bu hədis səhihdir, peyğəmbər (s.a.v.) belə edib, amma deyib ki, ümmətimə ağır olsa belə etmək olar. Ona görə alimlər bu hədisin şərhində deyiblər bunu müəyyən səbəblər daxlində etmək olar, məsələn, xəstə olanda, səfərdə olanda, hansısa bir fəlakət baş verəndə, və ya bir yerə gedib namaz vaxtını çatdıra bilməyəndə etmək olar. Burda bir şeyi nəzərə almaq lazımdır ki, peyğəmbər (s.a.v.) bunu ömründə cəmi bircə dəfə edib, qalan vaxtları isə namazı 5 vaxt qılıb. Ondan soruşanda ki, ən əfzəl əməl hansıdır? dedi ki, hər namazı öz vaxtında qılmaq. ona görə belə hədislər sizi çaşdırmasın. Hətta şiələr öz kitabarında göstərirlər ki, namaz gün ərzində beş vaxtdır.
2. O qardaş səhv edib, bacarsan o qrdaaş nəsihət et, inşəAllah, xütbələrin birində mən bu məsələyə toxunacam.
3. Qeybət məsələsi müəyyən hallarda sayılmır, amma ümumiyyətlə, bu qeybətdən çəkinsən yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#68 Guest

Guest
  • Guests

Posted 24 March 2007 - 05:00 PM

Aselam aleykum! Bele bir hadise bas vermisdi. Oglanla qiz bir birlerinis evirdiler. Ama ki oglanin anasi razi olmamisdi evlensinler. Neyse onlar ama evlendiler. Sonra oglanin anasi qiza cadu etdi. ve oglan cadudan sonra deyisildi ve evden qacdi. Uje bir nece aydi ki oglandan xeber yoxdu. Qiz ansaina poppitka edib ki danissin.Anasi qizla da danismaq istemir ve aciq aydin deyib ki men dedim sene ki ele edecem ki o seni atacaq. Men bir sula vermek isteyirem. Bu oqlanin cadusunu qiz nece acmalidi

Cavab:

Cadu açmaq asan məsələ deyil. Sadəcə duadan başqa bir şey yoxdur, Allaha təvəkkül et. Allah buyurub: "...yalnız Ona (Allaha) dua edib yalvaracaqsınız. O əgər istəsə, yalvardığınız bəlanı aradan qaldırar..." (Ənam, 41)
Allah daha yaxşı bilir!

#69 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 24 March 2007 - 06:21 PM

1) Məndən namaza təzə başlayanlar tez-tez soruşurlar ki, bizim işdə namaz qılmağa şərait yoxdu, mən namazı qəzaya saxlasam, gəlib evdə qılsam olarmı? Mən də bu suala bilmirəm necə cavab verim. İslam dini bu barədə nə deyir? Əgər iş yerində namazı vaxtında qılmağa şərait yoxdusa onda necə etməli? Allah rzası üçün ətraflı yazardınız bu barədə və imkan varsa Qurandan və sunnədən dəlillərlə.
2) Biz evdə 3 qardaşıq. Böyükləri mənəm. Ortancıl qardaşımla çox vaxt mübahisəmiz olur. Namazın vaxtı gələndə isə mənimlə namaz qılmaq istəmir. Nə arxamda, nə də topuq-topuğa. Dəfələrlə camaatdan ayrılmağın düzgün olmadığını demişəm, hətta fasiq olsam belə mənim arxamda namaz qılmağın qəbahət olmadığını bildirmişəm. İslamın bu barədə nə dediyini birbaşa ona müraciətlə deyin. İnşaAllah, özü bu sualın cavabını oxuyacaq mənimlə birgə.
3) Anam yaman qorxur axır vaxtlar və çıldağa getmək istəyir. Ona bunun qarşısını almaq üçün Qurandan və sunnədən nə dəlil gətirim?Bir az konkret olsa lap yaxşı olar, çünki ümumi şeyləri demişəm, xeyri yoxdu.
Allah sizə sualları cavablandırmaqda kömək olsun və sizlərdən razı olsun.

Cavab:

1. Namazı qəzaya saxlamaq haramdır, xüsusilə də əgər yatmamsısansa, yaddan çıxmayıbsa. Bunun yollarını bizə peyğəmbər (s.a.v.) göstərib. Yəni ayaq üstə qıla bilmirsə, qoy otursun qılsın, istənilən halda qılsın, qəzaya saxlamaq olmaz. Yemək yeməyə vaxt tapırsa namaza da vaxt tapa bilər.
2. Səhabələr elə adamların arxasında namaz qılıblar ki, heç başqalarından danışmıram, sizdən soruşsalar deyərsiniz ki, yox onların arxasında qılmaq olmaz. Amma onlar qılıblar, sonra da namazlarını qəza etməyiblər. Özü də bu yaxşı əlamət deyil. Həm də özünüzü savabdan mərhum edirsiniz, peyğəmbər (s.a.v.) deyib ki, camaat namazı 25-27 dəfə tək qılınan namazdan əfzəldir. Çalışın şeytanı sevindirməyəsiniz. Namazda bir olun, aranızda şeytana yer qoymayın.
3. Siz deyin ki, möminlərin sifətlərindən biri də budur ki, istənilən halda Allaha sığınar, Allaha dua edər. Qorxu təbii bir şeydir və ora getməklə əksinə qorxusu daha da arta bilər. Ona görə məsləhət görmürük ora getməyi. Hətta peyğəmbərlər qorxanda Allaha sığınardılar. Siz də ananıza kömək olun, əlinizi qoyun başına Fatihə və s. surələri oxuyun.
Allah daha yaxşı bilir!

#70 Guest

Guest
  • Guests

Posted 24 March 2007 - 10:06 PM

Sheyx ne balaca-balaca salmisan?
Alinin(as) neche yashi var idi youmud-dar hedsinde meclisin axrinda Peygember dedi buna itaet edin?
Sen kimse duzgun eqidesi yoxdusa onu tenqid et.

Cavab:

Siz balaca sözündən nə üçün inciyirsiniz. Həqiqətdə Əli (Allah ondan razı olsun) o zamanla azyaşlı idi. Mən bunu başqa cür necə ifadə edə bilərəm?!
Düzdür Şiə məzhəbi bu rəvayəti Əlinin (Allah ondan razı olsun) Peyğəmbərdən (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) xəlifə olmasına dəlil olaraq gətirirlər. Lakin bu rəvayət səhih deyil və bu rəvayəti heç bir əhli sünnə alimi Əlinin (Allah ondan razı olsun) xilafətinə dəlil olaraq gətirməmişdir. Bu rəvayəti İbn Cərir ət-Təbəri və Bəğəvi nəql etmişlər.
Lakin hər halda bu rəvayət səhih deyildir. Buna isə müəyyən səbəblər vardır.
İlk olaraq rəvayətin sənədində zəif rəvayətçi var. Həmin rəvayətçi Əbdülğaffar ibn əl-Qasim ibn Fəhd Əbu Məryəm əl-Kufidir.
Rical alimləri hamılıqla demişlər ki, onun rəvayətləri tərk olunmuşdur. Bunu İmam Əhməd, Yəhya ibn Məin, Nəsai, İbn əl-Mədini, Buxari və s. alimlər demişlər. Bu rəvayətin bütün sənədləri zəifdir.
İkincisi odur ki, bu ayə nazil olan zaman Əbdülmüttalib övladlarının sayları qırx nəfərə çatmamışdı. Bu ayə Peyğəmbərliyin ilk çağlarında nazil olmuşdur və o zaman Əbdülmüttalib övladlarının sayı qırxa çatmamışdı hətta sonralar da Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) həyatı boyu heç onların sayları qırxa çatmamışdı. Hamı yekdilliklə qəbul edir ki, Əbdülmüttalib övladlarından yalnız dörd nəfərin övladları qalmışdır. Onlar, Abbas, Əbu Talib, Əl-Haris və Əbu Ləhəbdir. Əbdülmüttalibin bu övladlarından törənənlər Bənu Haşim olaraq tanınırdılar. Bu övladlardan yalnız dördü Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) Peyğəmbərliyini görmüşdür. Onlar, Abbas, Həmzə, Əbu Ləhəb və Əbu Talibdir. Bunların ikisi Abbas və Həmzə iman gətirmiş, digər ikisi Əbu Talib və Əbu Ləhəb isə küfr etmişdilər.
Bu dörd nəfərdən törənənlər isə aşağdakılar idilər.
Əbu Talibin dörd oğlu var idi. Talib, Əqil, əl-Fədl və Əli.
Talib İslam dini gəlməmişdən əvvəl vəfat etmişdi. Digər üçü isə islamı qəbul etmişdilər. Allah onlardan razı olsun.
Abbasın övladlarının hamısı o zamanlar uşaq idilər. Onlar, Abdullah, Ubeydullah, əl-Fədl və Qəsəm.
Haris ibn Əbdülmüttalibin isə iki oğlu var idi. Əbu Sufyan və Rabiə.
Əbu Ləhəbin isə Utbə, Mugis və Uteybə adlı üç oğlu var idi. Ikisi müsəlman idi Uteybə isə kafir kimi ölmüşdü.
Baxın Əbdülmüttalibin bütün övladlarının sayları iyirmiyə çatmır bəs rəvayətdə deyilən o qırx nəfər hanı?!
Bütün bunlar göstərir ki, bu rəvayət həqiqətən də zəif və uydurmadır.
Allah cəmi səhabələrdən razı olsun. Amin!
Allah daha yaxşı bilir!

#71 axtaran

axtaran

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 3 posts

Posted 25 March 2007 - 12:38 PM

As-Salamu Aleikum və Rahmatullahi və Bərəkətuhu.
Menim sualim Adam (a.s) peygemberdendi, Adam (a.s) cennetde olanda İblis ona dedi, o Adam isteyirsenmi mülk sahibi olmaq və əbədi həyat yaşamaq? Adamın (a.s) cennetde olanda əbədi həyati vardır, İblis da onu bilirdi yaqin ki, niyə birdə əbədi həyat təklif etdi Adama (a.s), Adam (a.s) bilmirdir mi ki onun əbədi həyatı vardır cennetdə?

As-Salamu Aleikum və Rahmatullahi və Bərəkətuhu.

Cavab:

Görsənir ki, ya bilmirdi, ya da ki, bu şeytanın vəsvəsi idi.
Allah daha yaxşı bilir!

#72 Qasimbala

Qasimbala
  • Guests

Posted 25 March 2007 - 04:05 PM

Bismilləhir-rahmənir-rahim.
Əl həmdu lilləhi rabbil ələmin.
Əs-sələmu ələykum.
Bilirik ki, hökumətimiz zalımdır. Abubəkr məscidinin imam-camaatı, bir zamanlar, müəyyən tədbirlər görürdü. Son zamanlar da isə, həmin imam-camaat, nədənsə susur. Ya hökumətimiz zalımlığına son qoyub, ya da ki, həmin imam-camaat, haqqı deməkdən çəkinib. Bunu necə başa düşmək olar?
Allah hidayət etsin!
Salam və dua ilə!

Cavab:

Yaxşı olar ki, siz əvvəl məlumatlarınızı dəqiqləşdirəsiniz, çünki mənim həmişə bir sifətim olub. Maraqlıdır ki, mən əvvəl neyləyirdim, indi neyləyirəm? Mən Allahdan başqa heş kimdən qorxmuram və haqqı həmişə demişəm və deyirəm!
Allah daha yaxşı bilir!

#73 Zaka

Zaka
  • Guests

Posted 25 March 2007 - 06:55 PM

Assalamu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuhu
Oldugum muselman olkelerinin birinde muselmanlar uchun sheriet mehkemeleri, qeyri-muselmanlar uchunse "enenevi mehkemeler" var. Hemin olkenin qanunlarina gore eger her hansi bir kishi muselmandirsa, o, 2-4 qadinla evlene biler. eger qeyri-muselmandirsa, yalniz bir qadinla evlene biler. Umumiyyetle resmi senedlerde dini mensubiyyet gosterilir. Evveler eslen qeyri-muselman olanlarin muselman olmasinin subutu ise resmi qaydada edilir. Yeni shehadet insanlarin yaninda getirilir ve sehv etmiremse, shahidler de olur ve yazili tesdiqleyirler. Bununla bagli ashagidaki suallarim var:

1) Islama gore muselman olkesinde bashqa dinlerden olanlara 2-4 qadinla evlenmeyi qadagan etmek ve ya bele evliliyi qeyde almamaq duzgundurmu.

2) Sizce bele qanunlar Allaha gore yox qadina gore shehadeti getirme hallarina (riyakarliga) sherait yaratmirmi?

3) Sheriete gore muselman olkesinde qeyri-muselmanlara hansi ayrisechkilikler qoyula biler? Bunlari sadalamaginizi xahish edirem.

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

1. Ümumiyyətlə, kafirlərə bəzi müsəlman ölkələrində müəyyən qanunlar tətbiq edilir, bu həmin ölkənin xəlifəsinin istəyi və qanunlarından irəli gəlir. O ki baxır neçə arvad almağa bu hər kəsin öz işidir, amma əgər qeydiyyat aparılırsa, bu sadəcə məlumat xarakteri daşıyır.
2. Xeyr, burda məsləhət daha üstündür, amma riyakarlıqsa o şəxslərlə bağlıdır və hər kəs özü cavab verəcək.
3. Belə məsələlər ölkənin əmirindən və qanunlarından asılıdır, məsələn, qeyri müsəlmanlar müsəlman qadın ala bilməz, açıq-saçıq geyinə bilməzlər və s.
Allah daha yaxşı bilir!

#74 Медина

Медина
  • Guests

Posted 25 March 2007 - 09:52 PM

Cалам Алейкум,

Кто может помочь очистится от джаду и влияния джинов декушке, которая не может выйти замуж, потому как никто из мужчин не нравиться? Читала, что такие проблемы решать лучше сурами из корана и заклинаниями, но у самой недостаточно елма, чтобы проделать все самостоятельно.

Заранее благодарю.

Ответ:

Попросите кого нибудь пусть прочтет ей Коран, или она сама прочтет Коран и сделает дуа Аллаху, нужно просить у Аллаха: «Если Он пожелает, то избавит вас от того, по поводу чего вы станете взывать к Нему» (6/41)
Аллах знает лучше!

#75 muwahhid

muwahhid
  • Guests

Posted 26 March 2007 - 12:42 PM

salam aleykum,,, sualim beledir,,,, emelin artib azalmasi ve imandan olub olmamasi haqqinda abu hanianin rahimahullah tutdugu movqe lefzi ferqlilikdir yoxsa eqide ferqliliyi??? VE ABU HANIFANIN RAHIMAHULLAH buna gore tovbe etmesi haqda gelen rivayetler guvenilir mi? umumiyyetle icma bu meseleni nece qebul edir? cunki bezileri onun murcia deselerde ibn abil-izz al hanefi ve ibn teymiyye abu hanifanin lefzi olaraq ferqlendiyi amma eqide olaraq hec bir ferqi olmadigini demishler,,,, amma yenede bu mesele mene qaranliq qalmishdir,,,mumkunse izah edin ,,,,salama leykum wa rahmatullah

Cavab:

Abu Hənifənin əqidəsi sələf idi, sadəcə o biri alimər kimi məsum deyildi, bəzi məsələlərdə fikirləri murciyələrə oxşamışdı. Əsasən də imanın artıb-azalması məsələsini görmədiyi deyilirdi. Alimlər onun əqidəsi haqqında ixtilaf etmişlər lakin böyük alimlər Əbu Hənifənin a.r.e. sələf əqidəsində olduğunu deyiblər. Onların ixtilafı ləfzi ixtilaf olmuşdur. Hər halda İbn Teymiyyə a.r.e. kimi böyük alimlərin bunu deməsi onun sələf əqidəsində olmasına dəlalət edir.
Allah daha yaxşı bilir!

#76 Muslimatun

Muslimatun
  • Guests

Posted 26 March 2007 - 01:31 PM

Salam aleykum

Передают, что ‘Аиша, да будет доволен ею Всевышний Аллах, рассказывала, что Посланник Аллаха, мир ему и благословение Аллаха, сказал:
«После рвоты, носового кровотечения, отрыжки или выделения мази (прозрачного уретрального выделения) следует прервать намаз и совершить омовение, а затем довести молитву до конца, не разговаривая в течение всего этого процесса».
Этот хадис передал Ибн Маджа, а Ахмад и другие богословы назвали его слабым

объясните..
отрыжка и носовое кровотечение портит дестнамаз?

хотя написано что хадис слабый, но все же какой шюпя у меня появился..

Ответ:

Нет, эти вещи не портят дастамаз.
Аллах знает лучше!

#77 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 27 March 2007 - 11:53 AM

Əssələmu aleykum!

Qardaş, məncə bu fətvanı azəri dilinə tərcümə etsəniz qardaş və bacılara faydalı olar və ixtilaflara düşməmək səbəbi də ola bilər:

سؤال:
لدى سؤال يتعلق بموعد الأعياد فأنا على علم بأن عيد الفطر يعقب شهر رمضان وبأن هناك خلافاً دائماً بين المسلمين حول هذا اليوم (يحتفل به البعض بعد اليوم التاسع والعشرين بينما يحتفل به الآخرون بعد الثلاثين من الشهر) ولكن بخصوص عيد الأضحى, هل يتفق هذا اليوم مع مايقوم به الحجاج فى مكة أم يمكن الاختلاف في هذا اليوم بحسب اختلاف البلد التي يوجد بها كل فرد ؟

الجواب:

الحمد لله
أولاً :
اختلاف المسلمين في تحديد أول شهر رمضان ، وتحديد وقت عيد الفطر ، راجع إلى اختلاف الفقهاء في مسألة مشهورة ، وهي هل رؤية الهلال في بلد تلزم جميعَ البلدان ، أم لكل بلد رؤيته ، وهذا ينطبق أيضا على تحديد وقت عيد الأضحى .
وهي من المسائل الاجتهادية ، وقد استدل كل فريق من العلماء بأدلة ، وربما استدل الفريقان بالنص الواحد ، وقد سبق بيان ذلك في جواب السؤال رقم (1248) .
القول بأنه إذا رؤي الهلال في بلد لزم جميع البلدان هو مذهب جمهور العلماء ، وقد اختاره الشيخ ابن باز رحمه الله ، كما في مجموع الفتاوى (15/77)
والقول باعتبار اختلاف المطالع هو الأصح عند الشافعية ، واختاره شيخ الإسلام ابن تيمية واختاره من المعاصرين الشيخ ابن عثيمين ، وقد سبق نقل فتواه في جواب السؤال رقم (40720) .
ثانياً :
ينبني على هذا الخلاف اختلاف المسلمين في عيد الفطر وعيد الأضحى من غير فرق بينهما ،
قال الشيخ ابن باز رحمه الله بعد أن ذكر اختلاف العلماء في العمل باختلاف المطالع من دخول الشهر وخروجه :
" والذي يظهر لي أن اختلافها لا يؤثر ، وأن الواجب هو العمل برؤية الهلال صوماً وإفطاراً وتضحية متى ثبتت رؤيته ثبوتاً شرعياً في أي بلد ما ..
ثم قال : وإذا قلنا باعتبار اختلاف المطالع في الحكم أو لم نَقُلْ به ، فالظاهر أن الحكم في رمضان والأضحى سواء ، لا فرق بينهما فيما أعلمه من الشرع " انتهى .
مجموع فتاوى ابن باز (15/79)
وفي فتوى الشيخ ابن عثيمين رحمه الله المشار إليها آنفاً ذَكَر أن اختلاف المطالع يُعمَل به في عيد الأضحى كما يُعمل به في دخول شهر رمضان وخروجه .
وعلى هذا فلا إشكال في أن عيد الأضحى يكون في بلد يوم الجمعة ، ويكون في بلد آخر يوم السبت ، وهكذا ، بناء على تعدد الرؤية واختلافها .
ومثل هذا يقال في صوم رمضان ، وفي صوم عرفة ، وصوم عاشوراء ، لأنها مسائل مترتبة على رؤية الهلال والحكم بدخول الشهر أو عدم دخوله .
والله أعلم .

الإسلام سؤال وجواب

Cavab:

Bu məsələyə ehtiyac yoxdur. Bu məsələdə alimlər müttəfiqdirlər, hətta ibn Baz özü də əvvəl nəsə deyibsə sonradan müttəfiq olub. Yəni hər kəs öz ölkəsi ilə getməlidir. Artıq şeyxlərdən də soruşulub, Mədinədən yazılı kaset gəlib, yayılıb, yəni Ramazan, Qurban bayramları öz ölkənlə qeyd edirsən.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#78 Zaza

Zaza
  • Guests

Posted 28 March 2007 - 02:58 AM

Assalamu aleikum!
1. Yahudi "shalom alexem" dedikde, ona "alexem shalom" demek olar?
2. Satanistden hediyye qebul etmek olar ve onun bisirdiyini yemek olar?
3. Size 2 secim veribler- qonsunuz ya satanist olmalidir, ya da kitab ehli. Hansini secerdiniz? (Basqa variant olmasa)
4. Bahailerin inandigi Tanri Bizimkidir yoxsa batil tanridir?
Cox sag olun!

Cavab:

1. Aleykum kifayətdir.
2. Çalışın çəkinin belə şeylərdən, satanist kafirdir.
3. Əlbəttə, əhli kitab daha əfzəldir.
4. Batildir, onlar kafirdirlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#79 Abdulla ibn Mubarak

Abdulla ibn Mubarak
  • Guests

Posted 28 March 2007 - 05:49 AM

Salam alaykum.
Şeyx elə bilirsiz bir dənə o ibn Teymiyanın Əbu Hureyra haqqında fitvasının tərcüməsi işləri düzəldər?
Başa düşürəm harada yaşayırıq, amma Əbu Hureyranı (r.a) böhtanlardan təmizləyən ərəbcə ayrı kitab var. Özüdə böyük.
Huseynqulu Musavinin Əbu Hureyra (r.a) haqqında kitabına bir cəvab tərcümə etmək olar? Ərəb saytlarında ayrı kitab var.
http://dhr12.com/?bc4
http://dhr12.com/?bd4
Xavarıc ilə mubarızə yaxci şeydi, amma xavarıc ilə mubarızədə, rafizilər yatdan cıxır.

Cavab:

Ümumiyyətlə, hazırda bizə və islama ən qorxulu olan xəvariclər və onlara oxşayanlardır. Amma kim nəsə bir batil desə biz ona cavab verməyə hazırıq.
Allah daha yaxşı bilir!

#80 Abdullah.

Abdullah.
  • Guests

Posted 28 March 2007 - 02:55 PM

Əs sələmu aleykum.
Siz qardaşları təkfirdən cəkindirərək, özünüz təkfir edirsiniz.Bunun səbəbini bilm-
ək istərdim?.
Sizin xütbələriniz daha cox siyasi məqsədlə bağlıdır.Əsilində xütbədə o qədər ixv-
anlardan danışırsınız ki,adam bezir.Cox qardaşlar onları hecdə ixvan görmürlər.

Cavab:

Ola bilsin ki, mən kimlərisi təkfir etmişəmsə, özümdən yeni bir şey ixtira etməmişəm, amma maraqlıdır ki, mən kimi təkfir etmişəm? Amma ixvanlıqdan danışmağa ehtiyac var, onları bəyəndiyimə görə danışmıram. Xoşunuza gəlmirsə başqa məscidə gedə bilərsiniz. Mən xütbədə hər dəfə yeni mövzudan danışıram, sadəcə ortada qeyd edirəm bu məsələləri.
Allah daha yaxşı bilir!

#81 Meysem Temmar

Meysem Temmar
  • Guests

Posted 29 March 2007 - 01:36 AM

أنا مدينة العلم وعلي بابها

"Men Elmin sheheriye Ali(e) onun qapsidir"

Zehmet olmasa Ehli-Sunne alimlerinin bu barede gorushlerini deyin.

Cavab:

Əhli sunnənin alimləri hamısı bu hədisi batil görüblər, yəni uydurma.
Allah daha yaxşı bilir!

#82 Abdur Rauf

Abdur Rauf
  • Guests

Posted 30 March 2007 - 11:57 AM

Salam Aleykum
Men isderdim bilem bir insan Allahin kitabi ile hokm vermeyi vacib bilmirse onun arxasinda namaza durarsiz?

Cavab:

Əgər insan belə görmürsə ona hələ hökm verilməz, ona hüccət qalxmalıdır, başa salınmalıdır. Ola bilsin cahildir. Amma namaz məsələsində baxın vəziyyətə: əgər öz aranızdadırsa, onu imam qoymayın. Əgər məscidə təyin olunubsa o adam və dəyişə bilmirsinizsə, onda qılın namaz, ayrılmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#83 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 March 2007 - 06:33 PM

Zehmet olmasa bu sözü açıqlayın...Bunu tekfir ehlinin saytındn götürmüşem

İbni Teymiyyə:
“Bilindiyi kimi Allahın, Rəsulu ilə göndərdiyi əmr və qadağaları qüvvədən qaldıran, müsəlmanların, yəhudilərin və xristianların ittifaqı ilə kafirdir.” (Fətava: 8/106)

ومعلوم ان من اسقط الامر والنهى الذى بعث الله به رسله فهو كافر باتفاق المسلمين واليهود والنصارى

Cavab:

Mən buna baxdım, bu əslində küfr əməllərdən biridir. Sadəcə bu cür cümlələr sizi çaşdırmasın. Çünki ibn Teymiyyə və ya hər hansı bir başqa sələf alimin bu məsələyə münasibətini bilmək istəsəniz, şərhlərinə baxın. Ibn Teymiyyə minhəc üçün 5-ci cild 130-cü səhifədə bildirib: “kimsə bilsə, bilə-bilə edibsə, ona hüccət qalxandan sonra, o bu əməli halal görsə, onda o kafirdir, əks halda cahildir.” Bu cür cümlələri yaxşı başa düşmək üçün siz sələfin əqidəsini, minhəcini öyrənin oxuyun. Minhəci yaxşı öyrənsəz belə cümlələr sizə asan olacaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#84 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 31 March 2007 - 12:22 AM

Assalamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh.
1) Qadin etir vurub bayira chixsa ve onun etrini namehrem duysa qadinin quslu pozulur. Isterdim ki, bu hokmu tesdiqleyen hedisi ve senedini yazasiz. Umumiyyetle, bu barede alimlerin reyini ve benzer hokmleri bildirerdiz zehmet olmazsa.
2) Sheyx. O gun mescidde oturmusham, 2 qardash sohbet eleyir. Sohbet tekfir ehlinden gedirdi. Men de qulaq asiram. Birden biri o birine deyir ki, "SubhanAllah, bunlar hetta namaz qilana da "kafir" deyirler.Nich-nich-nich...lap ag eleyibler e..."
Sheyx, elbette ki, tekfir ehli, yaxud xavariclerin quyruqlari zelaletdedirler. Onlarin zelaletde olmasina sebebleri kifayetdi onlara uymamaq uchun. Amma bohtan atmaq ve ifrata varmaq yarashmir axi bize. Beyem namaz qilan insan kafir ola bilmez ki? Namaz qila-qila o qeder hoccet chatandan sonra kufr eleyenler var ki. Her namaz qilan muselmandi? O sozu deyenler Islamda teze olsalar, derd yari. Men Abu Bakr mescidine gelenden onlari gorurem orda. Sozumun cani ise budur: inshaAllah, xutbelerde tekfir ehlinden danishirsiz, onlarin haqq yoldan azmalarini bildirirsiz, fitnelerinden chekindirirsiz camaati. Bir defe de xatirladin ki, onlar haqqinda ifrata varmayaq ve bohtan atmayaq. Onsuz da o bedbaxtlarin kifayet qeder bidetleri ve dine uygun olmayan fikirleri var. Allah razi olsun, sheyx.
Yashimdan boyuk danishdigim uchun uzr isteyirem. Amma siz demisiz ki, "bir balaca ushaq da gelib bize bir agilli soz dese biz onu qebul ederik". Sizin cavabiniza qeder mene ele gelir ki, men duz fikirleshirem.
Allah camaatimiza hidayet versin, bizi haqdan ayirmasin ve dinimizde sabit elesin.
Was-Salamu Alaykum Wa RahmatuLlahi Wa Barakatuh.

Cavab:

1. Abu Hureyra (r.a) bir qadınla rastlaşır və ondan itir iyini duyur və deyir: "Ey, Əmətu əl Cabbar (Cabbarın köləsi), məsciddən gəlirsən?", qadın deyir - Bəli. Abu Hureyra: "Ətir vurmusan?" Qadın: "Bəli". Abu Hureyra: "Mən Abu Qasimin (s.a.v.) belə dediyini eşitmişəm - Ətir vurub bu məscidə gələn qadının namazı qəbul olmaz, hətta qayıdıb cənabət qüslü kimi qüsl eməyincə" (Abu Davud rəvayət edib, bax "Səhih Abu Davud/4174") Şeyx Albani hədisə səhih deyib. Hədisin şərhində deyilir ki, burada qüsl almaqda məqsəd ətirin iyini aparmaqdır. Digər alimlərsə deyirlər ki, burda həm qüsl etmək, həm də ətir iyini aparmaq mənasını daşıyır. Lakin hədisdən göründüyü kimi qüslün pozulmasına dəlalət yoxdur, çünki alimlər bu hədisin başa düşülməsində ixtilaf ediblər. Lakin bilmək lazımdır ki, qadının ətirlənib evdən çıxması haramdır. Məqsədi kişiləri cəlb etməkdirsə, yad kişilərə göstərməkdirsə, zina hökmündədir.
2. Nəsihətə görə heç kim incimir. Allah razı olsun. Bu sadəcə başa düşməmkdəndir. Əlbəttə, namaz qılan kafir ola bilər. Ancaq o biri tərəf baxmır sən namaz qılırsan ya yox, sadəcə onların tərəfində deyilsənsə, kafir deyillər. Amma Allah deyib ki, "Allah sizə əmanətləri öz sahiblərinə qaytarmanızı və insanlar arasında hökm etdiyiniz zaman ədalətlə hökm etmənizi əmr edir" (Nisə/58).
Allah daha yaxşı bilir!

#85 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 31 March 2007 - 01:59 AM

Əs sələmu aleykum.
Sələf və ixvan mənhəci bir birindən nə ilə fərqlənir?.
Sizə görə ixvan olanlarla söhbət etmişəm,onlar cihada etməyə cox meyillidilər. Məşallah olsun cox imanlıdırlar.Siz onların mənhəci haqda kitab bıraxsaydınız,pis olmazdı.Bilərdik ki,bununla onlar məsələləri zaman və məkana görə necə başa düşürlər.Bu qardaşlar cox maraqlı bir mövzuyada toxundular.Bu məsələ məni cox təcübləndirdi.
Allah’ın küfür olarak isimlendirdiği günahtır. Bu tür günah imanın aslını bozar. İki şehadetten birisini terk, namazı terk, kalp tasdikinin bulunmaması, Allah ve Rasulü’ne hakaret etmek, Allah’tan başkasına dua etmek ve kurban kesmek bu günahlardandır.
Küfre düşürücü günah işleyen kişi, sırf terk etme veya sırf işleme sebebi ile kafirdir. Bu kimsenin tekfiri için, terk etmiş olduğu vacibi inkar etmesini ya da işlemiş olduğu haramı helal saymasını şart koşmak caiz değildir. Çünkü Allahu Teala onu, sırf terk etme yahut işleme sebebi ile kafir olarak isimlendirmiş ve burada inkar etme yahut helal sayma gibi bir kayıt getirmemiştir. Böyle bir şart getiren kimse, Allah’ın hükmünü noksan görerek, ona ek bir şart getirmiş olur. Selef, küfre düşürücü günahlar nedeniyle tekfir hususunda, inkarı başlıbaşına bir şart olarak kabul eden aşırı Mürcie’yi tekfir etmişlerdir.Mecmuu’l-Fetâvâ, 7/209 ve 205.
Allah sizə hidayət versin, siz kimləri təkfir edirsiniz.Onlar sizdən fərqli olaraq səhabələrin fəhminə daha cox bağlıdırlar.Mən onları tanıdıqdan sonra,sizidə tanımağa başladım.

Cavab:

Sələfin mənhəci bağlanır Quran, sunnə və sələfin (səhabələrin, tabiinlərin və onların yolunda olanların) fəhminə. Amma ixvanlar təəssüf ki, bu mənhəcə bağlanmırlar, onlar Seyyid Kuttub, Həsənul Bənna və s. kimilərin fikirlərinə bağlanırlar. Məsələn, böyük məsələ olan Hakimə qarşı çıxmağı sələf görmür, amma ixvanların bütün ideyası bunun üzərində qurulub, hakimiyyətə yiyələnmək. Sələf əqidə və mənhəcə böyük diqqət ayırırlar, amma ixvanlar əqidəyə yox, siyasətə fikir verirlər.
Siz deyirsiniz ki, biz onları kafir adlandırırq? Onlar deyirlər ki, sələflərə bağlıdırlar? biz sələflərin yolunu öyrənmişik, sələflər bu məsələlərə başqa cür yanaşırdılar. Onlar sadəcə özlərini sizə yaxşı göstərirlər. Onlar heç Quran oxuya bilmədikləri halda bu məsələlərə girişirlər. Kimdən soruşsaz hamı, istənilən firqə, hətta batil firqə də deyəcək ki, o düzgün yoldadır, peyğəmbərin və sələflərin yolundadır. Siz elm tələb edin, elminizi artırın, sonra girişin bu məsələlərə. İndi yeni kitablar hazırlanır, çap olunacaq və saytımıza qoyulacaq, inşaAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#86 Abu-Bakr

Abu-Bakr
  • Guests

Posted 31 March 2007 - 10:38 AM

Əssalamu alekum va rahmatullah! Qardaşlar, Allah sizlərdən razı olsun. Çox gözəl və əhəmiyyətli kitablar tərcümə edib sayta yerləşdirdiyinizə və bundan dolayı müsəlmanları məlumatlandırdığınıza görə Allahdan sizə kifayət qədər savab arzulayıram. Belə davam edin, Allah bu yolda sizə kömək olsun. Əssalamu alekum va rahmatullah!

Cavab:

Biz, əlhəmdulillah, bunu davam edəcəyik. Allah Təala bu işdə bütün qardaşlara kömək etsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#87 Elcan

Elcan
  • Guests

Posted 01 April 2007 - 02:59 PM

Цитата (Guest @ Mar 11 2007, 10:11 PM)
As-salamu aleykum va rahmatullah va barakatu.
Derslerde demisis ki Afqanistanda cecenistanda ve s... Cihad deil.
Indi Cihad (YENI DOYUSH CIHADI) var. Kim deir . Sefihler-zindiqlar adlandirirsiz mucahidleri.
Ehtiyatli olmaq lazimdir. Agizdan cixan sozleri geri qaytarmaq olmur.
Allaha hemd olsun Afqanistan vaxti ile Rusiyaya subut etdi ki islam dini ucadir ! ! ! !
Amerika-ve bir cox Avropa olkelerinin (YENİ KAFİRLERİN) mucahidlere qarshi doyushmelerine baxmayaraq az sayda olan musalmanlarla bacara bilmir.
İnshaAllah bu bir imtahandir ve imtahanda munafiqlerde esl muselmanlarda uze cixir.
inshaAllah nece illerdiki doyushler davam edir ve son zefer qelebe muselmanlarin olacaq.
Onda ne deyeceksiz.......munafiqler, fasiqler,zindiqlar,ve daha neler dediklerinizden halalliq alcaqsiniz?
Subhanallah bu ne eqidedi.Gor ne gune qalib ki, mescidin heyetinde saqqali sinesine catan qardash bashqa bir qardasha deyir ki seni KKB-ye tutduracam.

Ləəə iləəhəə illallah Muhammədən Rasulullah.
Sizin prikola tutdugunuz musalmanlar bu sozu qoruyur ! ! !
Sozlerinize fikir verin. bir-birinizi ittiham etmekle hecne alinmayacaq.
Bu bir siyasetdir atiblar ortaya sizde eks terefde dushub bu tora.
Xavaricler var bunu hec kim inkar etmir.Meseleni cox shishirtmek lazim deil.
Onnansa insanlara lee ilahe illallahi duzgun basha salin!!!
Allah bizi dinimizde sabit etsin.
as-salamu aleykum va rahmatullah va barakatu.

SALAM ALEYKUM. SEN ONLARI GORMEMISEN ONA GOREDE BELE YAZIRSAN AXI.GORSEN ONDA BILRSEN KI BU BALACHA YOX CHOX GLOBAL PROBLEMDIR VE FITNEDIR.ALLAH BIZI ONLARDAN VE ONLARIN FITNESINDEN GORUSUN.

Cavab:

Sadəcə hərdən belə suallar, onlar özləri sayta gorob belə suallar verərək, özlərini yaxşı göstərirlər. Şeyx Fauzan deyir ki, kim onlara yaxşı deyirsə, və ya deyirsə ki, onlardan danışmaq lazım deyil, o özü xəvaricdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#88 Rena

Rena
  • Guests

Posted 02 April 2007 - 11:41 AM

Salam Aleykum,

Qiz terefden raziliq olmadan kebin kesdirmek olarmi (eger qiz ozu razidirsa)?

Diqqetinize gore chox sag olun!

Rena

Cavab:

Xeyr, peyğəmbər (s.a.v.) buyurub ki, vəlisiz nigah batildir.
Allah daha yaxşı bilir!

#89 Eldaniz

Eldaniz

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 16 posts

Posted 02 April 2007 - 01:51 PM

As salamu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuhu!

1)Sheyx, sizin darslarinizi va xutbalarinizi videokameraya chakmak olar?
2)xutba vaxti bazi gardashlar telefondaki videokamera ila camaati chakir (xutbaya gulag asmag avazina chakilish aparir). Balka kimsa istamir ki onu chaksinlar!? Buna munasibatiniz necadir?
As salamu aleykum wa rahmatullahi wa barakatuhu!

Cavab:

1. Olar, problem yoxdur
2. Mən də buna razıyam, məndən icazə istəyəndə ki, çəkək, deyirəm ancaq məni çəkin. Qardaşlar istəmirlər ki, kameraya düşsünlər. Xütbələrin birində bu barədə danışacam, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#90 Elcan

Elcan
  • Guests

Posted 02 April 2007 - 09:40 PM

Assalamu aleykum. Sualim beledir:
1)Heqiqeten mi, Abu-Hanife Cefer Sadiqin telebesi olub?
2)Heqiqeten mi, Cefer Sadiq Abu-Hanifenin anasi ile evlenir?
Allah razi olsun .

Cavab:

Belə deylir ki, Cəfər Sadiq Abu Hanifənin anasını alıb və abu Hanifa onun yanında böyüyüb. Abu Hanifənin minə qədər müəllimi olub, Cəfər Sadiq bu müəllimlərdən biri olub.
Allah daha yaxşı bilir!

#91 Guest

Guest
  • Guests

Posted 03 April 2007 - 01:39 AM

Assalau aleykum va rhmatullah va baraktuh
Dua va zikr ederken,dodaglarin terpedilmesi vacibdimi?Delili nedir?
Abdussamad
Assalau aleykum va rhmatullah va baraktuh

Cavab:

Bunu alimlər qeyd ediblər ki, ədəbdəndir.
Allah daha yaxşı bilir!

#92 Rena

Rena
  • Guests

Posted 03 April 2007 - 03:26 PM

Salam Aleykum,

Bu duzdur ki, muselman kishileri qizil uzuk geyinende bu haram sayilir?
Mesele beledir ki, men oz gelecek nishanlima uzuk almaq isteyirem amma o bunu deyir. Yoxlamaq isteyirem ki, bu ne kimi duzdu.

Chox sag olun,
Rena

Cavab:

Bəli, peyğəmbər (s.a.v.) deyib ki, ümmətimin kişilərinə qızıl və ipək haramdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#93 Guest

Guest
  • Guests

Posted 03 April 2007 - 04:31 PM

Salam Aleykum!

Gamet Gardash, 6-ci sehifede Meysem Temmar adli bir yuzer <Men elmin sheheriyem, Ali Onun Gapisidir> mezmunlu sual verib. Hemin yuzer bakililar.az forumunda sizin bu cavabinizi fitne toretmek uchun istifade edecek. hemin Meysem Temmar utanmadan Ebubekri (r.a), Omeri (r.a) hetta Peygemberin (s.a.s) zovcesi Aisheni (r.a) lenetleyir, ishi gucu onlar hagginda fitne yaradacag movzular achmagla Sheytana yardim edir.

Adminden xahish edirem Onun sualini silsin veya cavabsiz galsin.

Cavab:

Heç bir problem yoxdur. Biz bütün sualları cavablandırırıq. O ki, qaldı bu cür söyüş söyənlərə onlar zındıqlardır. Bu səhabələr hamısı peyğəmbərin (s.a.v.) qohumlarıdır. Onları söyən peyğəmbəri (s.a.v.) söyür. Hz.Ali (r.a.) öz qızı Ummu Qulsumu vermişdi Hz.Omara (r.a.), Hz.Omar (r.a.) öz qızı Hafsanı vermişdi peyğəmbərə (s.a.v.), peyğəmbərin (s.a.v.) sevimli zövcəsi Hz.Aişa (r.a.) dostu Abu Bakrın (r.a.) qızı idi, peyğəmbər (s.a.v.) iki qızını Hz.Osmana (r.a.) vermişdi. Bəs qiyamət günü bunları söyən neyləyəcək? Axirətdə bu adamı peyğəmbər (s.a.v.) öz hovuzunun ətrafına buraxacaqmı? Axı peyğəmbərin qaynatasını, kürəkənini söyəni bilmirmi nə gözləyəcək? Allah uzunqulaqdan fərqlı olaraq insana ağıl verib ki, fikirləşin, axirəti fikirləşin.
Allah daha yaxşı bilir!

#94 Muslimatun

Muslimatun
  • Guests

Posted 03 April 2007 - 08:50 PM

асСаламу алейкум ва рахматуЛлахи ва баракату..
1) можно ли употреблять слова:
1)спасибо
2)благодарю
3)воскресенье?
мне сказали что в слове спасибо присутствует корень "спаси" и "Бог"..поэтому нельзя его употреблять..
уточните по поводу каждого из 3х слов..
2)можно ли ходить в кафе и рестораны, где продяються харамные напитки и еда..
в таких заведениях можно питаться?
(замечу что сейчас во всех ресторанах продаеться харам)

Ответ:

1. Просто употреблять эти слова не проблема
2. Питаться можно, но лучше уеденитесь в отдельные комнаты.
Аллах знает лучше!

#95 Abdullah.

Abdullah.
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 08:56 AM

Əs sələmu aleykum.
Şeyh Süleyman İbn-i Abdillah İbn-i Muhammed İbn-i Abdilvehhab Rahimehullah şöyle der: “İnsanın, manasını bilmeksizin, onunla amel etmeksizin “La İlahe İllallah”ı söylemesi yahut Tevhid’i bilmediği hatta duâ, korku (havf), kurban, adak, tevbe, inabe ve başka ibadet çeşitlerini Allah’tan başkası için yaptığı halde tevhid ehlinden olduğunu iddia etmesi tevhid için yeterli değildir. Bu durumda böyle bir kimse ancak müşrik olabilir. Teysîru’l-Azîzi’l-Hamîd, 140, Mektebetu’l-İslâmî
Şeyh Süleyman burada “Tevhid için yeterli değildir” demiş, “Müslüman olduğuna hüküm vermek için yeterli değildir” dememiştir. Zira hüküm, İslam alametlerinden herhangi birisi ile sabit olur. Hakiki hüküm açısından ise; şayet şehadetin geriye kalan sıhhat şartlarını yerine getirirse, ahirette bundan faydalanır. Aksi taktirde şehadeti söylemenin hiçbir faydasını göremez. Bizim dünyevî olarak bu kimsenin bu şartları yerine getirip getirmediğini öğrenmek için araştırmada bulunmamız gerekmez. Bilakis onun için İslam hükmü sabit olmuş olur. Daha sonra bir kusurda bulunacak olursa, hesaba çekilir. Bazı kimseler kan ve malın güvencede olması, nikah ve mirasın sıhhati gibi dünyevî hükümlerin bağlı olduğu zahirî İslamî hüküm ile, Allah katındaki sevap ve ceza gibi ahiret hükümlerinin bağlı olduğu hakiki İslam’ı birbirinden ayırmama nedeniyle birçok hatalara düşmektedirler.
Şeyx,siz şəhadətlə yanaşı Allahdan qeyrisinə ibadət edənə niyə müsəlman deyirsi-
niz?

Cavab:

Əvvəla, sən yaxşı olar ki, türk yox azərbaycanca yaz. Türklərdə bir cümləni götürüb şərh vermək dəbdədir. Şeyxin sözünü hərə özü istədiyi kimi şərh edir. Çoxları şayiə gəzdirir ki, biz elm tələbələri nəyisə gizlədirik. Ola bilməz, böyük islam alimləri belə desəydilər, biz də elə deyərdik. Biz şeyxin kitablarını oxumuşuq. Məsələn, Muhammad ibn AbdulVahhabın özü deyir ki, Əhməd Bədəvinin qəbrinə ibadət edənləri kafir görmürəm, çünki cahildirlər. Amma şeyxin yuxarıdakı cümlələri o kəslərə aiddir ki, ona hüccət qalxıb, ona deyilib, o elə yerdə yaşayır ki, hər yandan dini eşidir və dini təlim alıb. Əgər bu cür olsa onda yenə bizim işimiz deyil, alim ona kafir deyə bilər. Hökmü alim verir. Biz Muhammad ibn AbdulVahhabı tanıyırıq, onun kitablarını oxumuşuq. O özü namaz qılmayanı kafir görmür. Çünki özü deyir ki, mən o kəsləri kafir görürüəm ki, onlarda alimlər ittifaq ediblər. Həmçinin qeyri alimlər. Ona görə siz əvvəl əqidəni öyrənin, elm öyrənin, tələsməyin. Allah hidayət versin.
Allah daha yaxşı bilir!

#96 abucamal

abucamal
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 10:01 AM

Assaləmu aleykum!
1.Yaşar Qurbanovunun saytında mən oxumuşam ki, rükutda və səcdədə Sübhanə rəbbiyəl a`lə (əzim) demək vacibdir. Mən cavab yazdım ki, başqa du`adan də istifadə etmək olar (mən deyirəm həm rükutda, həm də səcdədə: “Sübhanə, Allahummə, və bihamdikə. Allahumməğfirli”). O mənə cavab verdi ki, “Sübhanə, Allahummə, və bihamdikə. Allahumməğfirli” “Sübhanə rəbbiyəl a`lə (əzim)”dən sonra demək lazımdır və ona rüku duası deyirlər. Ancaq bunı Albaninin “Молитва Пророка”, “müsəlmanın qalası” kitablarında oxumuşam və “Ləzgi” məscitdə verilən xutbada eşitmişəm.
2. Sizi hərdən məscitdə otaqda görürəm və istəyirəm mənə maraqlandıran bir sual verim ancaq etmirəm, narahat etməmək məqsədi ilə. ?.

Cavab:

1. Bəli, qardaş düz deyib, demək olar, ancaq zikrdən sonra.
2. Yaxınlaşın, sual verin, otağım açıqdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#97 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 04 April 2007 - 12:33 PM

Цитата (Guest @ Apr 3 2007, 12:39 AM)
4.Muharibede esir dusmemek ucun ozonu oldurmak olar?

4. Özünü öldürmək olmaz. Lakin elə etmək olar ki, döyüşdə güllə dəysin bu cür öləsiniz, əgər əsir düşmək ehtimalı varsa. Amma əks halda olmaz.

Əssələmu aleykum!

Məgər siz dediyiniz yol ilə, yəni qəsdən özünü güllənin altına atmaq intihar sayılmır?

Cavab:

Xeyr, bu intihar sayılmır. Səhabələr özlərini bu cür atırdılar qılıncların altına. Döyüşə-döyüşə ölməkdir, həm də burda sağ qalmaq ehtimalı da var. İntihar isə tam müqavimətsiz öz ixtiyarınla ölməkdir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#98 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 04 April 2007 - 03:28 PM

Цитата (Guest @ Apr 3 2007, 12:39 AM)
Cavab:

Düzün desəm sizin yazınıza təəccübləndim. Deyirsiniz ki, mən aydın danışmıram. Yaxşı gəlin sizin danışığınıza baxaq. Birincisi oxucunu aldatmaq üçün gətirirsiniz ki, hədis zəifdir. Sonra həmin hədisi gətirirsiniz ki, hədis Səhih Muslimdə var. Deməli hədis səhihdir. Bu yalnız mənim əqidəm deyildir. Sələfi Salihin əqidəsidir. Mən sadəcə İbn Teymiyyənin sözünü gətirdim. Cahilliyi üzr gətirəndə bu hədisi gətirir. Məsələ aydındır. Mən öz sözümü gətirmirəm.
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!
Qardaş mən bu məsələ barədə bir neçə şey dəqiqləşdirmək istərdim:
1) orada qeyd edildi ki, İbn Teymiyyənin gətirdiyi hədis - zəif hədisidir. Bu düzdürmü?
2) sonra sizin sözünüzdən çıxdı ki, hədsilərdə fərq yoxdur. amma əslində axı orada fərq var! Məsələn, İbn Teymiyyədən gələn hədisdə Aişə deyir ki, "Məgər Allah qəlblərdən keçəni bilmirmi?" amma Müslimdə gələn hədisdə isə deyir ki, "İnsanlar nə gizləsələr də onu Allahu Təala bilirmi?". Və birinci hədisdə ona Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) "bəli" deyərək cavab verir, ikinci hədisdə isə Aişə (radiallahu anhə) özü cavab verir.
Salam aleykum!

Cavab:

1. Bu hədis Səhih Muslimdədir, deməli səhihdir.
2. Bu hədisdə şöhbət ondan gedir ki, Aişa (r.a.) bilmirdi, yəni bütün günü onun yanında idi və bilmirdi, bəs başqaları? Yəni, şeyxulİslam diqqəti buna yönəldir. Həm də bu hədisi bir neçə mənbədə yoxladım, müxtəlif ləfzlərdə yoxladım, amma hamısında Suala peyğəmbər (s.a.v.) cavb verir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#99 Azim

Azim
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 03:45 PM

As salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

Qardash kishilerin qizil saat taxmasina Islamda icaze verilirmi? Evvelceden teshekkurumu bildirirem.
Allah butun insanlara hidayet versin inshallah!

Cavab:

Kişilər üçün istənilən qızıl əşya haramdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#100 Müsəlman

Müsəlman
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 08:30 PM

Salamun aleykum Qamət qardaş.Bu verəcəyim sualı və təklifi fitnə kimi başa düşülməsin.Məqsəd odurki haqq ortaya çıxsın.Çünki hazırda bəzi məsəslərki varki onlar bezi qardaşların qəlbinə şübhə salıb.Xahiş ediremki bu məslələlərə və təkliflərə Allah rizası üçün baxasınız.Allah sizden razi olsun.
1) Qamət qardaş sualım budurki İslamda Təqiyyə caizdirmi?Əgər bir elm tələbəsi haqqı bilir, amma onu neyinsə və ya kiminsə qorxusundan demirsə bu şəxs barəsində Quran və Sünnədə hökm nədir?Biz bilirikki bəzi böyük alimlər haqqı bəyan etdikləri üçün zindanda həbs olunmuşlar.Lakin haqqı demekdən çəkinməmişlər.Bu gün təkfirçilərin sizə tutduqu iradda məhz budur.Bunu nece izah ederdiz?
2)Şeyx bir məsələdə bu gün bəzi qardaşların Cüməni tərk etməsi məsələsidir.Bunu da Azərbaycanın darul-kufr olması ilə əlaqələndirirlər.Və bele bir məsələ atıblarki ortaya ki,Cümə xutbəsi verən İmamın xutbəsi 2 hissədən ibarət olmalıdir.Bir hissəsi məhz dövlət və bu cür məsələrlə baqlı olmalıdır.Əgər dövlətdə Allahın qanunlarına qarşı əməl varsa o qorxmadan və çəkinmədən deyilməlidir.Xahiş edirem bu cür deyən şəxslərə necə cavab verək
3)Qamət qardaş biz bilirikki siz və sizin kimi elm tələbələri batil əqidədə olan insanlarla elm məclislərində onlarla sohbət edib haqqı bəyan etmisiz.Amma əfsuslar olsunki təkfir camaatı ilə bu cür ciddi sohbətlər çox cüzi olmuşdur.Və sohbətlər bir tərəflidirMən Hacibala ilə Elçinin söhbətini elə də qənaət bəxş hesab etmirəm.Çünki bu da bəzi qardaşlarda şübhə yaradıbki bu təkfir əhlinin elə də səhvi deyil..Əgər mümkünsə qəlblərdə olan şübhəni yox etmək üçün bu cür məclislər təşkil olunsun.Yoxsa qardaşlar ixtilafa düşürlər.
4)Qamət qardaş bizim qorxduqumuz şey odurki biz hər hansı bir ayəni kiminsə qorxusundan inkar edək.Necəki quranda bele deyilir:"Ayələrimizi inkar edənləri oda (Cəhənnəmə) atacağıq. Onların dəriləri bişdikcə, əzabı (həmişə) dadsınlar deyə, o dəriləri başqası ilə əvəz edəcəyik. Əlbəttə, Allah yenilməz qüvvət, hikmət sahibidir! (nisa56)".Yəqin anladızki nəyi qəsd edirəm .Maidə 44-cü ayəni necə anlamalıyıqki zəlalətə düşməyək?
Allah qizası üçün bu suallara aydınlıq gətirməyinizi sizdən xahiş edirik.
Assalamun aleykum.

Cavab:

1. Təqiyyə əhli sunnədə qəbul edilmir, var tovriyyə - həyata təhlükə olanda ikrahla deyilə bilər. Alimlərdən hansı edib təqiyyə? hansı haqqa görə həbs olunub? ibn Teymiyyə? Şeyx haikimi kafir gördüyünə görə həbs olunmayıb, o əqidə söhbətinə və Allahın ad və sifətləri məsələsinə görə həbs olunub. Tamam başqa söhbətdir. Biz haqqı gizlətmirik və Allah başqa heç kimdən qorxmuruq. Hər şeyi sələfin mənhəcinə əsasən deyirik. Onlar sələfin yolunu bilmirlər, xalqımıza nə lazımdırsa biz deyirik.
2. Heç bir alim belə bir şey deməyib. Məscidimizdə minlərlə kitab var, heç birində belə şey deyilməyib. Cüməni tərk edə bilər - müsafir, qadın, xəstə və s. Cümə vacibdir əgər müsəlman toplumu varsa. Cüməni tərk edən bir firqədir, onlar da Mehdini gözləyirlər.
Xütbə isə neçə ölkələrdə olmuşuq, Müqəddəs məscidlərdə cümə xütbəsi eşitmişik - belə şey yoxdur. Baxın, yenə məqsəd hakimiyyətdir, dövlətin işinə qarışmaq onların iç üzüdür.
3. Heç bir ixtilaf yoxdur. Onlarla bizim tələbələr danışıblar və hər şey aydın olub. Bilin ki, onlar artistlərdir, onlar bizimlə danışdıqdan sonra gedib deyirlər ki, biz onları tam başa sala bilmədik, guya onlar bizi bağladılar. Amma onlar heç bizim tələbələrə cavab verə bilməyiblr, susublar. Onlar müəyyən məqsəd güdürlər, pul yığmaq istəyirlər, savadsızdırlar, Quran oxuya bilmirlər.
4. Bunlar hamısı şübhədir, Əlhəmdulillah biz onlardan deyilik. Böyük alimlər bu ayəni şərh ediblər. Əvvəla bu ayə təkcə hakimə aid deyil, hamımıza aiddir. Evdə ola bilsin düzgün hökm vermirsən. Həm də bu zaman adamın elminə, qəsdinə baxmaq lazımdır. Bəlkə o heç bilmir ki, bu Qurana müxalifdirmi? Lap əgər yenə bunu bilərəkdən edirsə, lap hüccət qalxıbsa, lap hər şey olubsa, yenə alim ona hökm verə bilər ki, kafirdir.
Sadəcə bunların istədiyi dəvətin qabağını alıb fitnə yaymaq.
Allah daha yaxşı bilir!

#101 Muslimatun

Muslimatun
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 08:48 PM

Salam aleykum

Bu hedisler ne derecede sehihdi?

1. EYNINE QIRMIZI GEYINMISH BIR KISHI PEYQAMBERE SALAM VERMESI VE RASULALLAHIN (S.A.S) O SALAMI ALMAMASI (KISHI GUNAH EDEREK BU RENGLI PALTAR GEYINMISHDI). ABU DAVUD.4 CU CILD 336. TIRMIZI 5 CI CILD 116.

2. EVININ USTUNDE KUPOLA UCALTMISH KISHI SALAM VERIR, AMMA RASULULLAH (S.A.S) ONUN SALAMINA CEVAB VERMIR. O EVININ USTUNDEKI KUPOLANI SOKUR SONRA RESULULLAH (S.A.S) ONA SALAM VERIR. ABU DAVUD 5 CI CILD 402 CI SAHIFE 5237 CI HADIS.

3. OMAR IBN YASIR (R.A) EHRAMDA OLARKEN EHRAMA ETIR VURUR DEYE PEYQAMBER (S.A.S) ONUNLA SALMLASHMIR. ABU DAVUD 5 CI CILD SEH. 8 . BU MESELE BUXARIDE - EDEBUL MUFRATDA- DA OZ EKSINI TAPIB. 2 CILD SEH 474, 1021 CI HADIS. AHMED "MUSNED" 2 CI CILD SEH. 163

4.BUXARIDE "GUNAH ISHLEDEN INSANLA TOVBE EDENE QEDER SALAMIN KESILMESI " BABI - 19 CILD 281 CI SEH. 5785 CI HADIS.

5. KEB IBN MALIKIN (R.A)CIHADA GETMEMESI VE RESULULLAH (S.A.S) ONDAN SALAMI KESESI MESELESI - BUXARI 9 CU CILD SEH 176. MUSLIM 17 CI CILD SEH.87. TIRMIZI 4 CU CILD. SEH 121.

her muselman, balaca da olsa, gunah ish edir..indi bele cixir ki, hec kime Salam vermemeliyik?

Cavab:

1. Qırmızı geyinməyin qadağan olunması haqqında hədis tapa bilmədim, lakin hədislər var ki, zəfəran rəngi ilə boyanmış paltarlar qadağandır. Ümumiyyətlə bundan sonra hansısa hədisin səhihliyini bilmək istəsəniz nömrəsi ilə yanaşı fəsilini də yazsanız yaxşı olar.
2. Şeyx Albani deyib ki, bu hədis zəifdir.
3. Buna bənzər rəvayət tapdım, lakin orada Ammarın ehramda olması deyilmir. Orada deyilir ki, xəstələnmişdim, və xəstəliyimin müalicəsi olaraq zəfərandan istifadə etmişdim. Peyğəmbər (s.a.v.) bunu gördükdə təmizlənməyimi əmr etdi. Gördüyünüz kimi Ammar barədə yalnız bu hədis tapılıb.
4. Bəli, belə bir fəsil var, birinci hədis sizin növbəti sualda deyilən hədisdir. Hıdisdən də görünür ki, burada günah edənə salam verməmək məsələsi hədisdə olan bu kimi məqamlara aiddir. Təbii ki, Kəb İbn Malikin cihaddan qalması və bir aydan çox tərk olunması səhihdir. Və sonra Allah Təala onların tövbəsini qəbul edir. Allah səhabələrdən razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

#102 Guest

Guest
  • Guests

Posted 04 April 2007 - 09:32 PM

AsSalam alaikum..
Axi,
1. Cirilmis coraba mesh etmek olar? Hetta cirilmis hissenin olcusu bas barmaq kececek qeder olsa bele?
2. Allah Teala Oz kitabinda Qurana, meleklere, ulduzlara, gunun vaxtlarina ve s. and icir. Bu onlarin ehemiyyetini gosterir ?
Allah razi olsun. Ameen..
AsSalam alaikum..

Cavab:

1. Bu az sayıır, inşəAllah, problem yoxdur.
2. Bəli, hikmətlərdən biridir.
Allah daha yaxşı bilir!

#103 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 05 April 2007 - 09:36 AM

Цитата (abucamal @ Apr 4 2007, 09:01 AM)
Assaləmu aleykum!
1.Yaşar Qurbanovunun saytında mən oxumuşam ki, rükutda və səcdədə Sübhanə rəbbiyəl a`lə (əzim) demək vacibdir. Mən cavab yazdım ki, başqa du`adan də istifadə etmək olar (mən deyirəm həm rükutda, həm də səcdədə: “Sübhanə, Allahummə, və bihamdikə. Allahumməğfirli”). O mənə cavab verdi ki, “Sübhanə, Allahummə, və bihamdikə. Allahumməğfirli” “Sübhanə rəbbiyəl a`lə (əzim)”dən sonra demək lazımdır və ona rüku duası deyirlər. Ancaq bunı Albaninin “Молитва Пророка”, “müsəlmanın qalası” kitablarında oxumuşam və “Ləzgi” məscitdə verilən xutbada eşitmişəm. 
2. Sizi hərdən məscitdə otaqda görürəm və istəyirəm mənə maraqlandıran bir sual verim ancaq etmirəm, narahat etməmək məqsədi ilə. ?.

Əs sələmu aleykum.
Əxi Yaşarın saytını bu yazardın,zəhmət olmasa.Allah razı olsun.

Cavab:

www.islamevi.az
Allah daha yaxşı bilir!

#104 Muslimatun

Muslimatun
  • Guests

Posted 05 April 2007 - 12:50 PM

Salam aleykum
na skolko eti xadisi dostoverni??

Yine Ahmed bin Hanbel (r.a) diyor ki: “Ister Cehmiyye, Kaderi yada Shia olsun eğer ki -oz yollarına- davet ediyorlarsa, onlara ne selam verilir ne de cenaze namazları kılınır” - (es-Sunneti li’l Hallal : rakamu’l eser: 785)

-Imam Buhari (r.a) diyor ki: Cehmiyye ve Rafizi siyelerine, ne selam verilir, ne ziyaretlerine gidilir, ne onlarla nikahlanılır, ne sehadetleri kabul edilir, ne de kestikleri
yenilir.” (Kitab-u Hulku Efalu’l Đbad: sayfa:125)

Ответ:

Это не хадисы, а высказывания ученых.
Аллах знает лучше!

#105 HƏCƏR

HƏCƏR
  • Guests

Posted 05 April 2007 - 02:09 PM

1 ASSALAMU ALEYKUM.MƏNİM SİZƏ BELƏ BİR SUALIM VAR. ÖLMÜŞ VALİDEYNİN QƏBRİNƏ GEDİB ORANI TƏMİZLƏMƏK BARƏDƏ NƏ DEYƏ BİLƏRSİZ. YƏNİ OTLARI VƏ S. YƏNİ BUNUN ÖLÜYƏ MANEƏÇİLİYİ VƏ YA BİR ZƏRƏRİ - XEYRİ VARMI? BU BARƏDƏ İSLAMDA NƏ DEYİLİR XAHİŞ EDİRƏM ƏTRAFLI CAVABLANDIRASINIZ.
2 YADDAŞIN ZƏİFLİYİNDƏN NAMAZDA EDİLƏN SƏHFLƏR GÜNAH SAYILIRMI VƏ YA VERDİYİN SÖZÜ UNUTDUĞUNDAN YERİNƏ YETİRMİRSƏNSƏ, BU BARƏDƏ NƏ DEYƏ BİLƏRSİZ.
ALLAH DAHA YAXŞI BİLİR.ASSALAMU ALEYKUM VA RAHMƏTULLAH

Cavab:

1. Eyb etməz. Əgər kol-kos basıbsa problem yoxdur.
2. Yox əgər yaddan çıxıbsa, günah yoxdur. Həm də baxmaq lazımdır ki, nə yaddan çıxıb.
Allah daha yaxşı bilir!

#106 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2007 - 03:48 PM

Цитата (Guest @ Apr 4 2007, 08:32 PM)
Cavab:

Düzdür. İbn Məsud bəzi məsələlərdə şiddətli idi. Kim camaat namazını məsciddə qılmırdı ona münafiq kimi baxırdı. Bu dəlil deyil ona. Dediyiniz məsələdə iki rəy var. Bəziləri görür bəziləri yox. Xüsusən də məsciddə camaat ilə namaz qılmağa niyyət etmisiniz və gecikmisinizsə eyb etməz."
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!

Birincisi, xeyr, qardaş, əksinə biz bu halda necə deyə bilərik ki İbn Məsud bu məsələdə şiddətli idi? Məgər Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm)-in sünnəsini yerinə yetirəmk şiddətlikdir. Sadəcə İbn Məsud yəqin ki, heç vaxt gecikən səhabələrdən həmçinin Peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) dən görməyib ki onlar məscidə girib namaz qılsınlar ona görə də belə etdi.

İkincisi, siz özünüz bilirsiniz ki, fiqdə müxtəlif rəylər var və çox rəylər vardır ki, hansı ki, sadəcə rəylərdir vəssalam. Sizin "Xüsusən də məsciddə camaat ilə namaz qılmağa niyyət etmisiniz və gecikmisinizsə eyb etməz." dediyiniz sadəcə rəydir və heç bir dəlilə əsaslanmır. Dəlil varsa yazın inşəAllah! İndi sizə sual verim: məgər İbn Məsud siz deyən kimi məsciddə camaat ilə namaz qılmağa niyyət etməmişdi və gecikməmişdi? Əgər sizin deyən rəy düzgün olsaydı onda o, problemsiz orada camaat namazını qılardı.

Üçüncüsü də sizdən soruşmaq istərdim ki, səhih dəlil varmı ki peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm)dən, səhabələrdən ki, onlardan kimsə gecikəndə ikinci camaat namazını qılardı? Əgər desəniz ki, yox, onda görəcəksiniz ki, sizin dediyiniz rəyin dəlili yoxdur

Dördüncüsü də, məscidə camaat namazına gəlməyən insanların gedib evlərini yandırmaq istəyirdi elə deyilmi? Əgər ikinci cammat caiz olsaydı, onda həmin birinci camaatı qılmayan insanlar sadəcə peyğambərə (səlallahu aleyhi vəssəlləm)ə deyə bilərdilər ki, mən sonra gəlib qılaram. Və peyğambər (səlallahu aleyhi vəssəlləm) heç özü yandırmaq niyyətində olmazdı.

Allah daha yaxşı bilir. Salam aleykum

Cavab:

Siz deyənlərlə mən razıyam. Amma bu rəydir. Amma ikinci rəy də var. Və dəlil kimi bu hədisi göstərirlər ki, biri namaza gecikir və peyğəmbər (s.a.v.) soruşur ki, kim qardaşına sədəqə eləyər? bir nəfər qalxır və onunla namz qılır.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#107 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2007 - 04:03 PM

Цитата (Muherram-19 @ Mar 7 2007, 06:55 PM)
Cavab:

1. Süd pulu, yəni mehirdir, Sadəcə ola bilər ki, mehirə bu cür desinlər. Lakin mehr vermək və bu cür  adlandırman daha münasibdir.
2.Od qabağında namaz qilmaq qadağan olub. Aydındır ki, niyyət oda deyil. Lakin oxşamaq qadağan olub
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!

1. Məgər mehr anasına verilir? Məgər mehr evlənmək istədiyin qadının özünə verilmir?

2. Mən bildiyimə görə odun qabağında Allaha ibadət etmək məkruhdur amma haram deyil (əgər qadağan emtək sözü ilə haramı nəzərdə tuturdunuz). Elə deyilmi?

Cavab:

1. Bəli, özünə verilir, sadəcə mən dedim ki, bəlkə mehrə süd pulu deyirlər.
2. Alimlərdən belə deyən var, çünki hədisdə nəhy gəlib.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#108 Ибн Хаджар

Ибн Хаджар

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 378 posts

Posted 05 April 2007 - 04:11 PM

Цитата (Guest @ Mar 8 2007, 05:15 PM)
Cavab:

İki halda edə bilərsən. Yəni təyəmmündən sonra pozulsa ya təyəmmüm ya da dəstəmaz ala bilərsən.
Allah daha yaxşı bilir!

Əssələmu aleykum!

Qardaş, ola bilsin mən səhv edirəm amma bildiyimə görə qüsl almağa imkan olmadıqda dəstəmaz heç alınımı ta qüsl almağa imkan olana kimi. Və ona görə də təyəmmüm pozulsa və qüsl almağa yenə imkan olmasa yenə təyəmmüm almaq lazımdır! Çünki dəstəmaz qüslu əvəz edə bilməz, amma təyəmmüm qüslu əvəz edir. Allah daha yaxşı bilir

Cavab:

Bəli, mən razıyam, amma ikinci rəy var, məsələn, şeyx Useymin ikinci rəyi deyir.
Allah daha yaxşı bilir!

1- Священный Коран;
2 - Достоверная Сунна;

#109 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 April 2007 - 06:38 PM

Salam,destemaz aldiqdan sonra dislerin dibinde yemek qirintilari qalsa destemaz sehihdir?

Cavab:

Bəli, səhihdir
Allah daha yaxşı bilir!

#110 Abdul27

Abdul27
  • Guests

Posted 06 April 2007 - 11:17 PM

assalam aleykum

Sheyx ailemizde demek olar haminin saglamligla problemleri var, bir birinin arxasiyca operasiyalar kechirilir ve xestelikler dayanmir, bu gunumuze SHukur edirik ve bizim uchun xeyilisi budur deyirik amma herden bilmirem sheytandandi nedendi, fikirler gelir ki, belke cadu edibler bizim aileni yoxsa hech bilmirem ne meseledi, olur dua edirem ki, cezamizi o biri dunyaya saxlamasin bu dunyada versin, bu duanin gebul olmasi bizim bu dunyada cezamizi almag kimi gebul etmek duzgundur? Bilmirem fikrimi chatdira bilirem yoxsa yox
Imanin zeifliyi ve gunahlarin choxalmasi bu dunyada insanin cezalanmasina sebeb ola biler? elbetde ALlah daha yaxshi bilir ve bu geybdir bizim uchun amma yenede bu barede meslehetlere ve fikirlerivizi ehtiyacim var..

Assalam aleykum

Cavab:

Bəli, belə dua edə bilərsən ki, Allah kəffarə kimi qəbul etsin. Allah şəfa versin.
Allah daha yaxşı bilir!

#111 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 07 April 2007 - 12:33 AM

Цитата
4.Muharibede esir dusmemek ucun ozonu oldurmak olar?
4. Özünü öldürmək olmaz. Lakin elə etmək olar ki, döyüşdə güllə dəysin bu cür öləsiniz, əgər əsir düşmək ehtimalı varsa. Amma əks halda olmaz.

Əssələmu aleykum!
Məgər siz dediyiniz yol ilə, yəni qəsdən özünü güllənin altına atmaq intihar sayılmır?

Assalamu Alaykum Wa Rahmatullah. Ya axi, sen niye sheyxin her sozunu en pis yere yozursan? Ureyin doludusa, ach ozune bir sayt, suallarimizi orda verek sene. Men de orda senin verdiyin cavablari muzakire edim. Ya da suallari ayri shekilde ver bu forumda. Shexsen mene senin yazilarin mane olur. Cavabi muzakire etme, ozun ayrica sual ver.

Cavab:

Eyb etməz, qoy soruşsun, o fəaldır və görünür elm tələb edənlərdəndir.
Allah daha yaxşı bilir!

#112 Mahmud

Mahmud
  • Guests

Posted 07 April 2007 - 01:57 AM

Əs sələmu aleykum.
Bəzi məsələlərə aydınlıq gətirilməsi ücün bu sayıtda olan qardaşlara sual vermək istərdim.İnşallah ümid edirəm ki,verdiyim sualların müqabilində mənə hər hansı bir ad şamil edilməyəcək.
1.Şəhadət bir şey haqqında bilərək xəbər verməkdir,şəhadəti bilməyərək söylə -yən şəxs təqlid etmişdir.Bu səbəblə şəhadəti qəbuldurmu?.Dəlil nədir?
Allah buyurur;
Bil ki, Allahdan başqa heç bir tanrı yoxdur.47/19.Bilməkdə məqsəd,şəhadəti yaşa
maqdır.Yanlız məqsəd bilmək olsaydı,kitab əhli nicat tapanlardan olardılar.
Allah iman gətirənləri dünyada da, axirətdə də möhkəm bir sözlə (kəlmeyi-şəhadətlə) sabitqədəm edər. Allah zalımları (haqq yoldan) sapdırar. Allah istədiyini edər!14/27.
(Müşriklərin) Ondan qeyri ibadət etdikləri (Allah yanında heç bir kəs üçün) şəfaət edə bilməzlər. Ancaq haqqa şəhadət verənlər (dildə və ürəkdə “la ilahə illallah” deyənlər) müstəsnadır. Onlar (dediklərinin haqq olduğunu) bilirlər. (Məhz belələri Allahın izni ilə şəfaət edə bilmək şərəfinə nail olacaqlar).43/86.
Bilmədiyin bir şey haqqında isə Allah buyurur;
(Ey insan!) Bilmədiyin bir şeyin ardınca getmə (bacarmadığın bir işi görmə, bilmədiyin bir sözü də demə). Çünki qulaq, göz və ürək bunların hamısı (sahibinin etdiyi əməl, dediyi söz barəsində) sorğu-sual olunacaqdır.17/36.
Necə ola bilər ki,bu səbəblə cahil gördüyümüz insanları, küfürləri göz önündə oldu
ğu halda bizlər onları ümmətən sayırıq.Cahillik səbəbi ilə,şirk edənləri Allah müşrik
adlandırır.Buna dəlil;
Onların əksəriyyəti ancaq şərik qoşaraq Allaha inanarlar. (Allah təklikdə deyil, Ona qoşduqları şəriklər-bütlər və tanrılarla birlikdə ibadət edərlər). 12/106.
Əgər (basqına uğrayan) müşriklərdən biri səndən aman istəsə, ona aman ver ki, Allah kəlamını (Quranı) dinləsin. Sonra (islamı qəbul etmədiyi təqdirdə) onu əmin olduğu (müşriklərin yaşadığı) yerə çatdır. Çünki onlar (haqqı) bilməyən bir tayfadır!
9/6.
Sualım belədir,bir halda ki,caillik səbəbi ilə,müşrik sifəti sabitdirsə,mürikləri müsə
lman görərək,onların kəsdiklərini halal,vəya qız verib qız alanlar niyə bu hökmə
girməməlidilər? Buna dəlil;
Allaha şərik qərar verən (Onu inkar edən) qadınlar imana gəlməyincə onlarla evlənməyin! Əlbəttə, Allaha iman gətirmiş bir cariyə, gözəlliyinə heyran olduğunuz bir müşrik bir qadından daha yaxşıdır. Həmçinin müşrik kişilər Allaha iman gətirməyənə qədər mömin qadınları (onlara) arvadlığa verməyin! Əlbəttə, Allaha iman gətirən bir kölə camalına məftun olduğunuz müşrik bir kişidən daha xeyirlidir. Onlar (müşrik qadınlar və kişilər) sizi Cəhənnəmə çağırdıqları halda, Allah sizi Öz izni ilə Cənnətə, məğfirətə (bağışlanmağa) çağırır və yaxşı düşünüb ibrət almaları üçün insanlara hökmlərini aydınlaşdırır.2/221.
Inşallah qismət olarsa ardını davam edərəm.
Əs sələmu aleykum.

Cavab:

1. Ümumiyyətlə, əgər hansı itabdan nəql edirsinizsə, onun adı və müəllifini göstərin. Əgər sadəcə sual verirsinizsə, onda bəli, hətta şeyxulislam da deyir ki, kimsə şəhadəti desə artıq müsəlmandır, artıq ona islam ehkamları tətbiq olunur. Sİz elə fikirləşməyin ki, biz deyirik ki, şəhadəti deməklə biz deyirik ki, o artıq imanı kamildir, əsil mömidir. Hətta münafiq desə belə o zahirən müsəlman sayılır.
2. Problem burdadır ki, siz cahillik sözünü başa düşməmisiniz. Cahilliyin növləri var. Şeyxulislam "İqtidas Sıratul-mustəqim"də növlərindən danışır. Siz burada cahilləri bir götürmüsünüz, bu səhvdir. Sələflər deyib ki, cahillik üzrdür. Ayədəki cahillik kafirlər mənasındadır.
Allah daha yaxşı bilir!

#113 Rashad

Rashad
  • Guests

Posted 07 April 2007 - 10:05 AM

assalamu aleykuma va rahmatullahi barakatuhu.
sheyx mumkunse sualima etrafli aydinliq getiresen.allah razi olsun.
1.evlenmek meselee g8re atam menimle artiq 9 aydir ki danishmir,,,men onunla defelerle danishmaqa cehd etmishem teesuf ki meni qeti saymir.
sebeb :men 4oxdan beri bir qiz sevmishem (tebiiki imanlidir).indi ise artiq aile qurmaq isteyirem.bu meselede ise atam mene qarshi 4ixir,behanesi ise hemyashid olmaqimdir .
artiq b8yuk bir fitneye sebeb olub bu problem.
sheyx men bu meselede valideynimin s8zunden 4ixmaq istemirem .amma haqqin menim terefimde olub olmadiqina ve menim bu situasiyada ne edeceyime bir meslehet vermeni isteyirem.men valideynimin haqqini cuzi de olsa vermeye cehd edirem o ise buna imkan vermir .ne edim? allah razi olsun

Cavab:

Ümumiyyətlə, evlənmək məsələsi mürəkkəb məsələdir. Tələsmək lazım deyil, əvvəla o sənin atandır, onun təcrübəsi çoxdur, bəlkə o haqlıdır. Məsciddə mənə yaxınlaş söhbət edərik.
Allah daha yaxşı bilir!

#114 al-Faruq

al-Faruq
  • Guests

Posted 08 April 2007 - 12:05 AM

Assalamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh, ya sheyx.
Qadina makyajin haram olmasi barede delilleri rica edirem.Chox isterdim ki,bu barede genish melumat yazasiniz. Eger mumkundurse, hedislerin qeyd olundugu kitablarin sehifelerini, hedislerin nomrelerini de yazardiniz. Imkan varsa qadina makyajin haram olmasi barede kechmish ve muasir alimlerin yazdigi kitablarin adlarini da yazardiniz. Isteyirem ki, sizin mene gostereceyiniz bu delillerden sonra, inshaAllah, bacilarim hech bir soz deye bilmesinler ve haqqa emel etmekden bashqa chareleri qalmasin. Allah razi olsun, Allah size komek olsun.
Was-Salamu Alaykum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh.

Cavab:

Qadına makiyaj haram deyil. Sadəcə bayıra bu halda çıxmağı haramdır, ancaq evdə, əri üçün problem yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#115 safrash

safrash
  • Guests

Posted 08 April 2007 - 02:45 AM

Bismillahi rahmani rahim!
Уважаемый шейх, ответьте, пожалуйста, каков хокм празднования дней рождения членов мусульманской семьи (муж, жена, дети), а также поподробнее о праздновании Дня рождения Пророка(с.а.в.с), которое имело место в некоторых странах. Есть ли по этому поводу хадисы.
Заранее благодарен.
As salamu aleykum.

Ответ:

Таких хадисов нет. Есть хадисы, которые запрещают отмечать дни рождения. Ни сам пророк (с.а.в.), ни его сахабы, ни табиины не отмечали дней рождений.
Аллах знает лучше!

#116 Elcan

Elcan
  • Guests

Posted 08 April 2007 - 10:37 AM

Assalamu aleykum sheyx.
Sualim bundan ibaretdir: 1) namaz qilib lakin bashin baglamayan qadina ne tedbir gorulur (eri terefinden)? 2) buna gore (heyat yoldashinin bashinin baglanmamasina gore) kishiye ne derecede gunah yazilir?
Allah razi olsun.

Cavab:

Əgər kişi dəvət etmirsə, onda günah qazanır. Amma dayanmasın, dəvətini davam etdirsin, daim etsin. Çünki qadının evdən bayıra başı açıq çıxması böyük günahlardandır. Çünki bu Quranda da, hədislərdə də haram buyrulub.
Allah daha yaxşı bilir!

#117 CAvid

CAvid
  • Guests

Posted 08 April 2007 - 03:12 PM

SAlam Aleykum Sheyx.
size bele sualim var. Zehmet olmasa ciddi qebul edesiniz.
InshALlah imkan olan kimi Hecc ziyeretine getmek fikrim var, Amma oz Avtomobilimle. ona gore ki, men mashinla uzaq yerlere getmeyi cox xoshlayiram.
Ancaq bakidan-mekkeye getmek ucun men kimlere ve hara muraciet edim.
Allah razi olsun.

Cavab:

Bizim ölkədən getmək bir az problemlidir. Əvvəla viza almaqda problemlər var. Amma viza aldıqdan sonra da yol uzaqdır, 4-5 ölkədən keçirsiniz, hər ölkənin sərhədində əlavə sığorta pulu ödəyirsiniz. Təsəvvür edin ki, Avtobus və minik maşının sığortası eyni məbləğədir. Ona görə gedib Mədinəyə çıxmaq çox baha başa gəlir. Həcc və ümrə məsələlərinə baxan turizm şirkətlərinə müraciət edə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users