Jump to content

01 августа 2016 года

• This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 Guest

Guest
  • Guests

Posted 02 July 2016 - 11:26 PM

assalamu aleykum, sheyx spitsiz piva icmak olar va ya kvas

Cavab:

Va aleykum salam va rahmatullahi va barakatuhu!

Allah daha yaxşı bilir!

#2 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 July 2016 - 09:07 PM

Salam aleykum. Sualima gore uzr isteyirem. Men baciyam namazlarimda gundelik istifade etdiyim prokladkami chixariram ki, namazima engel necaset olmasin. Bir namazimda unudub chixarmadim qurtarandan sonra gormushem yadima dushub. O da chox yox gun erzinde olan yungulce achiq rengli lekelenmishdi. Men namazimi yeniden qilmaliydim? Achigi tereddut etdim ve bir az da tenbellik. Men sehv etmishem? Namazim pozulmush sayilir?

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#3 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 July 2016 - 03:43 PM

Salam aleykum! Hecc ziyaretine pulsuz gonderen ele bir sirket taniyirsiniz mi? Varsa yaza bilersiniz mi hansi sirketdir o

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#4 Guest

Guest
  • Guests

Posted 24 July 2016 - 12:33 AM

As Salamu Aleykum!
1) Allah Subhane Va Taala heyvanlari neden yaradib?
2) Hadisi Sherif ne demekdir?
3) Cehil toydan (qohumlarin) nece chekinmek olar ki fitne ve inciliy olmasin?
4)Men size whatsappda nece yaza bilerem? Ve ya sualim olanda zenq ede bilirem? Burada biraz gec cavab verilir
5) Fotoaparatnan shekil chekmek olar? Bilduyime gore bezi Alimler caiz görür
6)Facebookda canli yayim etmek olar canli dersler olsa inshAllah fayda verer hemde sualarida qardashlar canli deye biler
Allah razi olsun Allah sizi gorusun ve elminize bereket versin sualarima gore haqqivizi halal edin

As Salamu Aleykum Va RahmatuLLahi Va Barakatu

Cavab:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Allah daha yaxşı bilir!

#5 vusala

vusala
  • Guests

Posted 24 July 2016 - 07:07 AM

Esselemu aleykum,Qamet qardaş:
1)Qizim ibtidai sinifde oxuyur,derslerinin çoxunda şekil çekmek lazim olur.Uşaq çeke bilmir,canlilari men çekirem.Simasiz çekmek olarmi?Ve yaxud nece çekmek olar?Yoxsa heç olmaz?
2)Men Rusiyada yasayiram. Bakiya gelende sefer namazi qiliram.Bu muddet bitenden sonra rayona gedirem,orda da yene sefer namazi qilmaliyam?
Cezekellahu heyran!!! Esselemu aleykum!

Cavab:

1.

2.

Allah daha yaxşı bilir!

#6 Guest

Guest
  • Guests

Posted 25 July 2016 - 01:22 AM

Əssələmu aleykum.

Qardaş Allah rizasi üçün sualları imkan daxilində tez cavablandır. Bəzən olurki həftələrnən cavabı gözləyirik. Təqribən 3 həftə əvvəl verdiyim sual ümumiyyətlə sayta verilməyib. Yəqinki forumun DB-sinini digər serverə keçirəndə itkiyə yol verilib. Bu səbəbdən yenidən yazıram sualları. Forumda sualları cavablandırmağınız telegram, watsapp və s tipli vasitələrdən inşallah ki, daha faydalıdır. Çünki sayt daha böyük auditoriyanı əhatə edir. Forum yeni versiyaya upgrade olunub həmdə domen yazılması daha rahat olan bir domenə keçirilib. Allah Sübhənə və Təalə xeyirli etsin.

1) Namazda qılanda bu vəsvəsə məndən əl çəkmir. Bəzən vəsvəsə gəlirki 1 rukətdə 2 dəfə səcdə etmək əvəzinə 1 dəfə səcdə etdin. Səcdədən qalxanda bilmirəmki 2-cidən qalxdım yoxsa birincidən. Hal-hazırda belə şübhə olan halda namazı bitirdikdən sonra əlavə 1 rukət qılıb səhv səcdəsi edirəm.

Bir rukətdə 1 dəfə səcdə etdim yoxsa 2 dəfə etdim şübhəsi olarsa yenidən (rabbiğfirli deyib) səcdə edim sondada salamdan əvvəl səhv səcdəsi edim. Bu doğrudur olar? Ama belə olan halda ola bilsində özümdə "bilmədən" 3-cü dəfə səcdə etmiş olum. 

2) Fərz namazlarında Fatihədən sonra başqa surə oxumaq fərzdir yoxsa yox?

3) Sünnə namazlarında Fatihədən sonra başqa surə oxumaq vacibdir yoxsa yox?

4) Ummu Həbibə (Allah ondan razı olsun) rəvayət edir ki, Peyğəmbər (Allahın ona salavat və salamı olsun) buyurmuşdur: «Kim gündə on iki rükət namaz qılarsa, Cənnətdə onun üçün bir ev tikilər; dörd rükət Zöhrdan əvvəl, iki rükət Zöhrdən sonra iki, rükət Məğribdən sonra, iki rükət İşadan sonra və iki rükət də Sübh namazından əvvəl.» (ət-Tirmizi 415, 417. Şeyx əl-Albani səhih olduğunu bildirmişdir.)

Bu hədis ancaq fərz namazlarından sonra və əvvəl gələn sünət namazlarını qılanlara şamil olunur yoxsa bu namazları qılmayıb 12 rükət duha namazı və ya 12 rükət gecə namazı qılanlarada şamil olunur?

Cavab:

1.

2.

3.

4.  (Fərz namazından əvvəl və ya sonra olan sünnətlərlə şamil olunur)

Allah daha yaxşı bilir!

#7 amina

amina
  • Guests

Posted 28 July 2016 - 02:45 PM

əssalamu aleykum. Əvvabin namazı nədir və necə qılınır

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#8 sual

sual
  • Guests

Posted 29 July 2016 - 06:59 AM

Salam aleykum
Eger ailede qadin kisini ureyinde sevmirse, amma qaygisina qalirsa, kisi bele demeye haqqi varmi ki, sen eher ureyinde meni sevmirsense men sene elediklerimi halal elemirem? Eger haqqi varsa qadin ne etmelidir?
Salam aleykum

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#9 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 July 2016 - 12:14 AM

Əssələmu aleykum.

Şeyx foruma sizin səsli cavabları yerləşdirərkən yaxşı olar ki, sualın özünüdə audio fayla əlavə edəsiniz. Yəni sual verilən hissəni audio fayldan silməyin. Səsli sual-cavab çox faydalıdır. Ayın sonunda və ya ilin sonunda sizin tərəfdən cavablandırılmış sualları bir fayl kimi yükləmək olsaydı çox yaxşı olardı. Maşınla və ya metroyla yol gedəndə qulaq asıb faydalanmaq üçün. Allah sizin elminizə bərəkət versin.

1) Mən internetdə üzərindən reklam yayımlayan bir reklam şirkətənin serverlərinə baxıram (sistem administratoram). Mənim işim ancaq serverə baxmaqdır. Reklamın məzmunu ilə mənim heç bir əlaqəm yoxdur. 
Reklam şirkəti əsasən redbull, pampers, şokolad yağları, bakcell, azercell, turistik travelləri, müxtəlif xarici şirkətlərin maşınlarını yay kampaniyası ilə ucuz qiymətə almaq və s bu tipli reklamlarnan məşğuldur.  Eyni zamanda 0% altı aylıq kreditlə məhsul satan telefon satan dükanları reklam edir. Bəzən olurdaki bankları reklam edir. Bu iş haramdırmı? Bu işdən qazanılan pul ilə həccə getmək və zəkat vermək olar?

2) Haram yolnan qazanılan pulnan həccə getmək olar? Alimlərin bu haqda mövqeyi necədir. 

3) Haram yolnan qazanılan puldan zəkat vermək olar? Alimlərin bu haqda mövqeyi necədir. 

Cavab:

1)

2) və 3)

Allah daha yaxşı bilir!

#10 Abdullah

Abdullah
  • Guests

Posted 31 July 2016 - 02:57 PM

as salamu aleykum ua rahmatuLlah

İşa namazı ən son vaxtı hansıdır? Gəcəyarısı nəcə həsablanır? İşa namazi gəcənin ikinci ucdə bir hissəsi qilmaq olar?

as salamu aleykum ra rahmatuLlah

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#11 Anar

Anar
  • Guests

Posted 01 August 2016 - 11:25 AM

Salam aleykum.
1. Seferde olanda, 2-3 neferik, camaat namazi qilanda, ve zohrnen asri birlesdirib, zohrden sonra asr namazinida camaat weklinde qilmag olar?
2. Namazda secdeden bawimizi ayirmamiw Allahu Akber deyib qalxmaliyig, yoxsa mutleq bawimizi secdeden ayirib Allahu Akber demek lazimdi?
3. Namazda her hansi bir yerde Allahu Akber deyende, ellerimizi yuxari qaldirib ve bawimizi da yuxari qaldirmag baresinde bir wey var mi?
Salam aleykum.

Cavab:

1.

2.

3.

Allah daha yaxşı bilir!

#12 Anar

Anar
  • Guests

Posted 02 August 2016 - 08:55 PM

Salam aleykum.
Namazda fatiheden sonra sureni oxuyanda, 102-ci sureni oxuyurdum, ve 5-ci ayenin evvelinde "kelle" evezine "summa" oxudum, ve sehfimi namazdan sonra baxib deqiq bildim. Bu cur halda ne etmeliyem ?
Salam aleykum

Cavab:

Allah daha yaxşı bilir!

#13 Wafa

Wafa
  • Guests

Posted 04 August 2016 - 02:58 PM

Salamun Aleykum

Mən namaza yeni gəlmişəm və sizə suallarım var:

1. Mənə namazı 12 yaşımda rəhmətlik dayımın həyat yoldaşı öyrədib. O da rəhmətə gedib. O məni öyrədən kimi qılırdım.2 dəfə tərk etdim.Və 2 aydı ki başlamışam.Amma yenə onun öyrətdiyi kimi qılıram. Hazırda 40 yaşım var və mənə çətindir sizin saytda yaxılan kimi etmək.Yenə də öyrənməy istəyirəm. Xahiş edirəm mənə namazı öyrədin. Mən başa düşürəm ki heç nə bilmirəm.
2. Hər hansı icazə verilən səbəbə görə təyəmmümlə güsl etsəm ( hələ ki belə hal olmayıb) su tapanda və ya səbəb aradan qalxanda su ilə yenidən qüsllanmalıyam?
3. Teleqramda foruma qoşulmuşam və orda sualım yerləşməsi üçün burda verim sualı ?
4. Mən namaza etmədiyim dövrdə olan günahlarım üçün necə tövbə edim?
5.Vaxt ayırıb 2003dən bəri arxivdə olan sual cavabları oxuyuram və çox kömək edir.Yalnız bəzi namazıarı bilmirəm.Məsələn duha və digərləri. Mən sadəcə gündə vaxtını keçirməmək şərtilə (əgər buna ciddi səbəb yoxdursa ) 5 dəfə namaz qılıram. Fərz və ya nafilə nədir bilmirəm. 2 rükət sübh, 4 zöhr, 4 əsr, 3 məgrib və 4 işa namazı üılıram. Ürəyimdən keçən zaman 11 rükət gecə namazı qılıram.Bunu namaza başlayan 2 ay ərzində 1 dəfə etmişəm.
6.Namazın vaxtlarını ən dəqiq hansı mənbədən ala bilərəm.
7.Duaları ( özüm ,sevdiylərim və bütün mömünlərçün) ürəyimdən keçən zaman namazı bitirdikdən sonra öz dilimizdə efirəm. Amma çox zikrlər bilmirəm. Səcdə zamanı və təşəhhüddən sonra edəndə ürəyimdə qalanlar olur.Ons görə də mamaz bitirdikdən sonra edirəm.Buna davam rfim yoxsa nə məsləhət görürsüz?
8.Arxivdə olan sualları mövzulara hörə ayırmag mümkündürmü? Çünki hamısın hələ oxuyub bitirməmişəm və təkrar sual verməydən çəkinirəm.Məsələn Ramazan, namaz, qüsl, dəstəmaz. Məsləhət kimi oldu. Üzr istəyirəm.
9.Mən hicablı olmaq istəyirəm.Yalnız bunun üçün dəbə də uygun olmaq istərdim.Bunu istəməyim günahdı? Yəni dəb dedikdə rəng seçimi və ya gözəl şəkildə baglamaq.Yəni sırf qara geyinib ortülməy yox.Örtülməy amma bir az fərqli baş örtükləri ilə
10. 1 gülük və ya 1 həftəlik nihşgah ola bilər?
11. Mən Allahdan mənə xeyirli bir möminlə , yəni imanımı möhkəmlətmək məqsədilə biri ilə ailə üurmaq istərdim. Ailə qurub boşanmışam.Lakin ətrafımda 1 nəfər tanıyıram.Mən ona evlənmək təklifi edə bilərəm?
12. Uşaqlarımın artıq 12 yaşı var və onların da dinimizin öytətdiyi yolla hetməsini çox istəyirəm.Onlara hansı ədəbiyyat oxumagımı nəsihət edərdiz? ( rus və ya azərbaycan dilində)

SUALLARIM YADIMDA OLANLAR BU QƏDƏRDİ. ÇOX OLDU.TƏŞƏKKÜR EDİRƏM.

Cavab:

1.

Namazın müxtəsər təlimi:

http://cdn.abu-bakr.com/PrayTimes/namaz_pdf.pdf

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. 

10.