Jump to content

Photo

01 октября 2014 года

• This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#1 admin

admin

Administrator

• Админ
  • Pip
  • 100,154 posts

Posted 05 September 2014 - 09:25 AM

Əs salamu aleykum və rahmətullahi va bərakatuh!
Əziz müsəlmanlar! inşəAllah, oktyabrın 1-dək suallarınızı forumda verə bilərsiniz.
Suallarınız bir neçə gün ərzində məscidimizin imamı Qamət Suleymanov tərəfindən cavablandırılacaqdır.
Hamınızı maraqlı suallarla gözləyirik!
Salam aleykum!

Ас саламу алейкум, уважаемые мусульмане!
ИншаАллах, до 1-го октября можете задавать вопросы на форуме.
В течении нескольких дней на ваши вопросы ответит имам нашей мечети Гамет Сулейманов.
До встречи в онлайне! Готовьте вопросы.
Салам алейкум!!

DİQQƏT, DİQQƏT, DİQQƏT!!!
Yalnız söz yığımından ibarət olan,
əxlaqsız və ədəbdənkənar ibarələrlə dolu olan,
forum iştirakçılarının bir-birinə
elmsiz, dəlilsiz və əsassız cavabları
silinərək foruma buraxılmayacaq.
Yazıları bu şərtləri ödəməyən istifadəçilər
haqqı halal etməni tələb etməsələr də olar,
çünki forumun və onun sahibinin
haqqını ödəmək lazımdır.

#2 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 September 2014 - 03:50 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

Birinci qrupp suallar.

1)Mən keçən dəfə (sentyabr ayı, 2-ci sahifə) sual verdim, amma anlamadım: “Mənə 4-cü sürənin 140-cı ayəsini və 6-cı sürənin 68-ci ayəsini başa salarsız? Çünkü mandə qonağ getmək aqqında suallar var. Bu ayələrdə Allah bizə dedi ki, biz küfr deyənlər ilə birqə oturmuyaq. Mən öz xala gilə gedəndə onlar bəzi küfr sözləri deyir, amma bunu başa düşmürlər. Və onlar Allahı, dinimizi, peyğəmbərləri, səhabaləri söymürlər, amma bəzi küfr sözləri var. Və ya qeybət eləyirlər. Sual: olarmı mən öz anamı qohumlarımın yanına aparım (amma anama deyim ki, qeybət eləməsinlər)? Və əgər biz oturmuşuq masa arxasında və kimsə küfr sözünü helə tez dedi ki, mən heç o adamı sustura bilmədim, mən nə edim o zaman? Və əgər onlar küfr sözlərini deməyə başdasalar, düzdür mi mən başqa otağa gedim? Qeyd: mən əmin deyiləm (!!!!!) ki, onlar küfr sözləri iştətsinlər. Məsələ ondadır ki, onlar mənim qohumlarımdır və darıxıram onlar üçün”. Siz yazdız: “Bu xalana aid deyil”.

SUAL: yəni deməli qonağ getmək olar?

2) keçən suala əlavə: və mən əgər hicabsız məhrəm qadını götürürəm və xalamın evində xalanın əri olsa, bu haldada getmək olar?

3)Mən azərb-n dilində Quranın mənasının tərcüməsi kitabını salfetkaya bürüdüm. Bu salfetkanı rulondan götürdüm. Və bu rulondan da adətən salfetka götürürəm və əlimi-ayaqımı silirəm, sonra tualetə atıb, suyu baslram. Mən belə etməklə Kitabı təhqir etmirəm?

4)təkbirdə “Allah” deyəndə mən birinci “a” səsini “ə” hərifi kimi deməliyəm? düz ümumiyyətlə necə deməliyik?

İkinci qrupp suallar.

Mən saytlar aqqında sual vermək istəyirəm. Siz belə cavab vermişdiniz: “Hər halda özünüz üçün dəqiqləşdirin. Oturun fikirləşin, hansı sənəti seçirsinizsə, onu da seçin”. Mən keçəndəfə sual verdim, amma siz hamasına cavab vermədiz, ona görədə təzədən verirəm. sentyabr ayında suallar publikasiya oldular, 2-ci səhifə.

1)Mən xəbərlərlər ilə, aktual mövzularla, analitika ilə marağlanıram, məqalələr və kitablar oxuyuram, amma bu mənim sənətim deyil. BƏLKƏ gələcəydə mən universitetdə gəbul olarkən öyrənim bu sənədi. Adətən mən çalışıram müsəlmanların saytlarında oxuyum, sadəcə onlar kafirlərin saytlarından məqalələr götürürlər və kafir saytlarinda belə məqalələr var ki, İslama lağ edirlər. Bəziləri qəstnən bunu etmirlər. Mən belə məlumatları oxumuram. Sual: olar mı mən bu saytlara baxım? Sadəcə faydalı məlumat almaq üçün və vaxtı maraqlı keçirmək üçün. Mən indi helə saytlara çalışıram girməyim, çünkü Allah 4-cü sürədə 140 ayədə və 6-cı sürədəd 68 ayədə bizə dedi ki, biz küfr edənlərlə oturmayaq. Mən heç azərbaycan xəbər saytlarına belə girmirəm və QARDAŞLARIN gruplarınada girmirəm.

2)Və bu suala əlavə olaraq mən onlayn-kitabxanalara da girmirəm, çünkü orada bəzi kitablar içində küfr var, İslamı söymək var, amma mən belə kitabları oxumuram. Olar mı onlayn-kitabxanalara girim?

3) və birinci suala ikinci əlavə sual. mən universitetdə dərs üçün məqalələr yazanda unversitetin kitabxanasına gedirəm və ya internetdə saytlar tapıram, amma yenədə həm kitabxanada, həm də saytlarda yenədə küfr var. Mən belə məlumatları oxumuram, amma dərs üçün lazımdır. Olar mı girim helə yerlərə? Qeyd: mən oğlanam Rusiyada qızlarlada oxuyuram. Xahiş olunur, mən hər qeyd etdiyim suala cavab yazasınız. Və xahiş olunur, deyin mənə: siz niyə məs belə cavab verirsiz? Çünkü bu suallar məni çox kədərləndirir və mən çox asta yanaşıram bu mövzuya.

4)mən meyvə-tərəvəz alanda görürəm ki, satıcılar onları gazetlərin üstünə qoyurlar və bu qazetlərdə “Allah”, “Abdullah”, “Abdullayev” va sayıra sözlər yazılıb. Mən buna görə mal almayım? Və bunda mən aminəm ki, belə yazılar VAR dediyim yerlərdə. Və mən narahat oluram o vaxt ki, hansısa bir mağazada nəsə alanda, mağazanın yanında asfaltda və ya zibil qutusun da yuxarıda qeyd etdiyim yazılar ola bilər. Fikir verim? Verməyimsə, onda NİYƏ?

5) mən tarih ilə maraqlanıram, amma universitetde ekonomikanı öyrənirəm. Tarih aqqında kitab oxumaqı xoştuyuram. Problem ondadır ki, mən girdiyim bəzi saytlarda küfr ilə yazılar var. Helə saytlara girib, nəsə oxuya bilərəm mi?

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1-ci qrup:
1) Qonaq gedin. Onlar cahildirlər. Ona görə danışıqda bilmirlər hansı sözləri demək olar, hansıları olmaz, necə demək lazımdır. Siz ona görə qohumlardan qaçmayın. Əksinə, gedin oturun. Sadəcə siz bacarsanız tövsiyyə edin, bacarsanız düzəldin, bacarsanız nəsihət edin ki, qeybət etməsinlər.
2) Gedin.
3) Düzdür, Quran sayılmır. Hər halda tərcümə də qurana aiddir, Quranla bağlılığı var. Hər halda çalışın adət etməyin.
4) Necə rahatdır, elə də deyin.
2-ci qrup:
1) Çox belə, cahillər demişkən, dərinə getməyin. Rahat olun. Bunların çoxusu sizdə vəsvəsəyə oxşayır. Siz saytlara ehtiyac varsa, ehtiyatla girin.
2) Necə məsləhətdir. Amma ehtiyac olsa, girib baxa bilərsiniz.
3) Olar. Ehtiyac varsa, girib oxuya bilərsiniz.
4) Fikir verməyin, ona görə ki, bunlar Allahın kəlamı sayılmır.
5) Siz tarixi məsələləri oxuya bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!
As salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuhu!

#3 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 September 2014 - 05:11 PM

http://oxu.az/world/41141

Salam aleykum,

Bu şərəfsiz İŞİD niyə Azad Suriya Ordusu ilə vuruşur?? Axı onlar ki, Əlavi/kafir olan Əsədə qarşı vuruşurdu????....

Cavab:

Bəli, çünki bəzi rəylərə görə elə İŞİD-i düzəldənlərdən biri Əsədin özüdür. Ona görə onlar əsas müxalifətlə döyüşür.
Allah daha yaxşı bilir!

#4 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 September 2014 - 07:12 PM

Salamu aleykum bizim uwaq otaqinda makvin aboydu ordada mawinin gozu var orda namaz qilmaq olar?

Cavab:

Namaz qıla bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#5 Guest

Guest
  • Guests

Posted 05 September 2014 - 09:26 PM

Əs-Sələmu ələyküm.
Mən sizə suallar yollamışdım, amma bəzi sualların cavabını anlamadım.

1)əgər yadıvızdadırsa, mən avq. ayında sizə 40-dan çox rus dilində suallar verdim. mən sizə dedim ki, səudiyalı alim dedi ki, evə bürclər ilə qazet gətirmək olmaz. Siz dediz ki: “38) Siz əsas hansı mövzuda istəyirsinizsə, onu alın. Amma əgər içəridə nəsə varsa, o sizlik deyil. Siz o məlumatı alın vəssalam.”. Siz niyə belə dediz? Mən özdə o alimin sözlərinin tərcüməsini etibar bir saytda oxudum.

2)mən namaz edərkən “Al-Fətihə” sürəsini oxuyanda və başqa zikirləri deyəndə başıma fikir gəlir ki, mən düz demədim və təkrar hansısa sözü deyirəm. Hər namazda belədir. Bu bidətdir?

3)mən adətən evdə namaz qılanda səcdədə zikri dərxal deyə bilmirəm vəs-vəsəyə görə, ona görədə bir neçə sayniyə gözdəyirəm və sonra deyirəm. Amma bir yer (yəni evdən kənar) var ki, orada mən tez namazı qılıram və surələrin sözlərini, təkbirləri, zikrləri və sayıra dərxal deyirəm helə bil ki, vəs-vəsə getdi. Mən belə edirəm, çünkü qorxuram ki, məni kimsə görə bilər, çünkü görsələr, bəlkə müdriyəti çağıra bilərlər (yəni mən rusiyada oluram) və məndən namazda olarkən soruşarlar: "Sən burada nə edirsən?". Camaat axışa bilər. Buna görədə mən sözləri normal şəkilində deyirəm. Sual: yəni belə alınır ki, mən bu sözləri Allah üçün etmirəm? Namaz onda səhih deyil? Siz mənə yazdız: “Belə fikirləşməyin. Hamısı vəsvəsədir. Əgər odur ki, rahat olun, rahat namazınızı qılın. Allah daha yaxşı bilir!”. Bu sualı sen.ayında 5-ci səhifədə yazdılar.

Olarmı ki, siz birdəfə də bu sualıma cavab verəsiniz?

4)mən namaz edərkən ruküda belimi çox düzəldirəm, bəlkə vəs-vəsədir. Amma məsciddə qılanda normal şəkilində edirəm ki, heç kim deməsin: "Bu dəlidi?". Bu pisdirmi ki, mən məsciddə olanda rukunu düz edirəm ki, insanlar belə fikirləşməsin? Siz mənə yazdız: “Eyib etməz”. Bu sualı sen.ayında 5-ci səhifədə yazdılar.

Sual: yəni mənim namazım səhihdir?

5)mən namaz edərkən ruküda belimi çox düzəldirəm, bəlkə vəs-vəsədir. Amma imam olanda (mən və yanımda birdənədə insan) normal şəkilində edirəm ki, yanımda duran insan deməsin: "Bu dəlidi?". Bu pisdirmi ki, mən imam olanda (mən və yanımda birdənədə insan) rukunu düz edirəm insan belə fikirləşməsin? Siz mənə yazdız: “Vəsvəsədir. Fikir verməyin”. Bu sualı sen.ayında 5-ci səhifədə yazdılar.

Sual: yəni namazım səhihdir?

Cavab:

1) Alim düz deyir. Ola bilər alim bürclərlə bağlı ayrıca kitabı, qəzeti deyib. Sadəcə mən dedim ki, əgər qəzetin içindədirsə, ayrıca bürclərdən qəzet deyilsə, tutaq ki, xəbərlər saytıdır və ya xəbərlər qəzetidir, sadəcə arxada bürclər üçün yer var. O problem deyil, inşəAllah.
2) Siz rahat namazınızı qılın. Başqa şeylər fikirləşməyin. Vəssəlam.
3) Siz özünüz də qeyd etdiniz ki, bu sizdə vəsvəsədir. Ona görə siz rahat namazınızı qılın. Heç nə fikirləşməyin. Nə gəldi də fikir verməyin. Vəssəlam.
4) Heç nə olmaz. Siz rahat olun. Hətta bir az əyri olsa da, inşəAllah, problem yoxdur.
5) Narahat olmayın. Siz namazınızı qılın. Fikir verməyin sizə baxırlar, bel əyridir, yoxsa düz. Ona fikir verməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#6 Birds of Passage

Birds of Passage

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 13 posts

Posted 05 September 2014 - 11:04 PM

Kəlam elmini məzmmət etdiyin üçün gərək sənin cavabını verim...

Cavab:

Sən yenə qəribəsən. Birincisi, mən sənə dedim ki, səni aldadıblar. Əhli sünnəni sənə düzgün tanıtdırmayıblar. Sən elə şeylər deyirdin ki, hansı ki əhli sünnədə o yoxdur, əhli sünnə ondan uzaqdır. İkinci, deyirsən ki, mən kəlam əhlini məzəmmət elədim. Mən məzəmmət etmədim. Sən dedin ki, kəlam əhli barədə mövqeyin nədir? Məndə sadəcə orada İmam Şafii və İmam Əhməddən sitat gətirdim. Hansı ki, başqalarından da gətirə bilərdim. Mən məzəmmət etməmişəm. İmam Şafii və İmam Əhməd və başqa mötəbər alimlərimiz deyib. Amma qaldı ki, sənin gətirdiyin alimlərə, hansı ki, kəlam əhlini tərifləyir və s. Mən onlara baxdım ki, kimlərdən gətirmisən. Gətirdiyin alimlər əşari və sufi alimləridir. Təbii ki, onlar İmam Şafii və İmam Əhmədin sözlərini təvil etməyə məcburdular. Təvil də təəccüblü deyil. Əgər Allahın sifətlərini təvil edirsə, İmam Şafii, İmam Əhmədin sözlərini təvil etməyə nə varki? Bunu bildirmək istəyirdim. Məlumdur ki, kəlam elmi əşarilərdə demək olar ki, əsasdır. Ona görə də görsənir ki, sən də əşarisən. Lakin bilinmir ki, sufisən yoxsa yox. Onu demirsən. Çünki mən sənə dedim, soruşdum əqidən nədir, müəllimin kim olub. Adıvı soruşmuram, müəllimin kim olub? Yaxşı hansı şeyxdən öyrənmisən elmi. Onu yazmırsan. Sadəcə saytda oturubsan. O saytda azərbaycan dilində deyil. Türkcə, ərəbcədir. Görsənir ki, bir yerdən əşarilər oturub əşariliyi yayırlar, idarə edirlər. Dərhal kopya edib yazıları mənə göndərirsən. Sadəcə həmişə dəqiqləşdir.
Sonra yazırsan üsuli fiqh elmi barədə... Üsul məsələsinə toxundun. Guya ki, alimlər üç yerə bölüblər. Kəlamçılar və s. Onu kim deyib ? Hansı alim deyib? Ola bilsin sən məzhəbə qarışmısan qırağı çıxammırsan. Ona görə xəbərin yoxdur. Kifayət qədər əhli sünnə vəl cəmaanın üsuli fiqh barədə özünün kitabları çıxıb. Sən isə bizi bağlamaq istəyirsən. O kəlam əhli, əşarilərin, mötəzilənin kəlam elmi barədə. Ona görə məlumatlarıvı dəqiqləşdir, genişlən, bir az çıx məzhəbdən qırağı. Bax gör nə var nə yox. Onda bəlkə haqq sənə aydın oldu.
Allah daha yaxşı bilir!

#7 Wasef

Wasef
  • Guests

Posted 06 September 2014 - 02:40 AM

assalamu aleykum, Sheyx !
1. sesli namazlarda yalniz ilk 2 rekat sesli oxunur ? Yoxsa 3cu ve 4cu rekatlar da sesli oxunur ? Meselen, iwa namazinin 3cu ve 4cu rekatlari seslidi ?
2. Sesli namazlar fajr, magrib ve iwadir ? Bu 3 namaz ?
3. Namazlarin bezilerinin sesli bezilerinin ise sessiz olmasina sebeb nedi ?
4. Sheyx, cume namazini qilan, zohr namazini qilmir day ? Cume namazi zohrun yerine qilinir ?
5. Cume namazi nece rekatdir ?
6. Cume namazi nece qilinir ?
7. Sheyx, men Gencliye yaxin qaliram, cumeye hara gede bilerem ?
8. Sheyx, cenabet quslunden bawqa hansi qusllar var ? Ve o qusllar hansi hallarda alinir ? Ve o qusllarin alinmasi ferqlidir ?
9. Peygemberimizin (s.a.s.) qardawi veya bacisi olub ? Yoxsa evin tek oglu olub ?
10. Bilirik ki, Peygemberin hardasa 9 xanimi olub. Onlarin hamisindan ovladi olub ?
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Məğribdə iki səsli, bir səssiz. İşada iki səsli, iki səssiz. Sübhdə iki səsli.
2) Bəli.
3) Səbəb bilinmir. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) belə qılıb və deyib ki, belə qılın.
4) Bəli.
5) İki rükətdir.
6) Cümə namazı camaatla qılınır, iki rükətdir, iki rükətdən qabaq xütbə verilir.
7) Cümə namazına İlahiyyat məscidinə gedə bilərsiniz.
8) Cümə, bayram qüslü.
9) Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) tək olub. Qardaş və bacısı olmayıb.
10) Xeyr. Ancaq ikisindən övladı olub.
Allah daha yaxşı bilir!

#8 Ummu-Harun

Ummu-Harun

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 16 posts

Posted 06 September 2014 - 02:38 PM

ас-Саляму аляйкум уа рахматуЛлахи уа баракятух.

1) Во всех молитвах, то есть в 5-ти фард-намазах, такбир аль-ихрам и помимо него остальные такбиры нужно вслух сказать?

2) Как нужно поступить в соответствии с Сунной в этих случаях:

a) Когда заканчиваешь говорить слова в последнем ташаххуде, опускаешь указательный палец, нужно после этого сперва посмотреть на место суджуда, а потом давать салям?

b) Когда салям даёшь, поворачивая голову направо и налево, то в этот момент куда нужно смотреть?

3) Можно подряд несколько ду'а "аль-истифтах" читать?

4) Иногда так бывает во 2-ом ташаххуде, когда аттахият закончила читать и уже перешла на саляуат, сомнения начинаются, не пропустила ли я предложение в аттахияте, так как вижу, я что-то быстро прочитала аттахият. С этими сомнениями завершаю намаз. Это чисто наущения шайтана?
Потом думаю, что нет всё-таки пропустила предложение и намаз недействительный, но не решаюсь заново совершить. В общем в тупик захожу, не знаю что делать...

Было ещё так: уже читаю ду'а от 4-х бед, но всё думаю, что я проспустила предложение в аттахияте, так как что-то быстро прочитала его. И заново опять возвращаюсь к аттахият, начинаю от начала аттахият и до конца все ду'а читать. Это же столп молитвы 2-ой ташаххуд, опять думаю, что нет, то что я сделала (заново начала читать аттахият и до конца все ду'а), походу это нарушает намаз... Сделала в конце, после намаза суджуд ас-сахуа. Всё равно сомнения остаются, намаз действительный или нет. Уже начинаю из-за этого раздражаться.

5) Видела среди молящихся, что руки перед совершением саджда при чтении такбира поднимают? Так поступал пророк (салля-Ллаху алейхи уа саллям)?

6) Сунна ли читать дополнительные суры в 3-ем и в 4-ом ракаатах?

7) Басмала перед сурами в намазе читать уаджиб или сунна? А перед малом омовением?

ДжазакаЛлаху хайран!

Cavab:

1) Səsli namazdırsa, bəli, əgər tək qılırsınızsa. Əgər səssiz namazdırsa və ya camaatla qılırsınızsa, səslə deməyə ehtiyac yoxdur.
2) a) Vacib deyil. Belə şey yoxdur.
b) Salam verəndə, müəyyən bir yer yoxdur. O tərəfə baxa bilərsiniz və ya çiyninizə.
3) Olar.
Bəli, vəsvəsədir. Fikir verməyin. Sadəcə diqqətli olun.
Fikir verməyin. Sadəcə diqqətli olun.
Lazım deyil. Siz bir dəfə oxuyun. Sonra nə vəsvəsə gəldi fikir vermiyin. Çünki bu artıq sizdə vəsvəyə çevrilir. Sonra da problemlərə gətirib çıxara bilər.
5) Ola bilər qunutu qəsd edirsiniz. Bəli, namazda qunut var. Amma buna adət etməyin.
6) Xeyr, təkcə Fatihəni oxuyun.
7) Sünnədir.
Allah daha yaxşı bilir!

#9 Ummu-Harun

Ummu-Harun

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 16 posts

Posted 06 September 2014 - 02:55 PM

ас-Саляму аляйкум уа рахматуЛлахи уа баракятух.

В "Крепости мусульманина" в главе "Утренние и вечерние поминания Аллаха" все ду'а достоверные?

В других главах есть недостоверные ду'а?

Cavab:

Bəli, inşəAllah. İnşəAllah, etibarlıdır. İstifadə edə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#10 Guest

Guest
  • Guests

Posted 06 September 2014 - 11:12 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

Namazda bütün zikirlər təcvid ilə oxunmalıdıır?

Cavab:

Zikrləri təcvidlə demək şərt deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#11 Omar Muxtar

Omar Muxtar
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 01:19 AM

assalamu aleukum

Omar Muxtar selefi idi? Onu Numunevi sexs kimi qeleme vermek duzgundurmu?

Cavab:

Sələfi olmağı dəqiq deyil
Allah daha yaxşı bilir!

#12 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 06:16 AM

Əs-Sələmu ələyküm.

Могли бы сказать, куда ставить ударение в следующих словах?:

- Аллаhüмма (читается в салавате);
- Субхяняка (читатся перед сурой "Аль-Фатиха");
- би хямдик (читается перед "Аль-Фатихой");
- шарри (читается при мольбе от 4-х вещей);
- бярактя (читается при салавате)?

Cavab:

Adətən, ərəb sözlərində vurğu birinci hecaya düşür, qoşa hərf olanda şəddəyə.
Allah daha yaxşı bilir!

#13 Abu Muhammad

Abu Muhammad
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 12:15 PM

Əssalamu aleykum və rahmətullahi və bərəkatuhu

Цитата
va aleykumus salam  və rahmatullahi və barakatuhu

Şeyx mene zehmet olmasa Bəqərə 241 ayənin təfsirini deyərdiniz bu ayəyə görə kişi boşandığı qadına mehrden əlavə nə isə verməlidir ?

Cavab:

Ancaq mehr kifayət edir.
Allah daha yaxşı bilir!

Şeyx bes ibn Cerir Təbərrinin təfsirinində deyir axı mehrden əlavə nə isə verməlisən?
onda bu ayənin təfsirinə baxıb deyərdiniz burda söhbət nədən gedir?
Əssalamu aleykum və rahmatullahi və barakatuhu

Cavab:

Ola bilər rəy gətirsin. Cavab təfsirə baxılıb deyilib. Təfsirdə ola bilər rəylər gəlib. Kimsə fiqhinə görə ola bilər əlavə nəsə görüb.
Allah daha yaxşı bilir!

#14 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 01:34 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) Mənə deyə bilərsinizmi, təşəhhüddə necə oxunulur b söz - "ələ-n-nəbiyi" السلام على النبي ''Мир Пророку'' al-albaninin kitabında. Mənə maraqlıdır: mən nəbi sözünü necə deyim - nəbiyyü yoxsa nəbi yoxsa nəbiyi?

2) на какую огласовку ставить ударение в слове "набийи" - на первую "и" или на вторую "и"?

3)Namazda bütün zikirlər təcvid ilə oxunulmalıdır vəya yalnız surələr?

Cavab:

1) Nəbiyyi.
2) Birinci.
3) Ehtiyac yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#15 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 07:17 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

После руку мы говорим "Раббяна уа лякял хямд". Могли бы сказать, на какую огласовку ставить ударение в слове "Раббяна" - на "бя"?

Cavab:

Birinci.
Allah daha yaxşı bilir!

#16 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 09:31 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

После руку мы говорим "Сами'а Ллаhü лимян həmidəh". В слове "həmidəh" на какую огласовку ставить удврение - на последнюю "ə"?

Cavab:

Ən yaxşısı sizin yanınızda elm tələbəsi və ya çoxdan namaz qılanlar varsa, onlara yaxınlaşın. Onlar sizə necə oxumaq lazımdırsa, onu deyəcəklər.
Allah daha yaxşı bilir!

#17 abdulhaqq

abdulhaqq
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 09:45 PM

assalam aleykum
1.hal-hazirda ebu bekr el-bagdadi hokm etdiyi torpaqlarda muslumanlarin emiri sayilirmi?
2.nuri el-maliki amerikanlarla birlikde nece iller ehli-sunneye zulm edirdi,amma bagdadi hakimiyyete geldikden sonra bize gorunen bu oldu ki,xalq onu sevincle qarshiladi ve orada qalanlar onun ALLAHin kitabi ie hokmune razi oldu,ve bu muslumanlar ucun qurtulush deyilmi?

Cavab:

1) Xeyr, o, əmir sayılmır.
2) Xeyr. Bağdadiyə fikir versən əhli-sünnəni Malikidən daha çox öldürüb və öldürməyə davam edir.
Allah daha yaxşı bilir!

#18 Guest

Guest
  • Guests

Posted 07 September 2014 - 11:41 PM

Salamaleykum ! Sheyx tefsirlerde maide suresi 6ayede ibn Abbas,Enes bin Malik İkrime,Ebu Cefer Muhammed bi Ali,Mucahid ve sair goruslerinin mesh etmey oldugu yazilib.Izah ederdiniz.

Cavab:

Əgər məsh deyiblərsə, o coraba aiddir. Ancaq corabsıza hamısı yumaq deyib.
Allah daha yaxşı bilir!

#19 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 September 2014 - 10:31 AM

As Salamu aleykum rahmatullahi va barakatuhu exi uzaq yerden bir bacimiz Qamet,Veysel,Abu Zeyd,Osman Selefi(elet) ve elim telebelerinin mobil nomresin isteyir suallari var Allah rizasi uchun bu emaile yazin Allah shahiddir ki, yalanim yoxdur baci mene yaxin olduqundan shubheye dushduynden isteyir shubhelere son qoysun

Cavab:

Bizim nömrəmiz nəsə qeyri-adi, gizli deyil. Nömrəmiz açıq-aydındır. Qamət Süleymanov - 050-312-70-40.
Allah daha yaxşı bilir!

#20 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 September 2014 - 12:06 PM

Salamaleykum! Sheyx rafiziler bunu delil getirir tevessule - Meymunə binti Həris (r.a) anamız belə rəvayət edir: Allah Rəsulu (s.ə.v) evimdə təhəccüd namazı üçün dəstəmaz alarkən birdən 3 dəfə "Ləbbeyk, ləbbeyk, ləbbeyk (buyur)" və "Nusirtu, Nusirtu, Nusirtu (sənə kömək etdim)" dedi. Sonra mən Allah Rəsulundan (s.ə.v) nə üçün belə dediyini soruşdum. O:"Racizin (uzaqdakı səhabənin) mənim ona kömək etməyimi yoxsa Qureyşlilər onu öldürəcəklərini söylədi" deyə cavab verdi.
(İmam Təbərani, Mucəm əs Sağir, cild 2, hədis nömrəsi 968)
bu kimi hedisleri izah ederdiniz

Cavab:

Bu hədisin səhih olub-olmadığına baxaram, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#21 MudzaheD

MudzaheD

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 58 posts

Posted 08 September 2014 - 04:32 PM

1.Oğlan uşağına Mücahid adını qoymaq olar?
2.Bu adın anlamını dəqiq yazardız zəhmət olmasa.
3.Hamiləliklə əlaqədar qadında qarında ağrıları olanda evdə camaat namazı qılarkən o namazı oturub qıla bilər?
4.İŞİD-lə bağlı böyük alimlərin fikirləri nədi?
Qeyd: (Şeyx Ğuneymanın fətvalar bölümündə var bu barədə fikri)
5.Digər alimlərin İŞİD barədə fikirlərinə harda baxmaq olar?
6.Onları dəstəkləyən alim varmı?
7.Qız uşağına əsas hansı adlar qoyulması bəyəniləndi islamda?

Cavab:

1) Olar.
2) Cihad edən.
3) Qıla bilər.
4) Azmış dəstədir, xəvariclərdir.
5) Fovzan və başqa mötəbər alimlərin hamısı deyib.
6) Xeyr, alim yoxdur.
7) Bizim saytda bu səhifədə müsəlman oğlan və qız adları var.
Allah daha yaxşı bilir!

Ebu Hureyra revayet edir ki,ResulAllah (sallallahu aleyhi və səlləm) dedi:"Hər Peyğəmbərin cavabsız buraxılmayacağı duası olub.Bütün Peyğəmbərlər öz duasını etməyə tələsdilər,mən isə öz duamı qiyamət günü öz ümmətimi müdafiə etmək üçün saxlamışam və Allahın izni ilə Ona şərik qoşmayanlar bu himayəyə layiq olacaqlar." Muslim,199

#22 Tariq

Tariq
  • Guests

Posted 08 September 2014 - 05:06 PM

assalamu aleykum, Sheyx. O gun sual vermiwdim, dediz ki wahmat oynamag meslehet deyil. Sebebini bilmey istiyirem. Niye wahmat oynamag olmaz ? Assalamu aleykum

Cavab:

Bu məsələ düzü ixtilaflıdır. Haram deyil. Haram olmağına dəlil zəifdir. Əli ibn Əbi Talibdən əsər gəlir. Amma o səhih deyil. Sadəcə alimlərdən deyən var. Məsələn, imam Şafii haram görür. Adət etməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#23 Guest

Guest
  • Guests

Posted 08 September 2014 - 06:26 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

На какую огласовку ставится ударение в следущих словах?:

1) əbdühü (təhiyətdə oxunur);
2) ibədiLləhi (təhiyətdə oxunur);
3) məsihi

4) təhiyətdə ibn Məsuddan gəlib - ələ-n-nəbi. Sual: mən "nəbi" sözünü necə oxuyum - nəbi yoxsa nəbiyyü yoxsa nəbiyi?

5) və 4-cü suala əlavə olaraq: ударение на какую огласовку ставить в слове "nəbiyyü"?

6) mən istərdim ki, siz bir audiodərs verəsiniz, harada bizə göstərəsiniz, alimlərimiz namazda olan BÜTÜN zikirləri necə oxuyur, yəni:

təkbir, "Sübhənəkə Allahümmə...", rukuda və səcdədə zikirlər, rukudan qalxanda zikirlər, təhiyyət, səlavət, 4 şeydən dua. Biz, adi camaat namazı düz eləmək istəyirik.

7)ixlas . com saytında rəşəd hümbətovun "Namazın sözlərin mənası" adlı dərsi var. Dərs səhihdir?

Cavab:

1) Bə-nin üstündə.
2) Ləm-in üstünə.
3) Yoxdur. Elə məsihi oxunur.
4) Nəbiyyi.
5) Yə-nin üstünə.
6) Baxarıq, inşəAllah. İmkan olsa deyərəm.
7) Bəli, səhihdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#24 AbdulQadir

AbdulQadir
  • Guests

Posted 08 September 2014 - 09:35 PM

assalamu aleykum, Sheyx.
1- Wam namazinin azaniyla iqamesi arasinda pauza vermey lazimdi ? Yoxsa azandan derhal sonra iqameni vermey olar ?
2- Fil hadisesi ne hadisedi ? Ne vaxt olub, ne ile baglidi, kimlerle ? Biraz daniwardiz,zehmet olmazsa.
assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh

Cavab:

1) Eləyə bilərsiniz.
2) Düşmənlər Məkkəni dağıtmaq üçün gedirlər, ordularında çoxlu fil olub. Ona görə Fil ili deyilir. Məkkəni dağıtmağa gedirlər. Ancaq Allah Təalə izn vermir. Ona görə hətta Quranda Fil surəsi nazil olur. Təxminən 569-cu və ya 570-ci ildə olub.
Allah daha yaxşı bilir!

#25 sham41

sham41

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 62 posts

Posted 09 September 2014 - 01:56 AM

Цитата (abdulhaqq @ 07 Sep 2014, 21:45)
assalam aleykum
1.hal-hazirda ebu bekr  el-bagdadi hokm etdiyi torpaqlarda muslumanlarin emiri sayilirmi?
2.nuri el-maliki amerikanlarla birlikde nece iller ehli-sunneye zulm edirdi,amma bagdadi hakimiyyete geldikden sonra bize gorunen bu oldu ki,xalq onu sevincle qarshiladi ve orada qalanlar onun ALLAHin kitabi ie hokmune razi oldu,ve bu muslumanlar ucun qurtulush deyilmi?

salam aleykum..
qardaşın bu sualına bir şərh kimi başqa bir sual vermək istəyirəm:
Allah Quranda əmr edir ki :Yaxşılıq etməkdə və Allahdan qorxmaqda bir-birinizə yardım edin. Günah işlər görməkdə və düşmənçilikdə bir-birinizə köməkçi olmayın. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allah şiddətli cəza verəndir.(Maidə 2) .. Yəni buna əsaslanarak İŞİD-ə onların düzgün olan işdə dəstəq olmaq olarmı (fiziki yardım nəzərdə tutulmur), yəni:

1) Onların büd və Alllaha şərik qoşmağı propaganda edən yerləri dağıtmagda?
2) Səhabələri və Rasulun zövcələrini söyənlərlə mübarizədə?
3) Ateist PPK ilə mübarizədə?

(Bu onların alimlərinin sözlərinə görə havaric olmasını inkar etməmək və onların (İŞİD-in) hətalarını və gunah işlərinidə bəyan etmək şərti ilə nəzərdə tutulur, yəni məsəl üçün onlar (İŞİD) bugun ki mesəlmanları təkfir edən havariclərdi, amma onlarla vuruşan rafizilər səhabələri təkfir edən havariclərdi və ən önəmlisi İŞİD Allaha şərik goşmayan zalım bir tayfadir amma onlar ilə vuruşanlar Allaha şərik gosan müşrik zalım gövmdır...)

Cavab:

İŞİD azmış dəstədir. Onlar müasir xəvariclərin lap əslidir. Bu barədə artıq kifayət qədər mötəbər alim danışıb. Amma qaldı ki, kimlərisə öldürürlər və s. Məsələn, amerikanlar vyetnamları öldürüblər. Onlar lap müşrik, bütpərəstdirlər. O demək deyil ki, amerikanlar yaxşıdır. Sadəcə biz məsələyə elə yanaşmayaq. Qaldı ki, onların azmış, səhv olmaları, nəinki sələfi alimlər, hətta xəvariclərin öz alimləri, məsələn, Əbu Qatədə - indi iordaniyadadır. Tutublar. O da hətta amerikanların ki başlarını kəsirdilər. Deyir ki, düzgün deyil. Sonra Məqdisi. Artıq kifayət qədər İŞİD barədə danışıb. O ki, qaldı əhli sünnə. Ona görə onlara dəstək olmaq, onları tərifləmək olmaz. Azmış dəstədir.
Allah daha yaxşı bilir!

لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

#26 abuzer

abuzer
  • Guests

Posted 09 September 2014 - 02:33 PM

assalam aleykum.
sheyx,selef xeber internet portalindan oxudum ki,amerika hava quvveleri mosul ve bir nece yerleri bombardman edib,iraq sham islam dovleti deyilen erazilere.ve men bilmek isterdim bizler kimin terefinde olaq;amerika,ve onun muttefiqleri(seudiyye,turkiye ve s)yoxsa iraq sham islam dovleti deyilenlerin terefinde?

Cavab:

Biz İŞİD-in tərəfində deyilik. Onlar tərəfdə olmaq olmaz. Onlar azmış dəstələrdir. Amma qaldı ki, onları kim vurur. Onlar düz edirlər. Sadəcə maraqlıdır ki, amerika özləri onları irəli buraxmışdı. İndi onları vururlar. Bu oyundur. İŞİD də, ümumiyyətlə, çox ittiham olunur. Məsələn, Suriyada ittiham olunurdu ki, onları Əsəd qurub. İraqda ittiham olundu ki, onları İran qurub. Buna faktlar da var. Onlar baş kəsilən videolarda da fikir versəniz, əsasən müxalifətin başını kəsirlər. Belə şeyləri aldanmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#27 Sanil

Sanil
  • Guests

Posted 09 September 2014 - 03:49 PM

Ассаламу алейкум ва рахмату-Ллаhи Шейх.

бези суалларла сени нарахат едирем.хаггывы халал ет.

1.мен намаза башлаяндан мене бир ереб сойледийи кими саламдан габаг шехадети сойлейиб сора салам верирем.хер намазда.бу нормалды???
2.мен намаз гыларкен сурелерден тесирлениб,Аллаhын не гедер Еземетли олдугу анараг херден гозумден яш гелир,демек олар ки сакитче аглайырам.бу халын намазы позмаг техлукеси вар???
3.вахт аз олдугда Зохр намазынын ферзинден сонра 2 рукет суннени гылмаг олар,,йохса хокмен евелки 2+2 гылынмалыды?
4.егер логика иле готурсек гунеш чыхандан батана кими сесли намаз гылынмыр(чумеден башга).бес фаджр гезая галыбса гунеш чыхыбса ону сесли гылмаг лазымды??
5.гече ве гундуз зикрлери хансыларды??
6.алт палтарда дестемаз алмаг олар??
7.дестемаздан сонра гуруланмайыб яш намаза дурмаг олар??
8.геза намазындан сонра тесбих едилир??
9.Шейх имкан олса аудио дерслерин ве я хутбелерин биринде 5/44-у тефсир ет.сен айелери чох гозел ачыглайырсан ве инанырам ки бези гардашлар бундан файдаланар.

Радий Аллаhу анhум Шейх.

Ассаламу алейкум ва рахмату-Ллаhи ва баракатуху.

Cavab:

1) Təşəhhüdün sonundakı şəhadəti qəsd edirsinizsə, ondan sonra salavat gəlir, sonra dualar. Yox, əgər bunları oxuyandan sonra ayrıca şəhadəti deyib, sonra salam verirsinizsə, yox, belə etməyin.
2) Xeyr, pozmur.
3) Əgər qıla bilməsəniz, sonra qılın. Əgər qıla biləcəksinizsə, belə edin.
4) Qəza vaxtında necə qılınırsa elə qılınır. Əgər qəza səslidirsə, səsli qılınır. Fərqi yoxdur, qəza, yoxsa vaxtında.
5) Müsəlmanın qalası kitabçası var. Orada var.
6) Olar. Dəstəmaz səhihdir. Ancaq çalışın geyimdə olasınız.
7) Olar.
8) Bəli.
9) Bütün fitnələr və s. 20-21-ci əsrlərdə ixvanlar zühür edəndən sonra bütün məsələlər bu ayənin ətrafındadır. Ona görə xəvariclərlə söhbət edəndə kolbasa və s. söhbəti etmək lazım deyil.Bir başa 5:44-dən danışmaq lazımdır. İnşəAllah, bu barədə lap bir dəfə xütbədə verərəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#28 Guest

Guest
  • Guests

Posted 09 September 2014 - 03:56 PM

Assalamu aleykum Seyx
burda sual oldu ki tesehhudde sehadetden sonra vehdehu le serike lehu deyilir siz cavab verdiz ki deyilmir.ama saytda namazin muxteser teliminde var vehdehu le serike lehu.sorusmaq isterdim birde deyilir ya deyilmir???

Cavab:

İbn Məsudun rəvayətində deyilmir. Amma başqa bir səhih rəvayətdə gəlib. Muslimdə olmalıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#29 Ferhat

Ferhat

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 September 2014 - 05:31 PM

Assalamu aleykum!
Şeyx spirtli etir vurmaqa icaze var şerietde?

Cavab:

Bu məsələdə alimlər arasında fikir ayrılığı var. Bəziləri caiz görmür. Ona görə, əlhəmdulillah, spirtsiz ətirlər daha çoxdur. Ona görə onlara ehtiyac yoxdur. Çəkinsən daha yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#30 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 02:08 AM

As salam aleykum! Sualim beledir. Eger meselen qadin emeliyyat olubsa yani hekimler bir orqani cixradiblar ve deyibler ki usaq olmayacaq . Amma evlenmek olar evlenmekde problem yoxdur. Bele olan halda qadin evlendikden sonra Allahdan usaq isteye biler ozu ucun . Heyatda mocuze cox olur.Usaq olmayan halda dua etmek olar ki Allah ona usaq versin oz usaqini

Cavab:

bilər.
Allah daha yaxşı bilir!

#31 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 10:54 AM

Əs Salamu aleykum və rahmətullahi və barakətuh.
Şeyx mən sizə qadınların qebir ziyarəti barədə sual vermişdim.Men qəbir ziyarətinə gedəndə küfr olacaq heç bir şey etmirəm.Belə olan halda mən qəbir ziyarətinə gedə bilərəm?

Cavab:

Qadınların qəbir ziyarəti məsələsində necə demişəm üç rəy var. Bəziləri mütləq caiz görüb, bəziləri caiz görməyib, bəziləri də hərdən olar. Caiz görməyənlərin dəlilləri daha aydın və daha güclüdür. Ona görə getməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#32 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 11:03 AM

Şeyx cahillere salam verdikde eger birinci onlar sadəcə salam desə biz də onlara sadece salam deməliyik?Bəs əgər biz birinci salam versək necə verməliyik?

Cavab:

Kafir deyilsə, cahildirsə sadəcə yaxşıdır ki, gözəl cavab verəsiniz. Salam desə, deyin va aleykumus salam va rahmətullah. Qoy öyrənsin. Biz tam deyəcəyik - əssələmu aleykum.
Allah daha yaxşı bilir!

#33 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 11:23 AM

Şeyx musiqi olan toya getmək olar? Qeyd edim ki, mən özüm musiqiyə heç qulaq asmıram,toya da öz isteyimle deyil valideynlerim isteyi ile gedirem onlar mənim musiqiyə qulaq asmadığımı bilmirlər çünki bilsələr buna qarşı çıxarlar ?Beıə olduqda mən nə edim?
Cəzəkallahu xayran.
Əs Salamu aleykum və rahmətullahi və rahmətullahi və barakətuh.

Cavab:

Olmaz. Əgər məcbur olsanız, valideynləriniz yollasa, gedin pulu atın və gəlin.
Allah daha yaxşı bilir!

#34 Guest

Guest
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 12:25 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) Təhiyyətdə biz deyirik "əşhədü" deyende vurğu (udareniye) hansı hərifə qoymaq lazımdır - ikionci "ə" hərifinə?

2) təhiyyətdə "üə ələ ibədiLləhi ssalihin" deyende "ələ" sözündə vurğunu (udareniye) hansı hərifə qoymalıyıq - ikinci "ə" hərifinə?

3) təhiyyətdə "əyyühə-n-nəbi" deyəndə "əyyühə" sözündə vurğunu hansı hərifənə qoymaq lazımdır - axırıncı "ə" hərifinə?

Cavab:

1) şin hərfinə.
2) Orda vurğu yoxdu. Elə `ələ deyirsən.
3) Siz ən salamata yaxşı oxuyan birini tapa bilsəniz tapın. Ona şifahi deyin. Sizə göstərsin, səslə desin.
Allah daha yaxşı bilir!

#35 .................

.................
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 02:22 PM

salam aleykum.sheyx,bir evde 5-6 nefer ibadet eden var,ama evde camaat namazi qilinmir,here oz otaqinda qilir.duzdurmuki,camaat namazi qilmadiqlarina gore onlara axiretde sorqu-sual olunacaq?Allah elminize bereket versin

Cavab:

Onu deyə bilmərəm. Ancaq böyük savabı itirirlər. Belə etməsinlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#36 mirze mammadov

mirze mammadov
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 09:11 PM

salm aleykum seyx 1sual man qurani oyraniram allahin izni ila amma hariflari haqqini vera bilmiram masalan gim harfini cim kimi cixir ozumda utaniram bilmak istariram onda savab yazilir? 2sual man qulaxcixda darslara qulaq asiram bilmak istayiram allah rasuluna salavad goturanda manda goturum man getiriram bilmak istariram amalim caizdi? 3sual farz namazdan sonra 2,10 daqqadan sonra sunnat namazina iqamal azimdi? yoxsa takbir gotrum namaza baslayim? allah razi olsun

Cavab:

1) İnşəAllah, çalışırsansa düz oxumağa savab yazılır. Hətta ola bilər artıqda yazılsın. Amma belə davam etmə. Yaxşı quran oxuyan qardaşlardan birinin yanında otur. Səslə oxu, səhvlərivi düzəltsin.
2) Bəli, gətirin.
3) Sünnət namazına iqamə yoxdur. Təkbir gətirin, vəssəlam.
Allah daha yaxşı bilir!

#37 az-Zubeyr

az-Zubeyr

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 94 posts

Posted 10 September 2014 - 10:23 PM

Assalamu aleykum

Selef01 kanalının şeyx Fovzan haqda hiyləsi - 3

Cavab:

Sadəcə mənə elə gəlir ki, ağlı başında olan belə kanallara, belə rəhbərliyi məlum olmayan və ya hansısa bir ayn, mayn deyən birinə aldanmamalıdır. Aldandısa, onun özündə problem var.
Allah daha yaxşı bilir!

#38 Umid

Umid
  • Guests

Posted 10 September 2014 - 11:52 PM

Assalamu aleykum Sheyx ! necesiz ?
1. Sesli namazlarda tekbirler de sesli deyilir ?
2. Farz namazlarda secdede azerbaycanca dua etmek olar ?
3. ve eger olarsa, duani "subhana Rabbiyel a'la"dan evvel edirik ya sonra ?
4. Sheyx, bele bir fikir ewitmiwem, deyirler ki Hicab o yerlerde vacibdir ki,hardaki hicabdan hami istifade edir. Ye'ni o cemiyyetlerdeki hicab geyinmirler,orda hicab vacib deyil. Bu ne qeder heqiqete uygundur ? Ve umumiyyetle, Peygember (sallAllahu aleyhi ve sellem) diger olkelerde yawayan ve bawqa zamanlarda yawayacaq olan muselmanlarcun xususi nese telimati olub mu ? Ye'ni gelecekde yawayacaq olan, dini yawamayan olkelerdeki muselmanlara aid neise gosteriwi var mi ? cunki o dovrle bu dovr arasinda 14 esr ferq var, ustelik cemiyyet o cemiyyet deyil, insanlarin duwunce terzleri deyiwib, werieti tetbiq ederken hansisa yeniliye veya yumwaltmaga ehtiyac var mi Sizce ? zehmet olmasa geniw izah vererdiniz.
Assalamu aleykum !

Cavab:

1) Əgər tək qılırsansa, bəli, özün eşidən qədər deyə bilərsən.
2) Olar.
3) Ondan sonra.
4) Bu batil fikirdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#39 tural aslan

tural aslan
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 12:04 AM

salam aleykum qamət qardaş qardaş mən bildiyimə görə mədinə universetində oxumaq üçün ərəb dilini bilmək lazımdır ən azı 0 başlıyırsansa necə ildən sonra öyrənib mədinə universetində oxumaq olar?

Cavab:

Bəli, bilsən daha yaxşıdır. Amma qaldı ki, nə qədər vaxta öyrənməyə. O sizdən aslıdır. Əgər çoxlu məşğul olsanız 5 aya da, 6 aya da, 1 ilə də öyrənə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#40 sual (?)

sual (?)
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 02:36 AM

assalamu aleykum Qardash.
Muhammad Musa Al-Sharif taniyirsiz ? Eqidesi nedi onun ? Qulaq asmaq olar ?

Cavab:

Tanımıram.
Allah daha yaxşı bilir!

#41 SA

SA
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 03:54 AM

Salam aleykum exi. Sualim Kebeyle baglidi. Bezi muselmanlar Kebeni ziyaret ederken, Kebeye toxunmaq isteyirler, can atirlar ki el vursunlar, toxunsunlar Kebeye. El vurmaq neise fayda verir ? Veya bu cur etmek Umrenin veya Heccin savabini aparir ? Kebeye toxunmaga caliwmaq, toxunmaq bidetdir ?

Cavab:

Xeyr, faydası yoxdur. Sadəcə gəlib bir dənə daşı öpmək olar. Amma kəbəyə əl vurmaq, o gəlməyib.
Allah daha yaxşı bilir!

#42 Guest

Guest
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 10:55 AM

es saalamu aleykum ve rahmetullah
eseblewib qeybetini etdiyim ozune qarwi da bir iki soz (!) dediyim insana msj yazib halalliq istedim ama cavab gelmedi...indi men yene msj yazim ? birwey var ki o da mene qarwi cox hormetsizlik etdi qururuma toxundu ..ikinci defe msj yazmaqi ozume siqiwdirmiram amma halalliq sohbetine gore bilmirem ne edim yazsam yene cavab yazmayacaq

Cavab:

Hər halda sən addım atsan yaxşı olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#43 Guest

Guest
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 10:56 AM

salam aleykum.isdeki yehudilere salam vermek evezine ne deye bilerem? seher sabahin xeyir deyirem amma ele vaxt olur ki ne seher olur ne gunorta.umumiyyetle sabahin xeyir demek olar?

Cavab:

Onlara birinci sən salam vermə. Qoy onlar sənə salam versinlər. Necə verdilərsə, sən də o cür qaytar.
Allah daha yaxşı bilir!

#44 Guest

Guest
  • Guests

Posted 11 September 2014 - 02:02 PM

Salam aleykum.Men bilmek isteyirem ki dovlet xeste-da(poliklinikalarda) tibb bacisina verilen pul rusvetdir yoxsa yox.Xeste ozu vermis olsa bele istemesen. 2-ci sual-Ele olur ki iyne ve ya sistem qoymaq ucun tibb bacisina ehtiyac olur bele olanda hemin adam poliklinikya muraciet edir(elesi de olur ki qonsulugunda tibb bacisi yasayir her gun ona vurdurur pulunu da verir sualimdaki adamin ise qonsulugunda yoxdur) sorusur ki mene tibb bacisi lazimdir sistem qoymaq ucun ona gosterirler o da tibb bacisindan sorusur ki neceye sistem qoyursan o da deyirki ne qeder versen.Bele olanda verilen pul rusvetdirmi?Men bilmirem nece edim 2-cideki cox qarisiqdir adam cetin veziyyetde qalir pul alsin yoxsa yox .Pulsuz elesen hami sene vurdurmaq isteyecek bele olduqda ise pul alan is yoldaslari da inciye biler

Cavab:

1) Bəli, bu rüşvətdir. Ona görə almamağa çalışmaq lazımdır.
2) Əgər bu pulsuzdursa, olmaz. Yox, əgər şəxsidirsə və evdəsizsə, gedib qonşuda iynə vuracaqsınızsa, o zaman götürə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#45 az-Zubeyr

az-Zubeyr

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 94 posts

Posted 12 September 2014 - 02:23 AM

Assalamu aleykum

Şeyx Ğuneymanın bəyanatı

Şeyx Abdullah əl-Ğuneymanın bəyanatı

Sizə bir bəyanat oxumaq istəyirəm. Çox mühüm bəyanatdır. Hansı ki, bəziləri insanları təkfir edərək, əhli sünnə alimlərinin yolundan uzaq düşüblər.

Həmd olsun Allaha, aləmlərin Rəbbninə. Allahın qulu və Elçisi Peyğəmbərimiz Muhəmmədə Allahın salavatı və salamı olsun! Sonra isə:
Hicri tarixlə 1424-cü ildə Küveyt dövlətindən bir neçə gənc yanıma gəlmişdir. Onlar məndən (şəriətdən başqa) qanunlara müraciət etmək, həmçinin, (insanı) əzəmətləndirmək, qarşısında alçalmaq və itaətkarlıq məqsədilə məxluq üçün ayağa qalxmaq, həmçinin şəriətdən başqa qanunlar qoymaq, bu işdə iştirak etmək, bu əməli edənin arxasında namaz qılmaq, qəbri təvaf etmək və s. bu kimi suallar soruşdular.
Mən də onların suallarına təfsilata varmadan ümumi cavablar verdim. Onlar da bu sualları cavablarla birlikdə götürüb getdilər və şəxslərə tətbiq etməklə onlara kafir və İslamdan çıxdıqlarına hökm verməyə başlamışlar və bunu da sualları cavablandırana, yəni mənə nisbət etmişlər. Bu çox ciddi və təhlükəli bir işdir. Böyük günahlar səbəbindən insanları təkfir edən xavariclərin məsləyidir (yoludur).

Mən isə bundan uzağam və heç kəsə də halallıq vermirəm ki, yuxarıda sözü gedən şəxslərin etdiyi kimi təfsilata varmadan qeyri-şəriət qanunlarına müraciət edənləri və bu qanunvericilikdə iştirak edənləri təkfir etməyi mənə nisbət etsin! Həqiqətən bunu edənlər elm tələbəsinə yaraşmayan bir iş tutmuşlar. Onlar bunu etməklə səhv etmiş və etdiklərinə görə günahkardırlar. Çünki, Ümumi Hökmlə, Şəxsə Hökm vermək arasında fərq vardır. Şəxsə hökm vermək üçün təfsilata varmaq və bu əməlin edilməsinin səbəbini araşdırmaq lazımdır. Onu bu əməli etməyə nə vadar etdiyini bilmək lazımdır. Sonra isə hüccət qaldırıb, onda olan şübhəni aradan qaldırmaq lazımdır. Buna görə də səhabələr və digər sələflər Uca Allahın “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” (əl-Maidə, 44) ayəsini təfsilata vararaq təfsir etmişlər və demişlər: “Burada İslamdan çıxarmayan kiçik küfr qəsd edilir”. Başqa biriləri isə demişlər: “Bu Allaha və Axirət gününə küfr etmək deyil”. Hər hansı bir dünya mənafeyinə görə Allahın şəriətindən başqa qanuna müraciət edən şəxs əgər əməlinin günah olduğunu bilib, Allahın şəriəti ilə hökm verməyin vacib olduğunu etiqad edirsə buna görə İslam dinindən çıxaran küfrlə kafir olmur. Həmçinin, bu qanunvericilikdə iştirak edənin hökmü də eynidir.
İbn Cərir (Allah ona rəhmət etsin!) İbn Abbasdan (Allah onlardan razı olsun!) rəvayət edir ki, o Uca Allahın “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” (əl-Maidə, 44) ayəsinin təfsirində deyir: “Bu əməl küfrdür, lakin Allaha, Peyğəmbərlərinə və mələklərinə küfr etmək dərəcəsində deyil.”
əl-Hakim (Allah ona rəhmət etsin!) əl-Mustədrək kitabında (2/313) Sufyandan, o da Hişam ibn Huceyrdən, o da Tavusdan, o da İbn Abbasdan (Allah onlardan razı olsun!) rəvayət edir ki, o bu ayə barədə demişdir: “Bu sizin nəzərdə tutduğunuz küfr deyil, həqiqətən bu İslamdan çıxaran küfr deyil. “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” (əl-Maidə, 44) ayəsində qəsd edilən küfr İslam dinindən çıxarmayan kiçik küfrdür. Hakim bu rəvayəti nəql etdikdən sonra demişdir: “Bu hədisin isnadı səhihdir. Lakin Buxari və Muslim bunu rəvayət etməmişlər”. Zəhəbi bu rəvayət barədə “Səhihdir” demişdir. Hafiz bu rəvayəti nəql edən Hişam barədə demişdir: “Doğru danışan ravidir, bəzi səhvləri var”. Bu səbəbdən bu əsərə tən edilir. Lakin bu tənə rəvac vermir. Məlum oldu ki, Hişam doğru danışan ravidir. Ondakı bəzi səhvlər bu hədisə aid deyil. Onun bu rəvayəti səhihdir. Onların (təkfirçilərin) bu hədisə tən etmələrinin heç bir faydası yoxdur, çünki onlar o dərəcəyə çatmayıblar ki, hansısa hədisə səhihdir və ya zəifdir desinlər.
İbn Cərir ət-Tabəri əl-Həsən ibn Yəhyadan, o da Abdurrazzaqdan, o da Məmərdən, o da İbn Tavusdan o da atası Tavusdan rəvayət edir ki, bir dəfə İbn Abbasdan “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” (əl-Maidə, 44) ayəsi barədə soruşuldu. O dedi: “Bu əməl küfrdür”. İbn Tavus dedi: “Allaha, mələklərinə, Kitablarına və Peyğəmbərlərinə küfr etmək kimi deyil.”
Həmçinin İbn Cərir ət-Tabəri Ətadan rəvayət edir ki, o Uca Allahın: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.”, “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar zalımlardır.”, “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar fasiqlərdir.” (əl-Maidə, 44, 45, 46) ayələri barədə demişdir: “Bu İslamdan çıxarmayan kiçik küfrdür, böyük fasiqlikdən aşağı fisqdir, böyük zülmdən aşağı zülmdür”.
Həmçinin Tavusdan “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” ayəsi barədə: “İslamdan çıxaran küfr deyil” –dediyini rəvayət etmişdir.
Bəğavi bu ayənin təfsirində demişdir: “İbn Abbas və Tavus demişlər: “İslamdan çıxaran küfr deyildir. Bəli bunu etsə küfr etmiş olar, lakin Allaha və Axirət gününü inkar edən kimi deyil”. Əta demişdir: “Bu ayələrdə qəsd edilən küfr kiçik küfrdür, böyük fasiqlikdən aşağı fisqdir, böyük zülmdən aşağı zülmdür”.
Abdul-Əziz ibn Yəhyə əl-Kinənidən bu ayələr (əl-Maidə, 44, 45, 46 ayələri) barədə soruşulduqda, o demişdir: “Bu ayələr Allahın nazil etdiklərinin bəzilərinə deyil bütün nazil etdiklərinə aiddir. Allahın nazil etdiklərinin hamısı ilə hökm etməyən kəs kafir, zalım və fasiqdir. Lakin kimsə Allahın nazil etdiyi tövhidi əməl edib, sonra tərk etsə və sonra da Allahın nazil etdiyi bütün şəriətlə hökm etməsə bu ayələrdə qeyd olunan hökmə aid deyil.

İkrimə (Allah ona rəhmət etsin!) demişdir: “Bu ayələrin mənası budur ki, kim (şəriətlə hökm etməyin vacibliyini) inkar edərək Allahın hökmü ilə hökm etməzsə kafir olar. Kim (şəriətlə hökm etməyin vacibliyini) etiraf edərək hökm etməzsə zalım və fasiq olar. Alimlər demişlər: “Bu (kafir hökmü) Allahın hökmü barədə dəlilləri açıq-aşkar, bilərəkdən rədd edənə aiddir. Amma əgər kiməsə gizli qalarsa və ya yozumunda səhv edərsə bu zaman kafir olmur.”. s. s. (3/61)

İbn əl-Arabi (Allah ona rəhmət etsin!) demişdir: “On birinci məsələ: Uca Allahın: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” (əl-Maidə, 44) ayəsi. Təfsir alimləri bu ayənin təfsirində ixtilaf etmişlər. Bəziləri demişlər: (ayədə nəzərdə tutulan) “kafirlərdir”, “fasiqlərdir” və “zalımlardır” sözlərinin hamısında yəhudilər nəzərdə tutulur. Bəziləri isə demişlər: (ayələrdəki) “kafirlərdir” sözü müşriklərə, “zalımlardır” sözü yəhudilərə, “fasiqlərdir” sözü isə nəsranilərə (xristiyanlara) aiddir. Mən də sonuncu rəydəyəm. Çünki bu ayənin zahirinə uyğundur. Bu rəy həmçinin, İbn Abbas, Cabir ibn Zeyd, İbn Əbi Zəidə və İbn Şubrumənin rəyidir. Tavus və başqaları demişlər: “Bu İslamdan çıxaran küfr deyil. İslamdan çıxaran küfrdən aşağı küfrdür.”
Əgər Allahın nazil etmədiyi ilə hökm edən bunun Allahdan olduğunu iddia edərsə bu zaman o Allahın hökmünü dəyişmiş olur və bu əməl də böyük küfrdür. Lakin əgər öz istəyinə uyub, asilikdən Allahın nazil etmədiyi ilə hökm edərsə bu əməl günahdır və Əhli Sünnənin böyük günah sahiblərinin bağışlanması əsasına görə bağışlana bilər”. (Bax: Əhkəmul-Quran: 2/624,625).

Qurtubi demişdir: Uca Allahın: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.” “..... zalımlardır” və “fasiqlərdir” (əl-Maidə, 44, 45, 46) ayələri kafirlərə nazil olub. Bu Səhih Muslimdə gələn əl-Bəranın hədisində sabit olub (bax. Səhih Muslim, 1700-cü hədis). Əksər təfsirçilər də bu rəydədirlər. Müsəlmana gəlincə isə o böyük günah edərkən kafir olmur. Bəzi alimlər demişlər ki, ayədə nəzərdə tutlan ifadə var. Yəni, “Kim Quranı rədd edərək və Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun!) sözünü inkar edərək Allahın nazil etdiyi ilə hökm etməzsə kafir olar”. Bunu İbn Abbas və Mucəhid demişlər. Ayənin mənası isə daha genişdir.

İbn Məsud (Allah onlardan razı olsun!) və əl-Həsən (Allah ona rəhmət etsin!) demişlər: Bu ayələr müsəlmanlar, yəhudilər və kafirlərdən Allahın nazil etdiyi ilə hökm etməyən hər kəsə aiddir, yəni, bunun doğruluğunu etiqad edib, halal görərsə. Amma əgər haram iş tutduğunu etiqad edərək bu işi görən (hökm edən) fasiq (günahkar) müsəlmanlardandır və işi Allaha qalıb. Allah istəsə ona əzab verər, istəsə də bağışlar. Təfsir Qurtubi (6/19).
Şeyx Muhəmməd ibn İbrahim (Allah ona rəhmət etsin!) Allahın hökmü ilə hökm etməməyi iki qismə bölmüşdür:
Birinci qisim: İslam dinindən çıxaran hökm. Bu da özlüyündə altı qisimdir:
1) Allahın hökmünü inkar edərək inadkarlıq edən;
2) Allahın hökmünü inkar etməyən lakin Allahdan qeyrisinin hökmünün daha yaxşı olduğunu etiqad edən;
3) Allahdan qeyrisinin hökmünün Allahın hökmünə bərabər olduğunu etiqad edən;
4) Allahın hökmündən qeyrisi ilə hökm verməyin icazəli olduğunu etiqad edən;
5) Bütün insanlar üçün məhkəmələr qurub insanların təsis edilən qanunlarla hökm verməyi məcbur edən;
6) Bir çox qəbilə və tayfa başçılarının (babalarından miras qalan) “səlumuhum” adlanan qanunlarala etdikləri hökm;
Bütün bu hökm növləri İslam dinindən çıxaran əməldir.
İkinci qisim: İslam dinindən çıxarmayan hökmdür. Əgər insan böyük günah etdiyini etiqad edərək Allahın nazil etmədiyi qanunlarla hökm etməsinə səbəb dünya məhəbbəti olarsabu əməl böyük küfrdən aşağı olub, İslamdan çıxarmayan küfrdür.
Səudiyyə Ərəbistanı Fətvalar Komitəsi 5741 saylı fətvasında “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyən müsəlmandırmı, yoxsa böyük küfr etmiş kafirdir?” sualına cavab olaraq demişdir:
“Həmd olsun Allaha! Uca Allah buyurur: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar kafirlərdir.”, başqa ayədə: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar zalımlardır.”, başqa ayədə: “Allahın nazil etdiyi ilə hökm verməyənlər – məhz onlar fasiqlərdir.” (əl-Maidə, 44, 45, 46). Əgər bir rəhbər Allahın hökmündən başqası ilə hökm verməyi halal sayaraq icazəli olduğuna inanarsa, onun küfrü, zülmü, fasiqliyi böyük olar və bununla dindən çıxar. Yox əgər o bu işin haram olduğunu etiqad edərək, rüşvət və ya başqa məqsədlə edərsə, əməli kiçik küfr, zülm və fasiqlikdir və həmin insan günah sahibidir. Elm əhli belə insanın İslamdan çıxmadığı qənaətindədirlər. Onlar, deyilən ayələrin təfsirində bu haqda geniş danışmışlar.”

Şeyx Abdul-Əziz ibn Baz deyir: “Heç kəsə Allahın nazil etmədiyi ilə hökm verməsi icazəli deyil. Əksinə bu əməl böyük günah və pis bir qəbahətdir. Amma bu əməlin İslamdan çıxaran böyük küfr olmasına gəlincə isə, bu alimlər arasında təfsilata ehtiyacı olan məsələdir. Kim Allahın nazil etmədiyi ilə hökm verib bu əməlin günah olmadığını düşünərsə və ya bu hökmün Allahın hökmü ilə eyni olduğunu düşünərsə və ya bundan daha pis düşünərək şəriət qanunlarının bu gün üçün münasib olmadığını və insanlar tərəfindən qoyulan qanunların daha münasib və (insanlar arasında) daha çox islahedici olduğunu düşünərsə bu üç halın hamısı böyük küfrdür.
Kim hansı zamanda olursa-olsun Allahdan qeyrisinin hökmünün Allahın hökmündən daha yaxşı və ya ona bərabər olduğunu iddia edərsə və ya şəriətin üstün və daha yaxşı olduğunu etiraf etsə belə Allahın nazil etmədiyi qanunlarla hökm verməyi icazəli görərsə bu üç halın hər birini deyən kafir olar, həmçinin bunu etiqad edənin də hökmü belədir. Kim Allahdan qeyrisinin hökmünün caiz (icazəli) olduğunu və ya Allahın hökmünə bərabər olduğunu və ya Allahın hökmündən daha yaxşı olduğunu etiqad edərsə bu insan bütün elm əhlinə görə İslamdan çıxmış mürtəddir.
Amma kimsə səhv etdiyini və günahkar olduğunu bilərək bu əməli rüşvət məqsədilə və ya hər hansı qövmü (toplumu) razı salmaq kimi müəyyən məqsədlər üçün edərsə və Allah bilir qəlbində bu əməli inkar edirsə və bunun batil və günah olduğunu bilirsə bu insan kafir olmur və etdiyi bu əməlinə görə asi (günahkar) olur. Böyük küfrdən aşağı olan kafir, böyük zülmdən aşağı olan zalım və böyük fisqdən aşağı olan fasiq olar. Necə ki, bunu İbn Abbas (Allah onlardan razı olsun!), Mucəhid ibn Cəbr (Allah ona rəhmət etsin!) və başqa alimlər demişlər. Bu məsələ elm əhli arasında da məlumdur ki, kim bu əməli küfr adlandırırsa İslamdan çıxarmayan küfrü qəsd edir.” (Nurun aləd-Dərb fətvaları, 4/127)
Bununla da aydın olur ki, (mənim dediyim) ümumi cavabı yazıb və onu insanlar arasında yayanlar və bu ümumi, təfsilatı bəyan edilməyən səhv cavab əsasında da insanlara hökm verənlər xəta və böyük günah etmişlər. Belə ki, müəyyən insanlara (şəxsən) kafir hökmü vermişlər və bununla da xəvariclərin yolunu getmişlər və bu təkfiri sualı ümumi cavablandırana, yəni mənə nisbət etmişlər. Bu fitnə əhlinin işidir.
Buna görə də elan edirəm ki, həqiqətən, mən verdiyim bu ümumi cavabdan dönürəm və heç kəsə də halallıq vermirəm ki, həmin fətvanı mənə nisbət etsin. Necə ki, Əhli Sünnənin “ümumi hökm müəyyən şəxsə birbaşa tətbiq olunmur” qaydasına müxalif olan bu kəslərin etdiyi kimi. Məsələn Əhli-Sünnə deyir: “Allaha şərik qoşmaq küfrdür, İslam dinindən çıxarır”. Lakin əgər bu əməli müəyyən bir şəxs edərsə bu şəxsə etdiyi əməlin şirk olub, insanı müsəlmanlıqdan çıxardığını bəyan etməyincə, habelə bu əməllə əlaqəli şübhələr ondan qaldırılmayınca onun İslamdan çıxmağına hökm vermək olmaz. Əgər bunları bilib öz əməlində israr etsə bundan sonra ona hökm verilir.
Şeyxul İslam Muhəmməd ibn Abdulvahhab deyir: “Təkfirə (kafir görməyə) gəlincə, mən yalnız Peyğəmbərin (sallAllahu aleyhi və səlləm) dinini (İslamı) bilib, bildikdən sonra onu söyəni, insanları dindən yayındıranı və bu dinə əməl edənlərlə düşmənçilik edənləri kafir sayıram. Təkfir etdiklərim bunlardır. (Əddurər əs-Səniyyə, 1/102)
Həmçinin demişdir: “Əgər biz Abdul-Qadirin, Əhməd əl-Bədəvinin (hər ikisi Misirdə ibadət olunan pir adıdır) və buna bənzər qəbirlərinin üzərində ucaldılan bütlərə ibadət edənləri cahilliyinə və heç kəs tərəfindən xəbərdar edilmədiklərinə görə təkfir etmiriksə, necə ola bilər ki, Allaha şərik qoşmayan insanlara kafir deyək?!”.
Şeyx Muhəmməd ibn İbrahim (Allah ona rəhmət etsin!) deyir: “Üçuncu qisim: Aydın olmayan şeylərə görə insan təkfir olunmur. Hətta dəlillər ona göstərilsə belə. Fərq etməz istər bu üsul (əqidə) məsələrində, istərsə də, furu (qeyri-əqidə) məsələlərində olsun. Buna misal olaraq ailəsinə öldükdən sonra yandırılmasını vəsiyyət edən kişini gətirmək olar. (Bax. əl-Buxari, 3452)” (Fətvalar, 1/74)
Şeyxul-İslam İbn Teymiyyə deyir: “Əsl budur ki, bir söz Quran, Sünnə və Alimlərin icması ilə küfr ola bilər, bu zaman Şəriət dəlillərinin bildirdiyi kimi ümumi olaraq deyilir ki, “bu küfrdür”. Çünki İman məsələləri Allah və Peyğəmbərinin (sallAllahu aleyhi və səlləm) dediklərindən götürülür.
Lakin insanların öz zənnlərinə və istəklərinə uyğun bununla hökm verməkləri anlamına gəlmir və bunu deyən hər hansı şəxsdə təkfirin şərtləri cəm olub, maneləri aradan qalxmayınca ona “kafirdir” hökmü vermək icazəli deyil.” (Məcmu Fətəva, 35/165)

Bu qədər. Allah daha yaxşı bilir. Allahın qulu və elçisi Muhəmmədə salavat və salam olsun!

Bəyanatı dedi və yazdı: Abdullah ibn Muhəmməd əl-Ğuneyman

Cavab:

Əlhəmdulillah.
Allah daha yaxşı bilir!

#46 Zubeyr

Zubeyr
  • Guests

Posted 12 September 2014 - 03:28 AM

As-salamu aleykum.
1. Sheyx, erli qadin ucun hansi haqq daha ustundur: valideyn haqqi yoxsa er haqqi ?
2. Ehli Kitab ebedi cehenneme girecek ? Allahi inkar edenlerle bir yerde ebedi cehennemde olacaq ? Onlari kafirlerden ustun qilan birwey yoxdu mu ?
3. Bir nece taniwim var, hecbir din qebul etmirler,lakin Allaha inanirlar. Ve qeyd edirler ki, onlarin iman etdikleri Allah semavi dinlerde olan Allah deyil, bawqadi.
Ye'ni dinleri inkar edirler, onlarin Allahdan olmadigini deyirler. Ve tebii olaraq ibadet etmirler, ancaq yaxwiliq edib Allaha inanmagi muhim sayirlar. Bele insanlarin hokmu nedir ? Bunlarin Allahi inkar eden kafirlerden ferqi nededir ?
4. Sheyx, evimize yaxin mescid yoxdur ki, men gedim cume namazini qilim camaatla. Bele olan halda men mesuliyyetden azad oluram ?
As-salamu aleykum.

Cavab:

1) Ərin haqqı.
2) Bəli, peyğəmbərdən (sallallahu aleyhi və səlləm) sonra olan əhli kitab əbədiyyən cəhənnəmlikdir. Əgər İslamı qəbul etməsələr.
3) Onlar kafirdir. Kim Allahı və Muhammədi (sallallahu aleyhi və səlləm) qəbul etmirsə, kafirdir.
4) Xeyr, əgər evinizə yaxın varsa, bir şəhərin içindədirsə, Cümə namazına çıxıb gedin.
Allah daha yaxşı bilir!

#47 Guest

Guest
  • Guests

Posted 12 September 2014 - 07:10 AM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) təhiyyətdə "ələ-n-nəbi" deyəndə "ələ" sözündə vurğunu hansı "ə" hərifinə qoymaq lazımdır?

2) mən rusiyada oxuyuram və bir qadın müəllimin yanına gedirəm. o müəllim mənə dissertasiyanı yazmaqda kömək edir. problem ondadır ki, mən onun yanına gedəndə onun noutbuku açıq olur və orada bürcülər var (qoroskop). Mən küfr edirəm mi, onun yanına gedəndə?

3) Шейхуль-Ислам Ибн Таймия сказал:

«Поклон при встрече запрещен, так как было передано у ат-Тирмизи, что они спросили Пророка о человеке который встречает своего брата и кланяется ему. Он сказал: «Нет, потому что запрещено кланяться и падать ниц перед кем-нибудь кроме Аллаха».

Подобным образом поступали предыдущие поколения, как в истории Йусуфа: «Он поднял своих родителей на трон, и они пали ниц перед ним. Он сказал: «Отец мой! Это есть толкование моего давнего сна. Господь мой сделал его явью». (12:100).

Но в нашем шариате не разрешено кланяться кому-либо кроме Аллаха. Воистину если запрещено, вставать подобно тому, как персы вставали друг перед другом, то что можно сказать насчет поклонов и повергания ниц? И небольшой поклон, также включается в этот запрет».

(См. «Маджму’уль фатауа» 1/377)

Sual: siz deyirdiz ki, başı əymək olar görüşəndə?

Cavab:

1) Bu məsələlərdə ən yaxşısı bir bilən adamın yanında oturun, o sizə səslə bildirsin.
2) Xeyr, siz küfr etmirsiniz.
3) Başı əymək yəni azca. Çox miqdarda yox. Mən dediyim budur.
Allah daha yaxşı bilir!

#48 okushka

okushka

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 2 posts

Posted 13 September 2014 - 12:16 PM

Salam aleykum qardash!

menim erebceden bir sualim var.
bu "abada" feli ne demekdir? "qul olmaq" yani hal demekdir, yoxsa "qulluq etmek" yani fealiyyet, hereket demekdir?
yani Allah Qurandaki sozunu nece basha dushum?
... insanlari mene (qul olmaq/qulluq etmek) uchun yaratdim.

Cavab:

Zariyat 56-da Yalnız Ona ibadət etməkdən söhbət gedir.
Allah daha yaxşı bilir!

#49 @62@

@62@
  • Guests

Posted 13 September 2014 - 04:08 PM

salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu.
Weyx Allah sizden razi olsun ve muxaliflerin fitnesinden qorusun.
1.eger seferde olarken zøhr vaxti zöhrude asrida birlewdirib qildimsa.sora seferden qayitanda asrin vaxti girse asri tezeden qilmaliyam?sefer bitdiyine göre.

Cavab:

Xeyr, lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#50 BAKILI BALASI

BAKILI BALASI
  • Guests

Posted 13 September 2014 - 11:38 PM

esselemu alelkum
iki shexs baresinde sualim var. eshitdiyime be bildiyime gore siz hal-hazirda qardashlari sheyx Helebiden ve sheyx Selimden azca da olsa cekindirirsiz. bunun konkret sebebini izah ede bilersinizmi?

Cavab:

Sadəcə bəzi mülahizələr var. Ona görədir. O mülahizələr qeyd olunub.
Allah daha yaxşı bilir!

#51 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 14 September 2014 - 08:52 PM

salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu.
Weyx sizden meslehet almaq isteyirem.
Atam cox cahildi isteyirem onu devet eleyim.weyx elhamdulilleh qurana inanir.Allaha inanir.sadece olaraq eqidesinde prablem var.wübheleri coxdu mes,quranin deyiwilmiw olmasini,hedis kitablarinin deyiwilmiw olmasini ve s qeyd edir.weyx sizin tecrubeniz coxdu nece edim neden bawlayim.istemirem atam cahil qalsin.
Salam aleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

Siz hələlik kəlməyi şəhadəti düzgün başa salın. Quran məsələsini hələ açmayın. Sadəcə bacarsanız Quranda olan elmi ayələri gətirin. Deyin ki, yaxşı bu 14 əsr bundan qabaq olubsa, bunu hardan bilirdilər ? bunu ancaq yaradan bilirdi.
Allah daha yaxşı bilir!

#52 Muslim26

Muslim26
  • Guests

Posted 14 September 2014 - 09:40 PM

Əssələmu aleykum va rahmətullah!

1- Qardaş, bir qardaşın anası tezliklə həccə gedəcək, həmin qardaş soruşur ki, onun anası onun yerinə orada qurban kəsə bilərmi? Bu caizdirmi?

2-Və birdə əgər bu caizdirsə, onda hansı daha yaxşı olar - onun anasının orada həmin qardşın adından qurban kəsməsi, yoxsa həmin qardaşı elə yaşadığı yerdə özünün kəsməsi?

3-Hansı rəy daha səhihdir: udhiyyəni əqiq ilə birləşdirib bir qoyun kəsmək olar yoxsa bu caiz deyil?

4-Udhiyyə üçün qoyun aldıqda qəssaba qoyunun kəlləsini və yunu saxladıqda, ümumi ödənilən məbləğdən onların pulunu çıxmaq olarmı?

5-Məlumdur ki, bir ailəyə bir qoyun kəsmək olar. Sadəcə "ailə" məfhumu altında dəqiq nə başa düşülür: bir evdə qalan insanlar yoxsa nə? Ola bilsin, ailə kişi, zövcəsi və uşaqlar olsun, ola bilsin valideyinləri olsun, qardaş bacısı olsun, ola bilsin onlar bir yerdə yaşasın, amma ola bilsin ki, onlar ayrı yaşasınlar.....

Allah razı olsun.

Cavab:

1) Xeyr, lazım deyil. Elə burda kəssin.
2) Yuxarıda qeyd etdik.
3) Xeyr, bunlar ayrı-ayrıdır.
4) Xeyr, çıxmaq olmaz. O gərək pulsuz verilə.
5) Qurban kəsəndə sənin və ailənin adından kəsirsənsə, oraya hamı aid edilir. Hətta ölən adamlarına da savab gedir.
Allah daha yaxşı bilir!

#53 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 September 2014 - 10:03 PM

Assalamu aleykum.namazdan sonra tesbixi durub geze geze etnek olar vaxt dar olduqda??

Cavab:

Olar. Əgər vaxt dardırsa.
Allah daha yaxşı bilir!

#54 Guest

Guest
  • Guests

Posted 14 September 2014 - 11:39 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) mən coraba məsh çəkmək istəyirəm, amma bəzi suallar var:

a) mən dəstəmaz aldım və ayaqlarımı yudum, sonra namazı qıldım. Bundan sonra mən corab qeyindim. Sual: mən corab qeyinəndən sonra məsh edə bilərəm, həttə təharətdə olsam belə? Və ya mənə vacibdir corabı qeyinəndən sonra təharətimi pozum?

b) mənim ayaqımdan corab düşür, amma ayaqımda qalır. Sual: belə halda məsh pozulur?

c) mən yatanda corab ayaqımdan düşür, amma ayaqımda qalır. Sual: mən məsh etmək istəyəndə olar helə bu corablara məsh edim?

2) əgər mən hirstli halda kimisə təhkir etdim, amma o zaman hirstli olanda mən helə istəyirdim onu təhkir edim, lazzət almaq üçün, mən günah daşıyıram?

Cavab:

1.a) Xeyr, məsh çəkə bilərsiz.
b) Məsh çəkə bilərsiz.
c) Əgər topuqdan aşağı düşübsə, yaxşıdır ki, yuyasınız.
2) Əstəğfirullah de.
Allah daha yaxşı bilir!

#55 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 September 2014 - 01:30 AM

Assalamu aleykum

duadan sonra ellerin uze cekilmeyi zeif hedisdendi??cekmek caizdimi yoxsa etmemek daha yaxsidi??

Cavab:

Bunlar zəif hədislərdə gəlib. Ona görə çəkməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#56 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 September 2014 - 06:50 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

valideynlərim mənə dedilər ki, ingilis dilini öyrənim. Mən sayt tapdım və bu müəllimin audioleksiyaları xoşuma gəlir. amma o bir audioleksiyada İslama qarşı pis söz atdı, amma özü görünür ki, müsəlmanlara qarşı hörməti var.
Sual: mən tay o sayta girməyim?

Cavab:

Kafirdən elm götürmək olar. Xüsusən də dünyəvi.
Allah daha yaxşı bilir!

#57 Guest

Guest
  • Guests

Posted 15 September 2014 - 09:14 PM

Salam,bildiyime gore Hz.Alinin sekkiz zovcasi olub.Bu dogrudur?

Cavab:

Salam, salam...
Ola bilər. Mən dəqiq bilmirəm. Amma bəli, ola bilər. Çünki Fatimədən sonra bir neçə arvad aldı. Məlumdur ki, dörddən artıq olmaz. Ola bilər o birisiləri cariyə idi.
Allah daha yaxşı bilir!

#58 Bilal

Bilal
  • Guests

Posted 16 September 2014 - 03:14 PM

As-salamu aleykum !
Matrudiler ve ewariler Ehl-i Sunna ve'l-Cama'a sayilirlar ?

Cavab:

Xeyr, onlar əhli sünnə vəl cəməa deyillər. Çünki onlar əhli sünnə vəl cəməa əqidəsinə müxalifdirlər. Ən birinci, Allahın görməyini inkar edilər, həmçinin Allahın sifətlərini təvil edirlər. Baxmayaraq bir neçə sifəti öz üslübları ilə isbat etsələrdə, lakin bu məsələdə əhli sünnəyə müxalifdirlər. Həmçinin başqa məsələlər. Ona görə onlar əhli sünnə və cəməa sayılmırlar, sadəcə sünnilərdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#59 Guest

Guest
  • Guests

Posted 16 September 2014 - 09:40 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) namazda huşumu itirirəm və ağlıma fikir gəlir ki, mənə kimsə baxır (əslinsə otağda təkəm) və çalışıram namazı gözəlləşdirim. Bir neçə sayniyədən sonra yadıma düşür ki, bu riyadır və qaçıram belə şeydən. namaz səhihdir?

2) rusiyada oxuyuram. oxuduğum yerə tıxacsız 20-30 dəgigəyə çatıram. Həftədə bir günü zühr, əsr, məğrib düşür oxuduğum vaxta. Olar mən hər həftə bu gündə olan namazları birləşdirim? Yoxsa ancaq birdəfə belə edə bilərəm?

Cavab:

1) Bunlar vəsvəsədir. Fikir verməyin.
2) Birləşdirməyi lap son hallarda edin. İmkan dairəsində beş vaxt qılın.
Allah daha yaxşı bilir!

#60 Guest

Guest
  • Guests

Posted 17 September 2014 - 11:02 AM

Assalamu aleykum. Seyx men vaxtiyken and icmisem Allaha ki hec vaxt musigiye qulaq asmayacam. Amma ki herden videolara baxiram orda ise musigi var, ve hemcin toyda oturmusdum bir nece saat. Bu demekdir ki men andi pozmusham? Men indi 3 gun oruc tutmaliyam ya 10 neferi yedizdirmeliyem?

Cavab:

Ehtiyat üçün 10 nəfər yedirmək və ya imkan olmasa 3 gün oruc tuta bilərsiniz. Lakin çalışın musiqili, qadınlarla kişilər bir yerdə olan, süfrədə haram içki olan toylarda, məclislərdə oturmayın. Nəyinki toyda, o məclislərdə oturmaq düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#61 чего ты добеваешся?

чего ты добеваешся?
  • Guests

Posted 17 September 2014 - 01:18 PM

Брат Салим Абу Умар ответил на вопросы и клеветы Гамета.

https://soundcloud.c...ev/lb0kpi0ueb3r

Cavab:

Mənim əsas istəyim odur ki, sələfin əqidəsindən və mənhəcindən danışan adam sələfin əqidəsinə və mənhəcinə müxalif olmasın. Çünki camaat onlara qulaq asır. Əgər camaat qulaq assa sonra camaat azar. Camaatın qorunmağı üçün elə adamların səhvləri bəyan olunmalıdır və ya onlar dönməlidirlər və ya bildirməlidirlər ki, xeyr biz dönmürük, bu bizim yolumuzdur. Mənim onlardan tələbim o deyil ki, mən deyəni de və ya başqa rəy. Öz rəyini desinlər. Sadəcə bunu desinlər. Amma özünü sələfi göstərib sələflərə müxalif olmaq - bu olmaz. Amma qaldı ki, Səlim barədə o mənə cavab vermir. O, söhbətdən qaçır. Azərbaycanın qanunlarından danışır. Hansı ki, bizim mövzu tamam başqadır. Yazısında da açıq-aydın göstərir ki, o, bidətçilər barədə mövqeyini bildirməyəcək. Ona görə onda bu problem qalır. Hələ o məsləhət deyil. Xüsusən ona əqidə və mənhəc barədə sual vermək.
Allah daha yaxşı bilir!

#62 чего ты добеваешся?

чего ты добеваешся?
  • Guests

Posted 17 September 2014 - 01:29 PM

Эльмир Кулиев: "Бисмилляхиррахманиррахим! В последнее время распространились слухи о том, я якобы оскорбляю и поношу сподвижников, в том числе Муавию ибн Абу Суфьяна, да будет доволен всеми ими Аллах. Некоторые даже публично заявили о том, что они являются свидетелями этого. Не хочу открывать дискуссию, но хочу положить конец всяким сомнениям и слухам на этот счет. Я никогда не позволял себе неуважительно высказываться о ком-либо из сподвижников и считаю всех их без исключения лучшими людьми в этой умме, искренними и заслуживающими доверия. Да будет доволен ими Аллах! Считаю, что мусульмане не должны обсуждать разногласия между ними, а их политические решения были следствием их иджтихада. Также считаю, что в вопросе разногласий между Али ибн Абу Талибом и Муавией ибн Абу Суфьяном первый был ближе к истине, поскольку Муавия должен был повиноваться избранному халифу мусульман. Указанием на это является достоверный хадис нашего Пророка, мир ему и благословение Аллаха, о том, что Аммара ибн Ясира убьет несправедливая группа, и известно, что Аммар пал от рук сторонников Муавийи в битве при Сыффине. Тем не менее, как уже было отмечено выше, позиция Муавийи была результатом его иджтихада, и мы просим Всевышнего простить всех верующих. Что же касается лживых заявлений о том, что я якобы поношу некоторых сподвижников, то это откровенная ложь, и я готов призвать проклятие на себя и на свою семью, если что-либо из написанного мною выше является неправдой, но при условии, что мои оппоненты призовут проклятие на себя и на свои семьи, если они лгут. И Аллах свидетель всему, что мы говорим и думаем. Очень надеюсь, что эти мои слова помогут мусульманам объединить усилия в призыве к Аллаху и положат конец взаимным обвинениям и ненужным спорам". 11 сентября 2014 г.

Cavab:

Mənim o şəxslə, o adamla heç bir əlaqəm yoxdur. Mən əslən elə adamlarla oturmuram. Bu adamdan çoxusu şahid ola bilər ki, bu adam xüsusən Səudiyyədə olan şeyxlərin dalınca danışır, tənə edir və s. və s. qəribə fikirləri var. Bidət əhlini tərifləyir. Necə ki, Fəthullah Güləni və s. Bu adamla sadəcə mən özüm şahid oldum ki, məclisdə oturanda heç nədən başladı ki, Hüseyn kişi adamdır, Yezidə qarşı çıxıb. Heç nədən.. Əsasən söhbət belə başladı ki, sən demə bizi düzgün öyrətmirlərmiş. Bu sözün bir hissəsi Səlimə gedib çıxır. Çünki Səlim onun müəllimidir. Deməli Səlim bunu düzgün öyrətmirmiş.. Mən nə eşitmişəmsə, sizə onu deyirəm. Bu dedi ki, Hüseyn kişi adamdır. Yezidə qarşı çıxıb, əcəb edib. Başladı ki, ümumən Yezidi qoymaq düzgün deyildi. Mən görəndə ki, artıq Müaviyəyə keçmək istəyir saxladım onu. Dedim ki, sən rafizilər kimi danışdın. Sənin danışığın rafizi danışığıdı. Bu olmaz. Hüseyn Yezidə qarşı çıxsada... (Hələ deyək ki, o Yezidə qarşı çıxmaq idi yoxsa yox. Çünki Yezid Suriyada, Şamda idi. Hüseyn isə İraqa gəlmişdi. Kufə tərəfə.) Lakin bizim mövzumuz o deyil. Səhabələrdən danışanda o demək deyil ki, mütləq onları söyməlisən. Adam səhabələrdən elə danışa bilər ki, səhabələrə eyib edə bilər. Bəli, biz Müaviyə ilə söhbətdə Əlini haqq sayırıq. Lakin o bizə vadar eləmir ki, biz Müaviyəni pisləyək. Və ya Müaviyənin seçdiyi rəyi pisləyək. Müaviyə, əlhəmdulillah, həm Raşidi xəlifələrin vaxtında 20 il, həmçinin Raşidi xəlifələrdən sonra Həsən ona xilafəti verdikdən sonra 20 il xəlifə oldu və İslam dövlətini möhkəmləndirdi. Xüsusən də möhkəmlənməyə ehtiyac vardı. Çünki məlumdur ki, dördüncü xəlifənin vaxtında xilafət çox zəifləmişdi. Xüsusən də Həsənin vaxtında, əslən o idarə edə bilmədi. Ona görə Həsən böyük və düzgün addım edib, xəlifəliyi Müaviyəyə verdi. Şərt deyil söymək. Bu elə tənədir Müaviyəyə. Müaviyə seçmişdi Yezidi. O seçim düzgün idi. Müaviyəyə görə. Xüsusən də səhabələrin çoxusu ona beyət etmişdi. Məsələn, ibn Ömər. Əgər biz desək ki, Hüseyn kişi idi. Yezidə qarşı çıxıb. Yaxşı indi Yezidə qarşı çıxmayanlar nədir? Kişi deyil məgər? Söhbəti elə başa düşək yoxsa nə? Bu söhbət bizim aramızda olub. Bunu inkar etmək düzgün deyil. Mən demirəm ki, bu səhabələri açıq-aydın söyür. Lakin səhabələrə dil uzatmaq olmaz və səhabələrin seçiminə. Səhabələrin seçimi düz də ola bilər, səhv də ola bilər. Lakin biz tənə etməməliyik, buna qapı açmamalıyıq. Amma başqa sözlər və onun səhvləri kifayət qədər göndərilib. Hətta Səlimin özünə də. Lakin Səlim bildirmək istəmir. O, özü bilər. Bu iki adam hələlik məsləhət deyil. Vəssəlam. Xüsusən də tərcüməçi ümumən məsləhət deyil. Amma qaldı ki, Səlimə. O da məsləhət deyil. Hətta mənhəci aydın olmayınca.
Allah daha yaxşı bilir!

#63 Guest

Guest
  • Guests

Posted 17 September 2014 - 08:49 PM

Салам Алейкум
1. Я слышал , что самое достоверный вариант это то есть достоверно , что когда имам читает те намазы которые тиха читается то заде молящиеся тоже должны читать все суру которые нужно читать в намазе , а если имам читает те намазы где надо громко читать то нужно тогда за имамом только Суру аль Фатиму читать остальные суру только имам читает а заде молящиеся нет это все правильно?
2. Когда я читаю намаз дома тихие намазы понятно , но те намазы которые я громко должен читать то есть насколько громко шепотом можно?
3. Я живу в Москве , но летом на два месяца поехал в Баку тут в Баку я по забывчивости не сократил намазы не совершил намаз как Сафар путника а совершила как обычно пять раз в день из-за этого будет мне грех?

Cavab:

1) Bəli, düzdür.
2) Özün eşidən qədər kifayət edir.
3) Bəli, siz tam qıla bilərsiniz. Çünki iki ay uzun müddətdir. Ona görə problem yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

#64 555555555555555555

555555555555555555
  • Guests

Posted 18 September 2014 - 08:29 AM

As-Salamu aleykum!

Menim 2 nefer yaxin adamima pul borcum var.
1 ilden choxdur ku, borcu odeyirem tam odeyib qurtarmamisham.
Sualim beledir men qurban bayrami gunu qurban kese bilerem, baxmayaraq ki,o yaxin adamlarim mene birbasha hechne irad bildirmeseler bele, amma ola biler ki, ureklerinde meni qinasinlar chunki borcum ola-ola qurban kesirem.

As-Salamu aleykum!

Cavab:

Əgər borcunuz tələsikdirsə, vaxtı çatıbsa, borcunuzu verin. Yox, əgər vaxtına varsa, sizi sıxmırlarsa, kəsə bilərsiniz. Vaxtı çatıbsa, borcunuzu versəniz daha yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#65 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 September 2014 - 01:28 PM

http://www.sahab.net...howtopic=120146

Cavab:

Əlhəmdulillah. Burada bildirilir ki, hizbçilər barədə mövqe aydın olmalıdı. Allah razı olsun.
Allah daha yaxşı bilir!

#66 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 September 2014 - 01:46 PM

esselamu aleykum.aqali shirvanliya movqeyiniz.ondan faydalanmaq olar?Allah razi olsun

Cavab:

Bəli, o, qardaşımızdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#67 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 September 2014 - 02:50 PM

Əs-Sələmu ələuküm.

Təcvid ilə Quranı oxuyanda "al-müstəkim" sözündə olan "kaf" hərifini biz "Q" hərifi kimi oxumalıyıq?

Cavab:

Bəli.
Allah daha yaxşı bilir!

#68 Guest

Guest
  • Guests

Posted 18 September 2014 - 10:19 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

http://www.feqih.com...ml#.VBshalez8wo

bu kitabın 13-cü səhfəsinsə Quran düz göstərilməyib. Quran - Allahın Sözüdür, amma burada sadəcə kraska kimi göstərilib. Xahiş edirəm, bunu pozun

Cavab:

Yaxşı olar ki, bu sualı saytın özünə göndərəsiniz. Bu işə onlar baxsınlar.
Allah daha yaxşı bilir!

#69 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 04:46 AM

assalamu aleykum.mehrem qadina da toxunduqda destemaz pozulur (mes elinden tutanda,uzunden opende)???

Cavab:

Xeyr, pozulmur. Amma çalışın toxunmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#70 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 05:03 AM

Assalamu aleykum.duadan sonra elleri uze cekmeye dair sehih hedis var??peyqemberimiz (s.a.s) bele edib??yoxsa cekinmey daha meslehetdi??

Cavab:

Xeyr, bu barədə səhih hədis yoxdur. Nə gəlibsə, zəifdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#71 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 10:06 AM

Салам Алейкум
Мечеть Абу Бакр Баку
https://ru.wikipedia...Мечеть_Абу_Бакр

Cavab:

Əlhəmdulillah, məscidimiz mübarəkdir. Dəvətdə, xüsusən də Azərbaycanda böyük təsiri olub.
Allah daha yaxşı bilir!

#72 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 01:22 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) Mən rusiyada qalıram və məscidlərimiz uzaqda yerləşir. Belə halda mən cüməyə getməliyəm?

2) mən, səhf etmirəmsə, bəzi alimlər deyiblər ki, getmək vacib deyil belə halda...

Cavab:

1) İmkan dairəsində, imkan olmasa sizə vacib deyil.
2) Əgər çox uzaqdırsa. Amma bir şəhərin içərisindəsinizsə, gedin.
Allah daha yaxşı bilir!

#73 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 01:27 PM

Салам Алейкум
Гамет в чем суть вашего конфликта с Салимом Абу Умаром ведите меня в курс дела

Cavab:

Səlimlə aramızda olan söhbət ondan ibarətdir ki, Səlim adından müəyyən ciddi mülahizələr qeyd olunub. Bunun şahidləri də var. Öz saytında da bu görsənir. Məsələn, hakimiyyət məsələsində gah elə deyir, gah belə, sonra bidət əhli barədə. Bəzi hizbçilər barədə mövqe bildirmir. Əksinə, bəzi hizbçiləri tərifləyib. Həmçinin, Şeyx Rabi barədə. Düzdür, məclislərdə daim Şeyx Rabini pisləyir. Amma sonra bir şahid var. Hətta onun üzünə dayanacaq. Guya orada deyib ki, Şeyx cərh etmək üçün pul alır və ya şeyx bütün cərhlərindən qayıdıb. Və ya başqa şeyxlər barədə. Ona görə bu açıq-aydın olduğuna görə və o da açıq-aydın bildirsin ki, bu belə deyil, mən belə deyirəm. Mövqeyini bildirsin. Çox cəhdlərdən sonra məni təhqir edə-edə, bəzilərini açıq-aydın bildirdi. Lakin bəziləri hələ də sual altında qaldı. Xüsusən də bidət əhli barədə. Bu da ciddi məsələdir. Ümumi anlaşmazlıq budur.
Allah daha yaxşı bilir!

#74 .................

.................
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 08:04 PM

salam aleykim
1.sheyx,ele shirniyyatlar varki ora azaciq spirt ve ya konyak qatmaq lazimdir.bishirmek olar?
2.namazda ixlas suresini demek ferzdi?ixlasi oxumamaq olar?
Allah elminize bereket versin

Cavab:

1) Olar. Əgər onsuz mümkün deyilsə.
2) Fərz deyil. Adi digər surələr kimi oxuya bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#75 Guest

Guest
  • Guests

Posted 19 September 2014 - 10:19 PM

Салам Алейкум
Мечеть Шахидов который находиться в городе Баку это правда суннитская мечеть я просто так слышал туда можно ходит там как с акидой и манхаджью имамов мечети?

Cavab:

Bəli, sünni məscididir. Lakin təəssüf ki, bağlıdır. Ona görə gedib orada namaz qıla bilməzsiniz. Allah Təalə oranı açmağa kömək olsun!
Allah daha yaxşı bilir!

#76 MudzaheD

MudzaheD

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 58 posts

Posted 19 September 2014 - 11:00 PM

1.Camaat namazı qılarkən imam təşəhüddən sonra salam vermədən dua edə bilər?
2.Təyəmmüm aldıqdan sonra corabı geyinib namaz qılınsa, daha sonra dəstəmaz pozulsa həmin corabın üstündən məsh çəkmək olar?

Cavab:

1) Edə bilər.
2) Xeyr, təyəmmümdən sonra dəstəmaz aldıqdan sonra corabın üstünə məsh çəkmək olar.
Allah daha yaxşı bilir!

Ebu Hureyra revayet edir ki,ResulAllah (sallallahu aleyhi və səlləm) dedi:"Hər Peyğəmbərin cavabsız buraxılmayacağı duası olub.Bütün Peyğəmbərlər öz duasını etməyə tələsdilər,mən isə öz duamı qiyamət günü öz ümmətimi müdafiə etmək üçün saxlamışam və Allahın izni ilə Ona şərik qoşmayanlar bu himayəyə layiq olacaqlar." Muslim,199

#77 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 September 2014 - 10:38 AM

Салам Алейкум
Это правда , что Шейх Мухаммад Ибн Абдкл Ваххаб( да помилует его Аллах) ставил руки в намазе ниже пупка , а не на грудь?

Cavab:

Bəli, bu belədi. Onun kitabında da bu qeyd olunub. Lakin səhih göbəkdən yuxarıda tutmaqdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#78 Guest

Guest
  • Guests

Posted 20 September 2014 - 01:42 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1)mən sizə vurğular haqqında sual verirdim. mən başa düşmürəm: niyə qardaşlar bir sözü başqa-başqa deyirlər: ərəb qardaş vurğunu bir hərifə qoyur, o birisi isə həmin sözdə başqa hərifə qoyur. Niyə belədir?

2) əgər mən məsəl üçün vurğunu hansısa sözdə lazım olan hərifin üstünə qoymasam, namazım pozulur?

3) sent. 7-si mən sizdən soruşdum ki, "nəbiyi" sözündə hansı hərifə vurğu qoyum. siz dediz ki, birinci "İ" hərifinə. sent. 8-zi soruşdum ki, "nəbiyyü" hansə hərifə vurğu qoyum, siz dediz ki, "Y" hərifinə. Niyə belə dediz?

4) "əşhədü" sözündə siz dediz ki, vurğu "şin" hərifinə qoyulur. rus dilində vurğunu biz qoyuruq гласные həriflərin üstünə, ərəb dilində belə deyil? Ərəb dilimizdə qanunları belədir?

5) sünnə namazlar fərzdən sonra qılınır?

6) əgər namazda vəs-vəsə gəldi, mən hər yerdə "əüzü biLləhi..." deyə bilərəm?

7) hansı antipersperant markası ilə məsləhət görürsüz ki, istifadə edək, çünkü bəzilərində spirt olur. Yəni mənə adın deyə bilərsiz?
8) mən rusiyada qızlarla oxuyuram (özüm oğlanam). Bəzi vaxt belə olur ki, biz hansısa sualı müzakirə edirik (məsələ hansı gün oxuyacıyıq) və nəisə seçməliyik, yəni hansı variant çox səs yıxsa, ona hammı tabe olur, yəni bu seçki kimi bir şeydir. Belə etmək olar?

Cavab:

1) Mən sizə dedim. Ola bilər yazanda ya mən başa düşməyim, ya siz tam çatdıra bilməyəsiniz. Ən yaxşı yolunu mən sizə dedim. Bir ərəbcə qardaş və ya elm tələbəsinin yanında olanda onun yanında oxuyun tələffüzünüzü düzəldin.
2) Hər halda yenə də müəllimin yanında dərs alın. Bəzi kəlmələrdə problem ola bilər. Pozulmağını demirəm, amma problem ola bilər. Belə davam etməyin. Müəllimin yanında öyrənin.
3) Ola bilər səhv olub. Hər halda yenə də qayıdın müəllimin yanına. Tələffüz edin, o, sizə göstərəcək.
4) Qayıdın müəllimə. Mən azəricə cavab verirəm, siz rusca soruşursuz.. Hər şey qarışıb burda. Siz müəllim yanına qayıdın.
5) Baxır hansı namazda. Elə namazlar var ki, bəli, sünnət fərzdən sonradır. Elə namaz var ki, sünnət fərzdən qabaqdır. Elə namaz var ki, sünnət həm fərzdən sonra, həm də qabaqdır.
6) Bunu hər yanda demək lazım deyil.
7) Demək olar ki, çoxunda spirt var. Ona görə problem yoxdur.
8) Olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#79 Assalamu aleykum qardaw ve bacil

Assalamu aleykum qardaw ve bacil
  • Guests

Posted 20 September 2014 - 02:29 PM

Assalamu aleykum, Sheyx. Necesiz ? Sheyx, bezileri 3 ve 4 rekatli namazlarin 2'ci rekatinda oturanda "et-tehiyyatu"nu deyib, qalxir 3'cu rekata. Bezileri ise "et-tehiyyatu"dan sonra hele "Allahumme salli ve barik" dualarini da deyir,sonra qalxir 3'cu rekata. Bunlardan hansi daha sehihdir ? Tekce "et-tehiyyatu" deyib qalxaq 3'cu rekata ya "Allahumme salli ve barik"i de deyek, sonra qalxaq ?
Assalamu aleykum !

Cavab:

Salavatı demək daha yaxşı olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#80 Questions

Questions
  • Guests

Posted 20 September 2014 - 08:45 PM

Es-salamu aleykum,Sheyx !
1. Melumdur ki, yawayiw binalarinda tualet menzilin icinde olur. Ve soruwmaq istiyirem ki, menzilin otaqlari tualetden sayilir ? Namazlarimiza tesiri yoxdu ?
2. Namazda tewehhud'de wehadet barmagini sabit saxlayaq ya hereket etdirek ? Hansi dogrudur ?
3. Sheyx, olkemizde qizlarin coxu cahildir, dindar olanlar da ki bidet ehlidir. Adam qorxur evlenmeye. Fikirlewirsen ki, birden evlenersen sonra islah olmaz, haqqi qebul elemez. Neyleyek ? Ne tovsiye ederdiz ?
4. Sheyx, diyirler Qurani tilavet etmeye bawlayanda birinci YaSin'den bawlamaq lazimdir, sonra ise evvelden (Fatiha,Beqere ve s.). Bu ne qeder sehih fikirdir ? Ve deyirler ki YaSin Quranin (Azimuw-wan) qelbidir. Onagore YaSini oxu, sonra evvelden bawla.
5. Danial peygember olub ?
Es-salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Xeyr, orada örtülüdür. Problem yoxdur.
2) İkisi də caizdir. Lakin sabit saxlamaq daha məşhurdur. Rəvəyətlər daha çox gəlib.
3) Ona görə evləndikdə şərt bağla.
4) Bu səhv fikirdir.
5) Deyirlər, bəli, olub.
Allah daha yaxşı bilir!

#81 Selefiyye - heqiqi iSLAM

Selefiyye - heqiqi iSLAM
  • Guests

Posted 21 September 2014 - 03:27 AM

as salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !
Sheyx, burda sual olmuwdu, namazda iken qarwimizdan qadin kecerse namaz pozulur:
1- bu yalniz namehrem qadina aiddir ? Yoxsa hecbir ferqi yoxdu, namehrem de kecse pozulur,mehrem de ?
2- hansi mesafeden kecerse pozulur namaz: ancaq secde yerine yaxin kecse pozulur, yoxsa 5 metr qabagdan da kecse pozulur ? Hansi mesafeden kecse pozulur namaz ?
3- Bezen olur ki, yadimdan cixir,pozmuwam destemazi yoxsa yox. Bele olanda destemaz almaq mene ferz olur yoxsa yox ? Bir daha qeyd edim ki, yadimdan cixir, bilmirem tualete getmiwem ya yox. Bele olsa neyleyim ?
as salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Ümumən qadına aiddir.
2) Fərqi yoxdur.
3) Baxın zənniniz daha çox hansı tərəfə meyl edir. Əgər zənniniz daha çox pozmağadırsa, o zaman ehtiyat üçün al. Yox, əgər sadəcə şübhədirsə, lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#82 az-Zubeyr

az-Zubeyr

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 94 posts

Posted 21 September 2014 - 01:28 PM

Assalamu aleykum sheyx

Şeyx Abdul-Muhsin əl-Abbad - İŞİD haqqında

Şeyx Suheymi - İŞİD haqqında

Şeyx Muhəmməd əl-Mədxali - İŞİD haqqında

Şeyx Ğuneyman - İŞİD və Suriya haqqında

Cavab:

Əlhəmdulillah
Allah daha yaxşı bilir!

#83 739

739
  • Guests

Posted 21 September 2014 - 03:23 PM

salam aleykum
1. qusul alarken, qusul ve desdamazi niyyet etmishemse, lakin desdamaz almadan cinmishemse bu qusul sayilir?
2. seher ve axsham zikirlerinde olan dualari, meselen "ALLAHUMME ente rabbiy, xalaqtaniy.... ve saire olan dualari isdediyim vaxt ede bilerem?
ALLAH razi olsun!
salam aleykum, rahmatullahi va barakathu

Cavab:

1) Sayılır. Əgər xüsusən cənabət qüslüdürsə.
2) Edə bilərsən.
Allah daha yaxşı bilir!

#84 Gunahkar qul

Gunahkar qul
  • Guests

Posted 22 September 2014 - 12:26 AM

As-salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh, Sheyx !
1. Vitr namazi wam namazinin ferzi kimi qilinir ? Yoxsa 2+1 kimi qilinir ?
2. Bes vitrin 3'cu rekatinda Fatihadan sonra sure deyilir ?
3. Vitr'de qunut dualari olur diyesen ? Onu harda deyirik ?
4. Sehv secdesi hansi hallarda edilir ?
5. Sehv secdesi nece edilir ?
6. Sheyx, Useyd qardawin youtube'da ereb dili dersini gordum. Bilmirsiz qardaw harda kecir dersi ?
7. Sheyx, atamla teztez munaqiwelerimiz olur. Sebeb tebii ki atamin bezi cahilliyi. Tebii men de melek deyilem,sehvlerim coxdu... Cox istiyirem temkinli olum, ama bezen ozum de hiss eliyirem ki heddi awiram. Ve kobud oluram atama qarwi. Niyyetim eslinde Onun islah olmagidi. Onun xeyrine deyirem. Ama nefsime hakim ola bilmirem, heddi awiram. Sizden xahiw, valideynleri gunahlardan cekindirmeyle bagli, onlari devet elemekle bagli, sirf valideyni devet elemeyle bagli dersler, sohbetler ederdiz.
As-salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Ya üç rükəti bir təşəhhüdlə qılın. Yəni ikinci rükətdən sonra təşəhhüdə oturmayıb qalxın üçüncü rükətə. Sonra üçüncü rükətdə təşəhhüdə oturun. Ya da 2+1 kimi.
2) Bəli.
3) Qunuta adət etməyin.
4) Səhv səcdəsi əgər nəyisə ciddi artırsanız və ya azaltsanız və ya şəkk etmisiniz. O zaman edilir.
5) Səhv səcdəsi salamdan qabaq, ya sonra edilir. İki səcdədir. Sonra təşəhhüd oxumursunuz, salam verirsiniz.
6) Xeyr, bilmirəm.
7) Bu məsələyə toxunaram, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

#85 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 September 2014 - 12:33 AM

Salam aleykum .Aptekde kassir kimi ise baslamisam amma hələ uçenikəm. Sual 1-men kassada durub mənə deyilən pulu çıxıram, yəni satici malı vurur komp-tere orda ne gostərilir onu deyir men de vururam .Bu vaxt men de komp-deki qiyməti gorurəm.Bizde avtomatik olaraq cek verilmir kimse istese aparata yekun qiymet vurulur ele verilir.Ele olur ki komp-de 0.82;0.95 ve ya 1.96 bele olduqda yuvarlaq bir reqem deyilir yeni 0.90 1AZN 2AZN deyilir cunki bizde 1 2 3 4 5 qepikler olmur (cox az halda olur 3 dene olub onu da vermisik) bu haqqa girmekdir ? pulun hamisini demeliyik? Amma 0.81 ve sonu 1 qepik olursa onda 0.80 deyilir 1 qepik deyilmir cunki yuxaridaki qaliqlar onu odeyir.Mene deyibler ki əksik olsa senden cixacağiq bele veziyyetde men ne edim.Ele olub ki tutalim 0.95 qepikdir bizde xirda olmadigindan qiyməti musteriye demeden biz uzerinə leykoplastr(barmağa yapışdırılan) 5 qepiklik yeni 5 dene qoymusuq o da bize deyib ki men bunu istemedim axi?biz de demisik ki 5 qepik qalmisdi ona gore vermisik .Bir basqa(2-ci) hadisede isə belə olub yene hemin qayda ilə musteriyə qiymet deyilmeden ona hemin leyk. Verilib oda deyib ki gor neden pul qazanirlar .Bəlke de deyilseydi onda olarsa verərdi olmazsa da biz deye bilerdik ki əvəzində basqa bir sey verək (bizde dənəsi 1 qəpikdən olan yalniz leykoplastrdır mən belə bilirəm.bəlkə də başqa yerlərdə dənə ilə satılmır cunki pacqada 10 dənə olur o da 10 qəpik edir amam biz herden 5 qepik qalanda yarı bölüb veririk.) Mən bir dəfə demişdim(starşaya) 5 qepik məsələsini onda demişdilər yuxarida dediyim 2-ci hadisəni həm də əlavə olaraq da deyildiki qızlar nəyi deyirsə sən onu cixirsan .Əger mes. qizlar 1AZN deyibse sən onda desen yox 1azn deyil 0.95 qepikdir onda musteri deyecek ki “gör o qız mənə yalan deyir bu duz deyir “yoldasini yalancı çıxarmış olacaqsan.Sual2-bele olanda men ne edim?Mağazalarda artıq 1 2 3 4 5 qepikler işlədilir amma onlar əvəzində bizə kibrit verəndə bizdən soruşmurlar və ya demirlər ki pulunuz bu qədər elədi evezində kibrit istəyirsiz?soruşmurlar amma demirlər ki gor neden pul qazanirlar sikayetci olmurlar amma ceki verirler ora baxanda bilirsen ki ne almisan,qiymeti neqederdir.Sual 3-siz olsaydiz ne ederdiz ?buqeder insanin icinden bir sen duz oldun demezlermi?(orda isciler coxdu hem de komeralar da var müdir də izləyir) bu qədər.

Cavab:

1) Heç olmasa elə edin. Axırı borclu qalmayın.
2) Sən hər halda çalış düz ol. Yalandan zaddan uzaq ol. Müştəriyə bildir, halallıqla olsun.
3) Siz hər halda hər şeyə görə mübahisə etməyin. Şübhəyə düşməyin. Sadəcə çalışın heç kəsə borclu qalmayın.
Allah daha yaxşı bilir!

#86 afiz

afiz

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 50 posts

Posted 22 September 2014 - 01:17 AM

ас саламу алейкум шейх слухи идут про вас и селим что у вас разногласи и за эльмир кулиева что в фейсбуке селиму зделали замечани а это ему непонравилось вы часто бываете в дубае пачемубы вы лично ему незделали. шейх если можно подробна про это раскажите селима можноли слушать вопросы задавать .АЛЛАХ разы олсун

Cavab:

Bəli, mən ola bilər ildə 3-4 dəfə Dubayda oluram. Tez-tez yox, 3-4 dəfə. Ola bilər 3 dəfə olum, ola bilər 2 dəfə olum, o demək deyil ki, mən daim oradayam. İkinci də, çoxdandı mən onunla görüşmürəm. Bir dəfə görüşümüz oldu. Onda da arada bir az soyuqluq var idi. Aranı istilətmək üçün görüşmüşdük. O ki, qaldı məsələlərə. Arada tərçüməçi barədə söhbət getmirdi. Ümumiyyətlə bidətçilər barədə mövqe, hakimiyyə mövzusu, sonra Şeyx Rabinin arxasınca məclislərdə danışmaq, xüsusən də onun ittiham olunması ki, guya ki, pul alıb cərh edir, guya ki, Şeyx Rabi cərhlərindən qayıdıb və s. Öz saytında, qardaşlar arasında bunu demişdi. Söhbət artıq yayılmışdı. Söhbət yayıldığına görə mən ona dedim ki, nəsihət etdim ki, bu söhbəti publiçniy bildir ki, bu ən birinci sənin xeyrinədir. Ki, bu söhbətlər sənin barədə deyilməsin. Amma qardaş bəzi şeyləri bildirdi. İnşəAllah, yaxşı zənndəyik ki, nə qorxudan, nə heçnədən deməyib. Amma qaldı ki, bəzi məsələlər hələ qalıb. Hələlik o tam aydın olmayınca, ona sual verməyin. Xüsusən də əqidə və mənhəcdə.
Allah daha yaxşı bilir!

#87 sham41

sham41

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 62 posts

Posted 22 September 2014 - 06:15 AM

Цитата (sham41 @ 09 Sep 2014, 01:56)
Цитата (abdulhaqq @ 07 Sep 2014, 21:45)
assalam aleykum
1.hal-hazirda ebu bekr  el-bagdadi hokm etdiyi torpaqlarda muslumanlarin emiri sayilirmi?

salam aleykum..
qardaşın bu sualına bir şərh kimi başqa bir sual vermək istəyirəm:
Allah Quranda əmr edir ki :Yaxşılıq etməkdə və Allahdan qorxmaqda bir-birinizə yardım edin. Günah işlər görməkdə və düşmənçilikdə bir-birinizə köməkçi olmayın. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allah şiddətli cəza verəndir.(Maidə 2) .. Yəni buna əsaslanarak İŞİD-ə onların düzgün olan işdə dəstəq olmaq olarmı (fiziki yardım nəzərdə tutulmur), yəni:

1) Onların büd və Alllaha şərik qoşmağı propaganda edən yerləri dağıtmagda?
2) Səhabələri və Rasulun zövcələrini söyənlərlə mübarizədə?
3) Ateist PPK ilə mübarizədə?

(Bu onların alimlərinin sözlərinə görə havaric olmasını inkar etməmək və onların (İŞİD-in) hətalarını və gunah işlərinidə bəyan etmək şərti ilə nəzərdə tutulur, yəni məsəl üçün onlar (İŞİD) bugun ki mesəlmanları təkfir edən havariclərdi, amma onlarla vuruşan rafizilər səhabələri təkfir edən havariclərdi və ən önəmlisi İŞİD Allaha şərik goşmayan zalım bir tayfadir amma onlar ilə vuruşanlar Allaha şərik gosan müşrik zalım gövmdır...)

Cavab:

İŞİD azmış dəstədir. Onlar müasir xəvariclərin lap əslidir. Bu barədə artıq kifayət qədər mötəbər alim danışıb. Amma qaldı ki, kimlərisə öldürürlər və s. Məsələn, amerikanlar vyetnamları öldürüblər. Onlar lap müşrik, bütpərəstdirlər. O demək deyil ki, amerikanlar yaxşıdır. Sadəcə biz məsələyə elə yanaşmayaq. Qaldı ki, onların azmış, səhv olmaları, nəinki sələfi alimlər, hətta xəvariclərin öz alimləri, məsələn, Əbu Qatədə - indi iordaniyadadır. Tutublar. O da hətta amerikanların ki başlarını kəsirdilər. Deyir ki, düzgün deyil. Sonra Məqdisi. Artıq kifayət qədər İŞİD barədə danışıb. O ki, qaldı əhli sünnə. Ona görə onlara dəstək olmaq, onları tərifləmək olmaz. Azmış dəstədir.
Allah daha yaxşı bilir!

Bəz İŞİD-ə qarşı savaşan müşrikləri dəstəqləmək olarmı?
Hansi ki bu müşriklər 100 minlərlə müsəlman öldürüb, müsəlman ölkələri işqal edib və ən əsas İŞİD havaric olsada müşrik deyil, amma ona qarşı olan ABD və s. aciq -aydin müşrik və ateist tayfalardır.

Cavab:

İŞİD-i vuranların hamısı kafir deyil ki. Bəzi müsəlman ölkələri də bu məsələyə qoşulub. Məsələn, Türkiyə və başqaları. Qaldı ki, nə qədər müsəlman öldürməyə. Baxsaq İŞİD bəlkə də amerikanlardan çox müsəlman öldürüb. Kim çox öldürüb və s. Söhbət bundan getmir. Söhbət ondan gedir ki, İŞİD azmış dəstədir və xəvariclərdir. Artıq mötəbər alimlər kifayət qədər onlar barədə mövqelərini bildiriblər. Ona görə İŞİD-in tərifini saxlamaq özü problemdir. Necə ki, Şeyx Fovzan deyir. Xəvariclərin tərəfini kim saxlayırsa, özü də onlardandır.
Allah daha yaxşı bilir!

لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

#88 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 September 2014 - 01:47 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) mən bir adamı incitmişəm və indi ondan üzr istəmək istəyirəm, amma qorxuram ki, o Allaha dua edər mənə qarşı, çünkü Allah zülm ilə qarşılaşan adamın duasına cavab verir. Nə edim?

Cavab:

Hər halda halallıq istə.
Allah daha yaxşı bilir!

#89 guest

guest
  • Guests

Posted 22 September 2014 - 03:17 PM

Assalamu aleykum va rahmatullah....
1) ewitdiyime gore eger er 1 talaq veribse ve meselen 1 il kecibse ve onlar yeniden bariwmaq isteyirlerse yeniden kebin kesib bir yerde ola bilerler...yox eger 3 talaq verilibse ve 3 heyz kecibse artiq bir yerde ola bilmezler..tam bowanmiw sayilirlar..bu beleirmi?
2)meselen men xaricden bir wey zakaz edirem...ve onu baha yox ele burda maqazalarda satilan qiymete satiram ki menden de alsinlar.yeni demesinler ki sende bahadi flan yerde ucuz.bele ede bileremmi?
3)meni erim bayram namazlarina aparmirsa gunah kime oluR?gunah olurmu?omrumde 1 ce defe getmiwem
4)men niqabdayam Alhamdulillah...toylara getmirem..ama qohumlarin toyu olanda yalniz xonca aparmaq niwan aparmaq,evde qizlar arasinda xnayaxdi merasimlerinde(icki olmur)gelin cixaran vaxtlarda oluram...onlar restorana gedende men eve gelirem...bele etmekde gunah varmi?qohumlara da demiwem ki meni toya caqirmayin..yalniz xnaya caqirin..hediyyemi atacaqim pulu da onda verirem....
5)indiki exiler men onlara kitayski exiler deyirem arasinda dehwet cox yayilib bir birlerine 2 ci 3 cu zovce tapmaq tewkil etmek meselesi...bu haqda cox daniwirlar...hetta biri demiwdi ki bir bacinin erine ki guya nesihet edir..sen arvadiva deki razi deyilse ozunu goye qaldirib yere cirpsa da onsuz da alacaqsan..bu ne qeder duzgundur...bele qardawlara nesihetiniz....

Cavab:

1) Bəli, əgər üç talaq əgər ayrı-ayrı vaxtlarda olubsa. Birdən verilibsə, bir sayılır. Əgər ayrı-ayrı vaxtlarda olubsa, verilib qaytarılıb, verilib qaytarılıb. Sonra üçüncü də verilib. Bəli, onda qaytara bilməz. Taa ərə getmədikcə. Sonrakı ər (ikinci ər) onu boşamadıqca, yenə əvvəlki ərə gedə bilməz. Boşanandan sonra qayıda bilər. Amma qaldı ki, bir talaq verib, bir il keçibsə, yəni üç aydan sonra olubsa bu hadisə. Yəni qayıtmaq. O zaman yeni kəbinlə qayıda bilər.
2) Bu məsələdə azadsan.
3) Aparsa yaxşıdır. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) bayram namazına qadınların da gətməsinə təşfiq edib. İmkan varsa, aparsa yaxşıdır.
4) Eyib etməz. Sadəcə bacardığınız qədər haram məclislərdən çəkinin.
5) Bu məsələ ağır məsələdir, oyuncaq deyil və bu hər kişinin işi deyil. Bunu düzdür, şəriət icazə verib. Amma şərt qoyub ki, əgər bacaracaqsansa. Əgər bacarmayacaqsansa, Allah Təalə necə ki, Quranda deyib, bir dənəsinə bax. Ona görə bunu oyuncağa çevirmək düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#90 Guest

Guest
  • Guests

Posted 22 September 2014 - 07:22 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

Allahın rəsulu (sallaLlahü ələyhi üə ssələm) namazda birinci rükəti ikincisindən, ikincisini üçüncüsündən, üçüncüsünüdə dördüncüsündən uzun müddətli edərdi. Mən namazda ancaq "Al-Fətihə" sürəni oxuyuram və birinci rükətda rükunu, rükudan sonra qıyamı, səcdələri və səcdələr arası oturmaqı ikinci rükətda olan bu yerlərdən daha uzun edirəm. və məndə belə çıxır ki, 1-ci rükət 2-cisindən, 2-ci 3-cüsündən, 3-cü rükaə 4-cüsündən uzun müddətli olur. Düz edirəm?

rusca:

Посланник Аллаhа (да благословит его Аллаh и приветствует) делал первый ракат длинее второго, 2-й ракат делал длинее 3-его, а 3-й ракат делал длинее 4-го. Я в намазе читаю только суру "Аль-Фатиха" и чтобы мой первый ракат был длинее второго я удлиняю в первом ракате руку,стояние после руку, суджуды и сидение между суджудами. Эти же действия во втором ракате у меня по времени короче, чем в первом, но длинее, чем в третьем. Так делать можно?

Cavab:

Eyib etməz. Lakin buna adət etməyin.
Allah daha yaxşı bilir!

#91 Adolf Qamət Hitler

Adolf Qamət Hitler
  • Guests

Posted 23 September 2014 - 01:59 AM

as salamu aleykum.

Səfərdə olanın namazı qısaltmasına izn verilməsinə illət nədir?

as salamu aleykum.

Cavab:

İllət odur ki, əziyyət.
Allah daha yaxşı bilir!

#92 44444444444444444

44444444444444444
  • Guests

Posted 23 September 2014 - 08:56 AM

As-Salamu aleykum!

Siz 19.09.2014 suallarina cavab verende olulerin eshidib-eshitmemeyi ile elaqedar suala cavab verdiniz ve men bele basha dushdum ki, insan olenden sonra qebrstanligi terk eden sonuncu insana qeder olan muddetdeki sesleri olmush insan eshidir ve bu meqami deqiqleshdirmek isterdim.

1) Abu Zeyd qardashin bu barede ayrica bir dersi var ve o orada qeyd edir ki, Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) in quyuda ki,mushriklerle danishmasi ona xas emel idi ve bu o demek deyil ki, bizde olenlerle danishsaq (chox guman ki yenice olmush insandan sohbet gedir) onlar bizi eshidecek. Buna munasibetiniz.

2) Hemin dersede Abu Zeyd qardash qeyd etmishdir ki, olmush insan qebrstanliqdan geden insanlarin yalniz ayaq seslerini eshidir, hedis muqayyaddir. Bundan bele basha dushulur ki, diger hech neyi olu eshitmir insanlar orada oldugu zaman. Eger eshidirlerse onda bele chixir ki, orada oxunan Qurani ve ya bidet ehlinin etdiyi telqini oluler eshidir? Buna munasibetiniz

As-Salamu aleykum!

Cavab:

1) Bəli, düz deyil. Xasdır. O demək deyil ki, biz onlarla oturub söhbət edək.
2) Ola bilər. Bu, rəydir. Ola bilər ancaq ayaq səslərini eşitsin. Belə rəy ola bilər. Ola bilər, tam camaat gedənədək eşitsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#93 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 September 2014 - 08:58 AM

Цитата
Salamaleykum! Sheyx rafiziler bunu delil getirir tevessule - Meymunə binti Həris (r.a) anamız belə rəvayət edir: Allah Rəsulu (s.ə.v) evimdə təhəccüd namazı üçün dəstəmaz alarkən birdən 3 dəfə "Ləbbeyk, ləbbeyk, ləbbeyk (buyur)" və "Nusirtu, Nusirtu, Nusirtu (sənə kömək etdim)" dedi. Sonra mən Allah Rəsulundan (s.ə.v) nə üçün belə dediyini soruşdum. O:"Racizin (uzaqdakı səhabənin) mənim ona kömək etməyimi yoxsa Qureyşlilər onu öldürəcəklərini söylədi" deyə cavab verdi.
(İmam Təbərani, Mucəm əs Sağir, cild 2, hədis nömrəsi 968)
bu kimi hedisleri izah ederdiniz

Cavab:

Bu hədisin səhih olub-olmadığına baxaram, inşəAllah.
Allah daha yaxşı bilir!

Salamaleykum seyx hedise baxmadiniz?

Cavab:

Yox, hələ baxmamışam.
Allah daha yaxşı bilir!

#94 Guest

Guest
  • Guests

Posted 23 September 2014 - 01:00 PM

Салам Алекйкум
Почему фанатики Салима Абу Умара называют его шейхом? Настолько мне известно даже Альбани( rahimahullah) который умер 85 летном возрасте и то постоянно повторял я талиб илим то есть призывшик и не возвеличевпл себя до уровня шейха

Cavab:

Problem burdadır ki, ümumiyyətlə arada bir az şəxspərəstlik gəzir. Yəni bəzi qardaşlar kiminsə şəxsiyyətini seçirlər, onu şişirdirlər. Bu olmaz. Kim olur olsun. İnsana elminə görə hörmət etmək olar. Amma səhv etdikdə səhvi dəstəkləmək olmaz. Lakin bu gün görürük ki, kimsə səhv edir, şəxspərəstlik üstünlük təşkil edir və görürsən səhvə göz yumurlar. Bu da düzgün deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#95 ][\/][uslim

][\/][uslim

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 18 posts
  • Interests:Ibadet

Posted 23 September 2014 - 01:54 PM

Salam Aleykum va Rahmatullahi va barakatuhu..ALLAH elminize bereket versin..men sizden bir problemim barede meslehet almaq isterdim..ALLAH rizasi ucun yol gosterin..Menim Atam Namaz qilmir ibadet etmir..hemcinin icki icendi..bir muddet evvele qeder ne ALLAH-in Peygemberlerin nedeki axireti qebul edirdi..Yalniz ALLAH-dan basqa..men ona basa salmaq isteyendeki ALLAH-in peygemberleri var olari qebul ele sanki ele dusunurduki men Peygemberleri serik kimi qebul edirem ona gore inkar edirdi..yaradilisin mutleq gucun alemlerin idareciliyinin ve her seyin sahibinin ALLAH oldugun ve onnan basqa hec bir ilahin olmadigin qebul edir pirleri ziyaretgahlari seyidleri ocaqlari inkar edir ama axirete iman etmir..bu yaxinlarda ALLAH-in iznile sehadet getirdi ve men de ona erebceden tercume basa saldiqca o da oz isteyile tesdiq etdi ki ALLAH-dan basqa ibadete layiq hec bir HAQ mebud yoxdur ve Muhammed s.a.s onun qulu ve elcisidir...lakin yenede axirete Cennet ve Cehenneme imani yarimciqdi...ona gore Cennet bu dunya Cehennem oldukden soradi ve ALLAH-in ona bunadan sora ne vereceyine ister xeyir olsun ister Ceza hamisiyla razidi....
1)Qardas mene bu meselede yol gosterin men nece devet eleyim ki onu bu fikirlerden cekindire bilim??
2)O bu halla olse ebedi Cehennemlikdirmi??
ALLAH sizleri qorusun ..Salam Aleykum

Cavab:

Birinci, görsənir ki, o cahildir. Allah və Rasuluna inanırsa, o birisilərə də inanmalıdır. Sadəcə birinci onun islah olmağı üçün Allaha dua elə. İkinci isə, tez-tez lazım deyil, hərdən ara düşəndə başa salın ki, əgər Allah və Rasuluna inanırsansa, axirəti də onlar deyib. Əgər bacarsan onu dəvət elə. Amma ölməyi isə o müsəlmandır. Sadəcə cahil olduğuna görə onu təkfir etmirik. Baxmayaraq o cür bilə-bilə etiqad edirsə, o, kafirdir. Amma bu indi bilməyib deyib. Hər halda atandır, bacardığını elə.
Allah daha yaxşı bilir!

#96 Lala29

Lala29

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 1 posts

Posted 23 September 2014 - 04:26 PM

Salam M?n sizd?n asqirmaq haqq?nda m?lumat olmaq ist?yir?m ?trafl? deyirl?r asqirmaq sebr etm?k dem?kdir f?rqi yoxdur c?t ya t?k bu n? d?r?c?d? do?rudur? ??nki m?n h?mi?? n? is? fikirlkirlewende yada d???n?nd? n? is? haqq?nda n? vaxt asqirmaq ba? veribs? h?min hadis? ba? verib ill?r sonrada h?min hadis? olub h?tta ist?dim birini iw bawi tutmas?n ??nki sebr g?lmi?di m?bariz? aparmaq ist?dim amma t?z? ba? verdi h?min hadis? siz in m?nasib?tinizi bilm?k ist?rdim?

Cavab:

Salam, salam...
Sadəcə çalışın belə fikirlərdən uzaq olun. Bu cür etiqad sizi əslində şirkə aparır. Bu cür etiqad etsəniz artıq şirkdir. Ona görə çalışın belə şeylərdən çəkinin. Bir dəfə, iki dəfə, beş dəfə bu heç bir məna vermir. Hər şey Allah Təalənin qəza və qədəri ilə olur.
Allah daha yaxşı bilir!

#97 umm_Ali

umm_Ali
  • Guests

Posted 23 September 2014 - 06:28 PM

Salam aleykum. Sheyx, qadinlara oz yaxinlarinin gebrini ziyaret etmeye icaze varmi? Ve zehmet olmasa delilnen izah edin. Allah razi olsun.

Cavab:

Əslində qadının qəbirstanlığı ziyarət məsələsində alimlər ixtilaf ediblər. Ona görə getməmək daha məsləhətdir. O rəy daha güclüdür. Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va səlləm) deyib ki, Allah o qadınlara lənət etsin ki, qəbirləri ziyarət edirlər. Ona görə bu hədisə görə qadının qəbirstanlığı tərk etməsi daha yaxşıdır.
Allah daha yaxşı bilir!

#98 Hamza

Hamza
  • Guests

Posted 24 September 2014 - 03:03 PM

Assalamu aleykum !
Sheyx, bele bir wey ewitmiwem. Bilmirem ne qeder heqiqete uygundur, ve sehih olub-olmadigini da bilmirem:
Musa aleyhissalam bir gun bir insana rast gelir. Adam ibadet eliyirmiw. Ve ibadetde bele sozler iwledirmiw "Ya Rabb, eger paltarin varsa ver yuyum ve saire". Bu kimi sozler deyirmiw. Ve Musa (a.s.) bu gorub kiwiye yaxinlawir. Ve bu cur ibadetin xeta oldugunu deyir. Daha sonra kiwiye ibadet weklini gosterir. Musa (a.s.) gedenden sonra adam cawir, qariwdirir, ve nece ibadet edeceyini bilmir. Ve Allah Subhana ve Taala Musaya (a.s.) irad tutur. Ve buyurur ki "Get hemin adamin yanina, Ona de ki oz bildiyi kimi ibadet etsin".... Sheyx, bu ne qeder sehih revayetdir ? Ele cixir ki bidet-ehli oz bildiyi kimi ibadet etsin, biz de nesihet elemeyek ?
As-salamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

Belə səhih bir hədisin olmasını bilmirəm.
Allah daha yaxşı bilir!

#99 Zahir

Zahir
  • Guests

Posted 24 September 2014 - 04:57 PM

Əs salamu aleykum Qamət müəllim! Mənim bir nəfərlə "yüngülvari" mübahisəm oldu - niqab barəsində. O insan mənə sübut etmək istəyir ki, niqab fərzdir. Mən isə dedim ki, niqab sünnədir, hicab isə fərz. Bizim ölkəmizdə fitnənin biri "1 qəpik" olan vaxt mən ona başa salmaq istədim ki, insanları çox qızışdırmağa ehtiyac yoxdur. Xahiş edirəm bu barədə fikrinizi bildirəsiniz.

Cavab:

Bu məsələ düzü alimlər arasında ixtilaflıdır. Kim taxır gözəl, amma kim taxmırsa biz ona demirik ki, haram edib.
Allah daha yaxşı bilir!

#100 Guest

Guest
  • Guests

Posted 24 September 2014 - 07:25 PM

Salam aleykum. Allahsiz yerde otur boyuksuz yerde oturma. Bu el arasinda olan deyim, atalar sozu heqiqetdir? Duzgun deyimdi bu?

Cavab:

Bu düzgün misal deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#101 zohrab_zohrab

zohrab_zohrab
  • Guests

Posted 24 September 2014 - 09:01 PM

assalam aleykum.
1.birleshmish amerika shtatlari ordusunu terrorcu ordu adlandirmaq olarmi?

Cavab:

Adlandırmaq olar. Çünki onlar da terror edir. Sadəcə guya ki, qanun şəklində.
Allah daha yaxşı bilir!

#102 ebu muaz

ebu muaz
  • Guests

Posted 24 September 2014 - 09:26 PM

assalam aleykum.
sheyx,xomeyni iranda muslumanlar ucun emr sayilirdimi?

Cavab:

Xomeyninin hökmü barədə alimlər danışıblar. Amma hər halda o, öz ölkəsində hakim idi. Yəni hökmlər onun əlində idi.
Allah daha yaxşı bilir!

#103 Guest

Guest
  • Guests

Posted 25 September 2014 - 12:20 AM

Əs-Sələmu ələuküm.

1) əgər səcdə-əs-səhf edəndə təharət pozuldu, mən nə edim?

2) oturaraq namaz qılanda mən rüku və səcdələr edəndə belnən başımı əyməliyəm, yoxsa yalnız başımı?

3)detal olaraq yazarsınız mı ayaqqabıya necə məsh çəkmək lazımdır? qeyd: mən ayyaqqabını corabın üstünə qeyinirəm...

4) ayyaqqabıya nə batanda təmizdəməliyəm? adi palçıq olsada təmizdəməliyəm?

Cavab:

1) Dəstəmaz alıb namazı yenidən qılsın.
2) Xeyr, belnən başı da əysin.
3) Ayaqqabı əgər topuğacandırsa, topuğu örtürsə, bu bir. İkinci də əgər soyuq yerdəsinizsə və ya əsgərdir. Soyuq yerdəsinizsə, çox soyuqdur. Yumaq mümkün deyilsə, onun üstünə məsh çəkə bilərsiniz.
4) İmkan dairəsində. Amma əsas odur ki, nəcis olmasın.
Allah daha yaxşı bilir!

#104 Sadiq

Sadiq
  • Guests

Posted 25 September 2014 - 02:40 AM

Esselamu aleykum.
Seyx, bir ovucdan artiq olan saqqali goturmey ile bagli Imam Ehmed'den ® rey var ?

Cavab:

Bəli, İmam Əhməddən rəy var.
Allah daha yaxşı bilir!

#105 Guest

Guest
  • Guests

Posted 25 September 2014 - 04:58 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

Однако, если человек является путником и знает, что непосредственно в поездке совершить молитву полноценно не получится, то если есть возможность ему следует объединить молитву до пути, или же после пути по прибытию, если прибытие совпадает с подходящими для объединения молитвами. См. “Фатауа аль-Ляджна” 8/120-124, “Фатауа Ибн ‘Усаймин” 15/244-252.

bu doğrudurmu?

Cavab:

Bəli, doğrudur. Düz fikirdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#106 Nazim

Nazim
  • Guests

Posted 26 September 2014 - 07:55 AM

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh.
1. Sheyx, Medine universitetine nece yawa kimi qebul olmaq olar ?
2. Medine universitetine qebul olmaq ucun hansi elmleri bilmelisen ? Ibtidai biliklerle qebul olur ?
3. Tehsil odeniwli olur yoxsa odeniwsiz ?
4. Ve Medineye qebul olmaq ucun Bakida hara muraciet eleyek ? Seudiyye sefirliyine ?
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh.

Cavab:

1) 24.
2) Əsas məktəbi bitirmək attestatı kifayətdir. Amma burada nə qədər bilsən o qədər yaxşıdır. Çünki heç bilməsən orada hazırlıq var. Hazırlıqda oxuyacaqsan.
3) Ödənişsizdir. Əksinə onlar sənə pul verir. Dünyada yeganə universitetdir ki, tələbə yox, o pul verir. Hətta tətilə gələndə biletivi də alır.
4) Xeyr, onun saytı var. Qəbul şöbəsinə girib ordan sənədlərini yollayırsan.
Allah daha yaxşı bilir!

#107 Guest

Guest
  • Guests

Posted 26 September 2014 - 03:28 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) mənim atamın mağazası var və orada haram olan şeylər satılır. Sual: əgər mənə desələr ki, o mağazaya HALAL olan bir şey aparım, onda mən nə edim?

2) mən atamın mağazasına girib pul götürə bilərəm mi satıcı qızdan?

3) bazarda satıcıların çoxusu arvadlardı, onlardan almaq olar?

4) ümumiyyətlə bazarda kişilərnən arvadlar qarışıq olurlar, mən nə edim?

5) əgər mən bir mağazaya girdim nəsə almaqa və o mağazada təkcə mən və satıcı arvad, onda mən aldığım şey xaramdır?

Cavab:

1) Aparıb verə bilərsən.
2) Ehtiyac olsa.
3) Olar.
4) Heç nə. Zərurət baxımından get nə almaq istəyirsən al və gəl.
5) Ala bilərsən.
Allah daha yaxşı bilir!

#108 Guest

Guest
  • Guests

Posted 26 September 2014 - 03:43 PM

Əs-Sələmu ələyküm

əgər mən namazda fikirləşirəm ki (yəni tamamilə əmin deyiləm), hansısa fərz vəya vacib olan sözü tam düzgün demədimsə vəya səhf dedimsə və ona görədə o sözü təkrar dedimsə, onda mən axırda səcdə-əs-səhf etməliyəmmi?

məsəl üçün:
-fərz olan söz - "əl-müstəqim";
-vacib olan söz - "əzim" (rükuda).

Cavab:

Buna görə lazım deyil.
Allah daha yaxşı bilir!

#109 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 September 2014 - 12:16 AM

assalamu aleykum . sualim beladi sheyx agar qiz evi razi deyilsa oqlan qizi qacirdirsa onlar neca kabin kasmalidirlar ?

Cavab:

Birincisi şəri cəhətdən qaçırmaq düzgün deyil. Vəlinin atanın icazəsi olmadan olmaz. Amma əgər bu hadisə olubsa, gözləmək lazımdır icazə olsun sonra.
Allah daha yaxşı bilir!

#110 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 September 2014 - 03:58 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) dərsdə mən faizla krediti hesablamalıyam vəya məsəl üçün faiz gəlirin içindədir. Mən belə şeyi saya bilərəmmi? Bu iş deyil, sadəcə dərs.

2) əgər babasil varsa, onda fərz ilə sünnə namazı bir dəstəmazla qıla bilərik?

3) mən bir adamı incitdim. olar mı mən ona zəng edim və üzr istəyim və dərxal telefonu söndürüm? çünkü qorxuram o baştıyar mənə söyüş söyməyi, mən isə onun sözlərindən qorxuram...

Cavab:

1) Saya bilərsiniz.
2) Qıla bilərsiniz.
3) Olar. Və ya sms yaz.
Allah daha yaxşı bilir!

#111 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 September 2014 - 06:42 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

məsh etmək istəyəndə görürəm ki, corabım yığışıb, yəni biraz aşağı düşüb. Susl: mən ona məsh etdiyim zamanı yuxari qaldırmalıyam yoxsa heçnə etməyim?

Cavab:

Şərt deyil. Əsas odur ki, topuqdan aşağı düşməsin.
Allah daha yaxşı bilir!

#112 Guest

Guest
  • Guests

Posted 27 September 2014 - 10:46 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) əgər oruc vaxtı istəmədən siqaret tüstüsü uddun (əlhəmduliLləh, yəni mən siqaret çəkmirəm) yol gedərkən, yəni burnuvu tuttun, amma onsuzda getdi boğaza, onda oruc pozulur?

2) əgər oruc vaxtı kiminsə yanına gəldin və o siqaret çəkir, sən isə nəfəsivi dəyandırdın, amma siqaretin tüstüsü biraz getdi boğaza, onda oruc pozulur?

Cavab:

1) Pozulmur.
2) Bu da pozulmur.
Allah daha yaxşı bilir!

#113 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 September 2014 - 12:09 PM

salam aleykum.Bir qardas var o namazda fatihənin ayələrini deyərkən səhv dediyini duşunərək təkrar deyir.1-bu vəsvəsədir?
1.1bu bidetdir? bu artiq adet halini alib
2-bunu demek olarki her defe edir bele olanda o her defe sehv secdesi etmelidir?
3-o imam duranda bunun namaza tesiri yoxdur ki ? xususən səssiz namazlarda daha çox olur mən fatihəni deyib qurtariram onu gozləyirəm bir az uzun olur.
4-bu eynilə dəstəmaz alanda da olur.Əuzu billəhiminəş şeytanirracim deməmiş destəmaza başlaya bilmir .ozum nəqeder demisem bu vacib deyil .o da bunu bilir amma destemaz alanda sanki bunu dusunə bilmir onsuz baslaya bilmir .bele ilanda ne etmek lazimdir? bundan nece qurtulmaq olar?
5-iqamə qadinlara da vacibdir ?
6-iqamesiz namaz qilinarsa bu namaz batildir?bəs qadin iqaməsiz qilarsa nece?
7-sehv secdesi nece edilir?
8-men bele edirem:Əttəhiyyati deyirem sonra sağa salam verirem 2 defe secde edirem sonra namazi oz qaydasinda bitirirem bele doğrudur?
9-tilavət səcdəsini destemazli hicabli etmek lazimdir?
9.1 bu vacibdir ?yeni hicabli destemazli olmaq
9.2 bes secde ayesini esitdinse mutleq tilavet secdesi etmelisen, və ya oxudunsa?
9.3 bes namazdaikən esitsen ve ya hemin sureden aye dedinse namazda da tilavet secdesi etmelisen ? bu vacibdir?
10.olarki namazda fatihədən sonra ayətəl kursi vəya digər bir surədən bir nece aye oxuyasan ?
10.1 bes nece aye miqdarinda olmalidir ən azi?
11.qadına bayram namazı vacibdirmi?bunu evde tek qila biler?
12.vitr namazi vacib yoxsa sunnə namazlarina aiddir?
13.işa namazından oncə 4 rukət sunnə namazı qilmaq bele bir sey var yoxsa yoxdur?
14 qadin camaat namazinda imamin sehv dediyini ona nece eşitdire biler?men bildiyimqederi ile sesle deyil oz paltarina vurmaqladir bunu deqiq deyerdiz bunu mescidde tesvir etmeyin evde oz ehli ile camaat namazi qilan kimi
15 bes kisi bunu imama nece xeber etmelidir?
16.adam namzda basqa bir hereket ede bilmir imamin sehvini ona deye bilmezsemse(yeni buna ceseret ede bimediyim ucun axi namazdayam)bu gunah olurmu?
16.1 imam sehvini bimediyinden sehv secdesinə də getmir ve namaz bitdikden sonra men ona deyirem ki bele olub bunda namaz sehihdirmi qebuldurmu?yeniden qilmağa ehtiyac varmi ?men yeniden qilmamisam
16.2 en cox sehvi çaşıb 3 defe secdeye getmesi olur men de bunu ona namazda deye bilmirem o da sehv secdesine getmir bele olanda namazi yeniden qilmaq lazimdir axi ferz olani yerine yetirmisik

Cavab:

1) Bu əlbəttə vəsvəsədir. Sadəcə bilən adamın yanında Fatihəni oxusun. O, bilən adam səhvləri düzəltsin. Belə davam etməsin.
1.1) Bu artıq vəsvəsədir.
2) Lazım deyil.
3) Yaxşı olar ki, o, imam dayanmasın.
4) Siz hər halda ona nəsihət edin. Bildirin ki, bu artıq onda xəstəliyə çevrilə bilər. Fikir verməsin.
5) Xeyr.
6) Xeyr, namaz səhihdir.
7) Səhv səcdəsi salamlardan əvvəl ya salamlardan sonra iki dənə səcdə edib, təşəhhüdü oxumadan salam verirsən.
8) Xeyr, əttəhiyyəti, salavatı, duaları etdikdən sonra ya o vaxt edin ya da salamlardan sonra edin və sonra salam verin.
9) Xeyr, tilavət səcdəsində hicab və dəstəmaz şərt deyil. Necə ki, həmçinin şükür səcdəsi.
9.1) Xeyr.
9.2) Əgər siz oturub qulaq asırsınızsa, bəli, yaxşıdır edəsiniz.
9.3) İmkan varsa edin. Əgər imkan yoxdursa lazım deyil.
10) Olar.
10.1) Bu barədə bir hədd yoxdur.
11) Bəzi alimlər deyir. Evdə yox, camaatla qılmalıdır. İmkan varsa.
12) Sünnə namazlara aiddir.
13) Onun dəlilini bilmirəm. Səhih olmağını.
14) Kişilər "SubhənAllah" deyir, qadınlar isə arxadan əllərinin üst hissəsi ilə bir-birinə vurur.
15) SubhənAllah deməklə.
16) Onda imama tabe ol.
16.1) Namazdan sonra bildirə bilərsiniz.
16.2) Bildirin, səhv səcdəsi etsin, vəssəlam.
Allah daha yaxşı bilir!

#114 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 September 2014 - 12:10 PM

bayram namazi nece qilinir?

Cavab:

Bayram namazı bizdə elən olunub, inşəAllah, 4-ü səhər qılınacaq. Qılınma qaydası isə iki rükətdir. Birinci rükətdə təkbirdən sonra yeddi dəfə "Əllahu Əkbər" deyib, sonra Fətihə və surə. Sonra səcdədən ikinci rükətə qalxanda dayandıqdan sonra beş dəfə təkbir deyib, sonra Fatihə və surə. Rüku, səcdələr, təşəhhüd və bitdi.
Allah daha yaxşı bilir!

#115 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 September 2014 - 12:17 PM

1namzin ferz olani ve vacib olanini deye bilersiz?sehv secdesine gore sorusuram
2 vacib olani unutsaq ve ya sehv desek sehv secdesi edirik ,ferz olani unutsaq( bes sehv desek sonra duzeltsek bu zaman nece?) yeniden qiliriq(bu zaman namzi yaridan kesmek lazimdir yoxsa sona qeder ) beledirmi?

Cavab:

Fiqh - Namaz
Allah daha yaxşı bilir!

#116 Guest

Guest
  • Guests

Posted 28 September 2014 - 06:08 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

mənim maşınımda İslama zidd olan kitablar var, amma çoxusu mənim deyil. özümkülərini isə bilməməzdiyimdən almışdım. Məsələ ondadır ki, o kitablarda azərbaycan və rus dilində "Allah", "Бог", "Господь" yazılıb. Bastırmaqa və yandırmaqa imkan AZDIR. Biraz qorxuram gedim çöldə edim, çünkü kimsə görüb şüvən qaldıra bilər. Belə halda nə edim?

Cavab:

Qorxma, qoy qalsın. İmkan olanda yandırarsan.
Allah daha yaxşı bilir!

#117 Guest

Guest
  • Guests

Posted 29 September 2014 - 09:30 AM

Цитата (Guest @ 20 Sep 2014, 10:38)
Салам Алейкум
Это правда , что Шейх Мухаммад Ибн Абдкл Ваххаб( да помилует его Аллах) ставил руки в намазе ниже пупка , а не на грудь?

Cavab:

Bəli, bu belədi. Onun kitabında da bu qeyd olunub. Lakin səhih göbəkdən yuxarıda tutmaqdır.
Allah daha yaxşı bilir!

Салам Алейкум
Еще вопрос, что говорил вообще Шейх Мухаммад Абдуль Вахаб о ставленние руки на грудь в намазе и почему отверг ставить руки на грудь в намазе Он разве не был в курсе , что некоторые ученики Имамама Ахмада Ибн Ханбала ставили руки на грудь в намазе Он их мнении не послушал? а как мы знаем Шейх Абдуль Вахаб был один из ученых ханбалитоа

Cavab:

Düzü o fiqh yox, tövhid alimi idi. Ona görə o fiqhdə məzhəbə baxmışdı. Ona görə məzhəblə demişdi. Va ya ola bilər səhih dəlili görməmişdi. Ona görə. Burada səbəblər ola bilər.
Allah daha yaxşı bilir!

#118 Guest

Guest
  • Guests

Posted 29 September 2014 - 09:34 AM

Цитата (Guest @ 17 Sep 2014, 20:49)
Салам Алейкум
1. Я слышал , что самое достоверный вариант это то есть достоверно , что когда имам читает те намазы которые тиха читается то заде молящиеся тоже должны читать все суру которые нужно читать в намазе , а если имам читает те намазы где надо громко читать то нужно тогда за имамом только Суру аль Фатиму читать остальные суру только имам  читает а заде молящиеся нет это все правильно?
2. Когда я читаю намаз дома тихие намазы понятно , но те намазы которые я громко должен читать то есть насколько громко шепотом можно?
3. Я живу в Москве , но летом на два месяца поехал в Баку тут в Баку я по забывчивости не сократил намазы не совершил намаз как Сафар путника а совершила как обычно пять раз в день из-за этого будет мне грех?

Cavab:

1) Bəli, düzdür.
2) Özün eşidən qədər kifayət edir.
3) Bəli, siz tam qıla bilərsiniz. Çünki iki ay uzun müddətdir. Ona görə problem yoxdur.
Allah daha yaxşı bilir!

Салам Алейкум
Хочу еще уточнить. Если из постоянного место жительства куда -то я поехал отдыхать или по делам ну и тог дали то находясь на какое время на должен совмещать намаз то есть есть же определенное время до которого ты должен на ходят в сафаре обязательно сокращать намаз

Cavab:

Bu barada müəyyən gün gəlməyib. Ona görə alimlərdən ictihadlar var. Sadəcə səfər iki növdür. Əgər səfəriniz qısadırsa birləşdirə bilərsiniz. Əgər səfəriniz rahatdırsa yenə yaxşıdır beş vaxt qılmaq. Amma namazı qısaltmaq. Əgər müddətə gedirsiz və bilirsiz nə vaxt qayıdassız onda yeriniz rahatlaşandan sonra tam qıla bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#119 Guest

Guest
  • Guests

Posted 29 September 2014 - 10:48 AM

Салам Алейкум
Я научился намазу по книга Шейха Альбани я почти все делаю так как там написанно , кроме положении ташахуда при моем всем уважении к Шейху Альбании я не могу с ним согласиться, что в намазе во время ташахуда надо палец шевелить в достоверных хадисах сказанно о поднятии палца лишь . Итак вопрос я правильно делаю поднимаю палец в ташахуде , но не шевелю?

Cavab:

Elə edə bilərsiniz. Düzdür ravilərin çoxusundan barmağı düz saxlamaq gəlib. Lakin bir ravi deyib ki, hərdən tərpədərdi. Ona görə şeyx Albani onu deyib. İkisi dı caizdir. Hər ikisini edə bilərsiniz.
Allah daha yaxşı bilir!

#120 Isi ibn muhammad

Isi ibn muhammad

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 34 posts

Posted 29 September 2014 - 08:10 PM

salamaleykum va rahmatullahi va bakatuhu wey Allah sizi ve bizleri cennete salsin.amin
Weyx meni bir mesele narahat eliyir.
Eger tutaqki emeliyet olunmuwam ve emeliyatdan cixdim.namazin vaxti oldu menimde destemazim yoxdur.yerimden de dura bilmirem ki destemaz alim.palatada qumda yoxduki teyemmum edim.bele halda destemaz almadan namaz qilmaq olmaq olardi?
Salamaleykum va rahmatullahi va barakatuhu

Cavab:

Belə halda birindən xahiş edirsən ki, küçədən balaca bir daş gətirir. Onla təyəmmüm alırsan.
Allah daha yaxşı bilir!

#121 A.b.d.u.l.R.a.h.i.m

A.b.d.u.l.R.a.h.i.m

Пользователь

• Пользователи
  • Pip
  • 2 posts
  • Interests:Islam

Posted 30 September 2014 - 12:42 AM

Salamaleykum Weyx. Men elimde biraz pul var idi ev tikdim qaldi yarimciq. Dediler get bankdan pul gotur goturmedim dedim qalsin tikerem ozumde kvartirantda qaliram neyse bir nece aydan sora zovce teref gedip xebersiz pul gotrup banqdan evi tamamlamaq ucun. Deyillerki kvartiranta verdiyini verersen banka. Men pulu onlara versem onlara banka verseler bir gunahi varmi.

Cavab:

Hər halda günahdır. Sadəcə tez pulu qaytar ki, bu söhbətdən çıxsınlar. Çalış ki, birdə belə etməsinlər.
Allah daha yaxşı bilir!

#122 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 01:45 AM

Ассаламу алейкум гардаш

геза намазыны ики нефер ве я даха чох чамаат гылмаг олар егер онларын хамсында о намаз гезая галыбса??

Cavab:

Bəli, qəza namazını da camaat qılmaq olar.
Allah daha yaxşı bilir!

#123 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 01:05 PM

Салам Алейкум
Гамет можете привести слова ученых Ханбалитов с источниками которые осуждали и выступали против ставленник рук ниже пупка в намазе

Cavab:

Məzhəblə gedənlər təbii ki, bunu deyiblər. Ancaq dəlilnən gedənlər isə yox. Görüm imkan olsa, baxıb yazaram.
Allah daha yaxşı bilir!

#124 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 01:12 PM

Салам Алейкум
Пропусти хочу рассказать
Итак ашариты страные они в довод своим ложным действиям приводят странный довод мне один ашарит говорит вот ваши ученые Ибн Кайим и Абдул Вахаб ставили руки ниже пупка в намазе я ему говорю хорошо тогда если ты справедливый человек следуй хотя бы в движениях намаза во всем этими учеными и не касайся руки мочка ушей при такбире намазе , а поднимай руки либо до уровня плечи либо до уровня кончиков ушей так как так сказали Ибн Кайим и Абдул Вазаб ашарит говорит в этом они ошиблись или заблудились я ему говорю ты справедливый вообще человек вы ставление рук ты этих ученых приводишь довод а в других местах ты говоришь они заблудились ашарит говорит мне брат давай завтра поговорим говорю ладно так и не пришел на беседу больше

Cavab:

Ümumiyyətlə bir şeyi bilin ki, bidət əhli gətirdiyi dəlillər əslində onlara qarşıdır. Onlar tutduğu üslubnan özləri özlərinə problem ediblər. Sadəcə bunu fikirləşməyiblər. O ki, qaldı Muhəmməd ibn Abdulvəhhab və ya başqa mötəbər sələfilər arasında olan alimlərdən kimsə göbəyin altında tutubsa, o bizə dəlil deyil. Biz alimə təqlid etmirik. Xüsusən də əgər dəlilə bağlanırsa. Məsələn, hətta ibn Teymiyyə əgər dəlilsiz deyibsə, biz ondan o məsələni götürmürük. Biz dəlillə gedirik. Əşarilərin isə böyük problemləri var. Onlarla heç söhbət etmə.
Allah daha yaxşı bilir!

#125 Aydın

Aydın
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 05:10 PM

Salam aleykum, Qamət qardaş facebook-da Mədinə qrupu var. Mədinə tələbələri, orada suallara cavab verirlər. Amma cavablardan biri çox diqqət çəkdi.

Sual: Saqqal saxlamamağa görə böyük günah yazılır? Üzü qırxmaq caiz deyil oxumuşdum. Yəni, nə dərəcədə böyük günahdır, onu bilmək istəyirdim.
Cavab: Bəli, böyük günahdır. Özü də elə bir günahdır ki, insan yuxuda olanda belə, 24 saat ona həmin günah yazılır. Çünki, o niyyətlidir ki saqqalı uzanan kimi yenə qırxacaq. Bu isə, dəhşətdir. Günahı işləməyən anda belə sənə günah yazılsın. Allah qorusun.

Bu cavabı, Emin Hacıyev verib. Sizdən soruşmaq istəyirik ki, qardaşın dediyi kimi bir şey varmı? Bunun böyük günah olduğunu indiyə qədər alimlərdən kim deyib? 24 saat günah daşımaq və s. Xahiş edirik, bizə bu barədə bir cavab verin. Çünki qardaşın bu cavabı qardaşlara çox ağır gəlir.

Cavab:

Bəli, Emin qardaş düz deyib. Saqqal saxlamamaq böyük günahdır. Çünki Peyğəmbərin (sallallahu aleyhi va səlləm) əmridir.
Allah daha yaxşı bilir!

#126 Guest

Guest
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 07:40 PM

Əs-Sələmu ələyküm.

1) mən bir adamı incidtim, indi isə ondan üzr istəməliyəm. olar mı mən helə sadəcə ona zəng edim, üzrimi istəyim və onun cavabını gözləmədən telefonu söndürüm, çünkü qorxuram o baştayar məni qınamaq və sayıra;

2) oruc vaxtı çıxdım çölə və nafas aldım o məksədlə ki, bilim, havada siqaretin tüstüsü var yoxsa yox. Mən helə edəndə düzün bilmirdim, tüstünu az miqdarda udmaq orucu pozur yoxsa yox, yəni məndə şübhə var, ümumiyyətlə oruc pozulur yoxsa yox yox siqaretin tüstüsünü az miqdarda udaraq (yəni özüm siqaret çəkmirəm). Sual: belə halda orucum pozuldu?

Cavab:

1) Zəng etsən kifayətdir. Hətta sms də yaza bilərsən.
2) Xeyr, pozmur.
Allah daha yaxşı bilir!

#127 -1989-

-1989-
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 08:03 PM

Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh,Sheyx !
1- iblis butun cinlerin atasi sayilir ?
2- Sheyx, men sacima hergun demey olar gel vururam ( saci nem ve pariltili saxlayan gel ). Sacimdaki gel destemazima mane deyil ? Ye'ni gelin ustunden mesh cekmey olar ?
3. Seferde yalniz 4 rekatli namazlar qisaldilir ?
4. Wam namazi qisaldilmir seferde ?
5. Ferz olmayan ( vacib,sunna,musteheb ve s. ) emellerin bilerek terki gunahdir ?
6. Hansi quslu alanda icinde destemazi mutleq almaq lazimdi ? Hansi qusul destemazsiz olmur ?
7. Her hansi olkenin konstitusiyasina uygun ceza alan muselman cinayetkar iSLAMA gore artiq cezasini cekmiw sayilir ? Yoxsa Werietle ceza almadigina gore hele ceza cekmemiw sayilir ? Meselen bilerek ogurluq edib, ve hebsde yatib. Lakin Weriete gore eli kesilmeli idi eslinde. Bu cinayetkar cezasin cekmiw sayilir ?
8. Hesab Gunu Allahi butun muselmanlar gorecek, yoxsa ancaq momin olanlar gorecek ?
Assalamu aleykum va rahmatullahi va barakatuh !

Cavab:

1) Xeyr, bütün cinlərin atası: "caaan"-dir.
2) Xeyr, maneə deyil.
3) Bəli.
4) Xeyr, məğrib namazı qısaldılmır.
5) Günah ola bilər. Uzun müddət bilə-bilə tərk edib, qılmasan.
6) Bir dənə cənabətdən başqa başqa qüsllərdə qüsldən sonra ehtiyat üçün dəstəmaz al.
7) Ola bilsin ona müəyyən qədər kəffarə olsun.
8) Bütün müsəlmanlar görəcək. Kimki görməyə layiqdir.
Allah daha yaxşı bilir!

#128 mehri

mehri
  • Guests

Posted 30 September 2014 - 11:00 PM

Salam aleykum va rahmatullah va.barakatuhu
Sualim beledi meselcun men niqaba.girmey istiyirem lakin evde qayinlarim olur men onlarinda yaninda niqabla olmaliyam yoxsa cole cixanda taxmaliyam?
Salam aleykum va rahmatullah

Cavab:

Əsas qayınlarınızın yanında başıbağlı olun. Niqab isə edə də bilərsiniz, etməyə də. Harda bacarırsınız geyinin.
Allah daha yaxşı bilir!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users